Odbiór DVB-T w blokowisku

Javer
Posty: 2
Rejestracja: 24 lutego 2021, o 13:54
Miejscowość: Wrocław

Odbiór DVB-T w blokowisku

Post autor: Javer »

Cześć,
zmieniłem miejsce zamieszkania i pojawił się problem z odbiorem telewizji.
Okna mam wychodzące na południe jednak dookoła wszędzie są bloki, na dowolnej z dostępnych mi obecnie anten TV widzi tylko MUX-2 i MUX-L4.
Mam dostęp do:
- anteny wewnętrznej ze wzmacniaczem THOMSON ANT1706 (siła sygnału na wyłączonym wzmacniaczu ~30%, na włączonym 100%, jakość niezależnie - 0%) - praktycznie brak obrazu, dźwięk zrywa
- anteny zewnętrznej ze wzmacniaczem "Antena DVB-T COMPACT" dookólna (siła sygnału na wyłączonym wzmacniaczu ~70%, na włączonym 100%, jakość niezależnie - 0%) - praktycznie brak obrazu, dźwięk zrywa
- siebie, gdy trzymam wew. żyłę w palcach (siła sygnału ~50%, jakość ~50%) - pojedyncze zerwania ale da się oglądać.

ul. Wieczysta 105, Wrocław
Widok z okna:
https://drive.google.com/file/d/1w7baHE ... sp=sharing

Czy w takiej sytuacji opłaca się inwestować w anteny kierunkowe, czy raczej odpuścić sobie odbieranie naziemnej?

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Odbiór DVB-T w blokowisku

Post autor: ANDPOL »

Spróbować z anteną zewnętrzną bez wzmacniacza.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w blokowisku

Post autor: K63 »

Javer pisze: 24 lutego 2021, o 15:27 gdy trzymam wew. żyłę w palcach (siła sygnału ~50%, jakość ~50%) - pojedyncze zerwania ale da się oglądać
Azymut na Ślężę masz na prawo - w kierunku boiska. Skoro masz sygnał na samym przewodzie, to wystarczy antena pasywna zamontowana na balustradzie. Egzamin powinny zdać anteny nr 1, 2 i 5 z poniższej oferty (z dipolem VHF zamontowanym w pionie).
https://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat- ... v,6666.htm
Dostaniesz je we Wrocławiu na ul. Łowieckiej 5-7.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór DVB-T w blokowisku

Post autor: Ramirez »

Ja bym próbował. To teren na południu miasta. Jedyne większe budynki to te kilka bloków. Sam mieszkam tylko 3 km od tego miejsca to trochę go kojarzę. Zwyczajnie te antenki to wyrób antenopodobny i choć byś ze złości pękł to z 30 km na tym nic nie złapiesz. Najlepiej kupić coś wysyłkowo i jakby efekty były słabe to żeby zwrócić. Albo się dogadać ze sprzedawcą jakby cos nie poszło. Tylko kup antenę combo na zakraz vhf/uhf np Emme Esse DVB-T Uni Line LOG 560HVD VHF UHF

Javer
Posty: 2
Rejestracja: 24 lutego 2021, o 13:54
Miejscowość: Wrocław

Re: Odbiór DVB-T w blokowisku

Post autor: Javer »

Odkopałem biquada którego kiedyś zrobiłem z https://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/
Ustawiłem dokładnie na Ślęże i jest jakiś sukces, ale musiałem dodać reflektor żeby MUX-2 złapało wyraźnie.
MUX-1 Kanały znalazło, ale czarny ekran czasami jakiś dzwięk zaskrzeczy (siła/jakość 50%/30%)
MUX-2 Odbiera bardzo ładnie, czasami tylko zakłócenia się pojawią, ale to raczej wina kabla (siła/jakość 70%/50%)
MUX-3 Kanały są, obraz rozklatkowany, dźwięk rwany (siła/jakość 50%/30%)
MUX-4 Kanały są, kodowane (siła/jakość 60%/40%)
MUX-8 Kompletne nic, wiem że jest na innej polaryzacji, ale obrót anteny nic nie pomógł
MUX-L4 Piękny odbiór, ale nie mam pojęcia skąd łapie, Kobierzyce, czy może odbija SkyTower? (siła/jakość 70%/60%)

Wiem że opłaca się w coś zainwestować, ale skąd może wynikać ten problem z odbiorem MUXów ze Ślęży? Ładnie odbiera 570MHz, 642MHz i 498MHz, a z 674MHz i 506MHz jest problem. O ile 674 jestem w stanie zrozumieć bo jest to najwyższa częstotliwość, tak 506 powinno odbierać skoro łapie niżej na 498?

Warto przed kupnem popróbować jeszcze dokładnie wyliczyć i wykonać biquada z reflektorem dokładnie trzymając się wymiarów? Czy ewentualny zysk raczej niewiele już tu zmieni?

Swoją drogą jestem zaskoczony, że biquad zrobiony kiedyś na odwal odbiera lepiej niż typowe anteny nawet ze wzmacniaczami.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Odbiór DVB-T w blokowisku

Post autor: Ramirez »

To co masz to nie są typowe anteny z wzmacniaczem tylko druciarstwo i naciąganie nieświadomych ludzi. U siebie na tej combo mam sygnał na wszystkich mux po 99% Co do mux L4 to jakieś odbicie z SkyTower bo nadajnik dodatkowy w Pustkowie podobno z końcem roku skończył nadawać.

Zablokowany