DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Adzia1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lutego 2014, o 23:19
Miejscowość: Bydgoszcz - Fordon
Odbiornik: Panasonic TX58AX800E
Instalacja antenowa: ANTENA DVB-T Opticum AX 900 LTE Combo, parter na balkonie, łapię odbity sygnał.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Adzia1 »

Jak wygląda sprawa MUX-8

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Aktualnie trwa konserwacja wszystkiego z Trzeciewca MUX1,2,3 radio analogowe.
Zapewne dokładają instalację do MUX-8.
Komu brakuje TV może sobie obrócić antenę czy to na Gołańcz lub Iławę czy Konin zależy od otwartego kierunku. Ja wybrałem Gołańcz.
Swoją drogą to "nuda" w eterze w miejscach gdzie nadaje Trzeciewiec na TV zero innego sygnału a radio na 95,7 MHz Jedynka na 99,9 bez szmerów odbieram Trójkę z Gdańska a na 102,3 MHz Radio Wrocław. Mogło wskoczyć jeszcze 97,7 DLF z Berlina ale nie ma tropo.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Czy w czasie konserwacji Trzeciewca Chodkiewicz też milczał ?

pegelmesser
Posty: 13
Rejestracja: 5 czerwca 2013, o 11:41
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: pegelmesser »

Robert03 pisze:Czy w czasie konserwacji Trzeciewca Chodkiewicz też milczał ?
Tam już nie nadają odkąd wyniósł się TVN 10 lat temu...

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

pegelmesser pisze:
Robert03 pisze:Czy w czasie konserwacji Trzeciewca Chodkiewicz też milczał ?
Tam już nie nadają odkąd wyniósł się TVN 10 lat temu...
Nadają.
Z Chodkiewicza nadawany jest MUX-3 w kanale 36 z mocą 6 kW SFN z RTCN Trzeciewiec. Doświetlenie dla miasta Bydgoszcz.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Robert03 pisze:
pegelmesser pisze:
Robert03 pisze:Czy w czasie konserwacji Trzeciewca Chodkiewicz też milczał ?
Tak nadawał miejski obiekt MUX3 przy Chodkiewicza podczas konserwacji Trzeciewca - jego to w dzień nie wyłączają co najwyżej w nocy od 3:00 do 5:30 raz na jakiś czas. Przynajmniej tak wynika z planu konserwacji jaki można znaleźć na stronie Emitela.
Z ciekawości spytam czy sygnał doleciał do Ciebie ? chociaż wiem, że masz doświetlenie z Iławy na tym samym kanale i pewnie ciężko to ocenić.

Osobiście to chciałbym by Emitel zrobił taki test zasięgu przy wyłączonym obiekcie na Chodkiewicza i Trzeciewcu. Na ile przydatne są SFN-y

pegelmesser
Posty: 13
Rejestracja: 5 czerwca 2013, o 11:41
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: pegelmesser »

BiTCity pisze:[chociaż wiem, że masz doświetlenie z Iławy na tym samym kanale i pewnie ciężko to ocenić.

Osobiście to chciałbym by Emitel zrobił taki test zasięgu przy wyłączonym obiekcie na Chodkiewicza i Trzeciewcu. Na ile przydatne są SFN-y
Nawet nie wiedziałem że takie cuda wymyślają w Iławie na 36 kanale.
Antenę mam skierowaną właśnie na Iławę mimo iż odbieram z Trzeciewca. Różnica około 20st.
Nie sprawdzałem czy miałem sygnał z Iławy na k36 jak konserwowali Trzeciewiec. Może coś by doleciało chociaż moc znikoma 3kW.

pegelmesser
Posty: 13
Rejestracja: 5 czerwca 2013, o 11:41
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: pegelmesser »

A swoja drogą kiedy mają zaplanowane uruchomienie MUX-8 w Trzeciewcu?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Kamilx »

Do końca roku.

pegelmesser
Posty: 13
Rejestracja: 5 czerwca 2013, o 11:41
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: pegelmesser »

Kamilx pisze:Do końca roku.
:lol:
Tyle to wiem. Pytam konkretnie.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

BiTCity pisze:
Robert03 pisze:
pegelmesser pisze:
Z ciekawości spytam czy sygnał doleciał do Ciebie ? chociaż wiem, że masz doświetlenie z Iławy na tym samym kanale i pewnie ciężko to ocenić.
Niestety nie sprawdzałem odbioru C36 podczas konserwacji Trzeciewca. Podejrzewam jednak że miałbym tam pusto. Chodkiewicz do mnie nie dociera. Nie miałem nigdy nic z tego obiektu. Śladowo dolatuje radio na 90,5 ale trudno rozpoznać co grają i mówią. Kisielice z mocą 3kW są za daleko. Mux Olsztyński i Gdański odbieram bardzo dobrze ale tam moce dużo wyższe. Jest jeszcze Grudziądz Kalinkowa. Za czasów analogu miałem śladowy, mocno zaszumiony, czarno biały odbiór z tego obiektu. To ten sam kierunek co Kisielice u mnie, ale powstały nowe bloki więc poziom sygnału spadł.
pegelmesser pisze:
BiTCity pisze:[chociaż wiem, że masz doświetlenie z Iławy na tym samym kanale i pewnie ciężko to ocenić.

Osobiście to chciałbym by Emitel zrobił taki test zasięgu przy wyłączonym obiekcie na Chodkiewicza i Trzeciewcu. Na ile przydatne są SFN-y
Nawet nie wiedziałem że takie cuda wymyślają w Iławie na 36 kanale.
Bardzo dobrze że jest doświetlenie z Iławy. Dzięki temu północne rejony województwa Kujawsko-Pomorskiego mają możliwość odbioru TVP Bydgoszcz. W przeciwnym razie mieliby tylko Gdańsk i Olsztyn bo odbiór z Trzeciewca jest tam niemożliwy jeśli nie posiada się 20 m masztu z anteną na szczycie :-)

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Gdańsk i tak sieje najmocniej jeśli chodzi o zasięg z poszczególnych nadajników w kierunku kujaw.
Ostatnio wpadł mi nawet TVP Gdańsk prosto z swojego matecznika czyli Chwaszczyna a to 151 km ode mnie :)

wygląda to tak
https://www.youtube.com/watch?v=dwblj-SixZ4

Iława też rzadko wpada ale to wina zamkniętego kierunku tylko 95 km sygnał jest z odbicia - chociaż radio odbiera idealnie ale wiadomo FM to nie DVB-T
https://www.youtube.com/watch?v=7r-XLOZ4D4w
Olsztyn na kanale 26 oprócz listy kanałów obrazu nie pokazał - winne pewnie tropo i to, że MUX3 Olsztyński jest w SFN-ie z Iławą.

Kiedyś wrzucałem już odbiór z Człuchowa czy Koszalina/Gołogóry więc nie będę się powtarzał.

Poza tym jest jeszcze 1 x Poznań na stałe z Gniezno/Chojna , Szczecin i Warszawa okazjonalnie przy tropo. Też można znaleźć u mnie na kanale YT.

Awatar użytkownika
bartekolchowik
Posty: 32
Rejestracja: 22 lutego 2012, o 13:08
Odbiornik: Wiwa HD-50, nowe TV z DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: bartekolchowik »

Czy ktoś ostatnio z was zauważył na kanałach TVP1 HD i TVP2 HD 'pikselozę' co powiedzmy minutę, może częściej sa takie krzaczki w odbiorze. Coraz częstsze zjawisko u mnie w Toruniu na dwóch różnych odbiornikach: tuner dvb-t i telewizor z wbudowanym tunerem dvb-t. Jakaś konserwacja może?

marik_te
Posty: 2
Rejestracja: 7 października 2016, o 09:50
Odbiornik: 5x Samsung TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: marik_te »

Ostatnio zauważyłem u siebie problem z MUX-3. Po skanowaniu na TV nie mam wcale TVP. Kanały oczywiście wyszukało sygnał niby jest 90-91, lecz dużo błędów. Czy możliwe że odbieram sygnał z żółwieńca? Bo podczas konserwacji trzeciewca mogłem przerywanie oglądać z żółwieńca bez przestawiania anteny. Teraz TVP czasami się pokaże na chwilę. Zauważyłem że na tych dwóch nadajnikach mux-3 leci na 36 kanale. Może TV nie wie który sygnał odbierać?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Sygnał z Trzeciewca "stoi jak mur". Jest stabilny bez żadnych przycięć.
Jesień to poprawa warunków propagacyjnych i często podwyższona propagacja. Dwa powyższe przykłady mogą być spowodowane siecią SFN. Sygnały dwóch nadajników nakładają się na siebie i mamy efekt jak wyżej. Jeśli nakładanie nie jest silne obserwujemy lekkie przycinki, jeśli jest duże nie odbierzemy nic. Wskaźnik jakości odbieranego sygnału będzie skakał od 0 do 100% i towarzyszy temu bardzo duża ilość błędów.
To zjawisko zmienne w czasie i przejściowe, będzie jednak się powtarzało.
W Toruniu komin Cergia nadaje MUX-3 wspólnie z Trzeciewcem na tym samym kanale. Żółwieniec też nadaje synchronicznie z Trzeciewcem w kanale 36. Tu poradnik jak sobie z tym radzić.
http://www.emitel.pl/index.php?id=110

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Miałem okazję przejeżdżać dziś obok Trzeciewca rano około 5:30 i popołudniu o 17:45 i mam pytanie dlaczego czerwone oświetlenie Trzeciewca gaśnie i zapala się a np. Osielsko czy obiekt przy Chodkiewicza świeci czerwonym światłem ciągłym. Jest na to jakieś sensowne wytłumaczenie czy po prostu względy finansowe ?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Trzeciewiec ma dwa rodzaje oświetlenia bo jest obiektem wysokim: Migające o średniej intensywności i ciągłe o niskiej intensywności.
Obiekty o wysokości do 150 metrów mają oświetlenie ciągłe o średniej intensywności.
Szczegółowo określają to przepisy dotyczące oznakowania przeszkód lotniczych.

tester27
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 15:20
Odbiornik: PANASONIC TX-P50ST50E
Instalacja antenowa: Antena logarytmiczna log 5-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: tester27 »

Witam.
Jeśli ktoś jest zainteresowany stabilnym odbiorem programów lub odbiorem programów z odłegłych nadajników np Gdańska lub Iławy to proponuje kupić antenę logarytmiczną.Tego typu anteny sprawdzają się bardzo dobrze przy odbiorze sygnału z odległych nadajników.Mieszkam w Bydgoszczy na drugim pietrze w bloku.Antena za oknem,obiór z Trzeciewca zawsze poziom i jakość sygnału 100% .Z Iławy tez ok.Niżej zdjęcie z odbiorem sygnalu z nadajnika z Iławy.

Obrazek

Awatar użytkownika
viacheslav
Posty: 4
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 19:19
Odbiornik: Viera TX-P50ST50E
Bravia 32EX501
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: viacheslav »

Jest znany termin uruchomienia MUX8?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Kamilx »

Na pewno do końca roku. :lol: Obecnie trwają uzgodnienia międzynarodowe (z innymi państwami) i muszą się skończyć, aby UKE wydało pozwolenie dla nadajnika.

Zablokowany