Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

darucha

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: darucha »

Sluchajcie znalazłem stronkę gdzie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła pełny harmonogram wprowadzania DVB-T w Polsce http://www.telewizja-cyfrowa.com/harmonogram.html, na to wygląda że już za miesiąc bedsiemy mieli DVBT w Legnicy i okolicach, choć wsumie powinny już być prowadzone testy, czy coś sie zmieniło od tego czasu, czy juz coś można złapać, piszcie co w temacie słychać, pozdtawiam wszystkich DVBT-owców :)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: qwerty »

Ile razy ma być powtarzane, że ten harmonogram nie jest przestrzegany.

romanodepalma

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: romanodepalma »

Testy wypadły pomyślnie . Właśnie wkraczamy w czwarty etap: wyłączanie nadajników cyfrowych. Zaczęliśmy od Krakowa . Europa już nas nie dogoni.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: JaroslawMroczkowski »

darucha pisze:Sluchajcie znalazłem stronkę ...
Nie Krajowa Rada ogłosiła, tylko ktoś zamieścił ich komunikat. Ciekawe czy za ich zgodą?
KRRiT nie używa adresów w domenie COM. To strona prywatna.
To nie Plan tylko projekt planu i nie ma mocy prawnej. Jest jakby zapisem intencji harmonogramu wdrażania DVB-T.
Niestety zanosi się na to, że terminy nie będą dotrzymane.

llawicki

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: llawicki »

JaroslawMroczkowski pisze: Niestety zanosi się na to, że terminy nie będą dotrzymane.
A gdyby był sygnał "Odpalamy kolejne miasta" to Emitel jest to w stanie zrobić w jedną noc ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jeśli instalacja niezbędnych urządzeń byłaby wykonana odpowiednio wcześniej to sama czynność włączenia emisji może nastąpić w jedną noc :)

llawicki

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: llawicki »

Jarosław Bałuka pisze:Jeśli instalacja niezbędnych urządzeń byłaby wykonana odpowiednio wcześniej to sama czynność włączenia emisji może nastąpić w jedną noc :)
No to czekamy na ruch UKE i KRRiT :) Dziękuję za odpowiedź !

RobertB

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: RobertB »

Jarosław Bałuka pisze:Jeśli instalacja niezbędnych urządzeń byłaby wykonana odpowiednio wcześniej to sama czynność włączenia emisji może nastąpić w jedną noc :)
Tyle że brak tu najbardziej istotnej informacji (choć takie pytanie wprost nie padło :D ), ile średnio trwa instalacja niezbędnych urządzeń na obiekcie nadawczym?

A już na poważnie, jeśli to nie jest jakąś tajemnicą Panie Jarku, to czy może Pan określić ile średnio (ze szczególnym podkreśleniem na słowo 'średnio') trwa proces przygotowania obiektu nadawczego do emisji DVB-T. Chodzi mi o ogólny czas od momentu decyzji o emisji, dostawy sprzętu, fizycznym montażu urządzeń, testów do komercyjnego uruchomienia emisji.

llawicki

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: llawicki »

A może Emitel już coś zmontował ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: Jarosław Bałuka »

RobertB pisze:
Tyle że brak tu najbardziej istotnej informacji (choć takie pytanie wprost nie padło :D ), ile średnio trwa instalacja niezbędnych urządzeń na obiekcie nadawczym?

A już na poważnie, jeśli to nie jest jakąś tajemnicą Panie Jarku, to czy może Pan określić ile średnio (ze szczególnym podkreśleniem na słowo 'średnio') trwa proces przygotowania obiektu nadawczego do emisji DVB-T. Chodzi mi o ogólny czas od momentu decyzji o emisji, dostawy sprzętu, fizycznym montażu urządzeń, testów do komercyjnego uruchomienia emisji.
Nie podam gotowej recepty z prostej przyczyny - zbyt dużo zależy od warunków technicznych na danym obiekcie, a tu musiałbym wypisać całą listę tematów. Poza 'techniką' jest oczywiście część 'formalna' typu procesy zakupowe, zgody administracyjne itd.
Duża część z tych spraw jest już za nami ze względu na przygotowania jakie prowadzimy od dłuższego czasu właśnie po to, aby maksymalnie skrócić okres od 'decyzji' do 'uruchomienia emisji'.

llawicki

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: llawicki »

Eh, Wam się należy bycie operatorem, firma której zależy na klientach to dobry przykład dla innych!!

janusz.maki

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: janusz.maki »

a co teraz można oglądać w Legnicy i jak ustawić antene?
16-05-2010 ponawiam pytanie oraz pytam czy są wiadomości kiedy ruszy dvb-t ze Ślęży?
Ostatnio zmieniony 16 maja 2010, o 18:17 przez janusz.maki, łącznie zmieniany 1 raz.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: apk »

Odbiór 1 multipleksu z Żagania w Legnicy jest możliwy jak masz antenę na dachu dobry kabel koncentryczny wzmacniacz antenowy i antenę skierujesz w kierunku północno zachodnim to będziesz odbierał TVP1 , TVP2 , TVP3 , POLSAT , TVN , PULS , TV4 . :)

lezynski1
Posty: 53
Rejestracja: 19 stycznia 2010, o 14:58

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: lezynski1 »

Dzięki za wszystkie informacje.Ale jak to w życiu -pojawiają się dalsze problemy.Dziś skoncentruję się tylko na jedny wątku-odbiór telewizji czeskiej(oczywiście naziemnej cyfrowej-DVB-T).Przypomnę mieszkam w Suchej Górnej(gmina Polkowice,zagłebie miedziowe).Od kilkunastu lat odbieram analogowy sygnał z nadajnika w Libercu(czeskie Góry Izerskie),kierunek pd-zach. ode mnie,odledłość w linii prostej 113-115 km,przeszkód terytorialnych(wysokich gór) właściwie nie ma.Obecnie odbieram z tego nadajnika program CT1,moc sygnału 100kW,kanał 31,sygnał analogowy,jakość dobra(trochę śnieży,ale obraz i kolor stabilny,nie mozna właściwie przeglądać telegazety),Telewizję Prima,kanał 60,sygnał analogowy ,moc 100kW,obraz tragiczny,totalnie śnieży,czasami głos ,czasami kolor,oczywiście bez telegazety,Telewizję Novą-moc sygnału analogowego tylko 10,26kW odbiór ciut lepszy niz telewizja Prima.Ponadto z tego nadajnik wysyłany jest sygnał cyfrowy(DVB-T)-1 multipleks czeski z moca sygnału 50m kW,kanał 45-ale niestety dotychczas nie udało mi się tego odebrać.Mam też szanse(co najmniej teoretyczne na odbiór z nadajnika na Cernej Horze koło Trutnova(wschodnie Karkonosze po czeskiej stronie),tam analogowo wysyłany jest sygnał o mocy aż 390 kW-jest to CT1 na kanale 23 i dalej sygnał cyfrowy-1 multipleks czeski z moca 100 kW-ale z tego nadajnika nic nigdy nie udało mi się złapać.Wiem,że wiele osób z mojego terenu(północna częśc woj,. dolnośląskiego )odbiera z czeskich nadajników(co najmniej z Liberca)-jak wiem z informacji forumowiczów i z internetu jest to także możliwe na terenie woj. lubuskiego.Ja teraz mam zwykłą antenę szerokopasmową siatkówkę,wzmacniacz chyba 40 dB,koncentryk ok. 12 m prowadzony na zewnątrz po dachu.ostatnio l;eżał w śniegu ,jakośc jego nie jesst znana,założony może i ponad 10 lat temu ,kolor biały.W związku z tym rodzą się pytania.
1.Jaką antenę powinieniem kupić,czy będą dobre te ATX 87,91,czy nawet 107???
2.Czy powinieniem zmienić koncentryk na taki z najwyższej klasy-czyli przewód sygnałowy z grubego drutu miedzianiego,nawet i ponad 2 mm średnicy,ekran z folii miedzianej,oplot gruby też koniecznie miedzoany opona nie z PCV,ale z PE,żelowany-dokładnie takie kable zaleca forumowicz Kondensator(bardzo znany na wielu forach-prawdziwy guru w sprawach instalacji telewizyjnych),czy też wystarczy zwykły lepszy koncentryk np. Triset -113 PE???
3.Jak to jest,że mając nastawioną anytenę na nadajnik w Libercu CT1 odbieram dobrze ,a telewizję Prima tragicznie skoro sygnał ma taką sama moc -100kW???
4.Dlaczego nie odbieram I multipleksu z Liberca,czy jest to spowodowane siłą sygnału(50 kW),czy jest on za słaby???
5.Nadajnik z Liberca nadaje też stacje radiowe(5 stacji) z siłaą sygnału 20 kW-okazuje się,że ja mogę je odbierać wychodząc przed mój dom i odpowiednio usatawiaJĄC SŁUCHAWKI OD SWOJEJ KOMÓRKI9TAK,TAK ODBIERAM TE STACJE NA BYLE SŁUCHAWJKACH Z KOMÓRKI),SKORO TAK TO DALACZEGO NIE MOGĘ ODEBrać silniejszych sygnałów z tego samego nadajnika-sygnał cyfrowy 50 kW i analogowy 100kW???
6. I na koniec pytanie z innej beczki -od 3-4 dni nie mam mozliwości korzystania z funkcji EPG przy odbieraniu naszego polskiego i multipleksu z nadajnika Zagań/Wichów(odległość ode mnie 44-46 km),mam pełny sygnał (6 kresek na sze ściokreskowej skali).Czy jest to moja wina,czy też wina nadawcy????Na razie ma starą szerokopasmówkę,nieiadomej jakości wzmacniacz ,antena jest trochę pokrzywiona ,jest pod dacheem(dachówka cementowa),koncentryk niewiadomego pochodzenia ,łączony bo mi zabrakło ok. metra kabla-ogólnie totalna prowizorka-ale sygnał jest 100%.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi-lezynski1

Demon

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Demon »

ad 1. Z Liberca nadawane są obecnie następujące programy:
  1. TV Nova - C08
  2. ČT1 - C31
  3. DVB-T síť 1 - C43
  4. TV Prima - C60
31 sierpnia 2010 roku zostanie uruchomiony DVB-T síť 2 na kanale C52 a 30 czerwca 2011 roku wyłączają wszystkie pozostałe analogi. Jeżeli chcesz odbierać wszystkie powyższe programy, to powinieneś ustawić w kierunku Ještěd(Liberec) dwie anteny, jedną na kanały 5-12 (TV Nova) a drugą na 21-60 (pozostałe). Pierwsza antena za półtora roku będzie zbędna (chyba, że w międzyczasie zaczną uruchamiać T-DAB+ na VHF-III). Z Żagania nadawany jest MUX-1 na kanale 45. odległość od czeskiej stacji DVB-T síť 1 jest dokładnie 2 kanały, więc zwrotnica spokojnie powinna sobie poradzić. Na Żagań proponowałbym tobie UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit. Przy jej pomocy sprawdzisz sobie działanie Liberca i Trutnova. Jeżeli zadziałają poprawnie, to kupisz jeszcze jedną. Jeżeli nie, to pomyślimy dalej.

ad 2. Założenie dobrego kabla z czarną osłonką przeznaczonego do warunków trudnych (ziemia, woda itp) jest ogólnie dobrym pomysłem. Jednak przy istotnej różnicy cenowej mocno bym się zastanowił.

ad 3. Poczytaj troszkę forum na temat anten siatkowych, to sam uznasz, że pytanie jest odrobinkę śmieszne. Kanał 60 jest "bardzo wysoko" i pseudoanteny na bieliznę nie dają rady. One są tylko odrobinkę lepsze od gołego drucika na wietrze.

ad 4. Technika wzmacniania wszystkiego co wpadnie do siatki jest niekorzystna dla sygnału cyfrowego.

ad 5. Emisja radiowa nadawana jest w paśmie dużo niższym niż telewizja. Własności tych fal są zupełnie inne i między innymi ich propagacja jest znacznie większa. Wyobraź sobie, że na falach średnich czy długich, które są jeszcze niżej przy podobnej mocy można przesyłać treści niemal na całą Europę.

ad 6. Problem z pewnością nie ma nic wspólnego z instalacją, skoro obraz i dźwięk odbierasz poprawnie. Może ustawienia odbiornika?

Zacznij od zakupienia solidnego masztu i umocowania go na dachu. Następnie kup powyższą antenę i obracając ją w różne kierunki zbadaj możliwości odbioru. Oczywiście przy okazji zakup odpowiednią ilość kabla, końcówki itp. Jak zbadasz "eter" to napisz co i skąd odbierasz - dopasujemy ilość i jakość pozostałych anten oraz zwrotnicę i ewentualnie wzmacniacze.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Tom345 »

Jako ciekawostka: nadajnik w Kielcach, 5kW, sygnał dolatuje aż do Słowacji, z RDSem ;) I to przy zwykłej antenie samochodowej, zamontowanej fabrycznie. W linii prostej: 188 km.

lezynski1
Posty: 53
Rejestracja: 19 stycznia 2010, o 14:58

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: lezynski1 »

Dzięki za wszystkie informacje szczególnie forumowiczowi Demonowi.Rzeczywiście,biorąc pod uwagę także to co na tym wątku napisali porzedni forumowicze,anteny siatkowe szerokopasmowe radzą sobie kiepsko lub w ogóle nie radzą sobie na wyższych kanałach-właśnie ja tak mam odległość od nadajnika na Śnieżnych Kotłach to 90,7 km,a od G.Ślęży 88,9 km i przy ustawieniu prosto na poludnie odbieram super TVP1 na k.30(moc sygnału 200kW) ze Śnieżnych Kotłów,super TVP2 z G.Ślęży k.25,moc sygnału 1000kW,super TVP2 z Śnieżnych Kotłów,k.35, moc 200kW,super TVP Info z G.Ślęży,k.42,moc sygnału 800kW,super Polsat ze Śnieżnych Kotłów,k.47,moc 100kW,natomiast słabo odbieram z G.Ślęży Polsat na k.59,pomimo,że moc sygnału 800kW(pewnie dlatego,że siatkowa antena i wysoki kanał).I znów w związku z tym wszystki rodzi się trochę pytań.
1.Biorąc pod uwagę ceny(głównie)i opinie użytkowników jednak skłaniałbym się najpierw do zakupu albo ATX-91 ,albo ATX-107(niestety te tripole są drogie,a szczególnie firmy Televes)-czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć rzeczowo jaka jest naprawdę różnica w jakości tych anten(tzn.ATX'ów)?????
2.Albo też czy ktoś mógłby rzeczowo wytłumaczyć różnicę pomiedzy najlepszym ATX'em,a najlepszym Televesem(taki 75 elementowy kosztuje ok.250zł!!!).przypominam mam odległości do polskich nadajników na Dolnym Śląsku w przybliżeniu 90 km,do czeskiego Liberca ponad 115,do niemieckiego Loebau 105 km,a więc daleko.
3.Czy będzie możliwe przy jednym ustawieniu anteny kierunkowej(ATX'a lub jakiegos tripola)łapanie sygnału powiedzmy zarówno z nadajnika na Śnieżnych Kotłach i z nadajnika w Libercu(dla siatkówki mniej więcej ten sam kierunek,a jak będzie z anteną kierunkową)???
Z góry dzięki za odpowiedzi-lezynski1

lezynski1
Posty: 53
Rejestracja: 19 stycznia 2010, o 14:58

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: lezynski1 »

I jeszcze dalsze pytania.
4.Skoro po 31.03.2010r.,tj.po włączeniu sygnału cyfrowego z nadajnika na G.Ślęży(ma to byc nadawane na kanale 64)nie bardzo będzie mozliwość oglądania I multipleksu przy pomocy zwykłej siatkówki,to czy wszyscy mieszkający względnie daleko od nadajnika na G.Slęży będą zmuszeni do zakupu anteny jakieś kierunkowej???Właśnie ja mam częściowo taką sytuację,jeśli byłbym skazany na odbiór tylko z G.Ślęży to biorąc pod uwagę odległość od nadajnika(90 km) i kanał 64 chyba raczej nie miałbym szansy na odbiór I multipleksu(na szczęście mogę odbierać także ze Śnieżnych Kotłów).A więc jest to pytanie dość ogólne dotyczące tych dolnoślązaków,którzy mają anteny siatkowe(duża większość) i dość daleko do G.Ślęży.
5.Czy zawsze powinno być tak,że antena powinna być umiejscowiona ponad wysokość okolicznych budynków???Jeśli tak,to jak wysoko???W kierunku na nadajnik czeski w Libercu ja tak własnie nie mam(jak się nauczę dołączać do postów zdjęcia to dołączę takie-na razie tego nie umiem-to dopiero mój 5 post i pierwsze forum).
6.Czy koniecznie muszę uziemiać moją antenę(moje anteny) skoro w bezpośredniej bliskości mojego domu(zwykły wiejski dom o wysokości 9m) jest budynek o wysokości co najmniej 20 m(były poniemiecki pałac,budynek byłej podstawówki)???Ja się nauczę do dołączę zdjęcia.

Demon

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Demon »

Na cenę anteny wpływają głównie ilość elementów (materiał z którego jest wykonana i czas na jego obróbkę), jakość wykonania (jakość materiałów, precyzja i trwałość konstrukcji) oraz marka, czyli frycowe za znaczek na opakowaniu. Dla celów domowych nie ma sensu kupować drogich piekielnie anten bez uzasadnienia. Dlatego proponuję tobie zakup nie za drogiej anteny tak, aby spokojnie nią potestować. Piszesz o Libercu, ale ciekawszym nadajnikiem będzie Trutnov. Jesienią tego roku nadawać będzie nie dwa ale trzy multipleksy. Jeżeli złowisz ten nadajnik wskazaną przeze mnie anteną, to będzie ciekawiej.

Telewizyjne anteny kierunkowe nie mają takiego wąskiego kąta odbioru. Więc jeżeli dwa nadajniki leżą w niewielkiej odległości kątowej od siebie, to nie będzie raczej problemu z ich odbiorem na jednej takiej antenie. Wrocław ma taką sytuację, że Czarna Góra k. Trutnowa jest właśnie lekko w prawo od Ślęży.

Odległość 100km nie jest jeszcze tak wielka (przepraszam, że jeszcze raz to powtórzę, ja mam blisko 200km do Kojala k. Brna). Szczególnie, że nadajniki stoją na wysokich górach. Gdyby nie czeska 1 na kanale 23, Wrocław mógłby odbierać MUX-1 ze Śremu (około 115km) i to przez wzgórza Trzebnickie.

31 marca 2010 rok to na razie marzenie zawieszone nad przepaścią. ;) Nie wspominaj zbyt często o tym, bo niektórych może krew zalać...

Ludzie, którzy postawili na tanie siatki i nie chcą z nich rezygnować będą musieli poczekać na emisję cyfrową. Jeżeli zadziałają, to dobrze a jeżeli będą problemy, to wtedy wymiana anteny lub zestawu anten będzie pierwszą czynnością, którą trzeba będzie wykonać.

Najbardziej idealną sytuacją jest, gdy anteny nadajnika i odbiornika widzą siebie optycznie, a do tego nie ma żadnych przeszkód w przestrzeni w obrębie pierwszej strefy Freznela. Oczywiście takie idealne warunki są rzadkością (jeżeli w ogóle gdzieś są). W każdym przypadku należy sprawdzić eksperymentalnie możliwości odbioru czy to przy pomocy mierników, czy przynajmniej odbiornika TV.

Ja uważam, że każda instalacja w domu powinna być uziemiona a dokładniej każdy metalowy element budynku powinien zostać podłączony do instalacji wyrównawczej. Tu nie chodzi tylko o bezpośrednie uderzenie pioruna. Jakiekolwiek wyładowania w okolicy mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznego zróżnicowania napięcia a wiadomo różnica napięć jest niebezpieczna a nie samo napięcie. W różnych miejscach budynku mogą indukować się napięcia i lepiej je jak najszybciej równiutko rozłożyć w obrębie domku. Tak więc w przypadku anten powinieneś połączyć maszt (anteny mają stałe połączenie z masztem) przewodem minimum 10mm kw. z instalacją wyrównawczą w domku lub z instalacją odgromową. Jeżeli jednak nie masz żadnej z tych instalacji, to kiepsko ale nie tragicznie. Dodatkowo załóż sobie ochronnik przepięciowy na kablu, który schodzi z góry do odbiornika i najlepiej połącz jego obudowę przynajmniej z kablem zerowym instalacji elektrycznej (jeżeli nie masz ochronnego). Ochroni to w pewnym stopniu twój sprzęt.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: apk »

Kanały 61-69 mają być przeznaczone dla innych przekazów takich jak DVB-H a więc tylko przejściowo .

Zablokowany