Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: systemlan »

A dlaczego kanał 46? Antena skierowana na Trzeciewiec?

Wloclawianka

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Wloclawianka »

Gdzieś na necie przeczytałam żeby szukać na tym kanale, że Włocławek Komin MPEC na kanale 46 znajde MUX-4. To jak w takim razie mogę wyszukać więcej programów, skoro nawet automatyczne wyszukiwanie znajduje tylko 8. Wybaczcie ale jestem zielona w tych sprawach ;)

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: systemlan »

Przede wszystkim antena zewnętrzna na dach (antena pokojowa nie nadaje się) poza tym MUX4 jest płatny. Szukać na kanałach 32, 36, 41.

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: maryś »

Wloclawianka pisze:Witam. Mieszkam na Włocławku w okolicach Wisły. Posiadam Tv LG 32LG550B i na pokojowej antenie bez problemów znalazłam 8 programów na kanale36. Szukając na kanale 46 pokazuj mi pełną siłę i jakość sygnału jednak nie wyszukuje żadnych programów. W jaki sposób mogę odbierać więcej programów niż te 8 w MUX3 ??
1. http://www.dvbtmap.eu
2. wybierz język polski
3. Mapy > Odległość i profil terenu
4. Zaznaczasz swoją lokalizację (dwa razy lewoklik)
5. Z prawej strony ekranu Rejony > Polska > kujawsko-pomorskie > Bydgoszcz Trzeciewiec
6. na zielonej strzałce lewoklik > duże przybliżenie mapy
Masz pełną listę kanałów i stacji. Wszystkie trzy muxy z tego nadajnika.

Przy tej odległości ok. 100 km, zewnętrzna antena kierunkowa np Uda-Yagi 19 el. z symetryzatorem
potem można myśleć o jakimś wzmacniaczu.
Masz wolną przestrzeń w tym kierunku ?
Jaka lokalizacja anteny ? (wysokość).

Na kanale 46 jest kodowany z Polsatu MUX4, dlatego nie masz programów.

Pozdrawiam: Marian

Wloclawianka

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Wloclawianka »

systemlan pisze:Przede wszystkim antena zewnętrzna na dach (antena pokojowa nie nadaje się) poza tym MUX4 jest płatny. Szukać na kanałach 32, 36, 41.
Czyli trzeba zainwestować w antenę zewnętrzną. Tylko zastanawia mnie, że na kanale 36 i 46 gdzie jest płatny MUX4 jakość i siła są na prawie 100%, a 32 i 41 nie ma wcale .

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: systemlan »

Kanał 36 nie jest płatny... Tu się nie ma co zastanawiać, tylko kupować i montować, pamiętając oczywiście o dobrym montażu końcówek, no i przede wszystkim jak napisał maryś musisz ocenić jaki masz teren :)

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: maryś »

Wloclawianka pisze:Tylko zastanawia mnie, że na kanale 36 i 46 gdzie jest płatny MUX4 jakość i siła są na prawie 100%, a 32 i 41 nie ma wcale .
Napiszę tak na chłopski rozum.
1. Sygnał z nadajnika odbiera Twoja antena i za pomocą kabla koncentrycznego przekazywany jest do Twojego telewizora (konkretnie wbudowanego tunera dvbt).
2. Jeżeli jakość i siła sygnału są na odpowiednim poziomie to znaczy, że oglądamy programy telewizyjne niekodowane.
3. Jeżeli dany MUX jest kodowany to należy zakupić odpowiedni dekoder lub kartę, która ten syganł rozkoduje. Jeżeli tego sygnału by nie było wcale to co taki dekoder ma rozkodować, zerowy sygnał ?

Podsumowując, na kanale 46 sygnał masz OK i możesz oglądać MUX4 jak będzie dekoder, zaś na kanale 32 i 41 sygnału nie ma wcale, więc nawet niekodowany program nie idzie oglądać.

Mam nadzieję, że po części wytłumaczyłem Twoje wątpliwości.

Pozdrawiam: Marian

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Bogoes »

Witam!!!
Włocławianko, poczytaj starsze posty w tym wątku... Włocławek jest miastem leżącym na styku (i granicach odbioru) kilku nadajników, także z powodu dużych odległości kierunkowa antena zewnętrzna jest obowiązkiem. Możesz w zależności od swojej lokalizacji odbierać programy z nadajnika Bydgoszcz-Trzeciewiec (kanały 32,36,41), lub Płock-Rachocin (k.25,35,57 i 36), lub Konin-Żółwieniec (k. 27,45,55 i 36), trzeba tylko ustawić antenę w odpowiednim kierunku (bo każdy z tych nadajników masz z zupełnie innego kierunku), najlepiej sprawdzić wszystkie kierunki i wybrać nadajnik zapewniający najsilniejszy sygnał.
Skoro jesteś zielona, to najlepiej wezwij fachowca, żeby dobrze dobrał antenę i prawidłowo wykonał instalację antenową, bo to rzecz najważniejsza (jak chcesz mieć bezproblemowy odbiór przez kolejne dziesięciolecia :lol: )
pozdrawiam

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Tharazi »

Włocławku najlepiej antenę na Płock-Rachocin, tym bardziej jak przy Wiśle, kanały skanuj najlepiej 25-MUX1, 39-MUX3(TVP Warszawa), 57-MUX2. Antena musi być zewnętrzna a najlepiej kierunkowa. Z kominem MPECu i Bydgoszczą daj sobie spokój. Plus dodatkowo od kilku dni z placu wolności został uruchomiony jeszcze MUX-8 na kanale 12.

Zablokowany