DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Awatar użytkownika
JanekT
Posty: 69
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 15:34
Odbiornik: RWT DTV-441T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: JanekT »

drzp pisze:
JanekT pisze:Teraz heca. Na stronie cyfryzacja.gov.pl po wpisaniu w okienku Toruń na mapce pojawia się informacja, że MUX2 będzie dostępny planowo od 2011-07-31, a MUX3- 2011-10-27. Czyżby Toruń miał szansę na odbiór z Chodkiewicza?
Nie, bo emisja będzie się odbywała na tym samym kanale 34, na którym również nadawany jest analogowy sygnał TVP 2 z Konina.

W Toruniu też jako tako dostępny jest MUX-3 z Rachocina.
To jak niby mam złapać pod koniec października MUX3, pomijając Rachocin? :?



JanekT

minister_1

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: minister_1 »

Pytanie...

SLR Chodkiewicza ma mieć antenę kierunkową, na maszcie w Trzeciewcu instalowane są anteny do okólne. Co to dla nas odbiorców oznacza? Wiadomo, że antena do okólna rozsyła sygnał w każdym kierunku (360 stopni) kierunkowa w zadanym kierunku? W związku z tym jakie mamy szanse złapać sygnał z Chodkiewicza i z Trzeciewca na jednej antenie?

Kwestii zasięgu na razie nie ma co poruszać bo będzie raczej on słaby ze względu na wysokość masztu na Chodka i moc anten.

Wiem, że temat jest jeszcze nieaktualny bo SLR Bydgoszcz Chodkiewicza ruszy pod koniec października.

Proszę o merytoryczną dyskusję jeśli jest o czym dyskutować :)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: Robert03 »

Jeżeli anteny mają charakterystykę nadawania dookólną to znaczy że sygnał jest promieniowany w każdą stronę z taką samą mocą. Jeśli są kierunkowe to znaczy że są kierunki uprzywilejowane gdzie moc promieniowana jest maksymalna oraz takie gdzie jest częsciowe lub nawet całkowite tłumienie sygnału. Obecnie przykładem nadawania dookólnego jest TVP1,2,Info i Polsat z Trzeciewca. A TVN jest przykładem nadawania silnie kierunkowego w kierunku Bydgoszczy. W pozostałych kierunkach sygnał jest dużo słabszy. Najsłabszy jest w kierunku północnym gdzie już 15-20 km od masztu kończy się użyteczny zasięg tej stacji.

Ja myślę że ze złapaniem obu sygnałów w mieście Bydgoszcz nie powinno być problemu. Może będą sporadyczne miejsca gdzie odbiór jedną anteną będzie kłopotliwy. Priorytet ustawienia anteny oczywiście będzie dla Chodkiewicza z racji małej mocy. Trzeciewiec będzie do odebrania przy dowolnym ustawieniu anteny ( przy założeniu że antena jest na dachu i wokół niej jest wolna przestrzeń w kierunku Trzeciewca). Nie spodziewam się dalekich zasięgów z Chodkiewicza tak więc poza Bydgoszczą to będzie raczej kłopot. Jak to będzie w praktyce to zobaczymy. W każdym razie ja w Świeciu nie będę próbował łapać Chodkiewicza.
Ostatnio zmieniony 1 sierpnia 2011, o 15:02 przez Robert03, łącznie zmieniany 1 raz.

minister_1

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: minister_1 »

No tak masz rację. Na forum EmiTela w zasadzie wszystkie wątki dotyczące RTCN Bydgoszcz Trzeciewiec i SLR Bydgoszcz Chodkiewicza można spokojnie zamknąć lub usunąć. Nie ma co gdybać czy dochodzić a fachowej czy konkretnej odpowiedzi ciężko tu uświadczyć. W przyszłości owszem można dyskutować ale jak wszystko ruszy i wymieniać się doświadczeniami, spostrzeżeniami.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Robert03 pisze:Jeżeli anteny mają charakterystykę nadawania dookólną to znaczy że sygnał jest promieniowany w każdą stronę z taką samą mocą. Jeśli są kierunkowe to znaczy że są kierunki uprzywilejowane gdzie moc promieniowana jest maksymalna oraz takie gdzie jest częsciowe lub nawet całkowite tłumienie sygnału. Obecnie przykładem nadawania dookólnego jest TVP1,2,Info i Polsat z Trzeciewca. A TVN jest przykładem nadawania silnie kierunkowego w kierunku Bydgoszczy. W pozostałych kierunkach sygnał jest dużo słabszy. Najsłabszy jest w kierunku północnym gdzie już 15-20 km od masztu kończy się użyteczny zasięg tej stacji.

Ja myślę że ze złapaniem obu sygnałów w mieście Bydgoszcz nie powinno być problemu. Może będą sporadyczne miejsca gdzie odbiór jedną anteną będzie kłopotliwy. Priorytet ustawienia anteny oczywiście będzie dla Chodkiewicza z racji małej mocy. Trzeciewiec będzie do odebrania przy dowolnym ustawieniu anteny ( przy założeniu że antena jest na dachu i wokół niej jest wolna przestrzeń w kierunku Trzeciewca). Nie spodziewam się dalekich zasięgów z Chodkiewicza tak więc poza Bydgoszczą to będzie raczej kłopot. Jak to będzie w praktyce to zobaczymy. W każdym razie ja w Świeciu nie będę próbował łapać Chodkiewicza.
Wbrew opinii @minister_1 uważam tą wypowiedź za zasadną i rzeczową.
Jeśli chodzi o odbiór z nadajnika o małej mocy ale ulokowanego w centrum miasta to może być tak, że sygnał z niego będzie dostępny w każdej dziurze, w przeciwieństwie do sygnału z nadajnika mocnego ale oddalonego od miasta. Podobną sytuację mieliśmy kiedyś w Krakowie, gdzie 5W nadawane w samym centrum było fajnie odbierane w promieniu kilku kilometrów, albo obecnie Warszawa gdzie w samym centrum jest emisja małej mocy wspomagająca emisję dużej mocy z nadajnika ulokowanego poza miastem. Tak wiec z tymi priorytetami to nie do końca wiadomo, wszystko zależeć będzie od lokalizacji względem obu nadajników.

minister_1

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: minister_1 »

Jarosław Bałuka pisze:
Robert03 pisze:Jeżeli anteny mają charakterystykę nadawania dookólną to znaczy że sygnał jest promieniowany w każdą stronę z taką samą mocą. Jeśli są kierunkowe to znaczy że są kierunki uprzywilejowane gdzie moc promieniowana jest maksymalna oraz takie gdzie jest częsciowe lub nawet całkowite tłumienie sygnału. Obecnie przykładem nadawania dookólnego jest TVP1,2,Info i Polsat z Trzeciewca. A TVN jest przykładem nadawania silnie kierunkowego w kierunku Bydgoszczy. W pozostałych kierunkach sygnał jest dużo słabszy. Najsłabszy jest w kierunku północnym gdzie już 15-20 km od masztu kończy się użyteczny zasięg tej stacji.

Ja myślę że ze złapaniem obu sygnałów w mieście Bydgoszcz nie powinno być problemu. Może będą sporadyczne miejsca gdzie odbiór jedną anteną będzie kłopotliwy. Priorytet ustawienia anteny oczywiście będzie dla Chodkiewicza z racji małej mocy. Trzeciewiec będzie do odebrania przy dowolnym ustawieniu anteny ( przy założeniu że antena jest na dachu i wokół niej jest wolna przestrzeń w kierunku Trzeciewca). Nie spodziewam się dalekich zasięgów z Chodkiewicza tak więc poza Bydgoszczą to będzie raczej kłopot. Jak to będzie w praktyce to zobaczymy. W każdym razie ja w Świeciu nie będę próbował łapać Chodkiewicza.
Wbrew opinii @minister_1 uważam tą wypowiedź za zasadną i rzeczową.
Jeśli chodzi o odbiór z nadajnika o małej mocy ale ulokowanego w centrum miasta to może być tak, że sygnał z niego będzie dostępny w każdej dziurze, w przeciwieństwie do sygnału z nadajnika mocnego ale oddalonego od miasta. Podobną sytuację mieliśmy kiedyś w Krakowie, gdzie 5W nadawane w samym centrum było fajnie odbierane w promieniu kilku kilometrów, albo obecnie Warszawa gdzie w samym centrum jest emisja małej mocy wspomagająca emisję dużej mocy z nadajnika ulokowanego poza miastem. Tak wiec z tymi priorytetami to nie do końca wiadomo, wszystko zależeć będzie od lokalizacji względem obu nadajników.
Wypowiedzi Roberta03 nie uważam za niezasadną czy nierzeczową. Wręcz przeciwnie forumowicz widać, że ma chyba dobrą wiedzę w tym zakresie. Uważam, że dyskusje o DVBT dotyczące Bydgoszczy i okolic mijają się z celem bo nie ma dostępu do tego sygnału. Jeśli wątek o Trzeciewcu został zablokowany to podobnie należałoby postąpić z tym bo nie ma uruchomionego nadajnika a i termin jest odległy.

Moje kolejne pytanie do forumowiczów to mapka na stronce

http://cyfryzacja.gov.pl/Mapa,zasiegu,30.html

Według niej powinniśmy mieć prawie w całym województwie MUX3 w dniu 27 października 2011 roku. Jeśli wszystko pójdzie ok i nadajnik na Chodkiewicza zacznie nadawać w terminie ;) to czy jest on w stanie zapewnić wskazany zasięg dla takiego obszaru? Wydaje mi się, że ktoś tu przesadził... Tylko kto - gov - stronka ministerstwa więc...


Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: JaroslawMroczkowski »

minister_1 pisze:Moje kolejne pytanie do forumowiczów to mapka na stronce
Przecież wyraźnie nad mapką jest napisane Mapa zasięgu - opracowana na podstawie decyzji rezerwacyjnych Prezesa UKE, czyli to czysta teoria nie uwzględniająca lokalizacji i mocy nadajników oraz charakterystyk anten nadawczych.

Na tej samej stronie mamy dział "Harmonogram wdrażania" http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,335.html i tam są już mapki zasięgów wynikające z planowania radiowego.

minister_1

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: minister_1 »

JaroslawMroczkowski pisze:
minister_1 pisze:Moje kolejne pytanie do forumowiczów to mapka na stronce
Przecież wyraźnie nad mapką jest napisane Mapa zasięgu - opracowana na podstawie decyzji rezerwacyjnych Prezesa UKE, czyli to czysta teoria nie uwzględniająca lokalizacji i mocy nadajników oraz charakterystyk anten nadawczych.

Na tej samej stronie mamy dział "Harmonogram wdrażania" http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,335.html i tam są już mapki zasięgów wynikające z planowania radiowego.
Strona ministerstwa informuje mnie, że w dniu 27 października 2011 w Inowrocławiu rozpocznie się emisja cyfrowa MUX3. Dla mnie laika nie ważne jest czy to wynika (lub nie) z decyzji rezerwacyjnych Prezesa UKE, które to z kolei nie uwzględniają kilku czynników np. mocy nadajników. Informacja na tej stronie po prostu wprowadza ludzi w błąd. Zdaje sobie doskonale sprawę że MUX3 ruszy dopiero w 2014 roku ale data ta powinna być poprawiona.

sq2ics

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: sq2ics »

Co oznacza SLR ?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: JaroslawMroczkowski »

sq2ics pisze:Co oznacza SLR ?
SLR - Stacja Linii Radiowych
Wyjaśnienie wszystkich skrótów określających pierwotne przeznaczenie obiektów znajduje się na stronie http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow pod mapką. Przeznaczenie obiektów uległo zmianie, nazwy pozostały.

sq2ics

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: sq2ics »

Dzięki :D

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: Puma »

Jaki jest teoretyczny zasięg z tego nadajnika?
Dokładniej czy mam szanse odebrać MUX III?

Wiem że moc symboliczna ale może doleci do mnie :)

brencik
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 22:29

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: brencik »

Lepiej sobie nawet ta lokalizacja głowy nie zawracac, moce pewnie bedzie 1kW i to kierunkowo wiec ni ema na co liczyc na dobry odbior, bo ktoo bedzie kupowal na rok specjalna mocna antene i modyfikowal instalacje zeby tylko sobie odebrac TVP1 i reszte podobnego chłamu w cyfrze..

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: BiTCity »

Może Pan Jarosław ma jakieś przecieki dotyczące startu DVB-T z Trzeciewca bo dziś przynajmniej radio nie nadawało od 10 do 13 oprócz PiK-a nie wiem jak TV bo byłem w pracy i nie miałem możliwości sprawdzenia. Czyżby obiekt już był otwarty dla pracowników ?

Co do zasięgu MUX-3 to warto poczytać temat w województwie łódzkim podobna moc nadajnika.

sq2ics

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: sq2ics »

Prace na maszcie trwają już od kilku dni, nawet pojawiła się brakująca część anteny.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: odziom91 »

BiTCity pisze:dziś przynajmniej radio nie nadawało od 10 do 13 oprócz PiK-a nie wiem jak TV bo byłem w pracy i nie miałem możliwości sprawdzenia.
W tych godzinach radio nie mało ciągłej przerwy. Od czasu do czasu pojawiały się poszczególne stacje. Wiem, że RMF FM był na dobre 20-30 minut gdzieś koło 11. ;)
Co do TV - podobno działała, chociaż były momenty, że sygnał był zakłócany.

Skoro dziś trwały prace, to oznacza, iż wszystko zmierza w dobrym kierunku. :)

A co do zasięgu z Chodkiewicza - cóż nie liczmy na więcej jak Bydgoszcz i okolice. Dopiero w okolicach wyłączenia analogu powinno się coś dziać. ;) Odnosząc się do zapytania, czy sygnał dojdzie do Chojnic - ok 60 km - szczerze... wątpię... Ciekawe, czy chociaż do Brzozy pod Bydgoszczą doleci sygnał albo daleko za Trzeciewiec [a może nawet za Osielsko nie będzie szans]. Widzę to w czarnych barwach na razie. ;)

:: Edycja ::
O! Dobre pytanie! A skąd nadawał kiedyś Canal+ Naziemnie? Czy to właśnie był obiekt na Chodkiewicza? ;)

maakoo

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: maakoo »

Z Chodkiewicza nadawany był TVN, a Canal+ z Budynku FOTONu na ul.Pięknej

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: Robert03 »

Ja myślę że odbiór w Trzeciewcu sygnału z Chodkiewicza będzie szczytem możliwości technicznych pod warunkiem posiadania dobrej odbiorczej anteny kierunkowej i sprawnej całej instalacji. To jednak spekulacje. Nie nastawiałbym się na stały dobry odbiór w miejscowościach dalej położonych niż Osielsko.
W Chojnicach to nawet śladu sygnału nie będzie. Szanse są zerowe - podobnie jak w Świeciu.
Jak z miasta Bydgoszcz nadawały TVN i C+ w Świeciu nie było nawet cienia sygnału. Podczas ręcznego strojenia odbiornika szum na ekranie nie ulegał zmianie.

Chester

Re: DVB-T z SLR BYDGOSZCZ CHODKIEWICZA

Post autor: Chester »

Jestem ciekawy czy w Koronowie coś ściągnie z Chodkiewicza...
Jak myślicie?

Zablokowany