DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

karolp1993 pisze:To nie mam pojęcia o co może chodzić, raczej wina instalacji to nie jest gdyż kuzyn w domu obok ma ta sama sytuację. A mieszkam w okolicach Torunia. O co może chodzić?
Na 100% problem instalacji. Nie napisałeś jaką masz więc nie doradzę. Sprawdz złączki, kable, wysterowanie wzmiacniaczy jeśłi masz antenę zbiorczą. Jeśli indywidualną pojedynczą należy zdemontować wszelkie wzmacniacze.

W Świeciu odbiór z Trzeciewca 100%, Odbiór z Kisielic 100% :-).

karolp1993

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: karolp1993 »

Zastanawia mnie tylko że przed wyłączeniem analogowego sygnału wszystko działało poprawnie. U kuzyna w domu tak samo.

U mnie instalacja jest następująca:
Antena: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
Wzmacniacz do anteny: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm
Wzmacniacz wewnętrzny: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1161.htm
z dorobionym większym zasilaczem
3 modulatory - 2 z tunerów satelitarnych, jeden z wideo - oczywiście kanały na których działają nie konfliktują ze sobą i z tymi co nadaje Emitel.
Dodatkowo sumator gdyż w instalację wpięta jest też antena radiowa.
No i tam po drodze parę rozgałęźników.

Dodam jeszcze raz że MUX3 chodzi bez problemów, a pierwszy i drugi działały dobrze, do wczoraj. Kuzyn natomiast ma prostą instalację:

antena: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
wzmacniacz: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm

I też mu nic nie odbiera ;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2013, o 22:46 przez karolp1993, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: belzebiusz »

Tyle wzmacniaczy :?: :!:

karolp1993

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: karolp1993 »

Ano tyle jest ;)

Maciek076

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Maciek076 »

Robert03 pisze:
karolp1993 pisze:To nie mam pojęcia o co może chodzić, raczej wina instalacji to nie jest gdyż kuzyn w domu obok ma ta sama sytuację. A mieszkam w okolicach Torunia. O co może chodzić?
Na 100% problem instalacji. Nie napisałeś jaką masz więc nie doradzę. Sprawdz złączki, kable, wysterowanie wzmiacniaczy jeśłi masz antenę zbiorczą. Jeśli indywidualną pojedynczą należy zdemontować wszelkie wzmacniacze.

W Świeciu odbiór z Trzeciewca 100%, Odbiór z Kisielic 100% :-).

Witam,
To absolutnie nie jest wina instalacji. Mieszkam w Toruniu na osiedlu Grębocin i mam dokładnie ten sam problem, nie odbieram MUX1, MUX2 ani płatnej telewizji cyfrowej Polsat (tzw. MUX4). Przyczyną takie stanu rzeczy jest nadajnik doświetlający dla MUX3, który został umieszczony na kominie elektrociepłowni. Ma on tak dużą moc, że wycina wszystkie inne sygnały, tak że w promieniu kilometra od tego nadajnika nie ma możliwości odbioru pozostałych MUXów. Jeśli Emitel z tym czegoś nie zrobi, to można się jedynie ratować separatorami kanałów, a to znaczny koszt, przy czym nie ma gwarancji, że to coś pomoże. Zresztą ciekaw jestem jak Emitel tłumaczy decyzję umieszczenia tego nadajnika doświetlającego. Przecież MUX1 i MUX2 jest nadawany z Trzeciewca z tą samą mocą co MUX3 i nie ma potrzeby doświetlania sygnału.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

karolp1993 pisze: Dodam jeszcze raz że MUX3 chodzi bez problemów, a pierwszy i drugi działały dobrze, do wczoraj. Kuzyn natomiast ma prostą instalację:

antena: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
wzmacniacz: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm

I też mu nic nie odbiera ;)
Czyli jak pisałem wina instalacji. 30 dB wzmacniacz w Toruniu ? To kuzyn z Katowic chce telewizję odbierać ?
Niech kuzyn zamieni wzmacniacz na symetryzator i będzie zadowolony. Anteny macie bardzo dobre. Wzmacniacz rozgałęziający też jest OK.
W Twojej instalacji proponuję także zdemontować wzmacniacz z anteny. Ten rozgałęziający zostaw.
Jeśli ktoś nie ma anteny w piwnicy tylko na dachu lub na balkonie tak że antena "widzi" nadajnik to absolutnie nie należy stosować wzmacniaczy.
Do wczoraj działało bo kanały nadawane z Trzeciewca MUX'y były dalej od siebie ( 32 i 49 ). Od wczoraj działać nie będzie bo MUX'y są bliżej siebie ( kanały 32 i 41 ) a dodatkowo dołożono MUX w kanale 36 i ma on doświetlenie w Toruniu. Tak więc wszystkie instalacje ze wzmacniaczami w antenach będą szwankować i mają prawo. Wzmacniacz powoduje przesterowanie sygnału i wszystkie częstotliwości się "mieszają" w głowicy. Powstaje masa błędów i na ekranie widać "brak sygnału".

Pamiętać należy że najlepszym wzmacniaczem jest antena. Wzmacniacz w puszce anteny tylko jako ostateczność. Dla TV cyfrowej w 99,5% instalacji jest zbędny.


Maciek076 pisze: Jeśli Emitel z tym czegoś nie zrobi, to można się jedynie ratować separatorami kanałów, a to znaczny koszt, przy czym nie ma gwarancji, że to coś pomoże. Zresztą ciekaw jestem jak Emitel tłumaczy decyzję umieszczenia tego nadajnika doświetlającego. Przecież MUX1 i MUX2 jest nadawany z Trzeciewca z tą samą mocą co MUX3 i nie ma potrzeby doświetlania sygnału.
Emitel niczego z tym nie zrobi. Emitel nie będzie naprawiał źle wykonanej instalacji u każdego odbiorcy. Wzmacniacz w antenie w Toruniu to źle wykonana instalacja. Żadne separatory kanałów nie są potrzebne. Wystarczy antena kierunkowa lub siatkowa bez wzmacniacza i problem z głowy.
Emitel niczego nie tłumaczy. Za rozmieszczenie nadajników odpowiada UKE. Emitel wykonuje zlecenie. Dostał zlecenie postawić nadajnik to postawił. Nadajnik doświetlający jest po to aby zapewnić dostęp do MUX-3 w gęstej zabudowie miejskiej i na obrzeżach zasięgu Trzeciewca. Dzięki temu możliwy będzie odbiór MUX-3 "na drucie" w centrum Torunia, w kamienicach, blokach itp.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2013, o 08:05 przez Robert03, łącznie zmieniany 2 razy.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Waldek1968 »

Ja zaś mam sytuację taką, że MUX-3 jest trochę słabszy. MUX 1 i MUX-2 mają jakość i siłę sygnału po 100%, zaś MUX-3 ma siłę sygnału 100%, jakość wacha się pomiędzy 75-85%. Mam antenę siatkową ze wzmacniaczem oraz rozdzielacz sygnału na 3 TV. Tak z ciekawości zapytam, z czego to może wynikać, że MUX-3 jest trochę słabszy? :)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Waldek1968 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Z przesterowanego wzmacniacza w antenie. Zauważ że sam napisałeś iż waha Ci się jakość. Jakość powinna oscylować w granicach 100%.
Jeśli sygnał jest słaby to spada poziom sygnału a nie jakość. Jeśli poziom sygnału wynosi 100% a jakość mniej to jest to przesterowanie wzmacniacza w antenie bądz głowicy odbiornika od zbyt silnego sygnału.
Spróboj zmniejszyć wzmocnienie wzmacniacza albo zastosuj wzmacniacz rozgałęziający (budynkowy) jeśli sygnał na instalacji pasywnej dla 3 telewizorów byłby niewystarczający ( w co wątpię). Wzmacniacze dopuszkowe nie nadają się do wzmacniania sygnału i dzielenia go na kilka odbiorników.

Maciek076

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Maciek076 »

Widzę, że kolega Robert ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Czy ja napisałem, że mam wzmacniacz w instalacji???? Mam antenę kierunkową na Trzeciewiec, odbieram tylko MUX3, jak to wytłumaczysz? Twoje tłumaczenie o potrzebie doświetlenia MUX3 jest nielogiczne, dla MUX1 i MUX2 nie trzeba doświetlenia to czemu dla MUX3 trzeba skoro moc nadawania jest taka sama? Będę wdzięczny za rzeczowy komentarz a nie na zasadzie "Emitel nie będzie niczego zmieniał bo bla bla bla"
Robert03 pisze:
karolp1993 pisze: Dodam jeszcze raz że MUX3 chodzi bez problemów, a pierwszy i drugi działały dobrze, do wczoraj. Kuzyn natomiast ma prostą instalację:

antena: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
wzmacniacz: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm

I też mu nic nie odbiera ;)
Czyli jak pisałem wina instalacji. 30 dB wzmacniacz w Toruniu ? To kuzyn z Katowic chce telewizję odbierać ?
Niech kuzyn zamieni wzmacniacz na symetryzator i będzie zadowolony. Anteny macie bardzo dobre. Wzmacniacz rozgałęziający też jest OK.
W Twojej instalacji proponuję także zdemontować wzmacniacz z anteny. Ten rozgałęziający zostaw.
Jeśli ktoś nie ma anteny w piwnicy tylko na dachu lub na balkonie tak że antena "widzi" nadajnik to absolutnie nie należy stosować wzmacniaczy.
Do wczoraj działało bo kanały nadawane z Trzeciewca MUX'y były dalej od siebie ( 32 i 49 ). Od wczoraj działać nie będzie bo MUX'y są bliżej siebie ( kanały 32 i 41 ) a dodatkowo dołożono MUX w kanale 36 i ma on doświetlenie w Toruniu. Tak więc wszystkie instalacje ze wzmacniaczami w antenach będą szwankować i mają prawo. Wzmacniacz powoduje przesterowanie sygnału i wszystkie częstotliwości się "mieszają" w głowicy. Powstaje masa błędów i na ekranie widać "brak sygnału".

Pamiętać należy że najlepszym wzmacniaczem jest antena. Wzmacniacz w puszce anteny tylko jako ostateczność. Dla TV cyfrowej w 99,5% instalacji jest zbędny.


Maciek076 pisze: Jeśli Emitel z tym czegoś nie zrobi, to można się jedynie ratować separatorami kanałów, a to znaczny koszt, przy czym nie ma gwarancji, że to coś pomoże. Zresztą ciekaw jestem jak Emitel tłumaczy decyzję umieszczenia tego nadajnika doświetlającego. Przecież MUX1 i MUX2 jest nadawany z Trzeciewca z tą samą mocą co MUX3 i nie ma potrzeby doświetlania sygnału.
Emitel niczego z tym nie zrobi. Emitel nie będzie naprawiał źle wykonanej instalacji u każdego odbiorcy. Wzmacniacz w antenie w Toruniu to źle wykonana instalacja. Żadne separatory kanałów nie są potrzebne. Wystarczy antena kierunkowa lub siatkowa bez wzmacniacza i problem z głowy.
Emitel niczego nie tłumaczy. Za rozmieszczenie nadajników odpowiada UKE. Emitel wykonuje zlecenie. Dostał zlecenie postawić nadajnik to postawił. Nadajnik doświetlający jest po to aby zapewnić dostęp do MUX-3 w gęstej zabudowie miejskiej i na obrzeżach zasięgu Trzeciewca. Dzięki temu możliwy będzie odbiór MUX-3 "na drucie" w centrum Torunia, w kamienicach, blokach itp.

Maciek076

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Maciek076 »

Tak w ramach uzupełnienia. Właśnie dzwoniłem do Emitela. Wbrew temu co piszesz Emitel zamierza zrobić coś z tym problemem, bo nadajnik na kominie EC w Grębocinie wycina inne sygnały w promieniu 1km. Tak więc następnym razem zanim wypowiesz się o czyjejś instalacji, nie wiedząc jaka jest, wstrzymaj się od takich górnolotnych komentarzy.

[/quote] Emitel niczego z tym nie zrobi. Emitel nie będzie naprawiał źle wykonanej instalacji u każdego odbiorcy. Wzmacniacz w antenie w Toruniu to źle wykonana instalacja. Żadne separatory kanałów nie są potrzebne. Wystarczy antena kierunkowa lub siatkowa bez wzmacniacza i problem z głowy.
Emitel niczego nie tłumaczy. Za rozmieszczenie nadajników odpowiada UKE. Emitel wykonuje zlecenie. Dostał zlecenie postawić nadajnik to postawił. Nadajnik doświetlający jest po to aby zapewnić dostęp do MUX-3 w gęstej zabudowie miejskiej i na obrzeżach zasięgu Trzeciewca. Dzięki temu możliwy będzie odbiór MUX-3 "na drucie" w centrum Torunia, w kamienicach, blokach itp.[/quote]

Mariusz65

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Mariusz65 »

Witam!
Dzwoniła do mnie mama z Aleksandrowa Kujawskiego, że zniknęły jej programy TVP1, TVP2 i TVP INFO.

Z tego co czytam to numery kanałów się nie zmieniły tylko zwiększono moc nadajnika?
Mama ma zwykłą antenę siatkową ze słabym wzmacniaczem w puszce.
Czy problem wynika z przesterowania sygnału :?: Jeśli tak, to jakie jest rozwiązanie? Czy po zastąpieniu wzmacniacza symetryzatorem taka siatkowa antena będzie OK?
To jest odległość 56 km od nadajnika.

Moonstar

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Moonstar »

Mariusz65 pisze:Z tego co czytam to numery kanałów się nie zmieniły tylko zwiększono moc nadajnika?
Trzeba ponownie je wyszukać. MUX 1 zmienil wczoraj parametry z kanalu z 49 na 41, moc nadajnika pozostala taka sama - 100kW. Tak dla przypomnienia jeszcze: MUX 2 (k.32), MUX 3 (k.36)

Sam dzisiaj muszę pozmieniać parametry kilkunastu osobom. Nie dla wszystkich, którzy w tym siedzą jest to proste, zwłaszcza dla osób starszych.

thomas256
Posty: 26
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 19:04
Odbiornik: Samsung UE40D6500

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: thomas256 »

Mieszkam w Grudziądzu, antena siatkowa ze wzmacniaczem skierowana na Trzeciewiec. Do anteny z boku prawdopodobnie docierać może sygnał z gapfillera w Grudziądzu.
Tyłem lub z odbicia antena odbiera nadajnik Iława.

Odbiór wszystkich trzech muxów z Trzeciewca rewelacja siła 100%, błędów brak.
Gapfiller na szczęście nie przesterował sygnału pomimo wzmacniacza.

karolp1993

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: karolp1993 »

Pewnie oboje macie rację. Ja MUX3 łapię na antenie wbudowanej w tuner T-HD 1000 od Polsatu. Ale na szybko podłączyłem antenę z symteryzatorem bezpośrednio do tunera i położyłem na balkonie - jakiś tam sygnał się pojawił. Próbowałem zamienić w antenie docelowej wzmacniacz na symetryzator ale coś nie chciało działać - chyba problem z zasilaniem instalacji, muszę ją przejrzeć. Co nie zmienia faktu że rzeczywiście wygląda to tak jakby MUX3 z Grębocina wycinał wszystko inne, Lubicz pewnie też jest w promieniu tego nadajnika.

Lasser
Posty: 62
Rejestracja: 24 listopada 2010, o 14:27
Odbiornik: 1.ADB ITI-5800 S
2.Samsung XL2370HD, ADB 2850 ST
Instalacja antenowa: 1. Dipol ATV 21/21-45
2. Telmor DIGITactiva
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec /Srem /Sleza/Czechy/

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Lasser »

Cyfrowytelewidz pisze:
Lasser pisze:p.s. na południe od Bydgoszczy jest już Wielkopolska ;)
Do Wielkopolski jeszcze sporo od Bydgoszczy to prawie na same południe około 70,80 km :)
Zawsze jest TVP Stream w którym można obejrzeć TVP Poznań ;)
no nie do końca kolego tak właściwie to Wielkopolska zaczyna się już kawałek za Bydgoszczą na lini Noteci, czyli Łabiszyn i Szubin (jak i całe Pałuki) juz leżą w Wielkopolsce.
Spójrz na mapy:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Polski.png
http://www.ceo.org.pl/sites/default/fil ... egendy.jpg
i ten podział był od dawien dawna
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... wskiej.jpg

sorry za mały OT (ale to w ramach ciekawostki i rozwiniętej dyskusji ;) )
wracając jednak do sedna tematu to również uważam, że z dwojga "złego" lepiej byłoby zostawić (do czasu rozstrzygnięcia konkursu na miejsca w MUX1) dwie rożne wersje TVP Info niż 2x to samo i nie chodzi tutaj tylko o Bydgoszcz ale także o pozostałe regiony.

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: DjGrab »

Koledzy ja już wiem ze bardziej jeśli chodzi o male anteny ustawić sygnał miedzy raczej poznaniem a Trzeciewcem jak miałem na wprost kierując na Bydgoszcz. To sygnał mux 3 był ok sygnał mux 1 tez był ok. mux 2 bez żadnych zakłóceń trzeba według mnie po próbować z antenami pisze ten post dla tych którzy maja problem bo zdarzają się miejsca gdzie są zakłócenia. Ja będę kombinował z ta antena do skutku prędzej odbierałem mux 1 i mux 2 antena skierowana na poznań. Teraz napisze dopiero kiedy złapie optymalny sygnał dla wszystkich muxow idealny bez zakłóceń. Bo może takie info się przyda :)

Artin

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Artin »

Czy ktoś potwierdza kłopoty z jakością ( wahania ) i zakłóceniami na 36 kanale w Bydgoszczy - MUX3 ? Do chwili kiedy odbierałem MUX3 z Chodkiewicza na 34 kanale było ok Pozostałe Muxy pracują ok

pufon

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: pufon »

Potwierdzam problem z sygnałem mux3
wskazania tunera DVBT2 dla mux1 oraz mux3
http://naforum.zapodaj.net/21c0553ec8fb.jpg.html
http://naforum.zapodaj.net/403448853546.jpg.html

obraz stabilny

Artin

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Artin »

Dziękuje coś jest chyba nie do końca ok z Mux 3 u mnie przystawka sobie radzi mimo że jakość skacze ale Tv Sony ma problemy - dzwoniłem do Emitela mają sprawdzić

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Waldek1968 »

A wg Roberta03 to przesterowany wzmacniacz w antenie??? :!:

Zablokowany