DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

piotrulex

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: piotrulex »

Puma pisze:
piotrulex pisze:Kabel antenowy wychodzi z anteny, na strychy jest jedno łączenie, później przewód na końcu z gniazdkiem w salonie i stamtąd oryginalnym przewodem wchodzi do TV
To gniazdko może blokuje ten kanał... próbowałeś podłączyć bez pośrednictwa tego gniazdka?
Jak gniazdko? To co mam z nim zrobić? Ja w kabelkach mało biegły jestem. To jak bez gniazdka?

Bardzo dziękuje koledze za wstawienie zdjęć :)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Jak masz zbędny kabel to na próbę podłącz go do anteny i BEZPOŚREDNIO pod telewizor, jeżeli odbiór będzie wtedy dobry to masz winowajcę.

piotrulex

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: piotrulex »

Puma pisze:Jak masz zbędny kabel to na próbę podłącz go do anteny i BEZPOŚREDNIO pod telewizor, jeżeli odbiór będzie wtedy dobry to masz winowajcę.
Wow, antenę mam na poddaszu. Muszę zatem skombinować minimum 10-12m przewodu antenowego ;)

Niebawem dam znać :)

Dzięki

Tylko cały czas mnie zastanawia że MUX 2 taki zarąbisty a 1 taka lipa ...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

piotrulex pisze:Tylko cały czas mnie zastanawia że MUX 2 taki zarąbisty a 1 taka lipa ...
No właśnie, dlatego podejrzewam że coś blokuje 49 kanał... być może coś w okolicy zakłóca ten kanał... podłączając inny kabel bez pośredników dowiesz się więcej.

Jaki masz odbiór Polsatu (analogowy) na kanale 53?

piotrulex

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: piotrulex »

Puma pisze: .. Jaki masz odbiór Polsatu (analogowy) na kanale 53?
Oczywiście to dziś sprawdzę i dam znać. Teraz nie mam pojęcie gdyż analogowe poblokowałem i mi ich nie pokazuje podczas przełączania w górę czy w dół. Wczoraj Piłkarskiego Pokera na 1-ce czy 2-ce musiałem ręcznie szukać w spisie analogowym :) bo na MUX1 nie szło oglądać :twisted:

EDYTA

Polsat analogowy na tym chyba 53-cim mam kaszowaty ale nie tragiczny, nieco lepsza jest analogowa 1-ka, 2-ka czy regionalna które są chyba na 20-tym którymś kanale

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

piotrulex pisze: Polsat analogowy na tym chyba 53-cim mam kaszowaty ale nie tragiczny, nieco lepsza jest analogowa 1-ka, 2-ka czy regionalna które są chyba na 20-tym którymś kanale
To rzeczywiście dziwne ale tak jak radzą koledzy sprawdz bezpośrednio jak idzie z anteny. Gniazdko tłumi napewno ale u ciebie to praktycznie jest zero sygnału w kanale 49...
Jak nie masz kabla rozkręć gniazdko wyjmij je ze ściany ( czy jak to tam masz) wykręć kabel z gniazdka i połącz go z ta wtyczką którą wcześniej miałes włożoną w gniazdko. Musisz tylko zadbac o to by połączenie było pewne i kable się nie ruszały. W przeciwnym razie nie uzyskasz efektu bo sygnał cyfrowy jest bardzo wrażliwy na "lużne" i "niestykające" połączenia.

fabioo

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: fabioo »

Witam!
Mam mały problem i pytanie:
Jestem z Bydgoszczy, Od zeszłego roku oglądam muxa z Trzeciewca, siła i jakość sygnału dochodzą do 90% - odbiór bez najmniejszych problemów, dziś poszukałem nowego muxa, który już emituje z Trzeciewca, ale obraz zacina się.. mimo siły około 70%, jakość jest minimalna albo nawet brak. Czy to tylko faza testów, a potem będzie lepiej, czy szukać u siebie przyczyny??
dziękuję i pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Poszukaj przyczyny u siebie, MUX 1 nadaje z mocą docelową (u mnie sygnał jest ciut mniejszy ale to dlatego że jest to wyższy kanał niż MUX 2).

Masz blisko do Trzeciewca i nie powinno być problemów.
Opisz swoją instalacje antenową.

Johnny Tsunami

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Johnny Tsunami »

http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci ... mu/7512547

Dla tych ,którzy chcą odbierać TVP Bydgoszcz z Rachocina ;) Świetna wiadomość ! :)

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Ciekawe tylko co wyrzucą z MUX-3 w Sierpcu bo podobno od 1 czerwca w całej Polsce z MUX-3 zostaje wyrzucony główny kanał TVP INFO w tym wypadku Warszawa dla potrzeb TVP2 HD a skoro mają dodać Bydgoszcz to zapewne i Łódź poleci z tego obiektu.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: pivo »

Ha, to jest to o czym mówiłem od dawna. W miejscu niefortunnego TVP Łódź (już emisja TVP Olsztyn byłaby sensowna) powinni dac TVP Bydgoszcz. Szkoda, że ponad pół roku zajęło ogarnięcie tej sprawy. Prawdopodobnie wyrzucą TVP Łódź, a w drugiej kolejności TVP Warszawa, które już jest w pierwszym multipleksie.

fabioo

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: fabioo »

@Puma

To niedobrze.. antenę zakładałem w zeszłym roku i tak, jak piszę MUX z TVN,Polsat działa w prawie najwyższej jakośći i sile..
Instalacja to antena siatkowa ze wzmacniaczem zainstalowana na 3m maszcie na dachu, podłączenie bezpośrednio do telewizora SONY z wbudowanym tunerem.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Wyrzuć z anteny wzmacniacz i załóż zwykły symetryzator. Z drugiej strony kabla zdemontuj separator z zasilaczem i załóż zwykłą wtyczkę antenową.
Masz przesterowany sygnał przez silny wzmacniacz w antenie i MUX'y Ci krzaczą od nadmiernych intermodulacji pochodzących od silnych sygnałów cyfrowych i analogowych. Jak sam napisałeś MUX-2 też nie odbiera w MAX jakości a przy antenie na dachu i braku przeszkód terenowych jak najbardziej powinien.
Dla Bydgoszczy nie ma i nie było potrzeby stosowania wziacniacza w antenie a zwłaszcza jak antena jest na dachu budynku. Wykonaj to a jakość i siłę obu MUX'ów z Trzeciewca będziesz miał 100%.

Pamiętaj że wyjęcie z sieci zasilacza wzmacniacza nie jest tożsame z demontażem wzmacniacza z anteny. Niezasilany wzmacniacz działa zaporowo = brak odbioru.

CTR

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: CTR »

witam. jestem świeżo zarejestrowanym użytkownikiem forum. Chciałbym poznać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie- Dlaczego po zamontowaniu 1-żyłowego kabla miedzianego o dł. ok 3m i grubości 4mmkwadrat do "gorącej" żyły kabla koncentrycznego na wysokości 2 pietra - świetnie (85%/90%)odbierany jest MUX 2 - a prawie nie widoczny (20%/40%) jest mux 1. Stan na dzień 31maj odległosc ok 22-26km.Dodam tylko że w Toruniu jest podobnie tyle że z anteną siatkową.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

3 metry miedzianego kabla to nie jest prawidłowa antena dopasowana do częstotliwości pasma telewizyjnego dlatego odbiór jest przypadkowy. Tu nie działa zasada im "dłuższy bat" tym "lepszy zasięg" bo to inne częstotliwości. Generalnie jest odwrotnie ale to bardziej złożona sprawa. Pozatym podłaczyłeś tylko żyłę środkową więc prócz 3 metrowego drutu za antenę robi też kabel koncentryczny którego początek jest w gniazdku odbiornika. Wszystko to jedna wielka antena dająca zupełnie przypadkowe rezultaty.
Zmień położenie (i)lub długość tego kabla a parametry odbioru diametralnie mogą się zmienić. No i oczywiście dla najlepszego odbioru teoretycznie drut powinien leżeć poziomo.
Przy prawidłowo wykonanej instalacji antenowej odbiór MUX-1 i MUX-2 z Trzeciewca powinien być tak samo dobry. Zmiast kombinować z drutem kup najprostrzą antenę kierunkową yagi za 25-30 PLN a odbiór będziesz miał bezproblemowy i stabilny.
Tam gdzie masz siatkę sprawdz połączenia kabla w puszce antenowej, wtyczki, stan symetryzatora w puszce antenowej (może jest uszkodzony, skorodowany itp). Sprawdz też stan techniczny kabla - jeśli jest stary wymień na nowy. Stare kable koncentryczne mogą mieć duże tłumienie w wyższych częstotliwościach ( im wyższa częstotliwość tym wyższe tłumienie sygnału). Sprawdz też samą antenę czy jest kompletna, nie jest skorodowana itp.

CTR

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: CTR »

kabel leży poziomo a ja nie jestem pierwszym lepszym kolesiem który nie ma pojęcia o tym że długość przewodu nie ma znaczenia... stroiłem anteny CB zanim weszła na dobre dvb-s. pytanie moje może było nie wyraźnie zadane. Pytam jaśniej - dlaczego w kierunku od trzeciewca na toruń jest słabszy sygnał MUX-1. SPRAWDZAŁEM na różnych instalacjach ,różnych sprzętach i w różnych przypadkach. Dokonale sobie zdaje sprawe że kabel sieciowy zawieszony w nowym budynku z nowym przewodem antenowym nie jest wzorcem anteny. W tym samym budynku na odbiorniku wiwa obydwa MUX-y na innym telewizorze odbieraja bez problemu- ze w z m a c n i a c z e m! Bez wzmacniacza jest tylko mux 2 Ale tam jest siatka na sztukę zamontowana na ścianie więc się nie czepiam. Ale czemu jest mux 2 a nie ma mux 1 :?:

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Podejrzewam, że to z Twoją siatką coś jest nie tak bo ja u siebie z racji tego, że MUX-3 mam w przeciwnym kierunku niż Trzeciewiec to muszę nastawić antenę na obiekt SLR na ul. Chodkiewicza i wtedy mam tak na Ferdku z opisu MUX-1 80-85% MUX-2 65-75% i MUX3 85-90% a więc jak widać pomimo źle dobranego kierunku siatka odbiera lepiej MUX-1 z Trzeciewca czyli tak jak każda antena tego typu powinna tzn. kanały niskie słabo (MUX-2) a im wyżej tym lepiej na to nic się nie poradzi.

kcus509

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: kcus509 »

Ja mam inny problem. Kupilem z miesiac temu nowy telewizor.podlaczylem go i kiedy kliknalem na strojenie automatyczne to w cyfrowej mam tylko kanaly mux 2 a mux 1 nie mam dzis znowu kliknalem na strojenie i znowu nie mam mux 1 tylko mnostwo kanalow testowych ktore po wlaczeniu nie mozna ogladac bo jest tylko czarny ekran. mieszkam w solcu. moze ktos mi napisac co zrobic zeby wlaczyc mux 1?? dzieki z gory

CTR

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: CTR »

jeśli masz ustawioną antenę w kierunku trzeciewca to masz DOKŁADNIE taki sam problem jak ja.... poprzedni post dał mi jednak do myślenia. Pomimo tego że tvp1 ,tvp 2 i polsat w ANALOGU nadają z taką samą mocą to w 3 przypadkach jest tak ,że polsat jest o wiele słabszy niż "1" i "2".Co za tym idzie ,faktycznie wszystkie 3 anteny mogą mieć bardzo słabe parametry na wysokich kanałach.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

kcus509 pisze:Ja mam inny problem. Kupilem z miesiac temu nowy telewizor.podlaczylem go i kiedy kliknalem na strojenie automatyczne to w cyfrowej mam tylko kanaly mux 2 a mux 1 nie mam dzis znowu kliknalem na strojenie i znowu nie mam mux 1 tylko mnostwo kanalow testowych ktore po wlaczeniu nie mozna ogladac bo jest tylko czarny ekran. mieszkam w solcu. moze ktos mi napisac co zrobic zeby wlaczyc mux 1?? dzieki z gory
Napisz coś o swojej instalacji antenowej bo to podstawa do poprawnego odbioru: jaka antena czy jest wzmacniacz, czy sygnał rozdzielony...
Puste kanały to kodowana telewizja mobilna Polsatu (tzw. MUX-4).

Zablokowany