DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

@Jarcha, wczoraj nic nie zauważyłem, ale dziś rano jak włączyłem tv, to mam "brak sygnału" z mux3 (antena pasywna), a zawsze miałem sygnał zbliżony do maxa... mux1 i 2 idealnie.
o proszę, kiedy postanowiłem napisać, sygnał się pojawił (o 11:06) :lol:

Jarcha

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Jarcha »

Potwierdzam już działa MUX-3 :)

Artin

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Artin »

Problem wynika z faktu że MUX 3 ma nadajniki doświetlające sygnał do regionów trudniej dostępnych tylko przy pomocy głównego nadajnika w Trzeciewcu.

Doświetlenia są realizowane na tym samym kanale co nadaje główny nadajnik w Trzeciewcu czyli 36k. i dlatego te problemy.

Niestety w takim przypadku pozostaje eksperymentować np. wyjęcie wzmacniacza w anteny i zastąpieniu go symetryzatorem (sygnał cyfrowy nie toleruje za silnego sygnału i nic wtedy nie odbiera). Jeżeli jest to antena kierunkowa to być może wystarczy dokładniej ustawić na Trzeciewiec.

W jednej lini mam Trzeciewiec i Chodkiewicza nie ma możliwości wycięcia jednego z sygnałów

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Bogoes »

Tym razem był chyba problem z nadajnikiem z Trzeciewca... dzwoniłem do kolegi i on także nie miał muxa3.
A tak na marginesie... i Jarcha, i ja korzystamy z instalacji z symetryzatorem (bez wzmacniaczy). Ale mniejsza z tym... grunt, że wszystko wróciło do normy i jest już stabilny odbiór KM00186 88%, Wiwa HD90 100%. :D
pozdro

pegelmesser
Posty: 13
Rejestracja: 5 czerwca 2013, o 11:41
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: pegelmesser »

Niema cudów, musieli cos mieszać przy nadajników, z wy każecie ludziom anteny zmieniać . Może jeszcze niech kupia nowe telewizory.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Puma »

Nie zauważyłem zmian poziomu sygnały z Trzeciewca a mieszkam dosyć daleko.

clipperton66

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: clipperton66 »

Tak dla informacji osób odbierających sygnał cyfrowy z nadajnika w Trzeciewcu,osób mieszkających na krańcach północno -wschodnich województwa kujawsko-pomorskiego to mogę ze swej strony dodać iż wczoraj byłem przejazdem tuż przy nadajniku w kisielicach -Limża , tuż przy samej granicy województwa około 5 km od Limży.Przeprowadziłem na zwykłym tablecie z wbudowanym dvb-t na teleskopie długosci 20 cm ,pomiar odbioru sygnału z trzeciewca.Odbierałem wszystkie 3 multipleksy z nadajnika w trzeciewcu/ odległosc do Trzeciewca 70 km / w szczerym polu.Więc niech nikt nie mówi że w tym rejonie są problemy z odbiorem z Trzeciewca ,czy to w Łasinie ,czy Radzyniu Chełmińskim .Trzeciewiec leci i to bardzo daleko wystarczy mieć antenę skierowaną na Trzeciewiec , no chyba że ktoś lubi dla odskoczni pooglądac sobie mux3 z Gdańskim info lub Olsztyńskim z Kisielic..Pozdrawiam :) :)
Ostatnio zmieniony 9 czerwca 2013, o 12:59 przez clipperton66, łącznie zmieniany 1 raz.

Jarcha

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Jarcha »

Być może moje problemy z MUX-3 wynikają z tego, że prawdopodobnie odbieram go "bokiem" z komina EC a nie z Trzeciewca (nie mam na to żadnego wpływu, przestawiałem antenę i tylko następował spadek sygnału do zaniku włącznie).
MUX-1 i 2 w nazwie nadajnika mam EmiTel, natomiast MUX-3 w nazwie nadajnika NW 07 KUJ.
Antena skierowana na Trzeciewiec.
Od wczoraj od godz. 11 wszystko wróciło do normy - jakość MUX-ów 100%.
Najwyższa siła właśnie na MUX-3 97%, MUX-y 1 i 2 siła 89-92%.

clipperton66

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: clipperton66 »

Identyfikacja NW 07 KUJ (ID 341e) to sygnał z Trzeciewca.Mam taki u siebie a tylko z trzeciewca odbieram mux3 :)Natomiast mux 1 i mux2 nie maja identyfikacji województwa bo sa ogólnopolskie a mux3 jest wyodrebniany na obszar dla którego jest nadawany.Przykład ,nadajnik mux3 z kisielic terytorialnie lezy w województwie warminsko -mazurskim a , w identyfikacji ma POM ,dla pomorskiego , i tamże leci info gdańskie. :) :) :)

m-a-t

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: m-a-t »

No u mnie już też działa. Mam nadzieje, że więcej już nie będzie takich sytuacji. PS. Działa od soboty, ale nie miałem dostępu do internetu.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

qwertyuiop pisze:Witam,
Potrzebuę pomocy.
Przed wyłaczeniem sygnału analogowego odbierałem wszystkie trzy MUX-y. Nie pamiętam dokładnie, ale nie były to chyba te same kanały co są obecnie czyli być może nie były wszystkie z Bydgoszczy. Antena niby jest ustawiona na Bydgoszcz (odbiór sygnału na Brzozówce za Lubiczem Górnym.
Po wyłączeniu analogu zniknęły wszystkie MUX-y. Jedynie co to po odłączeniu wzmacniacza antenowego (antena siatkowa taka zwykła)odbieram kanał 36 (siła ok 90% jakość ok 100%), ale 32 i 41 już nie a to niby ten sam nadajnik i moc sygnału. Przy podłączonym wzmacniaczy nic nie łapie. Więc dlaczego nie łapie tych kanałów? Co mam zrobić żeby odbierać wszystkie trzy? Proszę o pomoc.
Należy sprawdzić dokładnie instalację antenową.
Z anteny należy wyjąć wzmacniacz i łożyć symetryzator. Przy telewizorze należy zdemontować wtyczkę z zasilaczem i założyć zwykłą wtyczkę TV. Przy okazji sprawdzić kabe czy nie jest uszkodzony i antenę. Pamętaj że jeśli w antenie jest wzmacniacz a Ty wyłączysz zasilacz z prądu (nie zasilasz wzmacniacza) to nie ma odbioru gdyż niezasilony wzmacniacz działa jak MEGAtłumik.
clipperton66 pisze: Przeprowadziłem na zwykłym tablecie z wbudowanym dvb-t na teleskopie długosci 20 cm ,pomiar odbioru sygnału z trzeciewca.Odbierałem wszystkie 3 multipleksy z nadajnika w trzeciewcu/ odległosc do Trzeciewca 70 km / w szczerym polu.Więc niech nikt nie mówi że w tym rejonie są problemy z odbiorem z Trzeciewca ,czy to w Łasinie ,czy Radzyniu Chełmińskim.:)
Ja myślę że nikt tak nie mówi. Podobnie jest w odwrotnej sytuacji. Pod masztem w Trzeciewcu można złapać multipleksy z Kisielic. Zasięgi dużych ośrodków nadawczych pokrywają się na pewnych obszarach i mocno zazębiają. Oczywiście im dalej od nadajnika tym trudniej złapać dodatkowo w centrach dużych miast są zakłócenia i odbicia sygnału. Tym niemniej zasięg dużych RTCN'ów i RTONów nadających z mocami 50-100kW to średnio 70-80 km przy antenie pasywnej i 80-100 przy antenie ze wzmacniaczem. Podkreślam "średnio". Są obszary które wymagają doświetleń ze względu na ukształtowanie terenu.

clipperton66

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: clipperton66 »

Roberto niezgodze sie z toba ,dlatego że przeprowadziłem te próby w miare dokładnie.Faktem jest że malutka górka czy lekkie wzniesienie tłumi sygnał a tablet którego uzywam jest prosty a tym bardziej antena telekop 20 cm.Emisja cyfrowa to już zupełnie inna bajka.Kiedys ludzie odbierali sygnał analogowy i było ok i akceptowali drobną kaszke i odbicia .Sygnał cyfrowy albo jest, albo jest czarny ekran , odbiorcy juz tego nietolerują.Sygnał z Trzeciewca jest mocny i bede sie przy tym upierał,ale warunki lokalne kazdego odbiorcy sa inne i nie ma jednakowego sposobu na odbiór w kazdym miejscu kujaw i pomorza.Poprostu ludzie musza zrozumiec ze odbiór sygnału cyfrowego nie jest taki prosty jak analogowego.A na dodatek w cyfrówce zachodzi podobny efekt jak w cyfrówce satelitarnej w czasie złej pogody / deszcz lub sniezyca /lub zwykłe drzewa rosnace w oddali na kierunku nadajnika potrafią skutecznie utrudnic odbiór cyfrowy.Ale nie jest to powód do siania demagogi.Wystarczy prawidłowa instalacja antenowa i dobrze zainstalowana antena w miare wysoko kolego Roberto 03. ;)Pozatym ja na tablecie pod masztem w Trzeciewcu na tablecie nie odbieralem Kisielic a odwrotnie bedac pod Kisielicami odbierałem muxy z trzeciewca,wiec nie opowiadaj głupot niesprawdzonych.Sprawdz najpierw.Aczkolwiek jak znam mentalnosc ludzi z Łasina i Radzynia cheł czy Książek to i tak wszyscy maja anteny nakierowane na Kisielice/Limże ,ale sprawe załatwi im mux3 -info bydgoszcz który bedzie nadawał od kwietnia 2014 z nadajnika w Kisielicach..Wszysto zależy niewatpliwie od gestosci zabudownia ,czyli wielkosci aglomeracji.dla przykładu w Grudziadzu najlepiej odbiera sie muxy z kisielic biorac pod uwagę oczywiscie siłe sygnału co nieoznacza że brak jest odbioru z Trzeciewca.Każdy przypadek jest inny.Pozdrawiam

bajek_8P

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: bajek_8P »

Mam problem po uruchomieniu muxu-3 na kanale 36. Strasznie skacze mi wskaźnik jakości 49%-71%, siła 100%. Inne muxy mają po 100%. Czy EmiTel mógłby zrobić pomiary sygnału dla okolic Lipna. W serwisie dvbtmap zauważyłem, że charakterystyka tego muxu jest nieregularna i wytłumiony fragment przypada właśnie na Lipno. Dodatkowo sygnały z gapfillerów tj. Brodnica, Toruń, Włocławek znacząco utrudniają odbiór.

domino16297

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: domino16297 »

A dlaczego odbierasz sygnał z Trzeciewca skoro masz prawie pod nosem nadajnik w Rachocinie?Wersja TVP Info z Rachocina też jest w wersji Bydgoskiej.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

"clipperton66"
Nie rozumiem o co Tobie chodzi więc może kilka rzeczy wypadałoby napisać bardziej konkretnie lub rozwinąć niektóre myśli. Poproszę o uzupełnienie Twojej wypowiedzi by dla czytających post informacje i opinie były bardziej zrozumiałe i by wiedzieli co autor miał na myśli.
clipperton66 pisze:Roberto niezgodze sie z toba ,
W czym się nie zgodzisz ?
Tablet + kawałek drutu na kabelku nie jest miarodajnym urządzeniem do przeprowadzania prób. Jak długo prowadziłeś te próby pod Kisielicami i jaki był ich cel ?

Pełna zgoda z tym że u każdego odbiorcy warunki odbioru są inne, oraz z z tym że Trzeciewiec ma dobry zasięg. Niestety Kisielice także mają bardzo dobry zasięg. Terytorialnie lecą bardzo dobrze na południe. Taki urok tego obiektu.
clipperton66 pisze: Poprostu ludzie musza zrozumiec ze odbiór sygnału cyfrowego nie jest taki prosty jak analogowego.A na dodatek w cyfrówce zachodzi podobny efekt jak w cyfrówce satelitarnej w czasie złej pogody / deszcz lub sniezyca /lub zwykłe drzewa rosnace w oddali na kierunku nadajnika potrafią skutecznie utrudnic odbiór cyfrowy.Ale nie jest to powód do siania demagogi.
To co napisałeś powyżej to jest właśnie demagogia. W praktyce odbiór naziemnej cyfry jest łatwiejszy niż analogu a przy prawidłowej instalacji antenowej w zasięgu nadajnika nie ma "efektów cyfrówki satelitarnej". Jest więcej nadajników, lepsze pokrycie, w wielu miejscach odbiór jest na przysłowiowym gwoździu lub połamanej zardzewiałej siatce na której analog śnieżył lub nie było go wcale...
clipperton66 pisze: Wystarczy prawidłowa instalacja antenowa i dobrze zainstalowana antena w miare wysoko kolego Roberto 03. ;)Pozatym ja na tablecie pod masztem w Trzeciewcu na tablecie nie odbieralem Kisielic a odwrotnie bedac pod Kisielicami odbierałem muxy z trzeciewca,wiec nie opowiadaj głupot niesprawdzonych..
Oczywiście Tak się składa że nie przekazuję informacji niesprawdzonych. Zamontowałem znajomemu w okolicach Dobrcza antenę ATX bez wzmacniacza. Antena jest na strychu pod dachem z dachówki. W kierunku Kisielic ma sporo drzew. Odbiór z Kisielic MUX3 ma nieprzerwanie od 2 lat. Widocznie Twój tablet miał zły dzień albo antenka-zabawka była zbyt nisko.
Prawidłowa instalacja antenowa była wymagana tak do analogu jak i do TV cyfrowej.Tutaj się nic nie zmieniło. Prawa fizyki są te same, fale są te same, zakres częstotliwości ten sam. Oczywiście charakter odbioru jest nieco inny. Analog mocno śnieżył ale "coś" było widać przy DVB-T pojawi się informacja "brak sygnału. Z drugiej strony tam gdzie analog lekko śnieżył, pierdział, skakał, miał odbicia cyfra odbiera idealnie. Oczywiście to uproszczenie bo zawsze znajdziemy wyjątki. Generalnie jednak o dobry, niezakłócony odbiór jest zdecydowanie łatwiej.
Przyznasz że tablet dobrej anteny na wyposarzeniu nie posiada a jednak odbiera... :-).
Nie pomyślałeś że będąc z tabletem pod masztem w Limży trafiłeś na lepsze warunki propagacyjne a będąc pod masztem w Trzeciewcu na gorsze ?
To normalne że Książki czy Radzyń chcą odbierać z Kisielic bo jest łatwiej. Ten obiekt jest dla nich. Ja tutaj nie widzę niczego złego. W Kwidzynie także jest możliwość odbioru z Trzeciewca. Tylko po co skoro bliżej jest inny obiekt nadawczy.

Ja w Świeciu odbieram Kisielice w pokoju na antence - drucie o długości 20 cm. Mam też instalację antenową dzięki której sygnał z Limży i sygnał z Trzeciewca mam na takim samym poziomie - 100%. Nie oczekuję że wszyscy moi sąsiedzi czy znajomi w Swieciu będą się "wysilać" z Kisielicami bo Trzeciewiec jest bliżej i łatwiej złapać :-).

Dobrego odbioru życzę :-).

bajek_8P

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: bajek_8P »

domino16297 pisze:A dlaczego odbierasz sygnał z Trzeciewca skoro masz prawie pod nosem nadajnik w Rachocinie?Wersja TVP Info z Rachocina też jest w wersji Bydgoskiej.
Od 17 czerwca nie ma już TVP INFO/Bydgoszcz z Rachocina. :/

domino16297

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: domino16297 »

To może warto podmienić antenę na kierunkową 19 elementową z symetryzatorem a wzmacniacz LNA-177 można sobie zatrzymać i w razie słabego sygnału założyć do tej kierunkowej. Myślę że wtedy nie powinno być problemów z odbiorem.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: Robert03 »

bajek_8P pisze: Od 17 czerwca nie ma już TVP INFO/Bydgoszcz z Rachocina. :/
Ja myślę że Twoich problemów powodem może być to iż jesteś w zasięgu Trzeciewca, Brodnicy i Torunia. Nadajniki doświetlające nie są jeszcze chyba zbyt dobrze skonfigurowane bo wielu skarży się na problemy z odbiorem w rejonach obiektów doświetlających. Spróboj trochę zmienić ustawienie anteny tak by osłabić - wzmocnić sygnały z gapfillerów. Może optymalnym rozwiązaniem będzie przestawienie anteny w kierunku Brodnicy ?
Pozostają próby, próby próby. Ustaw antenę tak by odbierać stabilnie MUX-3. Odbiór pozostałych MUX możesz mieć z Kisielic, Sierpca i Trzeciewca. Tutaj antena kierunkowa bez wzmacniacza może być najlepszym rozwiązaniem.

bajek_8P

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: bajek_8P »

Powiem Wam że stosowałem na próbę 19 elementową, ale to nic nie zmieniło. W moim przekonaniu jest to wina Torunia i Włocławka. Pierwszy jest w prostej linii do Bydgoszczy, a drugi za blisko Lipna.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: BiTCity »

To nie wina anten tylko propagacji fal radiowych poczekaj kilka dni i sytuacja się uspokoi, ja u siebie w Bydgoszczy dziś rano przed godziną 6 miałem na MUX-3 w SFN 2000 błędów i nie szło oglądać tego MUX-a bez przestawienia anteny bardziej w stronę Torunia, a u Ciebie pewnie pomoże przestawienie na Sierpc, ale stamtąd nie leci już podobno TVP Bydgoszcz.

Zablokowany