70 km od nadajnika Ślęża i problem.

Tomek_1982
Posty: 2
Rejestracja: 28 lipca 2018, o 01:24
Miejscowość: Unikowice
Odbiornik: Manta TV
Instalacja antenowa: Nowa Antena siatkowa DVBT
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sobótka

70 km od nadajnika Ślęża i problem.

Post autor: Tomek_1982 »

Witam. Zawsze montowaliśmy z tatą anteny sobie z dość dobrą skutecznością więc sprzęt jest przynajmniej działający, a tymczasem brak TVP Rozrywka, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura (brak sygnału na wyjściu -Manta TV). Po wizycie specjalisty który podłączył symetryzator bo wcześniej nie było nic, a sprawdziłem po tym jeszcze raz bez zasilacza - 1 kreska zasięgu, a z zasilaczem zero były przez jeden dzień TVN-y i Polsaty. To było tuż po deszczu - sygnał 50, jakość 100, zapłaciłem zadowolony. Teraz nie ma nawet tych Polsatów i TVNów - sygnał 40-50 jakość 0-50. Antenę kupiłem rok temu siatkową, wydawało się dość dobrą. Tu jest pogórze Paczkowskie, a ja jestem jeszcze wioskę za Paczkowem ale dość wysoko maszt bo kilka metrów nad ziemią i tylko kilka drzew z przodu. Sytuacja z TVP Historia, Kultura, Rozrywka i Sport jest co najmniej z Archiwum X bo pokazuje sygnał 100 i po chwili wyskakuje brak sygnału na wyjściu. Rozumiem że mi powiecie o co chodzi, być może "walnięty" dekoder w telewizorze Manty, a co do pozostałych doradzicie jaką antenę kupić by to na 100% odbierało. Zaznaczam że nie mam dużo pieniędzy więc nie chcę się pomylić i chyba pasywną po doświadczeniach z fabrycznie zamontowanym wzmacniaczem SW 2000 i zamienionym na symetryzator przez fachowca. Może też inny symetryzator dał by lepszy odbiór? Ten co jest wydaję się najtańszy - taka choinka bez wielu napisów i oznaczeń technicznych wcale. Pozdrawiam

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: 70 km od nadajnika Ślęża i problem.

Post autor: poxipol »

Jeżeli specjalista wymienił przedwzmacniacz na symetryzator,to występuje problem synchronizacji nadajników,których emisja jest na tych samych kanałach.
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... EmNHB2dmU=
Problemem nie jest tu symetryzator,a antena ew.odbiornik słabo radzący sobie z synchronizacją.
Antena siatkowa ma szeroki kąt promieniowania.
Aby zminimalizować negatywne oddziaływanie jednego lub wielu nadajników,stosuje się antenę o bardzo wąskim kącie promieniowania.
Jeżeli jest to dalej niewystarczające,to już odpowiednie filtry korekcyjne.

Tomek_1982
Posty: 2
Rejestracja: 28 lipca 2018, o 01:24
Miejscowość: Unikowice
Odbiornik: Manta TV
Instalacja antenowa: Nowa Antena siatkowa DVBT
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sobótka

Re: 70 km od nadajnika Ślęża i problem.

Post autor: Tomek_1982 »

Można jakieś przykłady tych anten o wąskim promieniowaniu? Ja zastanawiałem się nad jakąś popularną ("tą lepszą") 1 metrową z 3 tymi łapami do przodu, pasywną. Ale gościu na YT zrobił test z dalszej odległości i była w kategorii najsłabszych, bo z 20 km działała najlepiej. Ja łapałem sygnał 3 nadajników: Kłodzka, Opola i Ślęży. Ślęża chyba najlepiej. Myślę że sygnał i tak jest z jakiegoś nadajnika doświetlającego który nadaję tylko 12 kanałów. Czechy są bez tych kilku najlepszych stacji tylko, czyli takich co możemy znaleźć w jakimś satelitarnym abonamencie. W Polsce obowiązuje zasada proporcjonalności, ogólnie to jedyne wytłumaczenie władzy i idiotów na te ogólne przestępstwo. Jeżeli mnie stać na antenę za 40 zł to powinni nie kodować sygnału w ten sposób żebym go nie odbierał. To bez sensu - drukarka jest w Warszawie nie u mnie. Nie stać mnie już na satelitę. Jakieś przykłady montażu poproszę, tzn. jaka antena/y, kabel ma z 10 metrów, nowy ale wydaje mnie się że to ten za 1 zł. Maszt jest pod balkonem na zachód, na 1 pietrze. Ponoć to dobra lokalizacja. Dzisiaj była krótka burza i znowu Polsaty i Tvn-y odbierały. Co do brakujących TVP wypowiem się jak kupię jakieś anteny gdzieś za miesiąc. Teraz muszę zapłacić za remont kurnika wujkowi. Chętnie przeczytam jakieś porady i podpowiedzi jak ktoś ma chęć się przysłużyć. Pozdrawiam.

90tomash
Posty: 70
Rejestracja: 4 kwietnia 2013, o 12:42
Odbiornik: Wiwa HD-95 MC
Instalacja antenowa: SIATKA na zewnątrz + INA177 + zasilacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław Ślęża

Re: 70 km od nadajnika Ślęża i problem.

Post autor: 90tomash »

Ja mam problem z muxem gdzie jest m.in eska tv.
To chyba kanał 58 u mnie.
Generalnie wymieniłem antenę na jakąś najzwyklejsza siatkę z tzw płytka.
Jest zasilacz.
Wszystko byłoby ok tylko ten właśnie jeden cały mux . Sytuacja jest taka, że antena jest dość wysoko - patrzy raczej przejrzyście, mam taką samą antenę 700 m dalej w drugim budynku i wszystko jest 100/100.
Tutaj jest tak że działa i albo jest brak sygnału i wraca obraz albo są duże zakłócenia.
Miejscowość Pracze
Gmina Milicz.

Zablokowany