MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

JanekT pisze:20 kW to w tej chwili nie ma.

Przynajmniej na razie MUX8 leci z rezerwowego systemu antenowego z mocą ~11,2 kW. Wiewiórki donoszą, że to stan przejściowy i w ciągu kilku dni prowizorka ma zniknąć.
no w końcu ktoś z wiadomością o rzeczywistej mocy a nie tej podawanej na stronie skąd masz te informacje? Wychodzi na to iż nawet o tych 20KW możemy pomarzyć. : :evil: .

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

poxipol pisze:
K63 pisze:
cruiser pisze:jak to jest z mocą na VHF? Jakiś Gość na Satkurierze pisze, że 20 KW na VHF odpowiada znacznie większej mocy na UHF. O co w tym chodzi?
Tak prosto, to zapewne nie da się wytłumaczyć, ale biorąc to "na chłopski rozum" ... wg różnych źródeł, w celu osiągnięcia w paśmie UHF sygnału porównywalnego do tego emitowanego w paśmie VHF, musi on być co najmniej 10 razy mocniejszy (ok. 10 dB).
Czyli moc 20 kW w pasmie VHF odpowiada mniej więcej 200 kW w UHF
43 dBW = 20 kW (VHF) -> 53 dBW = 200 kW (UHF)
Zakładając że anteny VHF i UHF wisiałyby w Trzeciewcu na tej samej wysokości, to do pokrycia sygnałem mux-8 tego samego terenu co mux 1-3, teoretycznie wystarczyłoby ok. 10 kW.
50 dBW = 100 kW (UHF) -> 40 dBW = 10 kW (VHF)
A że anteny mux-8 wiszą na 2/3 wysokości plus wiele innych czynników - dlatego prawdopodobnie mamy 20 kW. Czyli mniej więcej wszystko się zgadza.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=1714
http://www.aval.com.pl/index.php?odbior ... -telewizji
W uzupełnieniu można dodać jeszcze zysk energetyczny anten pracujących w odmiennych pasmach,biorąc pod uwagę że są to anteny wąskopasmowe UHF i VHF.
Anteny UHF ze względu na zakres fal decymetrowych można bardziej rozbudować i osiągnąć zysk 19 dBd
Anteny VHF-H to już zakres fal metrowych i niestety dużo większe rozmiary, a z pojedynczej anteny jak na razie nie uzyskano większego zysku jak 11 dBd.
Masz może namiar na taką antenę vhf z 11dBd?

DIPOL 7/5-12 DVB-T - myślałem o tej ale jak mam coś kupować to lepiej coś mocniejszego ta przy tej częstotliwości 198MHz ma teoretycznie 5-6dBd

Awatar użytkownika
JanekT
Posty: 69
Rejestracja: 27 lipca 2011, o 15:34
Odbiornik: RWT DTV-441T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PL

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: JanekT »

tazuj76 pisze:skąd masz te informacje?
SATKurier - informacja z infolinii Emitela 8-)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: qwerty »

Waldek1968 pisze:
qwerty pisze:
Waldek1968 pisze:100/20=5 MUX-8 oficjalnie to 20kW, MUX-1 100kW.
To źle liczysz. Multipleks 1 nadaje 10 razy większą mocą

To ja już czytać nie umiem?

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... sji-dvb-t/

z tabeli wynika coś innego niż twierdzisz
Zrobiłem błąd, spojrzałem na wykaz emitela i spojrzałem na moc MUX R3. :oops:

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

JanekT pisze:
tazuj76 pisze:skąd masz te informacje?
SATKurier - informacja z infolinii Emitela 8-)
w takim razie z modernizacją anteny poczekam na pełne 20KW. Swoją droga po co oni podają na tej mapie iż jest to 20KW i podają zasięg jak by było 20. Jak widać prowizorki nie tylko w życiu prv istnieją to Polska mentalność :)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

EmiMapy pokazują obecny zasięg wyliczony zgodnie z obecnymi parametrami emisji.
Natomiast w zestawieniach, zgodnie z opisem kolumny, podawana jest moc "koncesyjna", czyli maksymalna dopuszczalna.

JurekK
Posty: 2
Rejestracja: 29 grudnia 2016, o 12:43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: JurekK »

Witam
Mam 29 km do nadajnika (okolice Chełmży). Na antenie do odbioru UHF nic ani kreseczki. Po podłączeniu anteny VHF (8dB) i sumatora moc sygnału 34, jakość 100%.
pozdrawiam

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: cruiser »

JurekK pisze:...Po podłączeniu anteny VHF (8dB) i sumatora moc sygnału 34...
Co to za antena?

I jak wygląda profil terenu? http://www.geocontext.org/

JurekK
Posty: 2
Rejestracja: 29 grudnia 2016, o 12:43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: JurekK »

Witam
Antena na której odbieram (po sprawdzeniu okazało się, że ma około 7 dB a nie 8 jak pisałem)

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0710.htm

Obiór MUX8 stabilny i bez zakłóceń.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: poxipol »

Jest to antena szerokopasmowa i ma różne zyski w funkcji częstotliwości,które zawierają się od ok.4 do 6 dB

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: SP2SV666 »

JurekK pisze:Witam
Antena na której odbieram (po sprawdzeniu okazało się, że ma około 7 dB a nie 8 jak pisałem)

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0710.htm

Obiór MUX8 stabilny i bez zakłóceń.
Jeżeli przy odległosci 29 km masz tak słaby sygnał to niestety świadczy o tym ze Trzeciewiec nadaje niedużą mocą. Ja z Kisielic w odległości 60 km odbierałem mux8 z Kisielic na poziomie 34% na takiej samej antenie, nisko przed oknem.A Kisielice mają zaledwie 6 kw.Obecnie z Trzeciewca mam 94% siły ale tylko 19 km do Trzeciewca. ;)
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2016, o 20:35 przez SP2SV666, łącznie zmieniany 3 razy.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

JurekK pisze:Witam
Mam 29 km do nadajnika (okolice Chełmży). Na antenie do odbioru UHF nic ani kreseczki. Po podłączeniu anteny VHF (8dB) i sumatora moc sygnału 34, jakość 100%.
pozdrawiam
Zamiast sumatora powinna być zwrotnica.
Sumator powoduje zakłócanie wzajemne sygnału z anten ponieważ w obydwu wejściach jest to samo pasmo. To znaczy że jeśli jedna antena odbiera gorzej lub bardzo słabo ( np. antena UHF z ujemnym zyskiem w paśmie VHF) a druga lepiej to na wyjściu ze zwrotnicy masz słabszy sygnał niż miałbyś w przypadku podłączenia zwrotnicą lub każdej anteny osobno.
W przypadku zastosowania zwrotnicy pasmo jest dzielone i nie ma takiej sytuacji. Anteny pracują oddzielnie każda w swoim paśmie i praca jednej nie wpływa na pracę drugiej (wejścia zwrotnicy są od siebie odseparowane i pasmo niewłaściwe silnie tłumione).
Ja w odległości 25 km od Trzeciewca przy odbiorze anteną od radia UKF, ustawioną źle,bo w polaryzacji pionowej, połączonej zwrotnicą z anteną od UHF mam 100% poziomu sygnału i jakości na MUX-8.

gofer50
Posty: 5
Rejestracja: 27 grudnia 2016, o 20:02
Odbiornik: SONY BRAVIA,FUNAI
Instalacja antenowa: Atena szerokopasmowa na dachu 15 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: gofer50 »

Czytałem nieraz na forum że wszelkie wzmacniacze w antenach to jest wielkie zło,że antena szerokopasmowa to jest największe dziadostwo i w pewnym momencie nawet bym się z tym zgodził bo nieraz wymontowywałem zasilacze i faktycznie następowała znaczna poprawa,ale coś mnie pokusiło i kupiłem zwykłą antenę tzw.siatkę,wzmacniacz wywaliłem no i wszystko dobrze,ale ruszyło mux 8 z Trzeciewca a u mnie nic.Na jeden telewizor o.k.na dwa zero sygnału mux8.Przeprosiłem się z zasilaczem i o dziwo mam wszystko na dwóch telewizorach,co prawda od czasu do czasu pokazują się pikselki,ale zwalam to na słabszy sygnał z Trzeciewca.Na razie jest o.k. :P

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: cruiser »

gofer50 pisze:...zwalam to na słabszy sygnał...
Na tego typu antenie takie objawy mogą występować nawet przy przejeżdżającym obok pojeździe silnikowym ;)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Robert03 »

gofer50 pisze: kupiłem zwykłą antenę tzw.siatkę,wzmacniacz wywaliłem no i wszystko dobrze,ale ruszyło mux 8 z Trzeciewca a u mnie nic.Na jeden telewizor o.k.na dwa zero sygnału mux8.Przeprosiłem się z zasilaczem i o dziwo mam wszystko na dwóch telewizorach,co prawda od czasu do czasu pokazują się pikselki,ale zwalam to na słabszy sygnał z Trzeciewca.Na razie jest o.k. :P
Standardowa siatka nie jest anteną dla pasma VHF dlatego odbiera słabo. Dopiero po wstawieniu wzmacniacza zrobiło się znośnie.
I to jest właśnie "zło". Słaba antena która zdobi okolicę i wzmacniacz który robi robotę zamiast anteny.
To tak jakby zaciągnąć w samochodzie hamulec i wstawiać coraz mocniejszy silnik żeby auto chciało jechać.

gofer50
Posty: 5
Rejestracja: 27 grudnia 2016, o 20:02
Odbiornik: SONY BRAVIA,FUNAI
Instalacja antenowa: Atena szerokopasmowa na dachu 15 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: gofer50 »

Najlepsze jest to że nawet sprzedawca mi ją odradzał chociaż o mux8 mało co słyszał.Ale czasami najlepsza jest prostota,w wątku o antenach jest ich tyle że głowa boli no i oczywiście wszystkie są najlepsze jak reklama proszku w tv. :D

Grzegorz_Grudziądz
Posty: 9
Rejestracja: 16 kwietnia 2011, o 17:24
Odbiornik: Toshiba 40VX733
Instalacja antenowa: Fracarro Sigma 6HD, 8 m. n. p. t.
TELEVES 105001
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Iława / Kisielice, RTCN Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Grzegorz_Grudziądz »

Sądzę, że moc Trzeciewca jest w chwili obecnej maksymalna a więc 20 kW, a nie jak ktoś pisze 11,2 kW. Moc jest redukowana około godziny 16. Pewnie to ma związek z poprawą propagacji fali, na której nadawany jest MUX. Szkoda, bo wieczorem odbiór MUX 8 w Grudziądzu, przynajmniej tam gdzie mieszkam wyraźnie się pogarsza. Gdyby nie filtry oraz solidne wzmacniacze odbiór MUX 8 byłby niemożliwy.
Rano około godziny 7.35 nastąpiło ponowne wzmocnienie sygnału. Jakość wróciła do dobrej.
Ostatnio zmieniony 30 grudnia 2016, o 07:39 przez Grzegorz_Grudziądz, łącznie zmieniany 1 raz.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Kolor »

Standardowa siatka nie jest anteną dla pasma VHF dlatego odbiera słabo
Nie wierzę.

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

Czy waszym zdaniem taka zwrotnica wystarczy? Tz czy ten produkt będzie dobry? Czy ktoś go ma u siebie??
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0325.htm
Mam jeszcze jedno pytanko wszędzie piszą iż zwrotnicę umieścić na maszcie. Od masztu do skrzynki w domu mam 1,5m przewodu (w tym przypadku będą to 2 przewody od 2 anten) czy zda to egzamin jak umieszczę ją w skrzynce ? W ten sposób uniknął bym wpływu wilgoci na elementy. To że jest to zabezpieczone przez opadami do mnie nie przemawia bo wiem jak potrafi wkraplać się ostatnio woda na blaszanych elementach tz opad ukryty

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: AdamP »

Osobiście mam inną zwrotnicę, ale to Telmor, więc byłbym spokojny o jakość. Śmiało możesz ją dać w domu, mnie również zależało na umieszczeniu takiego elementu wewnątrz budynku i wszystko jest O.K., chociaż anteny są ok. 8m od zwrotnicy.

Zablokowany