Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

domino16297

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: domino16297 »

Z tą odległością i mocą nadajnika może być problem ,ale spróbować warto....

kazbi

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kazbi »

domino16297 pisze:Nie cytuj posta pod postem.
Dzisiaj, tj. 20-08-2013, sygnał MUX3 na 594 MHz znowu powrócił, i tak jak wcześniej na poziomie prawie 100 %. Przypuszczam, że teorie o zbyt mocnym sygnale, czy też o wzajemnym zakłócaniu się sygnałów MUX3 (z Włocławku i Żółwieńca) są nieprawdziwe. Tak zwyczajnie są jakieś problemy z tym MUX-em (nadajnikiem) we Włocławku, tylko dlaczego wszyscy sprawiają wrażenie, że nic się złego nie dzieje i wszystko przez cały czas jest cacy. Zobaczymy, co pokażą następne dni. Wczoraj napisałem maila w tej sprawie do telewizja@emitel.pl, na razie - cisza.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: pivo »

Sygnał ściągałem prawdopodobnie z Placu Wolności. List do Emitela w którym pisząc o problemach Rachocina nadmieniłem przypadek Włocławka napisany. Czekam na rozwój wypadków.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Robert03 »

kazbi pisze:
domino16297 pisze:Nie cytuj posta pod postem.
Dzisiaj, tj. 20-08-2013, sygnał MUX3 na 594 MHz znowu powrócił, i tak jak wcześniej na poziomie prawie 100 %. Przypuszczam, że teorie o zbyt mocnym sygnale, czy też o wzajemnym zakłócaniu się sygnałów MUX3 (z Włocławku i Żółwieńca) są nieprawdziwe. Tak zwyczajnie są jakieś problemy z tym MUX-em (nadajnikiem) we Włocławku, tylko dlaczego wszyscy sprawiają wrażenie, że nic się złego nie dzieje i wszystko przez cały czas jest cacy. Zobaczymy, co pokażą następne dni. Wczoraj napisałem maila w tej sprawie do telewizja@emitel.pl, na razie - cisza.
To nie jest tylko sprawa Włocławka. Temat dotyczy wszystkich obszarów z dodatkowymi doświetleniami: Grudziądza, Bydgoszczy, Torunia...
Problem leży w tym iż do anteny Twojego odbiornika docierają sygnały z dwóch ( albo i trzech bo jeszcze Trzeciewiec) nadajników: Żółwieńca i Włocławka. Te sygnały są nadawane na tej samej częstotliwości-synchronicznie ale z lekkim przesunięciem. Proste tunery za stokilkadziesiąt złotych nie radzą sobie z takim wielodrogowym sygnałem nie potrafią go zdekodować i wyświetlić na ekranie. Sygnał "słabszy" jest zakłócającym dla sygnału mocniejszego. Skoro odbierasz tyłem anteny MUX 1 i 2 z Żółwieńca odbierasz także MUX-3 z tego nadajnika. Twoja antena słabo tłumi sygnały wsteczne.
Odbiór więc będzie zależał od propagacji fal. Jeśli propagacja osłabnie odbiór będzie ( bo tuner "poradzi" sobie z odróżnieniem sygnału mocniejszego od słabszego. Jeśli zaś propagacja wzrośnie poziomy sygnałów się "wyrównają" i odbioru nie będzie.
Pozostają próby i jeszcze raz próby polegające na maksymalnym osłabieniu poziomu drugiego sygnału który jest dla Twojego tunera zakłócającym. Przestawienie anteny na mocniejszy nadajnik lub znalezienie takiego ustawienia anteny by maksymalnie wytłumić Włocławek ( np. bokiem anteny) a odbierać jedynie Żółwieniec ( bo zakładam że chcesz odbierać wszystkie MUX'y a nie tylko MUX-3). Bezwzględnie demontaż wzmacniacza w puszce anteny oraz maksymalne osłabienie sygnału z "dodatkowego" nadajnika. Antena silnie kierunkowa z wysokim tłumieniem sygnałów wstecznych. Skrajnie może być konieczność zastosowania tłumika na kanał 36 by obniżyć poziom sygnału docierającego do anteny.

Absolutnie nie dążyć do osiągania siły sygnału w okolicach 100%. Stabilny, niezakłócony odbiór można osiągnać już przy 20-40% jeśli siła sygnału jest stabilna i jego jakość bardzo dobra ( 90-100% i brak błędów).
Jeśli to nie pomoże pozostaje wymiana tunera DVB-T na bardziej zaawansowany który poradzi sobie z wielodrogowym sygnałem.

kazbi

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kazbi »

Robert03 pisze:Ponownie proszę, nie cytuj posta pod postem.
Dziękuję za szczegółowe odniesienie się do mojego problemu. Faktycznie, antena której używam nie ma charakterystyki kierunkowej, a i klasa tunera jest taka sobie. Trudno ocenić, który sygnał MUX3 jest mocniejszy: ten z przodu z bliskiego nadajnika o mocy 20 W, czy ten z tyłu z nadajnika odległego o 57 km o mocy 40 kWh. Piszę o tym dlatego, bo właśnie wczoraj, kiedy wrócił sygnał z MUX3, pogoda była pochmurna i deszczowo, i sądząc po sile sygnału z Płock-Rachocin MUX1 na 506 MHz (normalnie ok. 20 %, wczoraj > 50 %), warunki propagacji fal radiowych najwyraźniej były lepsze. Cóż, pozostaje przekierowanie anteny na Konin-Żółwieniec i nadzieja, że nadajnik z pl. Wolności, który będzie z tyłu (na godzinie 5), nie będzie zakłócał sygnału właściwego.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: adac »

@ kazbi:

Problemem może być nie nadajnik ale Twoja instalacja.
Skieruj antenę na bardziej odległy nadajnik (Konin) i spróbuj ustawić w takim położeniu, żeby odbierać wszystkie mux-y.
To że odbierałeś teraz z Konina świadczy o słabej separacji sygnałów z tyłu anteny albo o słabym ekranowaniu kabla. Może to też być sygnał z odbicia.
PS: jesteś pewien że mux1,2 odbierałeś z Konina a nie z Rachocina ?
kazbi pisze: Trudno ocenić, który sygnał MUX3 jest mocniejszy: ten z przodu z bliskiego nadajnika.. czy ten z tyłu
To akurat można ocenić, ten z pl Wolności będzie ok. 5 razy silniejszy.
Jeżeli ustawisz antenę na Płock to mux-3 będzie na innym kanale (39) ale zakłócające działanie silnego nadanika w pobliżu pozostanie.
Porównaj jak wygląda siła/jakość sygnału na k. 36 i 39. w ustawieniu anteny na Płock.

kazbi

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kazbi »

adac pisze:Ponownie proszę, nie cytuj posta pod postem.
MUX-y 1. i 2. cały czas odbieram oczywiście z Konina-Żółwieńca (odpowiednio 746 MHz i 666 MHz), a na kierunku Płock-Rachocin (jakieś 35 stopni w prawo od kierunku mojej anteny w stronę pl. Wolności) mam wyższy, zasłaniający budynek, w odległości ok. 50 m, i stamtąd mam jedynie sygnał MUX1 i to kiepskiej jakości. Dodam, że w sytuacji braku sygnału z MUX3, strojenie tunera na 594 MHz nie znajdowało niczego, ani z pl. Wolności, ani z Żółwieńca, a wspomniane wyżej MUX1 i MUX2 miały wtedy (zresztą, tak jak zawsze) siłę sygnału 90 % i dawały odbiór b. dobrej jakości. Instalacja (antena, kabel) zakładana była jakieś 3 lata temu; oczywiście wszystko można poprawiać ponosząc kolejne koszty.
Pozostaje mi skierowanie anteny na Konin (obie anteny, moja i nadawcza widzą się bez żadnych przeszkód terenowych), wtedy Rachocin będzie dokładnie z tyłu anteny, i zobaczymy, jak to wpłynie na odbiór programów z MUX3.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Robert03 »

Ponieważ masz antenę siatkową spróboj ją ustawić tak aby płaszczyzna siatki była równoległa do kierunku Pl.Wolności a przód anteny w kierunku Żółwieńca (niekoniecznie idealnie w kierunku nadajnika - atena siatkowa ma bardzo szeroki kąt odbioru). Takie ustawienie spowoduje maksymalne osłabienie sygnału C36 MUX-3 z Włocławka i da największe szanse odbioru C36 z Żółwieńca z minimalną ilością błędów od sygnału zakłócającego z Pl.Wolności. Dodatkowo możesz odbierać też drugi MUX-3 z Żółwieńca z regionem Poznańskim ale zakładam że zależy Ci na naszym lokalnym z TVP Bydgoszcz.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: pivo »

Po liście do Emitela dziś rano wrócił sygnał z Włocławka a po południu z Rachocina za co w imieniu widzów dziękuję :)

kmito

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kmito »

Zaczyna mnie to wszystko /../
Po jakiego wała te wszystkie doświetlenia.
Jak robią się z tego tylko zakłócenia.
Odbierałem sobie stabilnie z Rachocina przez dwa lata wszystkie MUX-y a teraz /../.
Cały czas problemy. Jak chcę odbierać MUX-2 to muszę przestawić antenę o 5 stopni.
Do tego z MUX-1 czasami zanika. Najstabilniejszy jest MUX-3.
Nadmieniam, że wszystkie mam ustawione na częstotliwości z Rachocina.
Do tego ze strony Emitela cisza. Udają, że jest "mód, malina i orzeszki".
Chyba ze skulonym ogonem pogodzę się z Satfilmem.
Spróbuję jeszcze wymienić antenę na kierunkowego dipola ale chyba marne szanse.

"Robert03" Możesz w skrócie wyjaśnić to "nadawanie synchroniczne" bo zaczynam nie ogarniać.
Przecież Włocławek i Rachocin nadaje na innych częstotliwościach.
Poza tym jak to się ma do zakłócania MUX-2?

Proszę o zachowanie kultury wypowiedzi.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Robert03 »

Doświetlenia są realizowane wyłącznie dla MUX-3 w miejscach gdzie odbiór może być niewystarczający. Zostały one wprowadzone po to aby zwiększyć pokrycie MUX-3.
W skrócie: Nadawanie synchroniczne polega na tym iż kilka nadajników których zasięgi graniczą ze sobą lub częściowo się pokrywają nadaje ten sam multiplex na tym samym kanale. W naszym regionie jest to kanał 36 MUX-3 i nadajniki: Trzeciewiec, Żółwieniec, Brodnica Kruszynki, Damasławek, Grudziądz Kalinkowa, Włocławek Pl.Wolności, Toruń komin Cergia oraz Bydgoszcz Chodkiewicza. Nadajniki doświetlające Trzeciewiec zostały postawione po to by pokryć zasięgiem te obszary gdzie sygnał z Trzeciewca może być niewystarczający ze względu na ukształtowanie terenu lub gęstą zabudowę miejską. W czasach analogu realizowało się doświetlenia na innych kanałach ( np. Włocławek miał doświetlenie TVP1,2 i Polsatu), technologia cyfrowa umożliwia nadawanie doświetleń na tym samym kanale co nadajnik główny. Daje to ogromną oszczędność częstotliwości i zwiększa ilość miejsca w eterze.
Zakłócenia z tego tytułu mogą dotyczyć jedynie MUX-3 i zdarzają się w przypadku stosowania tunerów z prostymi układami elektronicznymi jeśli antena odbiorcza odbiera jednocześnie silne sygnały z 2 lub więcej nadajników nadających na tym samym kanale.
Doświetlenie pracujące we Włocławku nie powinno mieć żadnego wpływu na odbiór MUX'ów na innych kanałach niż kanał 36. Więc jeśli miałeś dobrze to powinieneś mieć dobrze. Do Rachocina jest rzut beretem, jeśli masz niezasłonięty kierunek odbioru nie powinno być żadnego problemu. A jeśli dobrze nie masz to znaczy że coś się zmieniło w Twojej instalacji antenowej lub w bezpośrednim najbliższym otoczeniu i zaczęło sprawiać kłopoty.
Należy sprawdzić całą instalację antenową a przede wszystkim wtyczki i miejsca gdzie kabel koncentryczny jest łączony ( przy antenie zwłaszcza, itp).

kmito

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kmito »

"Robert03"
Dzięki za informację.
Teraz już rozumiem.

Generalnie nie mam przeszkód terenowych, oprócz skarpy wiślanej.
Ale ona nie stanowiła problemu wcześniej, więc to nie to.
Instalacja to kierunkowy ATX 55 plus symetryzator. Po drodze jest jeden rozgałęźnik.
Przewody krótkie czyli około 4mb.
Wszystko sprawdzone chyba z pięć razy, łącznie z wymianą kabli.
Chcę jeszcze spróbować z Dipol 19/21-69
Myślisz, że może być lepiej?
Poza tym, czy symetryzator albo rozgałęźnik może się popsuć?

Zasmuca mnie tylko bezpośrednia obecność nadajnika Polsatu. (tzw. MUX-4)
Jest w odległości około 300m na kierunku Rachocin jakieś 10 stopni po prawej stronie.
I właśnie jak odchylam antenę od niego czyli w lewo to wraca mi MUX-2.
Ale on też wcześniej nie stanowił problemu.
Chyba, że Polsat zmienił parametry nadawania.

Pozdrawiam

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Robert03 »

Teoretycznie rozgałęźnik może się popsuć ale to można łatwo sprawdzić odłączając go i podłączając tylko jeden odbiornik łącząc kable. To najlepszy test. Odchylanie anteny +- 5 stopni nie powinno mieć u Ciebie rażącego wpływu na odbiór.
MUX-4 nadawany jest na kanale 46 w polaryzacji pionowej więc nie powinien przeszkadzać. Gdybyś miał w antenie wzmacniacz to owszem. Chyba że coś im się popsuło i sieją zakłóceniami po całym paśmie UHF w co trochę wątpię.
ATX 55 to dobra antena wymiana na 19 elem. teoretycznie niczego nie zmieni. Chyba że obecna antena jest uszkodzona, powyginana, brakuje jej elementów itp. Jesteś pewien że masz ustawione odbiorniki na częstotliwości Rachocina a nie np. żółwieńca ?
Może warto sprawdzić ( przestawić antenę) na Żółwieniec i zobaczyć jak odbiera.

kmito

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kmito »

Rozgałęźnik już omijałem i ta sama sytuacja.
Z odchylaniem jest ten problem, że jak odchylę to pojawia się MUX-2 a zaczyna słabnąć MUX-1.
Żółwieniec mam zasłonięty swoim blokiem, ale czasami odbiera tyłem anteny.
Na pewno mam ustawione częstotliwości Rachocina.
Przy automatycznym strojeniu, tak jak pisałem, STB ładuje mi Rachocin (wszystkie MUX); Włocławek (kanał 36 MUX-3); czasami Żółwieniec (MUX-1 i 2) plus wszystkie polsatowskie MUX-4 (oczywiście zakodowane)
Wycinam to wszystko zostawiając tylko Rachocin. Znam częstotliwości Rachocina i numery kanałów. STB podaje mi informację o numerach kanałów i częstotliwościach.
Więc raczej na pewno mam ustawiony tylko Rachocin.

Kontrolnie zmienię antenę i zobaczymy.
Ta się nie zmarnuję przyda się na działce.
Pozdrawiam i dzięki za rady.

kazbi

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kazbi »

Moje kłopoty z odbiorem MUX3 wydają się być rozwiązane, chociaż dla potwierdzenia trzeba trochę poczekać (wpływ m.in. zmiennych warunków atmosferycznych). Antenę musiałem skierować dokładnie na Konin-Żółwieniec [57,4 km] i stamtąd odbieram wszystkie 3 MUX-y; sytuacja wygląda tak:
- MUX1, k.55 - jakość/siła sygnału = 100 %/100 %,
- MUX2, k.45 - jakość/siła sygnału = 100 %/100 %,
- MUX3, k.27 - jakość/siła sygnału = ok. 90 %/ok. 90 %,
- MUX3, k.36 - jakość/siła sygnału = 60-70 %/60-70 %.
Jeśli kanał 36. rzeczywiście odbieram z Żółwieńca (moja antena w obecnym położeniu ma nadajnik na pl. Wolności [0,15 km] z tyłu, na prawo - powiedzmy, że jest to 150 stopni od kierunku na wprost), to może zastanawiać fakt, że k.36 (40 kW, dedykowany dla kuj-pom) na słabszy sygnał od k.27 (15 kW).
Z widocznego dokładnie z tyłu (ale za bliską przeszkodą) nadajnika Płock-Rachocin [47,5 km] dało się w tej chwili rozpoznać jedynie MUX1, k.25, jakość bardzo zła.
'Robert03', dziękuję za wsparcie.

kmito

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kmito »

Robert03 pisze: Należy sprawdzić całą instalację antenową a przede wszystkim wtyczki i miejsca gdzie kabel koncentryczny jest łączony ( przy antenie zwłaszcza, itp).
Instalacja sprawdzona przez instalatora z miernikiem.
Instalacja jest OK.
Problemy są z zakłóceniami w zakresie internetu LTE.
Proszę o radę co robić oraz gdzie pisać skargę?

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: _chris_ »

@ kmito:
no to próbuj zastosować filtr tłumiący sygnały LTE, czyli tłumiący sygnały powyżej 790MHz lub 800MHz, np. FPL-2160 Telmoru. Uważaj - filtr musi mieć częstotliwość graniczną 790 albo 800MHz.

Filtr załóż jak najbliżej wejścia dekodera.

Co do zakłócania to masz UKE: http://www.cik.uke.gov.pl/

kmito

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kmito »

@_chris_

Sygnał jest silny ale zakłócony.
Więc ja w filtry nie będę się bawił.
Napisałem skargę do UKE.
Reakcja mnie nieco zaskoczyła.
W poniedziałek napisałem a we wtorek już do mnie dzwonili w sprawie ustalenia szczegółów.
Przysłali mi tylko jeszcze ankietkę do wypełnienia i przyszłym tygodniu przyjeżdża ich wóz techniczny. :shock:
No kurde pierwszy raz spotkałem się z takim działaniem urzędu. (na plus oczywiście)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: belzebiusz »

25 czerwca z wykazu emisji MUX-3 usunięto emisję doświetlającą z obiektu TSR Włocławek / pl. Wolności o mocy 0,02 kW (ND, H) na kanale 36:

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... misji-dvbt

Wloclawianka

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Wloclawianka »

Witam. Mieszkam na Włocławku w okolicach Wisły. Posiadam Tv LG 32LG550B i na pokojowej antenie bez problemów znalazłam 8 programów na kanale36. Szukając na kanale 46 pokazuj mi pełną siłę i jakość sygnału jednak nie wyszukuje żadnych programów. W jaki sposób mogę odbierać więcej programów niż te 8 w MUX3 ??

Zablokowany