Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: BadBoy475 »

1.Chciałbym się trochę pobawic i popróbować ściągać z większości ww. nadajników i mam pytanie jakie anteny będą najlepsze???Naczytałem sie o kierunkowych typu ATX np.87,91,107-czy one na prawdę są dobre????
2.Jaki tuner DVB-T kupić,o Fergusonach mówi się dużo złego???
3.Czy w ogóle jest np. sens kupic tuner DVB-T np. w Czechach-patrrzyłem po tamtejszych sklepach internetowych-tunery są o wiele tańsze od naszych,a nawet te niemieckie też bywaja tańsze
-czy ktoś tak juz robił???
Ad1. Anteny ATX to wg mnie jedne z najlepszych anten na rynku.
Po przetestowaniu u siebie wielu różnych konstrukcji najbardziej zadowolony byłem z ATX-91 i takiej teraz używam.

Ad2.Co do tunerów stacjonarnych mogę polecić produkty polskiej firmy RWT, modele DTV-401T oraz DTV-421T.

Ad3. Tu trzeba uważać bo w Niemczech i Czechach jest MPEG2 a u nas potrzebne są tunery z MPEG4.

Piszesz że do Wichowa masz około 45km więc odbiór z tej lokalizacji powinieneś mieć bezproblemowy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: qwerty »

Tylko warto pamiętać, że ATX91 (tak jak zapewne inne z rodziny ATX) odbierają na kanale 21-60, a DVB ma mieć do k69.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: BadBoy475 »

qwerty pisze:Tylko warto pamiętać, że ATX91 (tak jak zapewne inne z rodziny ATX) odbierają na kanale 21-60, a DVB ma mieć do k69.
Nie przejmowałbym się tym za bardzo. Owszem w kanałach 61 - 69 skuteczność tych anten może być nieco mniejsza ale i tak swoją rolę powinny jak najbardziej spełniać. Zresztą wątpię by kiedykolwiek kanały z przedziału 61 - 69 były w Polsce w użyciu na potrzeby TV, no chyba że w wyjątkowych, pojedyńczych przypadkach. Gdzieś czytałem że te kanały mają być "dywidendą cyfrową".

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jednak nie odrzucałbym tej sugestii. Ważne jest aby antena pracowała jednak do 69 kanału. Na przykładzie emisji DVB-T w Warszawie, gdzie po przejściu z 48 na 58 kanał niektórzy odbiorcy stracili poprawny odbiór mimo nawet nieco większej mocy na k.58, z powodu gorszej instalacji antenowej.
Pojawią się następne multipleksy, pewnie też i w wyższych kanałach, więc budując instalację warto wziąć to pod uwagę i od razu zastosować lepsze anteny.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: BadBoy475 »

OK. Może faktycznie nie przesądzajmy narazie losu kanałów 61-69.
Wracając jednak do charakterystyk częstotliwościowych anten ATX czy Polaris:

Obrazek

Jak widać przedstawione tu wykresy częstotliwościowe kończą sie na 790MHz (kanał 60) przy której to częstotliwości anteny te mają zysk około 17dB. Myślę że można założyć że dalej charakterystyki tych anten łagodnie opadają i pewnie przy 860MHz (kanał 69) zysk ich wynosi i tak około 10dB.
Jarosław Bałuka pisze:Na przykładzie emisji DVB-T w Warszawie, gdzie po przejściu z 48 na 58 kanał niektórzy odbiorcy stracili poprawny odbiór mimo nawet nieco większej mocy na k.58, z powodu gorszej instalacji antenowej.
U mnie mimo odległości ponad 92km i użycia anteny ATX-91 odbiór dalej bardzo dobry na kanale 58 choć sygnał jest nieco słabszy niż był wcześniej na kanale 48. A jak wiadomo tłumienie sygnału silnie wzrasta ze wzrostem częstotliwości szczególnie przy dużych odległościach.
Poza tym po przekręceniu anteny na Św. Krzyż na kanale 58 w przyzwoitej jakości można oglądać TVP INFO Kielce a to napewno też ma wpływ na odbiór DVB-T. Mimo to multipleks z Raszyna idzie OK.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie ulega wątpliwości, że ww anteny to dobry sprzęt.
Jednak generalnie przy wysokich f, powyżej oznaczonej fabrycznie, zysk może drastycznie spadać. Podobnie z kablem antenowym - gorszej jakości kabel drastycznie nabiera tłumienia w V paśmie TV i może to być powodem sporego zaskoczenia przy uruchomieniu instalacji antenowej.
To nie jest tylko teoria, to są informacje z rzeczywistych sytuacji, które pojawiły się w Warszawie po zmianie kanału o niecałe 100MHz wyżej.

Demon

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Demon »

Musi być dobry, skoro we Wrocku odbieram zupełnie znośny sygnał spod Brna (prawie 200km przez góry) ale na kanale 29. Z wysokimi kanałami jest znacznie większy problem, więc przyłączam się do opinii pana Jarka Bałuki i @qwerty.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Puma »


pinix

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: pinix »

Puma pisze:Dipol 44/21-69
Czy faktycznie taka dobra jest ta antena?
Mi się wydaje, że opis jest błędny lub wykres zysku.
[code]Zysk [dBi] patrz charakterystyka poniżej | 12,3-16,8[/code]
Obrazek

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: qwerty »

Mi się wydaje, że charakterystyka będzie taka jak na tej:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2682.htm

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zwróćcie proszę uwagę na jednostki w jakich podawany jest zysk anteny.
dBi - zysk w [dB] w stosunku do idealnej anteny izotropowej (czysta teoria)
dBd - zysk w [dB] w stosunku do dipola półfalowego.
Zależność: dBd = dBi - 2.15
Poprawnie powinno się podawać (i zazwyczaj tak jest to podawane) zysk energetyczny wyznaczony w dBd. Oczywiście jeśli podany jest w dBi to przeliczenie jest kwestią tylko i wyłącznie rachunku matematycznego.
Ważne jest to, aby ze zrozumieniem odczytywać faktyczne wzmocnienie anteny i wiedzieć czym różni się dBd od dBi, aby nie dać się przysłowiowo "nabić w butelkę". Bo marketingowo jakże lepiej wyglądają wartości zysku podane w dBi :)

daro

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: daro »

Ja w Głogowie odbieram Cyfrówkę z Liberca ,Wichów,Jemiołów,śrem i z Niemiec jakiś nadajnik nie wiem jaki bo jeszcze nie dochodziłem do tego.

daro

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: daro »

Zapomniałem dodać że tuner mam z RWT Polski wcale nie jest drogi zobacz na allegro a antenę mam zwykłą szerokopasmówke siatkę.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: apk »

Jestem z Legnicy i odbieram z Czeskiego Trutnowa 1 multipleks z Żagania i z 3 multipleksy z lobau , 2 multipleks czeski z okolic Pragi na antenie atx-55 w polaryzacji V na 41 kanale mimo że góry są po drodze ale przy dobrej pogodzie sygnał mi zanika a w deszcz nieraz kratkuje .
W weekend ma być tropo może znów odbiorę z Berlina kilkanaście kanałów lub z Czech 3 multipleks .

lezynski1
Posty: 53
Rejestracja: 19 stycznia 2010, o 14:58

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: lezynski1 »

Witam!!!!!!!!!Bardzo dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi.Teraz mam już tuner DVB-T(taki zewnętrzny do peceta i laptopa,typ stick) i udało mi się przy bardzo kiepskim ustawieniu anteny szerokopasmowej siatkowej złapać multipleks z Wichowa koło Żagania(jak poprawię ustawienie to może będzie lepiej).Ale,jak to w życiu,pojawiają się dalsze niewiadome-znów rodzi się kilka pytań.
1.W moim pierwszym poście wspomniałem o antenach typu ATX(np.55,87,91 a nawet 107)i otrzymałem odpowiedzi,że to jedne z najlepszych.Jak wiadomo z ich technicznych opisów,działają one w pasmach 21-60,a nie obejmują pasm powyżej 60 do 69.Z kolei teraz zobaczyłem na harmonogram cyfryzacji w Polsce na stronie UKE i co tam widzę-otóż jeśli idzie o nadajnik z terenu Wrocławia(więc na 100% także nadajnik na Górze Ślęży,z którego ja teraz odbieram analog-to nasz główny dolnośląski nadajnik),to w tym harmonogramie jest podane,że będą to kanały do nadawania cyfrowego 64(55)(dokładnie tak jak piszę-64 bez nawiasu i 55 w nawiasie).I tu rodzi się pytanie-skoro są to tzw. wyższe kanały(na tych wyższych częstotliwościach),a ponadto kanał 64 jest ,,poza zasięgiem" anten typu ATX(te są tylko do kanału 60),to czy warto w ogóle kupować jakąś antenę typu ATX,czy po prostu tzw. tripole(np. hiszpańskie firmy Televes)???
2.Podałem,że w ww. harmonogramie przy wysyłaniu z ,,obszaru wrocławskiego" są kanały 64(55),podobnie jest z ,,obszarem Jelenia Góra"(a więc na 100% także Śnieżne Kotły)-jest napisane kanały 48(30).Moje pytanie-co to w ogóle znaczy,że raz jeden kanał jest pisany nie w nawiasie,a przy nim inny kanał w nawiasie????

Proszę o odpowiedzi na powyższe pytania-z góry dzięki-lezynski1

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: apk »

Anteny ATX-55,87,91 działa na kanałach 21-60 ale znalazłem inne źródła że te anteny pracują na kanałach 21-68 i podam ci stronę do producenta anten telewizyjnych http://www.all-ant.eu/index.php?lang=pl ... &model=ATX
Mi się wydaje że na kanałach 61-69 nie były prowadzone testy albo zmodyfikowali konstrukcję skrócono dipol elementy i odległości na kanały 61-68 .
Ja osobiście myślę że na 64 kanale będzie dobrze działała jeśli dipol będzie miał 0,75 fali to dipol będzie ściągał z 6 kierunków ale wzmocnienie będzie małe ale jeśli dipol będzie miał 0,625 fali to antena będzie nadawać się ale będzie silnie kierunkowa ale niestety nie mam schematu i nie powiem czy na 64 kanale będzie odbierać .
Słowacja uruchomiła nadajniki w paśmie 61-69 może ktoś na forum odpowie jak sprawuje się antena.
Antena prawie taka sama jak atx –91 powinna działać do 69 kanału http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3380.htm

Seba

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: Seba »

Pytanie 2
Kanał bez nawiasu będzie obowiązywał w okresie przejściowym czyli DVB-T i analog razem natomiast kanał w nawiasie to kanał docelowy, który będzie wykorzystywany po wyłączeniu TV analogowej.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: qwerty »

apk pisze:Antena prawie taka sama jak atx –91 powinna działać do 69 kanału http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3380.htm
Spójrz na wykres charakterystyki - 790MHz (K60). Jeżeli trzeba odbierać K61-K62 powinna jeszcze mieć dobry zysk. Powyżej to już loteria.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: BadBoy475 »

Jeszcze raz odnośnie anteny ATX-91 i jej skuteczności powyżej kanału 60.
Oto pełna charakterystyka częstotliwościowa z której jasno wynika że antena ta projektowana była od początku z myślą o kanałach 61-69:
Obrazek

Więcej szczegółowych informacji znajduje się tutaj ATX-91 - Fakty i mity

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DVB-T w byłym województwie legnickim(Zagłębie Miedziowe)

Post autor: apk »

Antena XC – 91 ( ATX-91) produkowana przez firmę Fuba była produkowana w 4 różnych wersjach a , b ,c , d jak umieszczonym obrazku jak widać wersja A na 23 kanale miała ok. 17 dB wzmocnienia a nie tak jak na typowej antenie ATX-91 ok. 12dB .
Anteny w wersji A idealnie się sprawują na kanałach 21- 30 do póki długość dipola nie jest wyższa niż 0,625 długości fali ale do 40- 42 kanału odbiór jest możliwy przy bardzo silnym sygnale i tu na skuteczności anteny nie można co liczyć bo ściąga sygnał ze wszystkich kierunków .
Na przykład podam że anteny przeznaczone na kanały 21-39 odbierały 42 i 59 kanały co prawda na 25 i 42 kanale obraz był idealny jedynie na 59 kanale obraz był troszkę gorszy ale kabel koncentryczny w tamtych latach był średniej a nawet bardzo złej jakości .
Opis anteny XC – 91
http://rapidshare.com/files/344286370/antena_XC-91.JPG
charakterystyka promieniowania anteny w wersjach A,B,C,D
http://rapidshare.com/files/344302898/anteny_XC-91D.jpg
http://rapidshare.com/files/344302645/c ... dipola.JPG

Zablokowany