DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Odbieram MUX 4, wyszukało bez problemu, tylko ten jeden kanał mi zapisało tzn. Polsat News który jest darmowy. Poziom sygnału jest taki sam jak reszty MUX.
HbbTV działa, natomiast EPG już nie.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Sprawdzam rano siłę/jakość sygnału i zaskoczenie.
Dotychczas miałem 93/100 a teraz jest 93/63, co ciekawe multipleksy testowe TVP i TVN mają 93/100.

Emitel w Trzeciewcu coś robi czy to wpływ pogody. Macie podobnie obecnie ?

Edit: Nie wiem co było powodem ale następnego dnia wróciło do normy czyli wszystkie multipleksy na 93/100.

paza500
Posty: 21
Rejestracja: 10 czerwca 2022, o 10:31
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q77A
Instalacja antenowa: Sparta
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: paza500 »

Hej, po zmianie z 15 grudnia oglądam TVP1, TVP2 i TVP INFO z MUX 6, bo jest bardziej stabilnie, nie ma pikselozy co chwilę. Pokazuje Jakość 100 i siłę 78 bez wahania. Po wyszukaniu te programy z MUX6 lokują sie gdzieś dalej na 28, 36 itd, wnioskuję że za miesiąc te duplikaty mają zniknąć. Natomiast to co ustawia sie domyślnie na 1 i 2 kanale - jest niestabilne, pikseloza, przycina itd. W tych niestabilnych kanałach nie ma oznaczenia MUX itp tylko NW (cyfry) KUJ. U Was też takie problemy?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Mogą być problemy przy doświetleniach przy MUX 3 lub właśnie Twój telewizor Samsung coś źle dekoduje. Można przeczytać że na różnych telewizorach są problemu. Mam LG z Trzeciewca i nie mam żadnych problemów.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: K63 »

paza500 pisze: 17 grudnia 2023, o 10:45 Natomiast to co ustawia sie domyślnie na 1 i 2 kanale - jest niestabilne, pikseloza, przycina itd.
Jeżeli mieszkasz w Bydgoszczy, zapewne jesteś w zasięgu nadajnika doświetlającego mux-3 na ul. Chodkiewicza. W twoim przypadku problemem może być to, że antena odbiera równocześnie sygnał SFN mux-3 z Trzeciewca i z Chodkiewicza. O ile w dvb-t nie było problemu, to w nowym standardzie już niekoniecznie. Podejrzewam, że aby poprawić odbiór tego mux'a, będziesz musiał coś zmienić w swojej instalacji. :?:
paza500 pisze: 17 grudnia 2023, o 10:45 W tych niestabilnych kanałach nie ma oznaczenia MUX itp tylko NW (cyfry) KUJ

Tak jest identyfikowany mux-3 w wersji kujawsko-pomorskiej.

paza500
Posty: 21
Rejestracja: 10 czerwca 2022, o 10:31
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q77A
Instalacja antenowa: Sparta
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: paza500 »

Dzięki!

paza500
Posty: 21
Rejestracja: 10 czerwca 2022, o 10:31
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q77A
Instalacja antenowa: Sparta
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: paza500 »

No niestety, po usunięciu duplikatów na MUX6, to co odbieram z MUX3 jest irytujące. Problemy występują tylko na MUX3, wcześniej, przed zmianą nie było żadnych problemów. Wrzucam trzy filmiki: 1. ze stabilnym odbiorem, który się zdarza, 2. z niestabilnym, 3. z przycięciem bez informacji o sygnale. Antena nie ruszana, a jest raz tak, raz siak.

https://www.youtube.com/watch?v=LCQ14D0m3HA (1)

https://www.youtube.com/watch?v=LbDEwlKUBIw (2)

https://www.youtube.com/watch?v=purlSc4xgoQ (3)

Sygnał mam z odbicia, ale cały czas taki był, nic nie przycinało, powtarzam, przycinanie występuje tylko i wyłącznie na nowych programach z MUX3 wprowadzonych w połowie grudnia.

Nadajnik Trzeciewiec, odbieram na Wzgórzu Wolności w Bydgoszczy.

Lux.Mikado
Posty: 104
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Lux.Mikado »

Zapewne wszystko winą tego że masz mocne "echo" z "Chodkiewicza" + "Trzeciewiec". U mnie jest podobnie jak u ciebie. Niby wszystko trzyma poziom a mam na MUX-3 takie same mikro przycięcia [Łódź "Wzgórze radary" + "Zygry"]. Wyjściem jest zastosowanie mocnej anteny kierunkowej na tyle mocnej, aby była bardzo powiększona różnica mocy między nadajnikami. Dziwne, że piszesz tylko o kanałach przeniesionych. U mnie tak zachowuje się cały MUX-3. Może reset TV pomoże?

paza500
Posty: 21
Rejestracja: 10 czerwca 2022, o 10:31
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q77A
Instalacja antenowa: Sparta
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: paza500 »


No to już jesteś drugą osobą, która to pisze, więc muszę wezwać specjalistę i niech działa. Tylko zastanawia mnie to, że są okresy stabilne, wtedy doświetlanie nie przeszkadza?

Lux.Mikado
Posty: 104
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Lux.Mikado »

Działa ale może być tak, że jeden nadajnik ten z echo ma ciut mocniejsze parametry i gryzie się z właściwym. U mnie jest ogólnie "echo" z 4 nadajników na tej samej częstotliwości... ale najgorsze że mam 2 mocne i ona się bardzo gryzą.

paza500
Posty: 21
Rejestracja: 10 czerwca 2022, o 10:31
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q77A
Instalacja antenowa: Sparta
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: paza500 »

Lux.Mikado pisze: 15 stycznia 2024, o 16:29 Działa ale może być tak, że jeden nadajnik ten z echo ma ciut mocniejsze parametry i gryzie się z właściwym. U mnie jest ogólnie "echo" z 4 nadajników na tej samej częstotliwości... ale najgorsze że mam 2 mocne i ona się bardzo gryzą.
Zauważyłem pewną zależność. Jeśli ustawi się stabilny odbiór i nie zmieniam MUX to ten stabilny się utrzymuje, ale jak zmienię MUX i wrócę, zaczyna świrować. To też coś wnosi to zrozumienia tego problemu.

paza500
Posty: 21
Rejestracja: 10 czerwca 2022, o 10:31
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q77A
Instalacja antenowa: Sparta
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: paza500 »

Lux.Mikado pisze: 15 stycznia 2024, o 16:29 Działa ale może być tak, że jeden nadajnik ten z echo ma ciut mocniejsze parametry i gryzie się z właściwym. U mnie jest ogólnie "echo" z 4 nadajników na tej samej częstotliwości... ale najgorsze że mam 2 mocne i ona się bardzo gryzą.
Jestem po rozmowie z dwoma instalatorami, żaden nie chciał się podjąć zadania, gdyż uważali, że oni się wkurzą, ja się wkurzę i nic z tego dobrego nie będzie. Powiedzieli, że doświetlenie SLR nie ma z tym nic wspólnego, tylko zbyt mocna siła nadawania MUX3 i że z odbicia to tak to będzie u mnie wyglądać, ewentualnie mam poruszać, lekko w prawo, lewo, anteną i zobaczyć co będzie. Mówią, że dobry odbiór zapewni mi tylko skierowanie anteny na nadajnik, czego ja nie mogę zrobić, bo jestem zasłonięty przez wieżowce. Irytujące, ale cóż, muszę chyba przyzwyczaić się do przycięć, bo do kablówki wracać mi się nie chce.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: odziom91 »

Jeśli jeszcze ktoś zagląda tutaj... dziś MUX3 w znowu dał się o sobie znać.
Praktycznie nie był do odbioru przez ciągłe zrywania i poszatkowany obraz.
Wcześniej (gdzieś z po świętach) wymieniłem kabel i dodatkowo - możliwe, że niepotrzebnie - dodałem filtr LTE od pasma 700 MHz.
Odbiór zasadniczo się poprawił, ale dziś sytuacja znowu była fatalna.
Postanowiłem wyskoczyć na balkon i pokręcić anteną. Odbiór na MUX3 się polepszył po tej interwencji (antenę bardziej skierowałem w stronę Trzeciewca) - niestety kosztem MUX4 i ciut MUX8, ale na zawartości tych multipleksów akurat mi nie zależało.

Kompletnie nie rozumiem faktu nadawania MUX3 z Chodkiewicza i dodatkowo podniesienia mocy MUX3 z Trzeciewca.
Wskazania telewizora (tak, wiem gdzie teoretycznie można je wsadzić) na MUX3 praktycznie niezależnie od kierunku w jakim antenę obróciłem dochodziły do 90% siły sygnału. Wskazywałoby na to, że przez Chodkiewicza ten MUX to na drucie by pewnie odbierał. Pytanie po co? MUX3 z Trzeciewca pruje 130kW - więcej niż przed migracją - "na kiju" można go odebrać w Bydgoszczy.

Więc - albo wyłączamy Chodkiewicza i zwiększamy moc Trzeciewca, albo zostawiamy "Chodka" i wracamy do 100kW. Nagle Emitel stwierdził, że MUX3 będzie pruł "słabiej" w dalszych odległościach? Dlaczego zatem pozostałe MUXy nie zostały "wzmocnione"? Czy ktoś to w ogóle sprawdza? Kto to w ogóle zatwierdził? Czy ktoś w ogóle myśli? :D

paza500
Posty: 21
Rejestracja: 10 czerwca 2022, o 10:31
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q77A
Instalacja antenowa: Sparta
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: paza500 »

Widzę, że masz bardzo podobne problemy. Popsuli wszystko po tej zmianie w grudniu (korzystałem z duplikatów) i ostatecznie w styczniu (gdy duplikaty wyłączyli). To dla mnie zmiana na gorsze, bo wcześniej odbiór miałem znakomity, mimo sygnału z odbicia. Teraz mimo anteny w tym samym miejscu MUX3 tnie, mimo siły sygnału na 90%, jakość lata od 0 do 100%, choć czasami zatrzymuje się na siła 90 i jakość 100 i jest stabilnie, póki nie zmienię MUX. W pewnym momencie zastanawiałem się czy może coś ze sprzętem się dzieje, ale sprzęt chyba się nie zepsuł równo ze zmianą nadawania. Upierdliwa sprawa i w zasadzie możemy tylko kwękać na forum, choć i instalatorzy, i coraz więcej odbiorców narzeka, że to 130 z Trzeciewca za mocno wali i się wszystko pierdzieli.

Zablokowany