DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Od dziś widzę problem z odbiorem kanałów TVP1 HD TVP 2 HD na telewizorze Samsung LE 22 cali (4 letni). Problem polega na klatkowaniu obrazu i opóźnionym dzwięku. Widać zmieniono parametry nadawania. Problemu nie ma w nowszym modelu Smasung na tej samej instalacji antenowej.
Co dziwne tych problemów nie miałem wcześniej kiedy to TVP upychała do MUX-3 dodatkowe kanały tak by zmieścić 2x HD.
Parametry sygnału z anteny są OK: Siła 100%, jakość 100% zero błędów.

Widać problem jest szeroki bo piszą o tym użytkownicy z innych województw.

Mirek
Posty: 2
Rejestracja: 9 kwietnia 2015, o 09:15
Odbiornik: LG plasma 42PJ 550
Instalacja antenowa: Antena typu yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Mirek »

Mam ten sam problem na plazmie LG,właśnie od wczoraj.W chwili jak pisze odpowiedź,wyłączone są wszystkie kanały.Właśnie,stroiłem dzisiaj telewizor i przybyło kilka nowych kanałów z tymi samymi programami.Są to kanały:24,32,36,38,39,41,45,55 .

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Strojenie nic nie zmieni. Problem jest po stronie TVP która prawdopodobnie zmieniła parametry kodowania MUX-3.
A odnośnie dodatkowych kanałów to złapałeś sygnały z sąsiednich nadajników: Iławy Kisielic, Sierpca i Konina . Powodem tego są okresowe podwyższone warunki propagacji, zjawisko naturalne i powtarzające się. Usuń je z listy bo jak przejdzie tropo to przestaną Ci odbierać. Zostaw tylko Trzeciewiec jeśli z tego obiektu zawsze odbierałeś tj kanały 41,32,36.

Mirek
Posty: 2
Rejestracja: 9 kwietnia 2015, o 09:15
Odbiornik: LG plasma 42PJ 550
Instalacja antenowa: Antena typu yagi
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Mirek »

Dzięki,Robert 03 za odpowiedź.Myślałem już,że szykują się nowe programy.
Tak po prawdzie nie oczekuję nowych programów,za to oczekuję TVN i Polsat w wersji HD.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Jeśli ktoś dzisiejszej nocy obserwował nie tylko pełnie księżyca a przy okazji przeskanował eter to mógł znaleźć takie perełki na "skali" DVB-T w Bydgoszczy.
Dodam, że antena to tylko 2 teleskopowe. Choć pewnie trudno w to uwierzyć ale sygnał z Trzeciewca do którego mam 20 km był o wiele słabszy niż Koszalin (132 km) gdzie sygnał dochodził do maksymalnej wartości.

https://www.youtube.com/watch?v=ScPvCi0tgF4

Rozwiązanie tej zagadki jest dość proste bo okna mam tylko na zachód więc sygnał anteny która jest w mieszkaniu jest odbity od pobliskiego wieżowca ale właśnie dzięki temu, że nie jest to antena kierunkowa spokojnie można odebrać nawet w domu Sierpc - akurat nie w tym filmiku ale zapraszam po szczegóły do mojego kanału na YT.

Na balkonie posiadam również kierunkową z opisu ale dziś przy 12 stopniach w porze robienia skanowania nie chciało mi się latać po balkonie - choć efekt pewnie byłby taki sam z tym, że Trzeciewiec też miałby max.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Domel28 »

Nawet niezły wynik jak na taką antenę. Niewiem jakie masz dokładnie warunki odbioru w miejscu zamieszkania. Natomiast ja na biquadzie mam podobne osiągi (odbieram nadajnik z 130km) z tym, że bez specjalnego tropo również w mieszkaniu więc ta odległość jakoś nie robi na mnie wrażenia.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Dzięki.

U mnie właśnie było "potężne" tropo bo jak wytłumaczyć to, że będąc aż 130 km od nadajnika poziom sygnału był maksymalny powyżej 90-93. Zwykle wg wskaźnika mocy sygnału w dzień mam od 6-10 przy niestety jakości sygnału 0 - na antenie z opisu czyli Dipol 16/21-69 - na teleskopowej około 2-4. Co wiąże się z tym, że co najwyżej wyszuka mi listę kanałów. Jeśli obie wartości byłyby na minimum 10 to już bym mógł obejrzeć. W nocy i nad ranem już można pooglądać zwłaszcza doświetlenie MUX-a 3 z Człuchowa. Profil terenu raczej kiepski bo już po 20-25 km wg DVBTMAP.EU są przeszkody. Mój odbiór stały na antenie kierunkowej kończy się na Wągrowcu to około 52 km. U Ciebie na południu jest łatwiej coś złapać bo nie dość, że sam wysoko mieszkasz npm to jeszcze wysoko są wasze maszty np Święty Krzyż z którego czasem nawet radio dolatuje w moje strony. Pozdrawiam.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

Od wielu dni już tak jest że obserwujemy na Kujawach podwyższoną propagację nadajników północnych. Dobrze idzie Gołogóra, Pieczewo i Chwaszczyno. To ostatnie dziś u mnie przed południem osiągało takie poziomy sygnału że miażdżyło nadajnik z Kisielic pracujący na tym samym kanale. Efekt był taki że nie można było odbierać kanału 48 gdyż sygnały Chwaszczyna i Kisielic się nałożyły. W tym samym czasie odbiór MUX-1 i MUX-2 z Chwaszczyna był bardzo dobry. Podobnie jest z Pieczewem które zagłusza Kisielice. Pojawia się też Żółwieniec z MUX-2 i Sierpc przy czym Sierpc mam mocno tłumiony bo anteny są ustawione bokiem.
Najgorzej jest w godzinach rannych ( między 5:00 a 7:00) i wieczornych ( od 22:00). Mam nadzieję że w końcu się to skończy bo "dzięki" SFN mamy kaszankę w telewizorach zamiast dalekich odbiorów...
Podobnie jest ze stacjami radiowymi na UKF: W czystym stereo odbieram Radio Koszalin i Radio Gdańsk z bardzo wysokim poziomem sygnału (lepiej niż stacje-pierdziawki z Osielska) (Merkury i RDC są u mnie ciągle z bdb. poziomem).

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Tropo nadal trzyma co dziwne po upałach deszcz a wieczorami i w nocy i rano nawet do 9 nadal nawet na teleskopach da się oglądać MUX1 i 2 z Koszalina. MUX3 z racji SFN niestety nawet na 16 elementowej tnie bo siła dochodzi do 70 a jakość 10 i nie jest to wina instalacji bo MUX1 i 2 na tej samej antenie siła 70 i jakość 100 a sygnał zamiast z bliższego Człuchowa podąża z Koszalina/Gołogóry a mam bardzo podobne kąty odbioru 320 i 324 więc trudno jakiś kierunek wyeliminować. Ale widać już jesień na horyzoncie bo pojawia się u mnie Iława która w mojej lokalizacji odbierana jest praktycznie tylko jesienią i zimą od wiosny i latem bardzo sporadycznie.

hiroshima
Posty: 2
Rejestracja: 30 września 2015, o 20:30
Odbiornik: Panasonic TX-42X50E
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: hiroshima »

Witam :) . Mieszkam w Inowrocławiu, wynajmuję kawalerkę i korzystam z anteny zbiorczej budynku. Od początku nadawania TV cyfrowej nie było problemów z odbiorem programów. Problem pojawił się jakiś tydzień temu. Z każdym dniem zaczęła pogarszać się jakość sygnału z Trzeciewca tj. sieci NW 07 KUJ (Mux 3), siła sygnału wynosi 100%, jakość obecnie waha się w granicach 30-45% (nieustannie oscyluje w tych wartościach). Od dziś zaczęły się też problemy z sygnałem sieci Emitel i EmiTel (Mux 1 i 2), siła sygnału 100%, jakość 60-70%. Co może być przyczyną?

Dodam, że przed pojawieniem się problemów jakość sięgała 90%. Nie mam pojęcia co do ustawienia anteny na dachu budynku. Nie wiadomo mi nic o jakichkolwiek pracach konserwacyjnych, które mogły by coś uszkodzić. Skanowanie kanałów nie przynosi żadnych rezultatów, cały czas odbiera sygnał z tych samych kanałów:

Emitel CH32
EmiTel CH41
NW 07 KUJ CH36

Poproszę o pomoc bardziej obeznanych w temacie, ponieważ jestem laikiem w tych sprawach :) .

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: poxipol »

Korzystasz z instalacji zbiorczej,a wszelkie naprawy konserwacje są w gestii administratora ( właściciela.)
Samodzielnie raczej nie wolno dokonywać napraw.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: systemlan »

Zgłoś to do administracji i tyle. Skoro jesteś laikiem to stację czołową o ile jest nie naprawisz.

hiroshima
Posty: 2
Rejestracja: 30 września 2015, o 20:30
Odbiornik: Panasonic TX-42X50E
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: hiroshima »

Czyli to prawdopodobnie wina anteny? A nie np. nakładających się sygnałów z różnych nadajników? Zgłoszę to, chyba nie mam wyboru.

A czy instalacja anteny na balkonie mogłaby rozwiązać problem? Balkon w moim mieszkaniu wychodzi na wschód, ostatnie piętro 4-piętrowego budynku (w okolicy nie ma wyższych). Lokalizacja w linku:

https://www.google.com/maps/place/Armii ... 1?hl=pl-PL

Z tego co zobaczyłem na dvbtmap to w takim razie pozostałoby ustawienie na RTCN Konin Żółwieniec ok. 49km.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: systemlan »

Czy macie takie problemy z RTCN, że w różnych odstępach czasowych bliżej nie określonych na różnych MUXach i nie wszystkie w tym samym czasie sygnał skacze od 0 do 100% narastająco? Nie jest to to tylko u mnie ale też u innych znajomych na terenie Polnicy, Człuchowa.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Mam to samo z tym że zauważyłem to tylko na MUX3.

Dwa różne telewizory (Samsung i LG) i dwie różne instalacje antenowe.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: systemlan »

Ok. Dziękuję za potwierdzenie bo już myślałem, że z instalacjami jest coś nie tak. Choć dziwiło mnie to, że to w różnych lokalizacjach. Jest to na różnych MUXach bo kolega do mnie pisze SMS, że nie działa mu kanał 41, a ja za jakąś chwilę miałem to na 32, a później następny pisze, że 36 i ta sama metoda podnoszenia się sygnału. Od 0 do 100% oczywiście różne tv. Czy Emitel nam coś napisze czy muszę to gdzieś zgłosić?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Podejrzewam że ma to związek z planowanym MUX8 ale w takiej pogodzie to za ryzykowne coś instalować na samym maszcie... może jakieś konfiguracje techniczne.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

systemlan pisze:Czy macie takie problemy z RTCN, że w różnych odstępach czasowych bliżej nie określonych na różnych MUXach i nie wszystkie w tym samym czasie sygnał skacze od 0 do 100% narastająco? Nie jest to to tylko u mnie ale też u innych znajomych na terenie Polnicy, Człuchowa.
Ja nie obserwuję takiego zjawiska u siebie. Sygnał z Trzeciewca stoi równo "jak mur" na 100%.
Czy w antenach są wzmacniacze ? Jeśli są to mogą dodatkowo potęgować to zjawisko.
Takie wahanie sygnału może oznaczać przesterowanie od zbyt silnego sygnału (wzmacniacz) lub w wyniku nakładania się sygnału z innego nadajnika pracującego na tym samym kanale (np. SFN).
Ostatnie dni obfitują w bardzo silne tropo - podwyższenie propagacji. Tropo jest tak silne że okresowo u mnie można odbierać sygnały TV np. z Pieczewa, Żółwieńca czy innych odległych nadajników a poziom sygnału dochodzi do 50-70% ( w normalne dni sygnału nie ma). Być może to jest przyczyną tego co u Was obserwujecie. Trzebaby tylko sprawdzić jakie inne nadajniki pracują na częstotliwościach Trzeciewca. Jeśli takie są to może być źródło problemu.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: systemlan »

Wzmacniacza nie posiadamy. Stronię od tego. Kanały w promieniu 100 km. nie ma tych samych dalej nie wiem nie chcę mi się sprawdzać :) Co do propagacji wiem, że jest bo silnie robię dalekie łączności i też o tym myślałem, ale jakoś nie brałbym tego jako wykładnik.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

Dzisiaj dla odmiany od 9:00 do około 9:20 z 5 razy w odstępach około 4 minutowych przez około 1-2 sekundy zanikało całkowicie radio z Trzeciewca. Może to wina pogody i wiatru albo coś ruszają z MUX-8 ale to pewnie w lutym jak to było w poprzednich latach kiedy to zmniejszali moc z Trzeciewca. Nie wiem jak to było w TV bo byłem w pracy.

Zablokowany