DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Artin

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Artin »

Wiązał bym to raczej ze złym zsynchronizowaniem nadajników Mux 3 w Trzeciewcu i na Chodkiewicza w Bydgoszczy 36 kanał

karolp1993

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: karolp1993 »

Ja przestawiłem antenę na Płock - działa elegancko.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Railroad »

Chyba coś jest na rzeczy bo do tej pory jak sygnał mux-3 był z Chodkiewicza tylko, to miałem 100%, po uruchomieniu Trzeciewca sygnał zaczął spadać do 60-70%, potem wracał do 100% i tak w kółko. Pomogło przestawienie antenki i sygnał skoczył z powrotem stabilnie na 100%.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Maciek076 pisze:Widzę, że kolega Robert ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Czy ja napisałem, że mam wzmacniacz w instalacji????
Czytanie ze zrozumieniem to jedno a pisanie tak by inni zrozumieli to drugie.
Zamiast złośliwie komentować i cytować to samo kilka razy proponowałbym bardziej merytoryczne wypowiedzi i bez emocji :-). Nie napisałeś że nie posiadasz wzmacniacza więc założyłem że go masz. Opisane przez Ciebie problemy są typowe dla przesterowanej instalacji.
Jeśli problem rzeczywiście jest w nadajniku (sieje harmonicznymi "za szeroko") to nadajnik musi zostać ponownie zestrojony. Co nie znaczy że wzmacniacz w antenie jest konieczny dla Torunia. Jedno z drugim ma niewiele wspólnego. Siatka z 30 dB dopalaczem w środku może dawać właśnie takie efekty jak opisałeś i sporo osób dzięki takim instalacjom właśnie nie odbiera poprawnie telewizji. Nawet naprawa toruńskiego nadajnika nie wyeliminuje problemów z przesterowaniem sygnału. Zawsze należy wszystko spokojnie sprawdzić.
Maciek076 pisze:Tak w ramach uzupełnienia. Właśnie dzwoniłem do Emitela. Wbrew temu co piszesz Emitel zamierza zrobić coś z tym problemem, bo nadajnik na kominie EC w Grębocinie wycina inne sygnały w promieniu 1km.
To robota Emitela by poprawić coś co działa źle. Ale nie licz na to że Emitel wyłączy nadajnik bo rozumiem że na tym najbardziej Tobie zależy.
A górnolotnym komentarzem nazwałbym propozycję stosowania separatorów kanałowych i siania paniki że teraz to koszty instalacji dla Torunia wzrosną. Otóż nie wzrosną a spadną.
Z drugiej strony może być problem z synchronizacją nadajników i odbiorcy znajdujący się w zasięgu Trzeciewca i Chodkiewicza czy Trzeciewca i komina EC Toruń mogą mieć wahania jakości. Słyszałem o podobnych problemach na granicach zasięgu Chwaszczyno-Kisielice. Temat wymaga "dopracowania" a odbiorcy powinni ochłonąć i trochę poczekać.

O zasadność doświetlenia Torunia należy pytać UKE. To nie ja wymyśliłem i nie ja postawiłem ten nadajnik. Były robione pomiary i na ich podstawie takie decyzje podjęto. MUX-3 ma mieć największy zasięg stąd duża ilość doświetleń ale gdzieś chyba przesadzono.
Najbardziej pożądanego i tak nie uruchomiono - tj. Iławy Kisielic która zastąiłaby Kruszynki i Kalinkową. Zamiast tego jest pierdziawka w Toruniu, na Kalinkowej w Grudziądzu i w Kruszynkach oraz zbędny Chodkiewicz w Bydgoszczy który tylko bruździ :(.
Pewnie będzie to jeszcze weryfikowane pożyjemy zobaczymy.

Artin

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Artin »

Czyli już widać że decyzja o doświetlaniu na tym samym kanale była błędem ! Po co doświetlać centrum mocą 0.4 kW skoro tak blisko jest Trzeciewiec z mocą 100Kw i psuć wszystko ???

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Niedawno wróciłem z pracy i widzę, że nie tylko ja mam ten problem jak widać na załączonym obrazku sygnał mocny ale pojawiły się BER-y http://img856.imageshack.us/img856/2948/20130521864.jpg
PS dziś mój TV Philips 221TE4LB wybrał sobie TVP Bydgoszcz z nadajnika kanale 41 z Trzeciewca czyli coś jest na rzeczy. Panowie z Emitela do dzieła tzn. wyłączyć Chodkiewicza i uruchamiać tylko podczas konserwacji Trzeciewca.

Mariusz65

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Mariusz65 »

DjGrab pisze:Witam kolegów czy wy macie tez dwa wersje tvp Bydgoszcz bo powinna być jedna poznańska i bydgoska a są u mnie 2 bydgoskie czy to błąd emitela czy co się dzieje:) proszę o odpowiedz najlepiej przedstawiciela emitela:)
Ja przed chwilą przestrajałam telewizor u rodziców i znalazłem TVP INFO Bydgoszcz i Warszawę a nie dwie Bydgoszcze czy Bydgoszcz i Poznań...?

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

Być może złapałeś Płock-Rachocin u rodziców :shock: ... w sumie sporo osób odbiera z Rachocina nawet w Toruniu, a Ty masz trochę bliżej 8-) ... trzeba było sprawdzić numery kanałów (częstotliwości) i zerknąć czy wiatr nie obrócił anteny ;)

Mariusz65

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Mariusz65 »

Bardzo możliwe, bo u siebie mam kablówkę a do rodziców wpadam na szybko jak jest jakaś awaria. Tylko czemu w takim razie drugiej Bydgoszczy nie łapałem... No nic! Nie ważne. Dobrze, że mają wybór ;-)

PS
Zastanawiam się jeszcze czy sygnał nie jest przesterowany…? Na niektórych programach obraz czasem się "sypie".
Tylko czy z kolei jak wyjmę wzmacniacz to siatkowa antena da radę na 60 km? Jak myślicie?
Nie mam na razie czasu żeby antenę wymieniać na inną.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: belzebiusz »

Przy dobrym profilu terenu i MUXach 100 kW da radę bez problemu. Ja przy odległości 40 km odbieram idealnie na antenie z symetryzatorem MUX-3 o mocy 5 kW.

drzp

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: drzp »

Maciek076 pisze:Tak w ramach uzupełnienia. Właśnie dzwoniłem do Emitela. Wbrew temu co piszesz Emitel zamierza zrobić coś z tym problemem, bo nadajnik na kominie EC w Grębocinie wycina inne sygnały w promieniu 1km.
Dzisiaj sprawdziłem odbiór na osiedlu Bielawy (ok. 1km od Komina EC z bezpośrednim widokiem anten) i bez problemów wszystkie MUX-y odbierały na dwóch kierunkowych instalacjach antenowych ustawionych na Trzeciewiec (sprawdzone na trzech różnych dekoderach).

W Toruniu są takie miejsca gdzie odbiór z Trzeciewca jest utrudniony przez przeszkody znajdujące się na "drodze" sygnału. W czasach analogu objawiało się to kiepskim obrazem z odbiciami itp., a w przypadku cyfry są to m.in wnerwiające przycięcia obrazu. Wtedy pozostaje jedynie wybór innej lokalizacji nadawczej.

Artin

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Artin »

Bydgoszcz centrum Tv Sony KDL-EX421 MUX 1 siła sygnału 30 jakość 100 % MUX 2 siła sygnału 46 jakość 100 MUX siła sygnału 26 jakość od 0 do 3 ??? jak długo ta pierdziawka 04.kw będzie wszystko psuła w centrum ? Panowie z EMITELA coś z tym trzeba zrobić ?

Artin

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Artin »

ps :ostatnie parametry dotyczą oczywiście MUX 3

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: DjGrab »

Nie wiem jak u was ale nie mam anteny ze wzmacniaczem mam tylko antenę od tunera usb. mux 2 jakość piękna najlepsza z muxow. Mux 1 na chwila obecna nie odbieram.ale to ustawienie anteny tylko kwestia wiem jedno coś sprawia ze mocne mux 1 a na pewno mux 3 maja wahania emitel powinno sprawdzić miernikiem mocy czy na pewno Anety na Trzeciewcu działają naprawdę z tym 100kw bo na moje coś jest nie tak.mam 20 km od nadajnika proszę pracowników emitela o sprawdzenie czy wszystko jest ok bo przy takiej odległości to aż nie możliwe zęby była taka jazda.

clipperton66

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: clipperton66 »

Witam.
Odnosńie ostatniego wpisu kolegi powyżej to chciałem dodac że mam taki sam tuner usb z wygladu jak pendrive i powiem ci kolego że daj spokój emitelowi.Te tunery usb są nic niewarte.Ja także pod antena zewnetrzną mam problem z odbiorem mux1 i mux3.mux 2 chodzi extra,ale podam także że na tej samej antenie w telewizorku samsung wszystkie muxy mux1,mux2, i mux3 smigaja aż miło.sygnał na 100%.najpierw sprawdz wszystko u siebie a póżniej obwiniaj emitela.Poprostu te małe tunery usb są guzik warte,czułosc jest tak tępa że szkoda mówic.Sprawdz to sam a sie przekonasz.pozdrawiam

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

DjGrab pisze:mam 20 km od nadajnika proszę pracowników emitela o sprawdzenie czy wszystko jest ok bo przy takiej odległości to aż nie możliwe zęby była taka jazda.
Jeśli odbierasz przy pomocy małej wewnętrznej antenki w pomieszczeniu to taka jazda może być. Antenki pokojowe nie zapewniają w 100% niezawodnego odbioru. Do tego jeszcze dochodzi czułość tunera USB która jest znacznie niższa niż telewizora czy zewnętrznego klasycznego tunera DVB-T. Pozostaje ci zmiana anteny na zewnętrzną lub poszukanie w pomieszczeniu optymalnego miejsca dla odbioru wszystkich MUX.
drzp pisze: W Toruniu są takie miejsca gdzie odbiór z Trzeciewca jest utrudniony przez przeszkody znajdujące się na "drodze" sygnału. W czasach analogu objawiało się to kiepskim obrazem z odbiciami itp., a w przypadku cyfry są to m.in wnerwiające przycięcia obrazu. Wtedy pozostaje jedynie wybór innej lokalizacji nadawczej.
I właśnie dla takich przypadków są doświetlenia. Ale nie wszyscy to rozumieją. Wygodniej jest patrzeć tylko przez pryzmat "JA".
Mariusz65 pisze: Ja przed chwilą przestrajałam telewizor u rodziców i znalazłem TVP INFO Bydgoszcz i Warszawę a nie dwie Bydgoszcze czy Bydgoszcz i Poznań...?
Złapałeś MUX'y z RTCN Płock Rachocin. Być może całość DVB-T łapiesz z tego nadajnika dlatego masz tylko jedną wersję TVP Bydgoszcz a drugą TVP Warszawa.
Sprawdz częstotliwości wyszukane w odbiorniku.

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: DjGrab »

Dzięki koledzy za rady ja ich nie obwiniam grzecznie pytam bo może coś jest na rzeczy. prędzej nie było aż tak złe ale fakt to tylko słaba antena sprawdzę jutro na antenie która mam na zewnątrz czy będzie wahanie sygnału jest to coś w stylu anteny kierunkowej na Trzeciewiec:)

Mariusz65

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Mariusz65 »

Robert03 pisze:
Mariusz65 pisze:Ja przed chwilą przestrajałam telewizor u rodziców i znalazłem TVP INFO Bydgoszcz i Warszawę a nie dwie Bydgoszcze czy Bydgoszcz i Poznań...?
Złapałeś MUX'y z RTCN Płock Rachocin. Być może całość DVB-T łapiesz z tego nadajnika dlatego masz tylko jedną wersję TVP Bydgoszcz a drugą TVP Warszawa.
Sprawdz częstotliwości wyszukane w odbiorniku.
Faktycznie tą Warszawę łapałem z Rachocina, a z Trzeciewca jest dwa razy Bydgoszcz.
Były pomieszane programy z obydwu nadajników (właściwie z trzech, bo jeszcze Żółwieniec łapię) i jak wybrałem tylko te z Trzeciewca to odbiór jest idealny, tak że wzmacniacz zostaje i wszystko śmiga.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2013, o 09:10 przez Mariusz65, łącznie zmieniany 1 raz.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

50 km od nadajnika wzmacniacz przeszkadzał nie będzie. Zagrożenie przesterowania zbyt silnym sygnałem maleje. Chyba że w przyszłości postawią w Aleksandrowie doświetlenie :-) lub inny lokalny nadajnik DVB-T.

t8mi

Re: Odp: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: t8mi »

Po włączeniu doświetlenia w Grudziądzu (ul. Kalinkowa) na kanale 36., tym samym na którym nadaje Trzeciewiec, kompletnie nie da sie odebrać mux 3.
Dlaczego zdecydowano się na nadawanie na tej samej częstotliwości? Przecież było do przewidzenia że powstaną interferencje. Co dalej? Oczywiście reszta MUXów chodzi bez problemu.

Zablokowany