DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Robert03 »

clipperton66 pisze:Zgadza się.Z kisielic w sumie będą nadawane 3 Muxy3 z regionalnymi wersjami.
TVP GDAŃSK K48- 50 KW-DOOKÓLNIE
TVP BYDGOSZCZ K36- 3 KW-KIERUNKOWO
TVP OLSZTYN -K26-35 KW-KIERUNKOWO
Według tego co podaje Emitel emisje K36 i K26 będą dookólne a nie kierunkowe.
Grzegorz_Grudziądz pisze:Sygnał mux 3 na kanale 36 w Grudziądzu nie wszędzie jest dobrze odbierany. W moim przypadku korzystanie z kanału 36 jest bardzo trudne. Szkoda, że od kilku dni parametry Mux 3 na kanale 48 z Kisielc się pogorszyły. Na szczęście dzięki bardzo dobrym warunkom propagacyjnym odbieram mux 3 z Koszalina na kanale 23. Ciekawe jak długo utrzymają się korzystne warunki propagacyjne?

Warunki propagacyjne się pogorszyły i pojawił się ponownie bardzo dobry sygnał mux 3 na kanale 48 z Kisielic. Czyżby to mux 3 ze Szczecina/Kołowa nadający na kanale 48 był sprawca zakłóceń?
To bardzo dziwne. Chyba że mieszkasz w jakimś trudnum propagacyjnie miejscu albo Twoja antena coś kaszani. A jak odbiór pozostałych MUX z Trzeciewca/Kisielic ?
Kanał 48 z Kisielic jest bez problemu osiągalny w Grudziądzu nie ma potrzeby oczekiwania na specjalne warunki propagacyjne. Z Kisielicami masz problem a odbierasz Koszalin ?
To by oznaczało że Twoja antena ma problem z odbiorem bezpośrednim ( np. zasłonięte kierunki do nadajników) a świetnie sobie radzi z odbiorem podczas tropo ( niezasłonięte niebo), albo jest źle ustawiona.
Podobnie C36. W Grudziądzu stoi doświetlenie tego nadajnika więc prócz zasięgu z Trzeciewca masz jeszcze zasięg z Kalinkowej. To na widelcu powinno smigać.
Może przestawienie anteny na Kisielice poprawi odbiór C36. Z tego nadajnika będzie nadawany 3x MUX-3 z regionem gdańskim, olsztyńskim i bydgoskim tyle że moce różne.

clipperton66

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: clipperton66 »

Roberto nie masz racji albo naucz się czytać. Skrót ND oznacza emisję kierunkowa. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Pyzatym wczoraj mux3 -k48 od godzin wieczornych był wyłączony .Zapewne przygotowywano nowe nadajniki do uruchomienia. Dziś wszystko wróciło do normy :)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Robert03 »

Mnie uczono inaczej ale może chodziłem do niewłaściwej szkoły :-). Zawsze mi się wydawało że czytać potrafię. Całkiem dobrze sobie z tym radzę, naprawdę. Proponuję nie robić zamieszania i samemu sprawdzić nim się kogoś pouczy co ma zrobić:
ND - nondirectional (niekierunkowa, czyli dookólna)
D - directional (kierunkowa)

Tutaj trochę więcej przydatnej wiedzy. Wystarczy poczytać:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=1841

clipperton66

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: clipperton66 »

Wyraźnie powiedziano w komunikacie TVP Bydgoszcz iż będą emisje kierunkowe aby nie wychodziły poza obszar przydziału kanału. Tak samo jest z Rachocinem. Ale w przyszłym tygodniu sądzę ze oficjalnie poda emitel w ogólnym wykazie, aczkolwiek ja z emisji dookólnej z Kisielic byłbym bardzo zadowolony :) Poza tym na poparcie mojej tezy ze będą to emisje kierunkowe podam fakt obecnego wykazu mux3 -obiekt Elblag/jagodnik emisja dookolna -słownie natomiast w wykazie zmian od 27 kwietnia Elblag/Jagodnik zwiększa moc nie zmienia kierunkowości pisze w nawiasie a ma literkę D wiec emisja dookólna .Sam sprawdź Robert. To zastanawia .Prawda? Co by znaczyło ze ND jest skrótem w tym wypadku kierunkowym. Być może to pomyłka bo odwrotnych przypadków w wykazie tez jest sporo. Pozostaje mieć nadzieje ze emitel to wyprostuje

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: naziemna-ntrc »

Obie nowe emisje z Kisielic będą dookólne. Nowa emisja z Rachocina też ma być dookólna.

Natomiast jeśli chodzi o Elbląd/Jagodnik to Emitel (UKE również) podał niepełny opis zmian, gdyż w przypadku tej emisji, obok mocy, zmieni się również antena.

clipperton66

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: clipperton66 »

Dokładnie i tak ludziom mieszają .

clipperton66

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: clipperton66 »

W Grudziądzu i Chełmnie. Odbiór mux3 olsztyn bezproblemowy.Mux3 wersja bydgoska bardzo słabo jedynie ma dobrej antenie kierumkowej.czuć małą moc na mux3_ bydgoszcz

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Robert03 »

Dobrze wiedzieć. Dziś będę programował odbiorniki. Liczyłem na powrót Olsztyna na Kujawy jak zabrali go po zmianach na MUX-1.

clipperton66

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: clipperton66 »

Robert spokojnie odbierzesz Olsztyn 35 kW to sporo jak na k26.Na tablecie w Grudziądzu odbierałem Olsztyn. W Chełmnie także na siatce. Także mamy stan jak przed wyłączeniem analogu. Pięknie leci. Natomiast na tablecie ani śladu po Bydgoszczy w Grudziądzu. Ale ludzie mi meldowali z Grudziądza ci co maja anteny kierunkowe na Kisielice że odbierają bydgoską z Limży :)

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: BiTCity »

Szkoda, że z Trzeciewca nie będzie MUX-3 z Konina jak to było podczas startu gdy z Chodkiewicza nadawali Poznań. Motywowałbym to po wpisach osób z tu z forum z Konina i okolic.

clipperton66

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: clipperton66 »

Od znajomego z Książek w okolicach Brodnica -Jabłonowo pomorskie ,odbiór TVP Bydgoszcz z Kisielic bardzo dobry na antenie siatkowej. Ładnie leci tam z tych 3 KW :)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Robert03 »

clipperton66 pisze:Robert spokojnie odbierzesz Olsztyn 35 kW to sporo jak na k26.Na tablecie w Grudziądzu odbierałem Olsztyn. W Chełmnie także na siatce. Także mamy stan jak przed wyłączeniem analogu. Pięknie leci.
Spodziewałem się że będzie dobrze i tak jest.
U mnie na wzmacniaczu budynkowym mam siłę 100% Jakość 100% tak samo jak kanał 48.
Na instalacji bez wzacniacza także jakość 100% poziom sygnału minimalnie słabszy niż na kanale 48. Tak więc w praktyce zasięg jest podobny.
W Grudziądzu moi znajomi odbierają C36 z Trzeciewca bez problemu. Dodatkowo jest tam doświetlenie z Kalinkowej.
Kisielice przydadzą się jeszcze bardziej na wschodzie i na północy województwa np. w miejscowościach leżących w dolinie Wisły gdzie sygnał z Trzeciewca tłumi skarpa nadwiślańska.

clipperton66

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: clipperton66 »

Do kolegi BitCity.No byłoby trochę dziwne żeby nadajnik taki jak Trzeciewiec po środku województwa nadawał inną wersje regionalną od własnej. TVP Poznań nadaje Żółwiniec i to mała mocą na kierunek poznański. A mnie osobiście nie interesuje wielkopolska w kuj-pomorskim. A Kisielice nadają dookólnie a Gdańsk to program pomorski. W kuj-pomorskim mamy TVP Bydgoszcz i jest ok !! Poza tym wiem tu z forum ze używając anteny kierunkowej można nawet w Bydgoszczy odbierać ze Śremu mux3 -Poznański.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: BiTCity »

Pewnie, że jest możliwy odbiór Śremu ale trzeba mieszkać na południe od rzeki Brdy a ja mieszkam na północ i tu telewizja cyfrowa nie dochodzi z tego kierunku bo jest za nisko. Mnie bardziej interesuje SFN Wągrowiec-Piła na kanale 31 odległość mniej więcej 2,5 razy bliższa do Wągrowca (53 km) niż Śrem (133 km), a jeśli już mowa o odtworzeniu sytuacji sprzed ery cyfrowej to w Trzeciewcu powinien być Gdańsk bo z Iławy taką wersję puszczali na TVP2 w okienku regionalnym i każdy kto chciał mu oglądać w Bydgoszczy, ale pewnie w Trzeciewcu nic nie odpalą bo Iława bardzo dobrze roznosi się w kierunku Gdańska jak i Kujaw niekoniecznie teraz zahaczając zasięgiem o Bydgoszcz.

clipperton66

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: clipperton66 »

Myślę ze mógłbyś spróbować skierować antenę na Kisielice. Naprawdę silnie leci k 48 -TVP Gdańsk czy k-26 TVP Olsztyn..Mux3-Poznan nadaje także Piła / Rusinowo kanał 31 może cos złapiesz. Ja w Świeciu mam 56 km a z Chełmna 60 km do Kisielic i sygnał jest potężny.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: BiTCity »

Co do Kisielic to mam 95 km i teraz na tej mojej instalacji czasem dolatuje więc jedyna opcja na stały odbiór to wymiana siatki na coś konkretnego.Na kanale 31 skąd nadaje SFN z Piły i Wągrowca też od czasu do czasu pokaże mi się siła i moc ale nie pokazuje mi się lista kanałów tylko, że w tym wypadku wiem czym to jest spowodowane bo mam antenę ukierunkowaną na Trzeciewiec i Iławę. Także najpierw pomyślę o lepszej antenie a potem będę kombinował z jej ustawieniem. Dzięki za wskazówki. Pozdrawiam

michal.g

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: michal.g »

coś się stało z nadajnikiem? nie widzę w ogóle sygnału na kanale 24 i 26.. odbieram wyłącznie 38...

24 mi skacze sygnał od 0 i do 80..

38 mam 100%


26 mam 0..

zmieniłem antenę na inną, nawet inny dekoder bo miałem pod ręką i to samo..

chyba obniżyli moc nadajników, bo innego wyjścia nie widzę..

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: Jarosław Bałuka »

A dlaczego będąc w Bydgoszczy chcesz odbierać odległe o 80km Kisielice zamiast Trzeciewiec odległy o 5km?

michal.g

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: michal.g »

Miałem zaznaczone, że odbieram z obiektu nadawczego bydgoszczy.. ale to było kiedyś, jak tam mieszkałem.. Teraz odbieram tylko z nadajnik Iławy..

NA chwilę obecną wrócił kanał 26.. brak 24..

Najwyraźniej zmniejszono siłę sygnału.. teraz 24-ka lata od 0 do 60.. reszta kanałów w porządku.. mój kolega ma to samo.. a on ma lepszą antene kierunkową i jest wyżej.. i mimo to mu gubi sygnał.. ale rzadziej..

clipperton66

Re: DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Post autor: clipperton66 »

23 Września-Konserwacja nadajnika :)

Zablokowany