Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

drzp

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: drzp »

Jeszcze dwa lata temu były plany uruchomienia przekazu SFN MUX-3 na k. 35 z Włocławka (Plac Wolności) mocą 5kW - no i na planach się zakończyło.

krystianb

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: krystianb »

Tylko przy sfn z obu nadajników musi lecieć to samo więc nie ma szans na tvp3 w wersji bydgoskiej, na dodanie jako dodatkowy kanał też nie ma szans, bo od 1 czerwca druga wersja regionalnego programu wylatuje z mux3 w celu zapewnia przyzwoitej bitrate dla 2hd.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: pivo »

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=114915#p114915

TVP Bydgoszcz od niedawna leci w ramach MUX-3 z Rachocina więc myślę, że dublowanie sygnału we Włocławku, dokąd spokojnie dolatuje Rachocin (mogą być problemy w Szpetalu Dolnym ale na pewno mniejsze niż w wypadku Trzeciewca) nie ma sensu.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: odziom91 »

Nie ma sensu? No chyba się mylisz.
Nawet "czołówka" Zbliżeń wypisuje Włocławek. Kwestia druga - Włocławek należy do województwa kujawsko-pomorskiego no i jakby nie patrzeć podlega pod Bydgoszcz. Zapewne teraz analogowa trójka jest doświetlana we Włocławku, więc dlaczego miałoby to się zmienić?

Włocławianie powinni powalczyć o swoje. ;)

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: pivo »

Mi nie chodzi o to, że jestem sympatykiem "separatyzmu łódzkiego" czy też mazowieckiego. Wręcz przeciwnie. Cieszę się że program lokalny wreszcie jest dostępny nawet w Lubieniu, gdzie spore są ciągaty za Łodzią która jest bliżej.Do miasta spokojnie dolatuje sygnał z Rachocina więc wychodzę z założenia, że nie ma sensu pakować pieniędzy w nadajnik retransmitujący program, szczególnie przy żenującej sytuacji finansowej telewizji. Gdyby w TVP mieli odrobinę zaparcia to już 15 lat temu dostawiliby anteny retransmitujące TVB, tak jak zrobiło to Radio PiK. Chyba, że nic nie trwa wiecznie i to co dobre w naszym kraju szybko się kończy. Gdyby okazało się, że pewnego dnia z trzeciego multipleksu z obiektu pod Sierpcem znika TVP Bydgoszcz też bym walczył o emisję telewizji regionalnej na wschodzie województwa. W Wielkopolsce potrafili i już paręnaście lat temu postawili w Koninie nadajnik PTV. Ale to inny region i inna mentalność, ta lepsza.

Awatar użytkownika
jarek_seweryn
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:53
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin; Żółwieniec, Włocławek

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: jarek_seweryn »

Witajcie,
mam prośbę do wszystkich mających doświadczenie z "cyfryzacją". Antenę mam ustawioną w orientacji na Konin/Płock. Antena siatka na balkonie.
Niby mam wszystkie mux-y ale sygnał na poziomie 25 - 30%, i cały czas się rwie.

Podpowiedzcie mi co dodać do anteny? Symetryzator czy wzmacniacz dopuszkowy? A może antena kierunkowa? Jeśli tak to którą polecicie? Wysokość montażu - balkon 2 piętro. w odległości ok 100 metrów w obie strony kolejne bloki.

Poniżej macie charakterystykę lokalizacji
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark21563

mzamysle

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: mzamysle »

Masz ok 50km do obu nadajników. Dużo zależy też od tego czy nie ma jakiś przeszkód jak drzewa czy budynki w tych kierunkach.
Antena kierunkowa na pewno pozwoliłaby uzyskać stabilniejszy sygnał ze względu na większy zysk, ale straciłbyś prawdopodobnie możliwość odbioru obu nadajników jednocześnie.
Przy 50km antena kierunkowa z symetryzatorem dałaby radę.
Spójrz na dość popularną AX1000 Opticum lub inną podobnej konstrukcji:
http://www.dmtrade.pl/index.php?p1216,o ... -dvb-t-uhf

Może jeszcze ktoś z Włocławka coś podpowie...na forum jest sporo osób odbierających z powodzeniem sygnał z Rachocina.
jarek_seweryn pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum

Vell

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Vell »

Witam, również jestem z Włocławka. Planuje kupno zewnętrznego tunera dvb-t i anteny. Moglibyście doradzić jakiej anteny będę potrzebował aby uniknąć problemów z sygnałem?

http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 9689321188

Przyjąłem że antena będzie na wysokości 6m od ziemi, czy podniesienie wyżej dużo zmienia sytuację?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Puma »

Niestety nikt Ci nie da gwarancji że na danej antenie nie będziesz miał problemów z odbiorem.
Mogę jedynie zaproponować np. taką antenę jak ja mam <--- , zero problemów z odbiorem ale ja nie mam przeszkód do nadajnika.

kasior83
Posty: 28
Rejestracja: 21 marca 2012, o 17:28
Odbiornik: Samsung le32b550
Instalacja antenowa: ATX-55. 18 m.n.p.g. + 25m przwodu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Płock/Rachocin

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kasior83 »

Vell pisze:Witam, również jestem z Włocławka. Planuje kupno zewnętrznego tunera dvb-t i anteny. Moglibyście doradzić jakiej anteny będę potrzebował aby uniknąć problemów z sygnałem?

http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 9689321188

Przyjąłem że antena będzie na wysokości 6m od ziemi, czy podniesienie wyżej dużo zmienia sytuację?
Zależy też w której części miasta mieszkasz?? Ja na działce na "Rybnicy" mam zwykłą antenę pokojową z wzmacniaczem (małą taką na telewizor) zainstalowana na 6m nad ziemią i działa wszystko OK. Odbieram z Sierpca a po przekręceniu na Konin i z tego nadajnika odbieram bez problemu.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Robert03 »

Vell pisze:Witam, również jestem z Włocławka. Planuje kupno zewnętrznego tunera dvb-t i anteny. Moglibyście doradzić jakiej anteny będę potrzebował aby uniknąć problemów z sygnałem?

http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 9689321188

Przyjąłem że antena będzie na wysokości 6m od ziemi, czy podniesienie wyżej dużo zmienia sytuację?
Jeśli nie mieszkasz "w dołku" i masz w miarę otwarty teren w kierunku nadajnika to antena tego typu bez wzmacniacza spokojnie wystarczy:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm
Ta którą ma użytkownik Puma bez wzmacniacza też jak najbardziej będzie OK.
Przy tej odległości od nadajnika, jeśli przed anteną nie ma przeszkód do podnoszenie jej wyżej niż te 6m niewiele zmieni. Odbiór musi być dobry.

Vell

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Vell »

Wielkie dzięki za odpowiedzi, teraz jeszcze znalazłem info na forum i potwierdziłem to o czym myślałem, że generalnie dvb-t ma mniejsze wymagania do instalacji antenowej niż analog, a kilka lat temu używaliśmy analoga i obraz był bardzo ładny, także myślę że antena taka jak u @Puma czy taka jak poleca @Robert03 powinna starczyć. Bo w sklepie chcą naciągnąć na jakąś z inteligentnym wzmacniaczem, za ponad 210zł :x

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Robert03 »

Jeśli miałeś dobry analog to spokojnie te anteny wystarczą a i one są "na wyrost".
"Intelignetne" wzmacniacze nie są potrzebne dla tak małej odległości do nadajnika i mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Nie twierdzę że to zła technologia ale po co płacić za coś czego nie potrzebujesz. W takim przypadku inteligencja jest potrzebna kupującemu a nie wzmacniaczowi :-).

Daniel9456

Antena włocławek

Post autor: Daniel9456 »

jak to ma się teraz we włocławku?
wszystkie informacje które znalazłem był sprzed ponad roku więc nie wiem jak to jest teraz
mieszkam tu http://goo.gl/maps/h2CTZ balkon mam na południe

telewizorek

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: telewizorek »

Witam
Jeśli masz antenę to sprawdz czy odbierzesz sygnał.Jeśli nie masz anteny to dobrym rozwiązaniem będzie antena kierunkowa z symetryzatorem.jak kilka postów wyzej, czyli taka antena.
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

domino16297

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: domino16297 »

I skierować antenę na nadajnik Płock Rachocin...:)

Daniel9456

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Daniel9456 »

właśnie na Płock/Rachocin będzie trochę problem bo nie mam możliwości (balkon mam na południe bardziej ;)
a tak wie może ktoś czy we włocławku w ogóle będzie włączany sygnał dvb-t?

domino16297

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: domino16297 »

Mux-4 już jest właczony...A nie ma u ciebie jakieś anteny zbiorczej? W budynkach wielorodzinnych powinno coś takiego być....

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Bogoes »

Daniel9456 pisze:właśnie na Płock/Rachocin będzie trochę problem bo nie mam możliwości (balkon mam na południe bardziej
a tak wie może ktoś czy we włocławku w ogóle będzie włączany sygnał dvb-t?
No to jak nie Płock, to Konin-Żółwiniec odległość podobna (do Płocka/R. 46,7km, do Konin/Ż. 58,5km)... tylko na mux3 trzeba będzie jeszcze troszeczkę poczekać... no i nie będziesz miał TVP Bydgoszcz... 8-)
Na nadajnik we Włocławku raczej nie ma co liczyć... narzekania na odbiór cyfrowy TVP Bydgoszcz rozwiązano przez uruchomienie nadawania TVP B. z Płocka/Rachocina.

domino16297

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: domino16297 »

Tak jak mój poprzednik mówi.Kieruj antene na konin żółwieniec a na kanały mux-3 będziesz czekał prawdopodobnie od 19.05 2013 do 31.07. 2013. Powiedz tylko na którym piętrze mieszkasz i czy masz czyste pole widzenia w strone konina...tak orientacyjnie.

Zablokowany