DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Adzia1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lutego 2014, o 23:19
Miejscowość: Bydgoszcz - Fordon
Odbiornik: Panasonic TX58AX800E
Instalacja antenowa: ANTENA DVB-T Opticum AX 900 LTE Combo, parter na balkonie, łapię odbity sygnał.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Adzia1 »

Jedna w środku druga na zewnątrz (opticum), ale to chyba nie ma znaczenia bo przez szybę sygnał radiowy przechodzi (jak by ktoś nie wiedział). Kiedyś analogowy śmigał mimo że nie był Żyleta, teraz wcale nie jest lepiej.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Skoro to nie ma znaczenia to dlaczego masz słaby odbiór ?
To ma kolosalne znaczenie i wcale nie chodzi tu o to czy sygnał radiowy przechodzi przez szybę czy nie przechodzi. Przez ściany też przechodzi...
Dla dobrego, stabilnego odbioru potrzebny jest stabilny sygnał. On nie musi być najmocniejszy ale musi być stabilny. Tego warunku w odbiorze wewnętrznym nie jesteś w stanie spełnić. Może częściowo, w korzystnych rawunkach, gdyby Twój pokój był umieszczony na ostatnim piętrze wieżowca a z okna widać byłoby antenę nadawczą.
W pomieszczeniu sygnał odbija się od ścian, przedmiotów i osób w nim przebywających. Fala ulega załamaniu i często nawet zmienia swoją polaryzację. Antena odbiera wielokrotność tego sygnału i dekoder nie potrzfi tego obrobić i wyświetlić na ekranie. Do tego wzmacniacz w antenie który być może wcale nie pomaga a szkodzi wzmacniając odbicia, zakłócenia robi dodatkową "kaszankę".
Dlatego w pomieszczeniu często ustawienie anteny "w kierunku nadajnika" wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Bywa że jest najgorszym. Dlatego jakość "skacze".
NTC w Polsce została zaprojektowana do odbioru przy pomocy anten zewnętrznych i tak też należy do tematu podchodzić.
Żeby antena UHF mogła poprawnie pracować powinna być tak zainstalowana by wokół niej w każdym kierunku w promieniu conajmniej 1 metra była wolna przestrzeń. Ten warunek często nawet w przypadku zewnętrznych anten nie jest spełniony a co dopiero wewnątrz pomieszczenia...
Dziwne u Ciebie jest to że najgorszy odbiór masz z MUX-3 podczas gdy prócz Trzeciewca MUX-3 nadawany jest także z nadajnika w Bydgoszczy na ul.Chodkiewicza. Więc ten MUX powinien odbierać u Ciebie najlepiej.
Radzę przejrzeć instalację antenową i zdecydowanie przestawić się na odbiór z anteny zewnętrznej. Poczytać wcześniejsze posty, było tam wiele napisane o nadajnikach synchronicznych i problemami odbioru z nimi związanych.
Zgadzam się że wieżowce nie ułatwiają i ukształtowanie terenu też nie pomaga. Ale trzeba powalczyć. W pokoju przy oknie trudno będzie, bardzo trudno.

Adzia1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lutego 2014, o 23:19
Miejscowość: Bydgoszcz - Fordon
Odbiornik: Panasonic TX58AX800E
Instalacja antenowa: ANTENA DVB-T Opticum AX 900 LTE Combo, parter na balkonie, łapię odbity sygnał.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Adzia1 »

Jak wcześniej pisałem obraz miałem na obu antenach przez kilka miesięcy, ten problem wystąpił od dwóch tygodni może 10 dni. Opticum jest na zewnątrz mieszkania, przy oknie. Obie anteny posiadają reflektor więc odbicia z tyłu ścian są minimalne. Mi się wydaje że to 5 stopień zasilania. Kiedyś na analogu "wiadomości" też chodziły jak żyleta a pozostałe tematy miały kaszę.
To że jest 1000 nadajników w różnym miejscu Bydgoszczy nie znaczy że w Fordonie będzie super. Sygnały z poszczególnych nadajników się nie sumują.
Tak jak w centrum postawiono dodatkowe nadajniki tak powinny stać w Fordonie bo tam pod górą nic nie dociera z Trzeciewca.
Na ul. Gdańskiej i okolicy sygnał z Trzeciewca nawet jest silniejszy niż z Chodkiewicza.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Ja bym tego 5 stopniem zasilania nie nazywał. W spiskowe teorie dziejów też nie wierzę. Za to w propagację fal jak najbardziej. Trzeciewiec nadaje stabilnie i bez zmian co nie znaczy że w każdym dniu odbiór będzie taki sam zwłaszcza wtedy kiedy jesteśmy na granicy odbioru. Wtedy raz będzie dobrze a innym razem brak sygnału.
Reflektor ma znaczenie ale wtedy kiedy antena zainstalowana jest prawidłowo. Przy ścianie i wewnątrz budynku fala docierająca z przodu anteny jest bardzo zniekształcona i odbita, dodatkowo sygnały odbite docierają pod różnym kątem do anteny a także z góry i z dołu.
Mam znajomego który mieszka na parterze w Fordonie. Na siatce bez wzmacniacza odbiera wszystkie MUX-y z Trzeciewca. Zaptytam go przy okazji czy ma jakieś problemy z odbiorem.

DjGrab
Posty: 49
Rejestracja: 17 lipca 2009, o 21:30
Miejscowość: Bruchniewo
Odbiornik: OPTICUM AX LION 4-M PLUS
Instalacja antenowa: Mini siatka z zasilaczem w domu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: DjGrab »

Moje testy dały to ze technicy emitela coś przestawili prędzej odbierałem mux 2 i mux 3 teraz odbieram mux 1 i mux 2 tyle ze z klatkowaniem wahaniem sygnału i wogulę wiem ze mam antenę jaka mam ale prędzej było lepiej. Drodzy koledzy czy wiecie może o jakiś zmianach nie wiem w fec czy jak. Bo jakoś prędzej ta jakoś sygnału była lepsza a po tym jak zaczęli grzebać z mux 3 to ja nie wiem. Trzeciewiec jakoś dziwnie się zachowuje. Kupie lepsza antenę i to do was pytanie jaka antenę pokojowa najlepiej mi możecie polecić. Do nadajnika w Lini prostej mam jakieś 20 do 25 km:) dokładnie nie wiem:)

Adzia1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lutego 2014, o 23:19
Miejscowość: Bydgoszcz - Fordon
Odbiornik: Panasonic TX58AX800E
Instalacja antenowa: ANTENA DVB-T Opticum AX 900 LTE Combo, parter na balkonie, łapię odbity sygnał.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Adzia1 »

Czy ktoś wie czy ten promiennik na samej górze jest czynny czy raczej zamontowali inne kierunkowe anteny z boku masztu i o wiele niżej? Bo to wiele by wyjaśniało różnice w sile sygnału anologowego i cyfrowego. Można ditektorami kierunkować sygnał.

clipperton66

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: clipperton66 »

Od maja 2013 roku kiedy to wyłączono sygnał analogowy w Trzeciewcu ,emisje cyfrowe są nadawane z najwyższej anteny masztu ,a ponizej są anteny radia ukf wiec bez przesady i siania demagogi.Trzeciewiec nadaje bardzo stabilnie !! Dodatkowo nadmienie iż sygnał NTC odbierać powinno się na antenie zewnętrznej i kierunkowej biorąc pod uwage dużą ilosc stacji doswietlających SFN .W przypadku anten siatkowych problemy są murowane.Sprawe załatwia antena kierunkowa.

Adzia1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lutego 2014, o 23:19
Miejscowość: Bydgoszcz - Fordon
Odbiornik: Panasonic TX58AX800E
Instalacja antenowa: ANTENA DVB-T Opticum AX 900 LTE Combo, parter na balkonie, łapię odbity sygnał.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Adzia1 »

Może ta a może nie, bo jak jeszcze analog działał to już DVB-T nadawało, ciekawe jaką anteną. Nie sieję fermentu, jedynie dociekam dlaczego 36 kanał jest obecnie taki słaby.
ANTENA TV POKOJOWA WZMACNIACZ REGULOWANY: http://www.el-sat.org/?cat=4

KANAŁY: 6-69
WZMOCNIENIE: 35 dB
WYJŚCIE: 750 Ohm
ZASILANIE: 230 V
Na tej przy dobrej pogodzie mam w miarę dobre 2 kanały 32 i 41.
OPTICUM AX900 COMPACT INTELLIGENT: https://www.telforceone.pl/pl-pl/katalo ... 04682.html

Na tej antenie powieszonej za oknem mam b.słaby sygnał albo na 32 albo na 41, trudno ustawić aby były obydwa kanały, 36 kanału nie łapie.
Ostatnio zmieniony 5 marca 2014, o 12:14 przez Adzia1, łącznie zmieniany 1 raz.

clipperton66

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: clipperton66 »

Kolego aby zaspokoic twoją ciekawosc powiem ci że przed zejsciem z analogu w trzeciewcu emisje cyfrowe ,mux1 i mux2 były nadawane z poziomu około 150 metrow z anten tymczasowych.Antena tymczasowa jest nadal na maszcie do chwili obecnej zainstalowana. Z chwila wyłączenia analogu wszystkie emisje nadawane sa z najwyższej anteny na około 320 metrach.Jesli chcesz te anteny niZsze zobaczyc to wejdz na youtuba i wpisz rtcn trzeciewiec i ogladnij sobie to może wtedy zmienisz zdanie .Problemy z mux3 na k36 moga wynikać z interferencji stacji SFN które chodza na tym samym kanale a przy antenie siatkowej lub pokojowej jest to wiecej niz pewne.Jeżeli chodzi o anteny w trzeciewcu to wiem co pisze bo bylem tam pod wiezą z kilkanascie razy w 2013r.3o km od trzeciewca i dalej odbiór wszystkich trzech muxów jest na równym i silnym poziomie !!!Trzeba wziąsc pod uwage że na emisje cyfrowe duży wpływ ma pogoda .

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: distefano »

Tak jak pisałeś wcześniej jeśli SFN ma niekorzystny wpływ to dobrze ustawiona antena kierunkowa powinna to rozwiązać.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

DjGrab pisze:Kupie lepsza antenę i to do was pytanie jaka antenę pokojowa najlepiej mi możecie polecić. Do nadajnika w Lini prostej mam jakieś 20 do 25 km:) dokładnie nie wiem:)
Trzeciewiec nadaje stabilnie i bez zmian.
Anteny pokojowej żadnej nie polecam ponieważ szkoda wydawać pieniądze na kawałek drutu w plastikowym pudełku albo kawałek drutu na plastikowym pudełku. Nie ma lepszej i gorszej. Są tylko tańsze i droższe :-) ( ze wzmacniaczem i bez).
DVB-T w Polsce jest zaprojektowane do odbioru przy pomocy anteny zewnętrznej. Kup najprostrzą małą antenę yagi bez wzmacniacza ( z symetryzatorem), albo poszukaj na strychu starej anteny do odbioru TVP2. Zapomnisz o problemach w odbiorze. Przy trochę większej antenie ściągniesz jeszcze sygnał z Iławy Kisielic i TVP Gdańsk :-).

Adzia1
Posty: 15
Rejestracja: 25 lutego 2014, o 23:19
Miejscowość: Bydgoszcz - Fordon
Odbiornik: Panasonic TX58AX800E
Instalacja antenowa: ANTENA DVB-T Opticum AX 900 LTE Combo, parter na balkonie, łapię odbity sygnał.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Adzia1 »

MUX1 i MUX 2 ma prefix EMITEL przy wyszukiwaniu programów a MUX 3 ma NW07 kuj. Czy ten MUX 3 nie podlega Emitelowi, tak jak inne nadajniki polsatowskie, które mnożą się jak grzyby po deszczu. Teraz po zmianach nie mam TVP2 bo TVP2HD nie działa ma MUX3.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: belzebiusz »

MUX-3 ma kod regionalny zamiast "Emitel" ze względu na różne wersje kanału TVP Regionalna.

kuba3313

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: kuba3313 »

Witam wszystkich serdecznie !!!
Mam zamiar kupić dekoder dvb-t do lapka oraz antenę kierunkową pasywną, chciałbym cieszyć się tv w okolicach jeziora Gwiazda ( miedzy Bysławiem a Tucholą) teren leśny odległość od nadajnika 32,5 km. Jest jakaś szansa na sensowny odbiór???
Z góry dziękuję za odpowiedź.

clipperton66

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: clipperton66 »

W borach tucholskich odbiór jest trudny ,a szczególnie w "głebokim lesie"Oczywiscie antena kierunkowa to podstawa i to z dobrym zyskiem,w razie czego użyj wzmacniacza antenowego.Mam znajomego z dzycimia /powiat świecki/i na zwykłej antenie odbierajacej dawny zakres III VHF odbiera multipleksy z sierpca , kisielic i trzeciewca z tym ze ma tam troche otwarta przestrzeń ale mysle ze z dobrze zainstalowana wysoko , wykierunkowana antena spokojnie zlapiesz muxy z Trzeciewca.Pozatym dekodery do laptopów typu "pendrive" sa bardzo tepe czyli slabo czułe wiec niewiem czy taki dekoder sprawdzi sie w twoim przypadku.Daj znac jakie masz efekty

agatus1005
Posty: 2
Rejestracja: 29 marca 2014, o 10:42
Odbiornik: cabletech

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: agatus1005 »

Witam, doradzi koś jaką antenę zakupić jeśli mieszkam w Bydgoszczy, ul Śniadeckich i do nadajnika Bydgoszcz "Chodkiewicza" mam 1.8 km
Bydgoszcz "Osielsko" około 7 km
Bydgoszcz Trzeciewiec mam około 19 km
Raczej nie mam możliwości zamontowania anteny zewnętrznej bo wynajmuje mieszkanie. Czy jakaś pokojowa antena da rade wyłapać zasię?
Proszę o pomoc :)

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

Większość sprzedawanych anten pokojowych generalnie nadaje się tylko na śmietnik... Dużo zależy od położenia Twojego (czyli właściwie "NieTwojego") mieszkania. Jeżeli mieszkasz nieco wyżej i masz okna na północ, oraz brak jakiś wysokich przeszkód, to masz szansę odbierać wszystkie muxy na "byle czym". Żeby zbędnie nie wydawać kasy, to najlepiej wykonać własnoręcznie antenę, tzw. biquad: http://www.felskowski.pl/2012/05/zbuduj ... t.html?m=1 . Na początek możesz sobie ekran odpuścić, więc tylko potrzebujesz ok. 1metra drutu miedzianego (2,5 do 6 mm2) bok 12,3cm (ja nawet robię równe 12cm, czyli bardziej na wyższy kanał). Dobrze wykonany biquad spisuje się lepiej od większości kupowanych pokojówek.
Na ul.Jasnej (Okole) wyciągałem sygnał na biquadzie 90-94% (a na zewnętrznej, dachowej 98-100%) na Wiwie, choć trzeba znaleźć dobry punkt- u mnie przy oknie (kawałek w bok i zero sygnału). Jeżeli na biquadzie nie złapiesz sygnału, to i o kupowaniu pokojowych anten radzę Ci zapomnieć.

agatus1005
Posty: 2
Rejestracja: 29 marca 2014, o 10:42
Odbiornik: cabletech

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: agatus1005 »

No właśnie okno wychodzi raczej na południe, a mieszkanie znajduje się gdzieś na 20 metrze i nic nie zasłania bo jest wysoko. A zamontowanie zewnętrznej anteny raczej jest niemożliwe, bo wiadomo wiercić nie mogę w wynajętym mieszkaniu.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

Ciężko coś pewnego Ci poradzić... u Ciebie może być bardzo różnie, jak to się mówi: na dwoje babka wróżyła :lol: ... generalnie w Bydzi jest bardzo silny sygnał (mi antena kierunkowa na dachu odbiera z Trzeciewca niezależnie od kierunku ustawienia ;)) więc nawet sygnał odbity być może zapewni Ci stabilny odbiór. Więc powtórzę Ci jeszcze raz, zrób sobie biquada, lub jak wolisz kup pokojową antenę i poszukaj sygnału w domu (pamiętając, że sygnał odbity może mieć różną polaryzację H,V,czy skośną :D ).
Albo spytaj się właściciela o pozwolenie montażu anteny zewnętrznej (bo jednak sygnał telewizji cyfrowej zapewnia poprawny odbiór tylko przy antenie zewnętrznej, "pokojowo" odbierają tylko szczęściarze ;) )... albo dowiedz się, czy w budynku (a może nawet w mieszkaniu) jest jakaś kablówka...

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Waldek1968 »

Chciałbym uzyskać poradę kolegów na temat instalacji anteny. Chodzi o odbiór sygnału w miejscowości Lubocień, gmina Śliwice (odległość od Trzeciewca około 70km). Miejsce, na którym posadowiona jest dotychczasowa antena siatkowa zasłania od strony Trzeciewca ściana lasu w odległości około 50 metrów. Oczywiście sygnał analogowy był słabiutki, a cyfry w ogóle nie łapie. Kupiłem antenę kierunkową TRI DIGIT ze wzmacniaczem firmy Dipol. Chcę ją zamontować na maszcie w drugim szczycie domu (jakieś 10 metrów w bok od obecnego miejsca)- las już nie powinien stanowić takiego problemu. Rozważam także skierowanie anteny na Kisielice. Co o tym myślicie Panowie? Może jakieś sugestie? 8-)

Zablokowany