DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

rocklee
Posty: 71
Rejestracja: 27 marca 2011, o 23:44
Odbiornik: Avermedia Volar HX
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze symentyzatorem, ale bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec/SLR BDG

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: rocklee »

ziolekxx pisze:Witam,
Mam takie pytanie, czy w Fordonie udało się komuś wyłapać sygnał z Iława / Kisielice? Chodzi mi głównie o osiedle Tatrzańskie.
Słyszałem od znajomego (z osiedla Tatrzańskiego), że bez problemu odbiera napewno mux2 z Iławy a o mux3 nic nie wiem, ale On mieszka w bloku, tylko nie pamiętam naq jakiej ulicy :( Nie mam teraz kontaktu z Nim, więc nie powiem, która ulica, ale choć tyle powinno Ci pomóc.

telewizorek

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: telewizorek »

ziolekxx pisze:Witam,
Mam takie pytanie, czy w Fordonie udało się komuś wyłapać sygnał z Iława / Kisielice? Chodzi mi głównie o osiedle Tatrzańskie.
Kliknij na ten link
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 4&start=60

Krazykilla odbiera sygnał z Iławy w fordonie przy pomocy anteny tri digit





Jeśli chodzi o odbiór sygnału z Iławy to na pewno dużo zależy od anteny i czułości głowicy tunera i miejsca zamieszkania np w Fordonie w wieżowcu będą lepsze warunki odbioru. . Mieszkam przed kapuściskami. Kilka dni temu zmieniłem antenę na logarytmiczna bez wzmacniacza za 47 zl .Odbieram sygnał z Iławy przez cały czas(k.24 ) ale jakość sygnału jest zbyt niska aby wyszukać programy k.24 498 MHz .Moc tego nadajnika 100kw a 46 to 20kw - jakość sygnału z kanału 46 pojawia się w czasie tropo.Może że wzmacniaczem odbiór byłby możliwy ale tego nie sprawdzałem.Zdjęcie zrobione przed chwilą .
Obrazek

Jakość i poziom sygnału kanałów nadajnika z Trzeciewca i Chodkiewicza 100 na 100
Ostatnio zmieniony 27 marca 2012, o 09:48 przez telewizorek, łącznie zmieniany 1 raz.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

telewizorek pisze:[ .Odbieram sygnał z Iławy przez cały czas(k.24 ) ale jakość sygnału jest zbyt niska aby wyszukać programy k.24 498 MHz .Moc tego nadajnika 100kw a 46 to 20kw - jakość sygnału z kanału 46 pojawia się w czasie tropo.Może że wzmacniaczem odbiór byłby możliwy ale tego nie sprawdzałem.Zdjęcie zrobione przed chwilą .
Moc nadawania kanału 46 (MUX-3) z Kisielic to 50 kW. W praktyce zasięgi obu MUX-ów z tego nadajnika jest bardzo porównywalna.
Oczywiście wszystko zależy od posiadanej anteny, tłumienności kabla, czułości odbiornika no i wysokości zamocowania anteny.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

U mnie jest spadek sygnału o jakieś 20‰ to może cos robią w sprawie mux 1.


Na moim blogu też ktoś napisał że ma problem z sygnałem.

bizon

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: bizon »

u mnie też był słabszy sygnał nawet na pewien czas znikło wszystko ale nie podejrzewał bym że coś robią z mux1 bo jest niedziela i dodatkowo pada deszcz

Chester

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Chester »

No to dziwne...
U was 20% mniej a u mnie jakoś tylko 3% :)

Nic się nie dzieje... pogoda jest jaka jest, i to jest minus.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Jeżeli liczyć spadek punktami procentowymi to u mnie jest to 10% a na samsungu 5%.
Ty masz zbiorczą antenę i zapewne wzmacniacze i inne cuda a i odległość ma znaczenie to spadek jest mały.

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: DjGrab »

U mnie tez zaliczyło spadek do 10 % a mieszkam w odległości od 15 do 20 km od Trzeciewca.Jak będziecie wiedzieć czy coś się dzieje dajcie znać koledzy. Mam pytanie co zrobić by tuner nie łapał fal GSM jak przychodzi SMS albo połączenie tuner ma styk i potem przejście antenowe i tam podłączam antenę usb 5cm innej anteny nie chce bo odbiór jest 100% jakieś porady będę wdzięczny odpiszcie.

max2003

w bydgosczzy tylko 8 programów z trzeciewca mam

Post autor: max2003 »

mam dekoder wpinany przez scarta do telewizorka no i szukam cyfrowej telewizji w bydgoszczy na błoniu i znajduje tylko 8 programów a nie ma min 1,2 i info oraz kilku innych jade do domku za bydgoszcz miejscowosc - kolice białe blota i mam 15 programmów złapanych przez odbiornik stary sony vega 7 letni .
Podobno w bydgoszczy sygnal ruszy cały z trzeciewca dla bydgoszczy od lipca a teraz wspomaga go antena na chodkiewicza ? jak mozna to obejśc mam w tym tunerze DVB-T wyjscie analogowe antenowe koncentryk i w tv wolne tez takie antenowe
czy ?jak połącze tv z dekoderem dodatkowo tym kablem bedza wszystkie 15 nadawanych programów ? ktos cos wie niech doradzi

telewizorek

Re: w bydgosczzy tylko 8 programów z trzeciewca mam

Post autor: telewizorek »

Witam
Jaką antenę posiadasz?.To bardzo ważne.
Jeśli jest to zewnętrzna antena kierunkowa to nie powinno być żadnego problemu.
Praktyczny przykład.Kolega ma mała antene yagi 16 elementowa, sprawdza się bardzo dobrze. Nie można ustawić anteny na Trzeciewiec bo okno w pokoju którym mieszka jest w zupełnie innym kierunku . Antena skierowana jest na Kraków. Sygnał z Trzeciewca i chodkiewicza dochodzi do anteny odbicia drugiego bloku.Jest bardzo mocny.W tunerze comsat 100% w drugim telewizorze 90%. Antena pokojowa nie sprawdziła się .Nie można było odebrać sygnału.
Jeśli chodzi o podłączenie i odbiór 15 programów to do gniazda antenowego w dekoderze podłączasz kabel od anteny a wyjście euro z dekodera do telewizora .

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: w bydgosczzy tylko 8 programów z trzeciewca mam

Post autor: Robert03 »

A co chcesz obejść?
Aby odbierać programy nadawane cyfrowo potrzebny jest nowy telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG4 lub stary jakikolwiek telewizor z dołączonym zewnętrznym tunerem DVB-T (tzw. STB).
Obecnie z Trzeciewca nadawanych jest 8* programów cyfrowo (MUX-2).
MUX-3 z kanałymi TVP ( 7* kanałów) nadawany jest malutką mocą z Chodkiewicza. Jeśli masz antenę zewnętrzną to nie powinieneś mieć problemów z ich odbiorem. Jeśli masz antenę pokojową to jak najbardziej.
Nie napisałeś nic o swojej antenie więc niczego więcej nie doradzę ale skoro odbierasz tylko Trzeciewiec to znaczy że antena którą posiadasz jest niewłaściwa, źle ustawiona lub niewystarczająca do odbioru słabszego sygnału z Chodkiewicza.
Z końcem maja z Trzeciewca będzie nadawany kolejny multiplex - MUX-1 z taką samą mocą jak obecny MUX-2. Tam też będą kanały TVP ale to nie to samo co obecny MUX- 3 z Chodkiewicza.
Wtedy łącznie na terenie Bydgoszczy będzie dostępnych 22* kanałów
*-włącznie z tymczasowymi dublami TVP-1-2 Info oraz kanałami które dostały koncesję a jeszcze nie rozpoczęły nadawania.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: w bydgosczzy tylko 8 programów z trzeciewca mam

Post autor: BiTCity »

Nie wiem czy jest to wiarygodne źródło (chociaż wypowiada się pracownik Emitela więc trochę prawdy musi w tym być) ale na SatKurierze napisali, że aby HD w MUX-ach było naprawdę HD to zniknie emisja SD programów TVP i tak w MUX-1 będzie TVP1 HD (może zostanie TVP2 SD ale w gorszej jakości) a w MUX-3 TVP 2 HD czyli i tak "bieda" jeśli chodzi przynajmniej o odbiór kanałów cyfrowo TVP poza Bydgoszczą i okolicami.

http://satkurier.pl/news/74442/ntc-tvp1 ... miast.html

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Railroad »

U mnie też zauważyłem spadek sygnału z Trzeciewca o kilkanaście procent.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: w bydgosczzy tylko 8 programów z trzeciewca mam

Post autor: Robert03 »

BiTCity pisze:Nie wiem czy jest to wiarygodne źródło (chociaż wypowiada się pracownik Emitela więc trochę prawdy musi w tym być) ale na SatKurierze napisali, że aby HD w MUX-ach było naprawdę HD to zniknie emisja SD programów TVP i tak w MUX-1 będzie TVP1 HD (może zostanie TVP2 SD ale w gorszej jakości) a w MUX-3 TVP 2 HD czyli i tak "bieda" jeśli chodzi przynajmniej o odbiór kanałów cyfrowo TVP poza Bydgoszczą i okolicami.

http://satkurier.pl/news/74442/ntc-tvp1 ... miast.html
Żeby była dobra jakość to tak muszą zrobić. W przeciwnym razie będzie taka pikseloza że ani HD ani SD oglądać się nie da. Moim zdaniem nie ma innego wyjścia i składy MUXów będa musiały wyglądać tak:
Trzeciewiec/Chodkiewicza
MUX1:
TVP1 HD
TVP2
TVP Info Bydgoszcz
prywaciarze bez zmian.
MUX3:
TVP2 HD
TVP Info Poznań
TVP Kultura
TVP Historia
TVP Polonia


Kisielice
MUX1:
TVP1 HD
TVP Info Gdańsk
prywaciarze bez zmian.
MUX3:
TVP2 HD
TVP Info Olsztyn
TVP Kultura
TVP Historia
TVP Polonia

Jak widać mniejsca jest sporo wystarczy trochę pomyśleć :-)
Pozatym innego racjonalnego wyjścia nie ma. Po co dublować kanały TVP w miejscach gdzie dostępny będzie MUX1 i MUX3. ? Nadawanie dwóch wersji TVP Info i TVP2 ( w SD i HD) to marnowanie miejsca i strata jakości. W przypadku braku MUX-3 dużej mocy TVP2 SD będzie musiał być w MUX-1.
Jeśli przyjmą inne rozwiązanie i podublują kanały to przepustowość tych multipleksów będzie taka jak autostrad na Euro :-).

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: w bydgosczzy tylko 8 programów z trzeciewca mam

Post autor: BiTCity »

Chyba Robercie literówkę zrobiłeś bo dałeś zarówno w MUX1 i MUX3 nazwijmy to umownie w Bydgoszczy TVP2 z tym że HD w MUX3 i SD w MUX1. PS. opcja kasowania kanałów nie jest brana pod uwagę to też gdzieś na Satkurierze czytałem - więc wszystko obędzie się kosztem jakości reszty programów TVP na rzecz HD w każdym z MUX-ów.

osti24

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: osti24 »

witam od wczoraj nie mam sygnału. skanuje i nie może mi znaleźć żadnych kanałów.Ma ktoś też tak?Pozdrawiam.

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: DjGrab »

Najpierw do Roberta: Trzeba było czytać uważnie ja chciałem wyeliminować klatkowanie powodowane falami GSM.

Do kolegi osti23 jak się nie pomyliłem ja od 13 kwietnia nie mam sygnału a miałem 100 % mieszkam jakieś 15 km od nadajnika Trzeciewca coś albo odwalili na Trzeciewcu albo jest coś montowane i sygnał obniżyli bo z tego co zauważyłem to nawet na siatkowej antenie sygnał u mnie skakał z 100 % na 50 itd widocznie coś się dzieje a Emitel by to wyjaśnił albo naprawił bo nie wiem czy to błąd czy coś robią pozdrawiam:)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

W nocy jest planowa przerwa to może sygnał wróci do normy.

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: DjGrab »

Puma a ty jaki masz sygnał z Trzeciewca bo ty masz porządna antenę możesz podać jaki masz sygnał wiem ze jest planowana konserwacja i może powróci jeśli nie to ja nie wiem bo jak narzazie to nie da się oglądacz dvb-t a komunikatu od Emitela brak:(

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Normalnie to mam 52% siły sygnału, obecnie jest 41%. Oglądać idzie ale zdarzają się krzaki w cyfrówce. W analogu jest lekka kasza a nie było. Ogólnie nie jest tragicznie choć nie lubię jak coś jest nie tak z sygnałem.

Współczuje tym co mieli sygnał na granicy a teraz nie mają nic :(


Ps. Jak modernizowali na MUX II to był słabszy sygnał przez kilka tygodni ale teraz nie mają co modernizować a tylko włączyć MUX I.

Zablokowany