DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Railroad »

Niestety sygnał nie powrócił, a jeszcze koło 10 rano działało bez problemu.
Jakość sygnału ani drgnie powyżej 10%.
Bezpośrednio do anteny nie podłączę bo musi iść do drugiego telewizora przez rozgałęźnik. Zależałoby mi chociaż na mux 3, bo mux 2 chyba w końcu uruchomią w tym nieszczęsnym Trzeciewcu.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: odziom91 »

Ja rozdzielam sygnał na 3 urządzenia:
- telewizor 1 - tylko analog
- telewizor 2 - analog + cyfrówka - MUX#2, MUX#3 - bez problemów cały dzień
- komputer - analog + cyfrówka - MUX#2 - raczej cały dzień, MUX#3 - przeważnie tylko na noc, ewentualnie podczas dnia.

Wszystko zależy od tego jak wysoko mieszkasz oraz stanu okablowania w domu. W moim przypadku musiałem wymienić wszystko - od anteny przez rozgałęźnik po całe okablowanie (było dużo łączeń).

Jeśli mieszkasz na osiedlach niżej położonych - głównie w centrum miasta, to o DVB-T można zapomnieć.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Railroad »

Właśnie mieszkam koło Wyżyn, więc nie jest źle. Przed chwilą włączyłem laptopa i mux 2 zaczął działać. Jakość sygnału 100%, niestety mux 3 pojawia się tylko chwilowo i pikseluje. Instalacja jest raczej w porządku, przeszła małą konserwację niedawno. Jak uruchomią nadajniki na Bydgoszcz to odbiór będzie mam nadzieję stabilny całą dobę, a tak pozostaje liczyć tylko na przychylność dobrych warunków rozchodzenia się fal.

No i proszę mux 3 wskoczyła na 100% jakość :D , ciekawe na jak długo.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: gorki »

Railroad pisze:Właśnie mieszkam koło Wyżyn, więc nie jest źle. Przed chwilą włączyłem laptopa i mux 2 zaczął działać. Jakość sygnału 100%, niestety mux 3 pojawia się tylko chwilowo i pikseluje. Instalacja jest raczej w porządku, przeszła małą konserwację niedawno. Jak uruchomią nadajniki na Bydgoszcz to odbiór będzie mam nadzieję stabilny całą dobę, a tak pozostaje liczyć tylko na przychylność dobrych warunków rozchodzenia się fal.

No i proszę mux 3 wskoczyła na 100% jakość :D , ciekawe na jak długo.
Niestety przy wszelkiego typu rozgaleznikach sygnalu trzeba sie liczyc z duzym tłumieniem. Jedyna rada to podac odpowiednio silny sygnał przed rozdzelaczem sygnalu.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Railroad »

Masz rację, ale po podłączeniu do instalacji telewizora, analog odbiera nawet bardzo dobrze, bez wzmacniacza. Odległość od nadajnika spora, więc i tak jest dobrze, inni chociażby o takim odbiorze mogą pomarzyć.

juter

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: juter »

Railroad pisze:Właśnie mieszkam koło Wyżyn, więc nie jest źle. Przed chwilą włączyłem laptopa i mux 2 zaczął działać. Jakość sygnału 100%, niestety mux 3 pojawia się tylko chwilowo i pikseluje. Instalacja jest raczej w porządku, przeszła małą konserwację niedawno. Jak uruchomią nadajniki na Bydgoszcz to odbiór będzie mam nadzieję stabilny całą dobę, a tak pozostaje liczyć tylko na przychylność dobrych warunków rozchodzenia się fal.

No i proszę mux 3 wskoczyła na 100% jakość :D , ciekawe na jak długo.
Do czasu aż minie tropo, czyli pewnie gdzieś do jutra do południa, później może znów wrócić wieczorem. W najbliższych dniach przewidywane jest niewielkie, ale długo utrzymujące się tropo, więc życzę miłego odbierania.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Railroad »

Sygnał rano zniknął, jednak z ciekawości poszedłem z laptopem do drugiego pokoju i podłączyłem się bezpośrednio do anteny bez rozgałęźników i odbiera bardzo dobrze, jakość mux 2 i mux 3 na 100%. Rozgałęźnik i kable są dobrej jakości ale widać, że sygnał cyfrowy ich nie lubi, przynajmniej na razie.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: odziom91 »

Pamiętaj, że laptop też może emitować zakłócenia, więc sygnał nie musi być na tyle stabilny jak w przypadku podłączenia anteny do tunera, czy telewizora z wbudowanym tunerem. ;)
No i wszelkie modemy, routery - też potrafią napsuć krwi jeśli są w pobliżu. ;)

Pozwolę sobie jeszcze na mały offtop z zapytaniem:
Jakiego programu używasz do odbioru DVB-T? Bo ten standardowy TotalMedia czasami robi psikusy... :(

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Railroad »

Używam Splash Lite, na Total Media też nie działa, tak samo na Windows Media Center.
Całkiem możliwe, że na tunerze stacjonarnym by takich psikusów nie było, komputerowe z tego co się naczytałem potrzebują mocniejszego i stabilniejszego sygnału.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: BiTCity »

Koledzy mam pytanie czy jest sens podłączać zasilacz który wyciąga tylko 10,8-11 V do wzmacniacza instalacji TV wiadomo powinno być 12 V ? 2 tygodnie był odłączony i coś mi go "walnęło" jak leżał. W tej chwili mam symetryzator ale na nim to nawet analog z Iławy jest ledwo widoczny z tym, że sygnał dzieli się na 3 odbiorniki.

juter

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: juter »

BiTCity pisze:Koledzy mam pytanie czy jest sens podłączać zasilacz który wyciąga tylko 10,8-11 V do wzmacniacza instalacji TV wiadomo powinno być 12 V ? 2 tygodnie był odłączony i coś mi go "walnęło" jak leżał. W tej chwili mam symetryzator ale na nim to nawet analog z Iławy jest ledwo widoczny z tym, że sygnał dzieli się na 3 odbiorniki.
Jeżeli to napięcie jest stabilne to ja najbardziej ma sens (wale nie musi być 12V, sporo jest na rynku zasilaczy z regulacją napięcie w zakresie 5V-12V, im niższe napięcie, tym niższe wzmocnienie), jeżeli więc Twój wyciąga 11V, to może nawet nie odczujesz różnicy.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: BiTCity »

Podłączyłem zgodnie z Twoją sugestią i odbiór mam taki na pierwszym TV który ma około 2 m kabla do rozgałęźnika odbiór jest dobry ale tylko z Trzeciewca, Iława analogowa jest bez koloru, a cyfrowego sygnału z Iławy nie ma. Z drugiej strony rozgałęźnika idzie kabel jakieś 3,5 m do drugiego pokoju + 3m od rozgałęźnika do każdego z urządzeń i tam sygnał jest dzielony na 2 : TV + tuner USB a odbiór wygląda tak analog z Trzeciewca znośnie choć gorzej niż na pierwszym TV w szczególności na TVN i TVP INFO a cyfrowego jak i analogowego sygnału z Iławy brak. Gorszy odbiór z Trzeciewca można usprawiedliwić mniejszą mocą nadawania ale brak koloru w przypadku analogu z Iławy jest "podejrzany". Oczywiście sprawdzę jak to będzie wyglądało w ciągu dnia na pewno jak będą lepsze warunki troposferyczne to odbiór powinien się poprawić.

EDIT :

Teraz sprawdziłem (11:30) i napięcie podskoczyło nawet do 11,8 V a obraz bez zmian widocznie prądowo się nie wyrabia ale poprawię styki może będzie lepiej albo jest tak jak u kolegi rozgałęźniki zbyt silnie tłumią.

juter

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: juter »

BiTCity pisze:Podłączyłem zgodnie z Twoją sugestią i odbiór mam taki na pierwszym TV który ma około 2 m kabla do rozgałęźnika odbiór jest dobry ale tylko z Trzeciewca, Iława analogowa jest bez koloru, a cyfrowego sygnału z Iławy nie ma. Z drugiej strony rozgałęźnika idzie kabel jakieś 3,5 m do drugiego pokoju + 3m od rozgałęźnika do każdego z urządzeń i tam sygnał jest dzielony na 2 : TV + tuner USB a odbiór wygląda tak analog z Trzeciewca znośnie choć gorzej niż na pierwszym TV w szczególności na TVN i TVP INFO a cyfrowego jak i analogowego sygnału z Iławy brak. Gorszy odbiór z Trzeciewca można usprawiedliwić mniejszą mocą nadawania ale brak koloru w przypadku analogu z Iławy jest "podejrzany". Oczywiście sprawdzę jak to będzie wyglądało w ciągu dnia na pewno jak będą lepsze warunki troposferyczne to odbiór powinien się poprawić.

EDIT :

Teraz sprawdziłem (11:30) i napięcie podskoczyło nawet do 11,8 V a obraz bez zmian widocznie prądowo się nie wyrabia ale poprawię styki może będzie lepiej albo jest tak jak u kolegi rozgałęźniki zbyt silnie tłumią.
A wcześniej (jak jeszcze zasilacz był w 100% sprawny) odbierałeś cyfrę z Iławy??

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: BiTCity »

juter pisze: A wcześniej (jak jeszcze zasilacz był w 100% sprawny) odbierałeś cyfrę z Iławy??
Tak ale nie cały czas głównie przy polepszonych warunkach lub wieczorami i w nocy.
Widać teraz różnice przed awarią zasilacza z odbiorem Iławy w tym TV który miał najbliżej do rozgałęźnika nie było problemu.Obraz kolor + dźwięk stereo a teraz jest tak pisałem wcześniej. Chyba czeka mnie wymiana zasilacza albo całej instalacji jeśli Trzeciewiec nie ruszy przed dłuższy czas bo po co ma mi się kurzyć STB - a po drugie wiadomo elektronika nie lubi być nieużywana :)

Pozdrawiam

juter

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: juter »

BiTCity pisze:
juter pisze: A wcześniej (jak jeszcze zasilacz był w 100% sprawny) odbierałeś cyfrę z Iławy??
Tak ale nie cały czas głównie przy polepszonych warunkach lub wieczorami i w nocy.
Widać teraz różnice przed awarią zasilacza z odbiorem Iławy w tym TV który miał najbliżej do rozgałęźnika nie było problemu.Obraz kolor + dźwięk stereo a teraz jest tak pisałem wcześniej. Chyba czeka mnie wymiana zasilacza albo całej instalacji jeśli Trzeciewiec nie ruszy przed dłuższy czas bo po co ma mi się kurzyć STB - a po drugie wiadomo elektronika nie lubi być nieużywana :)

Pozdrawiam
Ja bym kupił zasilacz na allegro, zwykły najtańszy z separatorem (sam mam taki za 5 zł i świetnie sobie radzi). Przy okazji zakupu zasilacza radzę kupić wzmacniacz - kosztuje grosze, a za przesyłkę zasilacza i tak musisz zapłacić ;)

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: BiTCity »

juter pisze: Ja bym kupił zasilacz na allegro, zwykły najtańszy z separatorem (sam mam taki za 5 zł i świetnie sobie radzi). Przy okazji zakupu zasilacza radzę kupić wzmacniacz - kosztuje grosze, a za przesyłkę zasilacza i tak musisz zapłacić ;)
Dzięki za rady za tydzień rozpoczynam urlop będę miał więcej czasu na testy a zasilacz z separatorem i wzmacniacz na pewno znajdę również w sklepie z antenami TV :)

juter

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: juter »

Dzięki za rady za tydzień rozpoczynam urlop będę miał więcej czasu na testy a zasilacz z separatorem i wzmacniacz na pewno znajdę również w sklepie z antenami TV :)
Racja, ja z przyzwyczajenia polecam allegro, bo u mnie na wsi albo takich rzeczy nie ma, albo są kilka razy droższe.
Jeszcze jedno pytanko - czy masz szansę na odbiór mux3 z Chodkiewicza?

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: BiTCity »

juter pisze: Racja, ja z przyzwyczajenia polecam allegro, bo u mnie na wsi albo takich rzeczy nie ma, albo są kilka razy droższe.
Jeszcze jedno pytanko - czy masz szansę na odbiór mux3 z Chodkiewicza?
Myślę, że z MUX3 z Chodkiewicza nie będę miał problemu do nadajnika mam 2 km tylko, że w przeciwnym kierunku niż Trzeciewiec bo Chodkiewicza mam na północny-zachód a Trzeciewiec na północny-wschód.

Pozdrawiam

krazykilla

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: krazykilla »

Witam!

Jeśli ktoś jest zainteresowany odbiorem Kisielic z Fordonu do chciałbym powiadomić, że jest to możliwe. Ostatnio wymieniłem antenę na Tri Digit Dipola z symetryzatorem i złapałem Kisielice. W prawdzie poziom sygnału miałem koło 30% to jakość była 100%. Sprawdzałem na mapach, nie było żadnego tropo, tak więc to jak najbardziej możliwe żeby odbierać.

Dodam, że mieszkam na osiedlu nad wisłą i według mapek nie miałem szans na odbiór, ponieważ znajduje się w lekkiej "dziurze" ;p W miejscach trochę wyżej położonych odbiór powinien być elegancki.

Dodatkowe info:
Wys. domu: około 6m
Wys. masztu: 5m
Kabel 20m Televes T-100 PE Cu >70% Czarny sama miedź, 2,60zł/m ;]

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Railroad »

Dzisiaj na mapie brak tropo a mimo to cały czas odbieram mux 2 i 3. Wczoraj w ogóle w dzień brak było odbioru.
Mux 2 : siła 56%, jakość 97%
Mux 3 : siła 56%, jakość 97%

Zablokowany