DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: BiTCity »

juter pisze: Ja bym nie powiedział, że szans na odbiór z innych nadajników nie masz. Dodaję zdjęcie z profilem terenu <Piła - Rusinowo> -> <mój dom>. Do czasu uruchomienia Iławy odbierałem zarówno mux 2 (siła o ile dobrze pamiętam 70-80 %), jak i mux3 z siłą 50-60% przy jakości 100% dla obu muxów.
Obrazek
Patrząc na Twoją mapkę to masz jednak trochę wyżej w miejscu odbioru - około 100 m npm a Ja tylko 38 m npm i miasto więc teren silnie zabudowany a DVB-T nie lubi przeszkód. Na razie mam siatkę i ona radzi sobie dobrze tylko z analogową Iławą bo cyfra z tego nadajnika jest albo jej nie ma zależy od pory dnia. Pewnie to kwestia odbiornika DVB-T mam Fergusona Ariva T60.Na Sierpc nie mam co liczyć bo mi sąsiedni budynek zasłania a antenę mam od północnej strony za oknem więc Konin analogowy mam tylko przy polepszonych warunkach z resztą koledzy na Yagach nie odbierają DVB-T z tego nadajnika. Co do Piły to teoretycznie kierunek mam otwarty ale bardzo rzadko TV z niego odbieram. Choć radio działa idealnie nawet na komórce. Widać stosują wycięcia tym bardziej że na tym samym kanale konkretnie 31 jest TVP1 z Piły i TVP 2 z Iławy.

szymi189

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: szymi189 »

Może to dziwne ale jak skierowałem z torunia antenę na trzeciewiec to znalazło mi na 45 kanale mux2, a przecież ma byc w trzeciewcu na kanale 32! :shock:
z konina to raczej by nie odebrało :lol:

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: Tharazi »

Odbierasz właśnie z Konina więc jak masz nie odbierać. :D
A co w tym dziwnego ja do Konina mam 50km i antenę mam ustawioną na Płock i z tyłu anteny odbieram i powiem ,że z Konina mam lepszy sygnał niż z Płocka a taka sama odległość i moc.

szymi189

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: szymi189 »

tylko ze ja mam dalej do konina niż do płocka a z konina sygnał 85% a z płocka 45-55% :shock:

widex

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: widex »

Teren i warunki mają duży wpływ na odbiór ;)

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: tomek1106 »

Ja mam identycznie mam skierowaną antenkę na Płock i mam 92% siły sygnału, a z Płocka mam 100%.( Jakość po 100%)
Dziwne trochę, ale może coś zakłóca sygnał z Płocka??

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: Tharazi »

Po prostu jest na wysokim kanale bo aż 57 i potrzebuje większej czułości.

Stentor

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: Stentor »

Tharazi pisze:Po prostu jest na wysokim kanale bo aż 57 i potrzebuje większej czułości.
Dokładnie sygnał na niższych czestotliwościa ma większy zasięg przy tej samej mocy. Dlatego Żółwieniec w Toruniu mam nawet z anteny, w pokoju z oknami w tym kierunku:)

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: BiTCity »

Stentor pisze:
Tharazi pisze:Po prostu jest na wysokim kanale bo aż 57 i potrzebuje większej czułości.
Dokładnie sygnał na niższych czestotliwościa ma większy zasięg przy tej samej mocy. Dlatego Żółwieniec w Toruniu mam nawet z anteny, w pokoju z oknami w tym kierunku:)
Bydgoszcz zazdrości Toruniowi dostępu do 3 lokalizacji nadających MUX2 i MUX3 a od 15 lipca będzie 4-Trzeciewiec :) Chyba pora przenieść się do Grodu Kopernika na stałe gdyby to było takie proste :) - ale będę w Toruniu okazjonalnie 6-7 sierpnia to oczywiście sprawdzę na własne oczy i uszy jak wygląda odbiór DVB-T.

Stentor

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: Stentor »

BiTCity pisze:
Bydgoszcz zazdrości Toruniowi dostępu do 3 lokalizacji
Mamy w Toruniu ułatwione zadanie przy dobrej antenie praktycznie niezalezienie jak budynek jest zorientowany z każdej strony będzie sygnał:)
Szczególne znaczenie ma to w budynkach wielorodzinnych gdzie dostęp do dachu jest utrudniony.

redhead

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: redhead »

witam

mam pytanie odnośnie odbioru DVB-T z Trzeciewca w miejscowości Świecie

Obrazek

czyli jakies 23 km w lini prostej

analogowo na antenie pokojowej podobnej do tej
Obrazek
odbieram:
TVP1 (wzorowo)
TVP2 (w miare poprawnie)
POLSAT (wzorowo)
TVP INFO (tutaj lekkie śnieżenie czasem)
TVN (brak)

=============
czy jak ruszy wreszcie Trzeciewiec DVB-T to odbiorę bez przeszkód MUX2 (bo MUX3 ruszy nieco później jak wiadomo)

z tego co wyczytałem to jest zasada że jeśli w miarę ok odbiera analogowo to i cyfrowo nie powinno byc problemów - czy to prawda?

dodam że dekoder to klasyka
Obrazek

czy konieczny będzie zakup jakiejś anteny zew. typu yagi albo podobnej ????

pozdrawiam

juter

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: juter »

redhead pisze: Obrazek
Ja na takiej antenie, tyle, że zewnętrznej (umieszczonej na dachu) odbierałem Iławę (oba muxy) MUX2 100%/100% odległość - 93km. Jedynym mankamentem były zakłócenia wywoływane przez kosiarkę do trawy.

Stentor

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: Stentor »

redhead pisze:witam

mam pytanie odnośnie odbioru DVB-T z Trzeciewca w miejscowości Świecie

Obrazek

czyli jakies 23 km w lini prostej
Według moich ustawień profil terenu wygląda tak .
Niezależnie od uwzględnienia krzywizny ziemi czy propagacji fal, anteny Świecie-Trzeciewiec będą się widzieć.
Na sprzęcie dalekiego zasięgu możesz próbować ściągać z innych RTCN.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 lipca 2011, o 03:50 przez Stentor, łącznie zmieniany 1 raz.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: Robert03 »

odziom91 pisze:15.07.2011 - startuje MUX#2 w Trzeciewcu. :)
Nadchodzi wyjątkowa chwila :) Hmmm... Ciekawe, czy będę musiał zmienić kierunek anteny, bo chciałbym również odbierać MUX#3 z Iławy *Kisielice*. :)
Nie sądzę. Ja zamierzam odbierać Trzeciewiec tyłem anteny (chociarz to jako dodatek bo antenę mam na Kisielice i póki co tak zostanie ze względu na MUX-3). Dziś na działce odbieram tyłem anteny MUX-2 z Iławy a to 60km.
Ostatnio zmieniony 10 lipca 2011, o 00:18 przez Robert03, łącznie zmieniany 1 raz.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: Robert03 »

redhead pisze:witam

mam pytanie odnośnie odbioru DVB-T z Trzeciewca w miejscowości Świecie

Obrazek

czyli jakies 23 km w lini prostej

analogowo na antenie pokojowej podobnej do tej
Obrazek
odbieram:
TVP1 (wzorowo)
TVP2 (w miare poprawnie)
POLSAT (wzorowo)
TVP INFO (tutaj lekkie śnieżenie czasem)
TVN (brak)

=============
czy jak ruszy wreszcie Trzeciewiec DVB-T to odbiorę bez przeszkód MUX2 (bo MUX3 ruszy nieco później jak wiadomo)

z tego co wyczytałem to jest zasada że jeśli w miarę ok odbiera analogowo to i cyfrowo nie powinno byc problemów - czy to prawda?

dodam że dekoder to klasyka
Obrazek

czy konieczny będzie zakup jakiejś anteny zew. typu yagi albo podobnej ????

pozdrawiam
Ta antena to raczej szmelc ale z Trzeciewca napewno odbierzesz w pokoju MUX-2 bez problemu.
Przy antenie zewnętrznej już dziś możesz odbierać MUX-2 i MUX-3 z Iławy Kisielic. Ja odbieram na Piłsudskiego (to wysoko i bardzo dobra lokalizacja), ale i dużo niżej w Przechowie czy na działkach pod zamkiem odbiór jest możliwy obu multipleksów. Warunek-kierunkowa antena zewnętrzna. Wzmacniacz nie jest potrzebny.
Jak masz w miarę odsłonięty kierunek "na szpital" to możesz nawet tą anteną którą masz próbować łapać MUX-2 i MUX-3. Mi podczas testów udało się na antence wielkości długopisu przyklejonej na magnesie do parapetu (na zewnątrz) odebrać sygnał. Siła sygnału była na granicy ale odbiór był płynny i nie szatkował.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: BiTCity »

O minimalnym zasięgu każdego z MUX-ów gwarantujący poprawny sygnał wg UKE możemy poczytać tu : http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text (odbiór wg gmin)

Awatar użytkownika
maciejbolo
Posty: 7
Rejestracja: 18 czerwca 2011, o 16:12
Odbiornik: TV Samsung,Ariva 253Combo
Instalacja antenowa: Antena MAXIMUM COMBO 212 UHF/VHF/DAB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Trzeciewiec

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: maciejbolo »

Witam nastąpiła zmiana uruchomienia TCN w Trzeciewcu z 15.07.2011 na 25.07.2011 źródło emitel.pl

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: odziom91 »

Ekhm... z Trzeciewcem to Emitel chyba sobie w kulki teraz leci... -.-
Trzeciewiec to potęga! :/

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: Robert03 »

No tak. Obecnie maszt jest bez anten TV i nie zapowiada się że będą one do piątku :-).

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T Trzeciewiec

Post autor: BiTCity »

Jak zwykle na szarym końcu kujawsko-pomorskie a Trzeciewiec dociera do minimum 2 mln odbiorców (nie wliczam okolic Włocławka) nie tylko na kujawach ale i części pomorza i wielkopolski. Szkoda gadać czyli będzie podobnie jak zimą tylko wtedy było wytłumaczenie pogoda a teraz ... ostatni większy deszcz w Bydgoszczy a właściwie opad gradu 24.06 http://www.youtube.com/watch?v=NTwOqntDDz8. W zeszłym tygodniu w piątek nadajnik był wyłączony tylko ciekawe w jakim celu skoro nic się nie dzieje ? czyżby oszczędności ?

Chyba trzeba będzie jednak napisać do centrali Emitela czins@emitel.pl i dowiedzieć się u źródła co tak naprawdę dzieje się na Trzeciewcu.

Zablokowany