Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: wzmacniacz na antenie siatkowej SWA 955-5

Post autor: tolus »

W Piechowicach wzmacniacz?!?!?! W Sobieszowie na Chałubińskiego odbiera idealnie na 50cm kabla antenowego....

Maximum

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Maximum »

Dolnośląskie nie jest odosobnione w trudnościach z odbiorem NTC. Oto krótka notka o sytuacji na Podbeskidziu http://nt.interia.pl/raport-koniec-tele ... nId,770995. Kotlina Kłodzka ma podobną sytuację i jak wynika z powyższej informacji nie będziemy mieli większych szans na poprawę. Cieszmy się więc, że są jeszcze platformy cyfrowe.

ntcdvb

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: ntcdvb »

Ja mam pytanie do kolegów z powiatu Oleśnickiego (gminy Oleśnica, Syców, Międzybórz, Twardogóra) jak u was z odbiorem DVB-T z Czech :?:
Mam info, że część powiatu Oleśnickiego jest pokryta sygnałem ze Ślęży ale część objęta jest sygnałem z Mikstatu.
Co ciekawe z Mikstatu MUX3 planowany jest dla Łódzkiego ale nie północno-wschodniej części dolnośląskiego, która pozostanie bez TVP Wrocław. :?:
Kanały 38, 40 są wspólne dla Trutnov i Mikstat.

eromans12

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: eromans12 »

W Oleśnicy [przynajmniej w moim przypadku] można odbierać czeskie kanały choć nie zawsze. Antenę mam ustawioną na ślęże [co ciekawe nie mogę odebrać mux 1 ze ślęży więc odbieram z Kudowy] więc sygnał dociera. Nie wiem jak to jest w innych rejonach miasta i w gminach.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: SAT-COM »

eromans12 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum
kolega miał chyba na myśli Kłodzko K55 (a nie Kudowę).
Problem z odbiorem Mux 1 K64 ze Ślęży może wynikać z tłumienia wyższych częstotliwości (przez kabel,antenę itp).
Być może MUX2 K58 jest również odbierany z Kłodzka a, że jest na tym samym kanale co ze Ślęży to nie można tego zidentyfikować.

ntcdvb

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: ntcdvb »

Kolego @ SAT-COM
A co TY sądzisz o tej sprawie ?
Kolega mieszka w Twardogórze i pisał, że sygnał ze Ślęży nie nadaje się do odbioru k.64 i k.58 ale Żórawinę i Mikstat ma OK. Odbiera sygnał z Trutnov na k.40, 60 i 61.
Tylko, że Mikstat i Turnov ma wspólne kanały w okresie docelowym.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: SAT-COM »

Podejrzewam ,że wygra silniejszy (Miskat) albo polegną oba.
Wszystko zależy od selektywności systemu antenowego,ERP,terenu itp.
W przypadku Twardogóry odbiór z Cernej Hory jest na pograniczu zasięgu a sygnał z Miskatu bardzo mocny i mimo dość dużej różnicy azymutów ciężko będzie wyselekcjonować czeskiego MUX-a.
Mam podobną sytuację w okolicach Kudowy na K37 Śnieżne Kotły vs. Hronov i w tym przypadku nie odbiera nic.
Co do Ślęży to odbiór utrudniają od południa Wzgórza Twardogórskie.
Czasami bywa tak ,że w jednym miejscu sygnał znajdzie przesmyk z danej lokalizacji nawet bardzo odległej a dla innych jest barierą nie do przejścia.
Dlatego każdy przypadek trzeba analizować indywidualnie.

xavi

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: xavi »

ntcdvb pisze:Ja mam pytanie do kolegów z powiatu Oleśnickiego (gminy Oleśnica, Syców, Międzybórz, Twardogóra) jak u was z odbiorem DVB-T z Czech :?:
Mam info, że część powiatu Oleśnickiego jest pokryta sygnałem ze Ślęży ale część objęta jest sygnałem z Mikstatu.
Co ciekawe z Mikstatu MUX3 planowany jest dla Łódzkiego ale nie północno-wschodniej części dolnośląskiego, która pozostanie bez TVP Wrocław. :?:
Kanały 38, 40 są wspólne dla Trutnov i Mikstat.
Witam. Ja w Sycowie bezproblemowo odbieram mux 1 i 2 czeski z Pradziada, ferguson arriva t65, na atx 91, kabel triset pe 113 czarny żelowany, wzmacniacz lna 177 i zasilacz antenowy 12 v tatarak. wszystko działa bez zarzutu- siła i jakość sygnału są na poziomie 95 i 100%.

Po przestawieniu anteny na czarną górę jestem w stanie złapać czeski mux 1 (k.40) o sile i jakości sygnału 50 i 100 %.

Mikstat łapię tyłem anteny do nadajnika, o dziwo na fergusonie nie mam widać, że sygnał jest przesterowany.

Na atxie mam problem z jednoczesnym odbiore muxa 2 ze ślęży (k 58) i muxa w 2 z pradziada (k. 53). w tej sytuacji ATX 91 "lepiej widzi" mux 1 na k. 64 ze sleży. Nie wiem z czego to wynika. po skierowaniu anteny w kierunku samej ślęży łapię bez problemu oba muxy polskie.

z kolei na jeszcze innym telewizorze z wbudowanym tunerem dvb-t,"zwykłym" koncentryku, z zasilaczem 12 v tatarak, z anteną siatkową z płytką wzmacniającą swa - dokładnego oznaczenia nie podam bo nie pamiętam nakierowana mniej więcej w kierunku ślęży łapie dwa muxy czeskie z pradziada na k. 36 i 53, muxy ze slęzy k 58 i 64, muxy z mikstatu k. 38 i k 44,- z siła i jakością 95 i 100 %. Łapię też muxy z chrzerlic opola k. 34 i 46, mux czeski z czarnej góry k. 40 i co najdziwniejsze- mux 3 z żórawiny, bardzo rzadko zanika z niego sygnał.

Na tym samym odbiorniku w różnych kombinacjach próbowałem uzyskać jeszcze lepszy odbiór kanałów na a antenie siatkowej z kablem triset i wzmocnieniem lna- bylo gorzej, najlepiej sprawdza się w tym momencie zwykła siatka z koncentrykiem, wzomcnieniem swa i zasilaczem 12 v.

pabloki

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: pabloki »

Od której ze stron(TVP czy emitel) zależy brak teletextu na kanale tvp info wrocławw dvb-t? Wcześniej był . Dziś zauważyłem że TXT jakiś pomieszany a od 22:17 podczas przeglądania nastąpił stop TXT. Teraz leci pasmo krajowe na Info ale pisze że brak dostępnej transmisji TXT. Też u Was tak jest? W analogu normalnie działa.

barakuda

Problemy z odbiorem

Post autor: barakuda »

Witam.Posiadam telewizor Samsung LE32B651.Do niego kupiłem antenę kierunkową którą podłączyłem bezpośrednio poprzez przewód antenowy z telewizorem.Mam jednak problemy z odbiorem większości programów.M.in.pojawiają się liczne kolorowe kwadraciki(piksele)uniemożliwiające oglądanie.Żeby cokolwiek obejrzeć trzeba bez przerwy kręcić anteną.Dodatkowo na niektórych programach np.TVN,TVP1,TVP2 o niektórych porach,szczególnie wieczornych,brakuje tłumaczenia niektórych filmów na język polski.Dodam że pogoda nie ma tutaj żadnego znaczenia.Proszę o pomoc.

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Problemy z odbiorem

Post autor: aron_m »

Co do braku filmów w języku polskim - najprawdopodobniej masz ustawiony dźwięk na tych kanałach na ORYGINALNY (czyli filmy będą po angielsku) - musisz znaleźć na pilocie przycisk AUDIO lub w menu telewizora ustawienia Audio i zmienić domyślną ścieżkę dźwiękową na POLSKI (nadawana w systemie MPEG STEREO)

Co do pikseli - albo jesteś zbyt blisko nadajników i masz za mocną antenę (za duży zysk własny anteny + zysk mocnego wzmacniacza w tej antenie; lub jesteś za daleko nadajników - na granicy lub poza granicą dobrego odbioru i masz za słaby wzmacniacz w antenie lub za słaby zysk własny anteny - stąd problemy z odbiorem)

Jeśli możesz podaj więcej informacji - np. jaki producent anteny, jaki model
Ile masz w linii prostej km do najbliższego nadajnika lub nadajnika z którego aktualnie odbierasz sygnał

Jozef_47
Posty: 44
Rejestracja: 20 stycznia 2011, o 14:57
Odbiornik: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŚLĘŻA

Chełmiec wyłaczenie

Post autor: Jozef_47 »

W kiedy nastąpi wyłączenie analogu na Chełmcu.
Czy to będzie w tym dniu co na Ślęzie ?

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: Chełmiec wyłaczenie

Post autor: marcin6660 »

Fajne miejsce i fajny obiekt. Aż dziwne że nie ma go w planach DVB-T

ntcdvb

Re: Chełmiec wyłaczenie

Post autor: ntcdvb »

Jest w planach jako doświetlenie MUX-3 TVP w sieci SFN DS-2.
Wyłączenie analogowe wg danych MAiC dla tego obiektu to 23 lipca 2013 r.

wątek już jest.

majster10

TSR, Kulin Kłodzki *Góra Grodziec* RTON Kudowa Zdrój

Post autor: majster10 »

Witam:)

Według strony : http://www.dvbtmap.eu/mapmux.html?mid=4000,531 ,TSR w Kulinie Kłodzki nadaje MUX2 na takich parametrach : Mux 2, 58k, 770 MHz, H, 50 W .
Czy ktoś wie w ogóle coś na ten temat,sygnał dociera do Kudowy Zdroju? Nigdzie nie znalazłem informacji.

Przy okazji chciałbym zapytać o RTON Kudowa-Zdrój. Z wykazu ze strony radiopolska wynika ze niedługo zostanie uruchomiony MUX3 na w/w nadajniku. Z ciekawości szukałem dodatkowch informacji na ten temat i znalazłem na wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/RTON_G%C3%B3ra_Parkowacoś takiego :
Programy telewizyjne - cyfrowe
Skład multipleksu Częstotliwość Kanał Moc nadajnika Polaryzacja Kompresja

MUX 1

TVP 1
TVP 2
TVP INFO
Polo TV
Eska TV
TTV
ATM Rozrywka TV

MHz 1 kW pozioma MPEG-4

MUX 2

Polsat
Polsat Sport News
TVN
TVN7
TV Puls
TV4
TV6
TV Puls 2 (plansza kontrolna)

MHz 1 kW pozioma MPEG-4




W Kudowie planowane jest uruchomienie także Mux2 ?

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: TSR, Kulin Kłodzki *Góra Grodziec* RTON Kudowa Zdrój

Post autor: Cyfrowy »

Z Wikipedią bywa różnie, ponieważ uprawnienia redaktora użytkownik otrzymuje po trzech miesiącach lub 500 edycjach. Jeżeli dobrze się orientuję, to MUX 3 z Góry Parkowej miał koncesję na próbne nadawanie, termin minął, a emisja nie miała miejsca. Należy się kierować przede wszystkim wykazem na stronie Emitela. Generalnie w Kudowie planowane było jedynie doświetlenie MUX 3 z RTON Góra Parkowa, a na TSR Grodziec prowadzono testy.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: SAT-COM »

Na dzień dzisiejszy jedyne co jest pewne to MUX3 PL Kulin /Grodziec K25. Na kanale 58 były tylko przeprowadzane testy MUX2 więcej tutaj: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=880
Co do Kudowy było pozwolenie które wygasło nie była prowadzona emisja z tego nadajnika.
Dalej czekamy na harmonogram ewentualnych doświetleń.

Psikus

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Psikus »

Orientuje się ktoś czy po wyłączeniu analogu ze Ślęży i Żórawiny, sygnał cyfrowy będzie zwiększony? zwłaszcza mam na myśli Żórawine.

Oraz czy zmienią się częstotliwości kanałów ;)

ntcdvb

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: ntcdvb »

Cyfrowa jakość TVP Wrocław! Wystarczy telewizor przystosowany do obioru cyfrowego podłączony do anteny stacjonarnej - w przypadku starszych teleodbiorników odbiór programów telewizji cyfrowej będzie możliwy przy użyciu specjalnej przystawki (tzw. dekoderów STB ang. Set-top-box).
http://www.tvp.pl/wroclaw/cyfryzacja/tv ... i/10500083

ani nadawca TVP ani MAiC,UKE nie podają jeszcze szczegółów IV etapu ASO

http://cyfryzacja.gov.pl/ :(
Fakty TVP Wrocław pisze: "Fakty podają już od kilku dni, że zostaną wyłączone 3 nadajniki analogowe we Wrocławiu i okolicy"
Nie podają jakie?
TVP Wrocław pisze: Wyłączenia na Dolnym Śląsku
W województwie dolnośląskim wyłączenie naziemnej telewizji analogowej zostanie przeprowadzone w dwóch etapach:

22 kwietnia 2013 roku wyłączone zostaną nadajniki analogowe dla okolic Wrocławia oraz Kłodzka
23 lipca 2013 roku wyłączone zostaną nadajniki analogowe dla okolic Jeleniej Góry


.: EDIT :.

Nadal nie wiadomo co z mieszkańcami gmin: Twardogóra, Syców, Międzybórz, Dziadowa Kłoda, Krośnice, Milicz ?
Przy nadawaniu MUX-3 nawet o mocy ERP 100 kW na k.25 z RTON Wrocław / Ślęża mieszkańcy tych gmin znajdujących się w województwie Dolnośląskim pozostaną bez możliwości odbioru TVP Wrocław ?
Opracowania Emitela, UKE pokazują zasięg nadajnika Kalisz/Mikstat dla MUX-1 i 2 na tych obszarach i pewnie MUX-3 ale z TVP Poznań ?
Może Aleksander Skorupa i Rafał Jurkowlaniec coś w tym temacie zrobią ?

dwapro

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: dwapro »

Witam, mam pewien problem z uzyskaniem dobrego odbioru w Świdnicy. Zakupiłem nowy telewizor i antenę dla mojej mamy. Antena siatkowa ze wzmacniaczem, tv z mpeg 4 - antena skierowana na Ślężę i tamtejszy nadajnik. Problem jest w tym, że odbiera tylko programy MUX 2, MUX 1 były tylko na początku, a obecnie nie można ich odbierać. Próbowałem korekty pozycji anteny, ale na niewiele się to zdaje. Odbieram cały kanał 58, a nie odbieram 64.

Czy to możliwe, że antena skierowana na Ślężę odbiera tylko Mux 2, a nie odbiera Mux 1? Czy wymiana anteny siatkowej na kierunkową może coś pomóc? Czy jest jakieś urządzenie, które pomoże ustawić antenę we właściwej pozycji (miernik sygnału, jak przy tv sat?).

Z góry dziękuję za pomoc.

Zablokowany