Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

D17

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: D17 »

kmito pisze:Czy ktoś też ostatnio ma problemy z odbiorem DVB-T z nadajnika Rachocin?
Od jakigoś misiąca mam problemy z odbiorem z Rachocina.
Sygnał i jakość skacze, nieraz wystepuje całkowity zanik.
Myślałem, że sytuacja się ustabilizuje po wyłaczeniu analogu 17 czerwca, ale nie.
Szczególnie dotyczy to Mux2, który był poprzednio najstabilniejszy.
Nadmieniam, że mieszkam w pobliżu nadajnika DVB-T Polsatu. Czy to może oni zmienili parametry nadawania i zakłucają?
Poza tym czy drzewo, które jest na drodze sygnału i się dość bujnie zazieleniło może powodować takie problemy?
U mnie też się pojawił ten problem w tym samym momencie.
DVB-T odbieram od września na zwykłej antenie pokojowej wszystkie MUX-y. Nigdy nie było problemu z odbiorem.
Jakość jak i moc sygnały zawsze w okolicach 95-100.

kmito

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kmito »

Dzisiaj na przykład Mux1 i Mux3 siła 75% jakość 100%
A Mux2 siła 75% jakość skacze między 10 a 30% obrazu zero.
Wczoraj Mux2 siła 20% jakość 70 do 80% dało się oglądać. :o
O co chodzi?

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Tharazi »

Witam!
Temat trochę dawno poruszany ale zapytam. W jakiej części miasta koledzy mieszkają ?
Moje spostrzeżenia jako instalatora anten w okolicach Włocławka są takie że jeśli ktoś mieszka blisko przekaźnika, który znajduję się w Śródmieściu, czyli SFN mux-3 na Placu Wolności, to w obrębie niego sygnał z przekaźników typu z Płocka jest tłumiony i często właśnie poziom sygnału jest niski.

kmito

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kmito »

Tharazi pisze:edit/ Proszę nie cytować posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Ja mieszkam przy ul.Polnej
Jeżeli to prawda, to na cholere mi MUX-3 z Włocławka jak mam problemy z pozostałym?
Masz może jakąś radę?

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Tharazi »

Hm.. w tych okolicach odbiór zawsze był bardzo dobry. A sprawdzałeś dokładnie całą instalacje ?

Podobne problemy w naszej okolicy podaje użytkownik @kasior83 w temacie: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=360
Ostatnio zmieniony 29 lipca 2013, o 12:06 przez Tharazi, łącznie zmieniany 1 raz.

kmito

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kmito »

Tharazi pisze:edit/ Proszę nie cytować posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Tak.
Rozmontowałem i zmontowałem ponownie dając nowe kable.
Tymczasowo radzę sobie odchylając antene kilka stopni od właściwego kierunku.
Ale wtedy słabną mi MUX-1 i MUX-3 a pojawia się MUX-2 :o
Problem w tym, że zaczeło się właśnie pitolić jak włączyli nadajnik we Włocławku.
Wczesniej było wszystko OK.

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Tharazi »

A na jakich kanałach/częstotliwościach odbierasz dane MUX-y ?

kmito

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kmito »

Tharazi pisze:edit/ Proszę nie cytować posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Na tych co nadaje Rachocin.
Sugerujesz, że łapię coś z Włocławka?
Na pewno nie, Włocławek ma zasłonięty moim blokiem.
Ale Włocławek to chyba doświetla tylko MUX-3

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Tharazi »

czyli mux1 na 25? mux2 na 57? mux3 na 39?
Takie same problemy mają w Toruniu, pocztaj w wątku o Bydgoszczy ok od 87 strony. Tam napisano że: " Tak w ramach uzupełnienia. Właśnie dzwoniłem do Emitela. Wbrew temu co piszesz Emitel zamierza zrobić coś z tym problemem, bo nadajnik na kominie EC w Grębocinie wycina inne sygnały w promieniu 1km."

kasior83
Posty: 28
Rejestracja: 21 marca 2012, o 17:28
Odbiornik: Samsung le32b550
Instalacja antenowa: ATX-55. 18 m.n.p.g. + 25m przwodu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Płock/Rachocin

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kasior83 »

Mieszkam w centrum do nadajnika Placu Wolności mam 120m w linii prostej. Na antenie którą mam nie da się oglądać MUX3 z w/w nadajnika (mieszkam za blisko i sygnał jest za silny co powoduje przesterowanie głowicy TV) Ale na krótkim dipolu (samoróbce) MUX3 z Placu Wolności odbiera ;)
Generalnie korzystam z anteny ATX55 z samym symetryzatorem. Antena stoi na 4p. bloku a od telewizora dzieli ją ok 20m przewodu. Wszystkie MUXy odbieram z Rachocina. Sygnały wahają się na poziomie 83-88%.

Podobny zestaw antenowy pracuje u moich znajomych na os. Kazimierza Wielkiego i tam wszystkie MUXy z Rachocina są na poziomie 90-95%

Generalnie zamontowałem kilka anten DVB-T i nikt nigdzie nie miał zastrzeżeń.
Koledzy którzy piszą o problemie może niech lepiej postarają się założyć anteny lub załozyć pożądniejsze anteny (nie koniecznie droższe od tej ATX55)

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Tharazi »

U mnie instalacja wszystko ok jest, taka jak w opisie. Problem leży właśnie przez to że w tym samym kierunku co Płock nadaje to mam Plac Wolności dokładnie w linii prostej. Mux-3 na 36 k mam ok. 95% a pozostałe z Płocka ok max 70%

kasior83
Posty: 28
Rejestracja: 21 marca 2012, o 17:28
Odbiornik: Samsung le32b550
Instalacja antenowa: ATX-55. 18 m.n.p.g. + 25m przwodu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Płock/Rachocin

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kasior83 »

Tharazi a spróbuj przekręcić antenę na Konin- Żółwieniec? Powinien być lepszy odbiór tego nadajnika w Wieńcu. MUX3 z Placu Wolności nie powinien mieć w pływu na MUXy z Rachocina ponieważ nadają na innych częstotliwościach.Skoro ja mieszkam 120 metrów od nadajnika na Placu nie powinien w tym przypadku nic odbierać bo Plac Wolności zagłuszał by mi wszystko?! Moc nadajnika na Placu Wolności to tylko 20W a Rachocin nadaje z Mocą 100kW. Swoją drogą może coś we Włocławku stoi na drodze sygnału. Może jakiś wieżowiec Ci zasłania? Poza tym 70% jakie masz w zupełności wystarcza. Nie ma co dążyć do uzyskania sygnału 100% bo w tedy też będą się działy głupoty

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Tharazi »

No właśnie opisuje teraz sytuacje jaka występuję we Włocławku jakieś 100m od Placu w linii prostej, przed włączeniem muxa z z niego odbierałem tam właśnie z Płocka na siatce ze wzmacniaczem, później się coś posypało po włączeniu mux-3 i kupiłem tą kierunkową, bo właśnie takiej w Wieńcu używam antena nisko i spokojnie odbieram wszystkie muxy z Płocka ok. 89% z odbicia Konin wszystko ok. 78% i z Bydgoszczy-Trzeciewiec ok. 70%. Niestety ale we Włocławku nie mam możliwości ustawić na Konin, gdyż kierunek w jakim jest przekaźnik mam całkowicie zasłonięty przez blok, w którym zamontowana jest antena. Ostatnio czytałem Twoją wypowiedź w wątku na temat Płocka i opisywałaś właśnie podobne spostrzeżenia.

kmito

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kmito »

kasior83 pisze:Koledzy którzy piszą o problemie może niech lepiej postarają się założyć anteny lub załozyć pożądniejsze anteny (nie koniecznie droższe od tej ATX55)
Jak widzisz w profilu używam też ATX55.
Antenę i połaczenia to już :x z 5 razy sprawdzałem.
Lokalizacja na ul.Polnej.
Problem w tym, że było wszystko dobrzę ale w pewnym momencie się spieprzyło.
Sam już nie wiem..., czy symetryzator może się popsuć?

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Tharazi »

No oczywiście że może popsuć się symetryzator. A sprawdzałeś czy masz wyłączone zasilanie w dekoderze?

kmito

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kmito »

Zasilanie dekodera wyłączone.
Dzisiaj przywiozłem sobie antenę z działki.
Taką wydajną pokojową z zasilaczem. (1/3 siatkowej)
Mogłem sobie trochą z nią "potańcować" na balkonie.
Zakres ruchów to góra/dół i lewo prawo do 1,5 metra.
Sygnał nawet silniejszy czasami niż na ATX, ale jak mam MUX1 to pozostały brak.
Jak mam MUX2 to pozostałych brak i tak dalej.
Kurcze może ktoś wpadnie na jakiś pomysł? Bo mi już ręce opadają.
Może przesterowanie?

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: pivo »

Ostatnio pojawiły się problemy z sygnałem MUX-3. Tak się składa że jestem w zasięgu trzech obiektów z kujawsko-pomorskiego.

Włocławek *pl. Wolności* - 17 km
Płock *Rachocin* - 30 km
Toruń *Komin Cergia* - 50,5 km
Konin *Żółwieniec* - 74,5 km

Antena jest ustawiona na Trzeciewiec. Dotychczas odbierałem sygnał bokiem anteny z Włocławka z mocą ok. 80% Problem pojawił się wraz z uruchomieniem MUX-3 z kilku obiektów położonych w niedużej odległości od siebie. Dotychczas był widoczny tylko wieczorami i rano w czasie propagacji. Od wczorajszego poranka brak sygnału (moc ok. 50%). Nie wiem czy to wina propagacji czy jakiegoś innego czynnika. Instalacja antenowa która jest wystawiona na wiatr pomimo ostatniej pogody nie nawaliła. Musiałem to dołatać ściąganiem MUX-3 z Rachocina tyłem anteny oraz TVP Bydgoszcz z MUX-1 Trzeciewiec (w obu wypadkach sygnał ma ok. 65%). Czy ktoś jeszcze zanotował problemy z MUX-3?

kasior83
Posty: 28
Rejestracja: 21 marca 2012, o 17:28
Odbiornik: Samsung le32b550
Instalacja antenowa: ATX-55. 18 m.n.p.g. + 25m przwodu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Płock/Rachocin

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kasior83 »

U mnie wszystkie problemy zniknęły. Sygnał z Rachocina mam na stałym poziomie 83-85%. Zauważyłem że nadajnik MUX3 na Placu Wolności nadaje na tej samej częstotliwości co MUX3 z Żółwieńca a więc sygnały będą się "gryzły" Nie mam już pojęcia jak Wam pomóc. Wszędzie gdzie instalowałem anteny do DVB-T (w różnych częściach miasta)wszystko działa bez zarzutu. A anteny naprawdę są różne. Od najtańszych szerokopasmowych z allegro ze wzmacniaczem po anteny kierunkowe z samym symetryzatorem. Jedyne co mogę to życzyć powodzenia i wytrwałości.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: pivo »

Zauważyłem w spisach że moc MUX3 z pl. Wolności to 20 W. Czy było tak wcześniej czy niedawno zredukowali moc? Interferencja zakłócająca sygnał pojawiała się dotychczas przy tropo. Mój problem nie jest jednostkowy bo wczoraj ktoś się ogłaszał w tej sprawie w sieci.
http://www.wykop.pl/wpis/4898149/pomocy ... 6-mam-tel/
Jeśli wina nie leży po stronie Emitelu będzie trzeba odpalić podnośnik, zdjąć antenę (jest wysoko i tak utwierdzona że można nią obracać tylko na wycinku pola północny zachód-północny wschód) i ustawić na Rachocin. Teraz mam ją wykręconą na Trzeciewiec i wciąż nie wiem jak to możliwe że odbiór MUX3 stamtąd graniczy z cudem podczas gdy dotychczas łapałem go na 80-90% bokiem anteny.

kazbi

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kazbi »

pivo pisze:Ostatnio pojawiły się problemy z sygnałem MUX-3. Tak się składa że jestem w zasięgu trzech obiektów z kujawsko-pomorskiego.

Włocławek *pl. Wolności* - 17 km
Płock *Rachocin* - 30 km
Toruń *Komin Cergia* - 50,5 km
Konin *Żółwieniec* - 74,5 km

Antena jest ustawiona na Trzeciewiec. Dotychczas odbierałem sygnał bokiem anteny z Włocławka z mocą ok. 80% Problem pojawił się wraz z uruchomieniem MUX-3 z kilku obiektów położonych w niedużej odległości od siebie. Dotychczas był widoczny tylko wieczorami i rano w czasie propagacji. Od wczorajszego poranka brak sygnału (moc ok. 50%). Nie wiem czy to wina propagacji czy jakiegoś innego czynnika. Instalacja antenowa która jest wystawiona na wiatr pomimo ostatniej pogody nie nawaliła. Musiałem to dołatać ściąganiem MUX-3 z Rachocina tyłem anteny oraz TVP Bydgoszcz z MUX-1 Trzeciewiec (w obu wypadkach sygnał ma ok. 65%). Czy ktoś jeszcze zanotował problemy z MUX-3?
Od kilku dni nie odbieram (a właściwie, moja mama) sygnału MUX3 z pl. Wolności. Tyłem anteny odbieram jedynie MUX1 i MUX2 z Żółwieńca. Strojenie ręczne na 594 MHz nie znajduje żadnego programu z MUX3, ani z Włocławka, ani z Żółwieńca. Wcześniej odbiór z pl. Wolności był b. dobry, sygnał 100 %, teraz komunikat od dekodera "Brak sygnału". Infolinia 800 00-77-88 twierdzi, że nikt z Włocławka nie zgłasza problemów, UKE z Bydgoszczy - podobnie. Co robić? Czy skierowanie anteny na Konin-Żółwieniec pozwoli odebrać sygnał z jego MUX3 na 594 MHz? Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie.
Ostatnio zmieniony 20 sierpnia 2013, o 23:30 przez kazbi, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany