MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Kolor »

Waldek1968 pisze:
Kolor pisze:Dobrym adresatem tego pytania byłaby wróżka, tylko forum nie to.
Typowa wypowiedź dla nabijania sobie postów. Nie masz kolego nic wspólnego z RTCN Trzeciewiec i Twoja wypowiedź nic nie wnosi.
Jak mi, a także Tobie wiadomo, że nie ma takiej osoby, która na zadane pytanie zna odpowiedź. Także dzwonienie na infolinię nie ma większego sensu. Stąd padła propozycja wróżki. Nie chce mi się przeglądać całego forum, ale wydaje mi się, że takie pytania pozostają bez odpowiedzi. Tego czy mam z tym terenem coś wspólnego nie wiesz, bo skąd, od wróżki?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: K63 »

K63 pisze:Pytaj -> infolinia EmiTel tel: 12 627 32 80 czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8 - 20.
Kolor pisze:Także dzwonienie na infolinię nie ma większego sensu
Oczywiście że raczej nie ma, ale zamieszczając tą podpowiedź zapomniałem "puścić oko" ;) .
Jednak z drugiej strony, zasięgnięcie informacji u źródła wydawałoby się najbardziej logiczne.

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: tazuj76 »

Mnie najbardziej rozśmieszyło to iż Emitel stworzyło forum ale na stronie czytałem iz oni na tym forum się nie wypowiadają :D to po cholerę utworzyli forum by ludzie snuli domysły między sobą a odpowiedzi udzielają telefonicznie w dobie Internetu? Torchę to pokręcone :geek:

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: SP2SV666 »

Czy ktos zauważył ze jest silniejszy sygnał Mux8 z Trzeciewca? Sygnał u mnie w chełmnie wzrósł o 4% przy nisko założonej antenie.Dodatkowo w wykazie aktualnych emisji mux8 zwiekszono moc na 20KW z 11.2Kw.Czyzby uruchomiono w trzeciewcu docelowy system antenowy na 230 metrach?? :D :D :D :D
Aktualizacja :
Zwiekszono moc Trzeciewca i uruchomiono nadajnik w Rusinowie 40 Kw.Info z innego wątku podane przez administratora.Odpalono 31 Marca Rusinowo i trzeciewiec z 20 KW :)
viewtopic.php?f=50&t=6102&start=2640#p224840

Grzegorz_Grudziądz
Posty: 9
Rejestracja: 16 kwietnia 2011, o 17:24
Odbiornik: Toshiba 40VX733
Instalacja antenowa: Fracarro Sigma 6HD, 8 m. n. p. t.
TELEVES 105001
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Iława / Kisielice, RTCN Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: Grzegorz_Grudziądz »

Trzeciewiec pracuje z maksymalną mocą jedynie za dnia. Około 20 moc jest redukowana. I około 20 część odbiorców w Grudziądzu i pewnie tych wszystkich na skraju zasięgu nadajnika, może nie mieć mux-u 8. To musi być dla nich irytujące stracić sygnał i nie móc oglądać ulubiony film lub serial. Czy firma Emitel wykonuje jakiekolwiek badania dotyczące pokrycia sygnału mux-8 również wówczas, kiedy moc jest redukowana szczególnie w miejscach gdzie kończy się zasięg nadajnika? Mam wrażenie, że moc jest redukowana zgodnie z teorią zapisaną w książkach. Rzeczywistość niestety odbiega od teorii.

SP2SV666
Posty: 80
Rejestracja: 24 listopada 2015, o 17:49
Odbiornik: Dual ,Samsung tv
Instalacja antenowa: Yagi 9el ,siatkowa, 4el Yagi-Vhf
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice / Trzeciewiec

Re: MUX8 z Trzeciewca dlaczego tylko 20KW?

Post autor: SP2SV666 »

Aktualnie Trzeciewiec nadaje mocą 20 Kw i nie ma mowy o regulowaniu mocy w dzien czy w nocy.Czynny jest juz system antenowy na własciwej wysokosci choc Emimaps podaje 170m to system jest juz na 230m.poniżej linki do filmików pokazujacy aktualny system MUX8 w Trzeciewcu :) :) :) :) :) :)


https://www.youtube.com/watch?v=iwBCRWBNtiY

https://www.youtube.com/watch?v=6HzisU4EvHY


https://www.youtube.com/watch?v=BQgvAL6CBMg

luqasz1
Posty: 19
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:23
Odbiornik: LG 32LV2500
Instalacja antenowa: Dipol 28/5-12/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Brak MUX 8, antena typu combo

Post autor: luqasz1 »

Witam,
Posiadam antenę Dipol 28/5-12/21-60 bez wzmacniacza. MUX1, 2, 3 działają bardzo dobrze. Siła sygnału: 93%, jakość 100%. Jeśli chodzi o MUX8 to brak sygnału na kanale 8. Automatyczne szukanie też nie znajduje.
Poniżej wstawiłem zdjęcie jak mam zamocowaną antenę. Wysokość zawieszenia około 8m. Czy ta antena wystarczająca jest do odbioru MUX8? Może mam coś źle złożone lub połączone? A może sygnał tak daleko nie sięga pomimo widocznego zasięgu na mapie?
Ostatnio zmieniony 2 sierpnia 2017, o 07:28 przez luqasz1, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Brak MUX 8, antena typu combo

Post autor: poxipol »

To taka niedoróbka Dipola ze zwrotnicą.
Podstawowa wada anteny VHF to brak w tego typie anteny elementu promieniującego.Bierny element dopasowujący przed dipolem powinien być usunięty ( w tej sytuacji tylko pogarsza parametry )
Zwrotnica nie najwyższych lotów ( w trybie pasywnym powinny być przecięte dławiki,przy których brak kondensatora 1n do masy )

W pierwszej kolejności w antenie VHF wstaw symetryzator SA I-III i podepnij bezpośrednio do odbiornika.

luqasz1
Posty: 19
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:23
Odbiornik: LG 32LV2500
Instalacja antenowa: Dipol 28/5-12/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Brak MUX 8, antena typu combo

Post autor: luqasz1 »

Ten pręt zaznaczony czerwoną strzałką ze zdjęcie niżej muszę odkręcić?
Ostatnio zmieniony 2 sierpnia 2017, o 07:28 przez luqasz1, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Brak MUX 8, antena typu combo

Post autor: poxipol »

Zgadza się.Przy tego typu antenie stosuje się taki bierny element dopasowujący w celu uzyskania odpowiedniego przebiegu impedancji wejściowej,dobierany metodą doświadczalną.
A tak wygląda jej kompletna wersja.

Obrazek

luqasz1
Posty: 19
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:23
Odbiornik: LG 32LV2500
Instalacja antenowa: Dipol 28/5-12/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Brak MUX 8, antena typu combo

Post autor: luqasz1 »

Wygląda na to, że moja antena jest za krótka żeby uzyskać taki efekt jak z twojego obrazka. W mojej antenie przed tym małym dipolem od UHF też jest krótki pręcik wstawiony. Może jego też warto odkręcić? Może siła sygnału będzie jeszcze większa. Czasami gdy przejeżdża skuter to mam zakłócenia i tracę sygnał, może z tym też coś da się zrobić.
Niestety do anteny nie mam zbyt dobrego dostępu, więc chciałbym zrobić jak najwięcej rzeczy za jednym wejściem na dach. Na razie sprawdzę czy bez tego pręcika na samym symetryzatorze będzie odbiór. Obawiam się, że u mnie w mieście może nie być takich rzeczy do kupienia, więc jakiś czas może nie być ode mnie odzewu, bo będę zamawiać z internetu.
Dzięki za zainteresowanie :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Brak MUX 8, antena typu combo

Post autor: poxipol »

Szczerze mówiąc to wypuściłeś się w maliny zakupując ten profesjonalny bubel.Za mniejsze pieniądze można było zmontować profesjonalny zestaw.

Twój zestaw to dwie niezależne anteny na wspólnym nośniku połączone zwrotnicą antenową.
Krokodylek,czyli antena UHF 21-60 jest kompletna.Zdemontowanie w niej elementu dopasowującego rozstroi ją.
Dużą wadą krokodyli ze względu na ich budowę jest skuteczne zbieranie szumów z ulicy.Aby temu nieco zaradzić,ustawia się ją ostro do góry.Tutaj nie ma tej możliwości.
Druga antena to obcięta uniwersalna VHF kanały 5-12,
Brak w niej bardzo istotnego elementu promieniującego z pozostawieniem elementu dopasowującego,powoduje że jest rozstrojona o niewiadomych parametrach.
Do tego dochodzi kiepska zwrotnica dopuszkowa.
W twojej sytuacji najprawdopodobniej sygnał pasma VHF jest znacznie zdeformowany,co znacznie wpływa na jakość sygnału uniemożliwiając odbiór.
W bliskim sąsiedztwie nadajnika i dogodnej lokalizacji chodzi to jako tako.

luqasz1
Posty: 19
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:23
Odbiornik: LG 32LV2500
Instalacja antenowa: Dipol 28/5-12/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: luqasz1 »

Odkręciłem ten pręt, o którym pisaliśmy wcześniej i założyłem symetryzator, który mi poleciłeś. MUX 8 działa, siła 86%, jakość 100%. Zapewne teraz będę jeszcze potrzebować jakąś zwrotnicę. Proszę, abyś polecił mi jakiś dobry sprzęt. Czy zwrotnicę muszę mieć przy antenie, czy może być oddalona o około 1-2m? Wygodniej by mi było gdybym miał ją schowaną pod dachem, jeśli nie pogorszy to odbioru. No chyba, że zwrotnica z symetryzatorem VHF, która zmieści się do puszki od anteny VHF jeśli jest taka opcja.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: poxipol »

Kiedyś były takie zwrotnice umożliwiające łączenie anten kablem symetrycznym,a na wyjściu jak kto chciał.
Najkorzystniej jest umieścić zwrotnicę jak najbliżej anten,łącząc je możliwie krótkimi odcinkami przewodu.
Zwrotnice są przystosowane do pracy na zewnątrz.
Nie należy ich dodatkowo zabezpieczać,tak aby mogły swobodnie oddychać.
Nie ma konieczności ich ekranowania.
Konieczna jest zwrotnica pasmowa UHF/VHF np:
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... nowa-za-6b
http://inel.sklep.pl/pl/p/ZWROTNICA-BAD ... 221-60/247
Tak na marginesie.
Z ciekawości zamontowałem starą polkatowską zwrotnicę odbiornikową do puszki anteny siatkowej.Konieczne było tylko dostosowanie symetryzatora UHF na rdzeniu ferrytowym.
Do ekranu anteny siatkowej w odpowiedniej odległości na izolatorach dystansowych podpięty został dipol VHF.
Odbiór pasma VHF bez zauważalnych strat z zastosowaniem zwrotnicy.

luqasz1
Posty: 19
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:23
Odbiornik: LG 32LV2500
Instalacja antenowa: Dipol 28/5-12/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: luqasz1 »

Dziękuję za pomoc. Teraz wszystko działa.
Poniżej zdjęcia zwrotnicy, która była dołączona do anteny.
Pozdrawiam.
Obrazek
Obrazek

mar_kul
Posty: 1
Rejestracja: 22 sierpnia 2017, o 08:16
Miejscowość: Laskowice

Re: MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: mar_kul »

Witajcie

Potrzebuję pomocy przy instalacji anten TV + Radio + SAT.
Instalację mam przygotowana następująco:
1. Przy maszcie antenowym jest 6 kabli TV (4 do SAT, 1 do TV, 1 do Radio)
2. Końce kabli będą spięte do Multiswitcha np. MultiSwitch 5/8 OPTICUM HD
3. Z multiswitcha instalacja jest pociągnięta na 7 odbiorów.
Sygnał satelitarny ogarnie mi antena + konwerter QUATTRO.

Ale teraz mam dalej problem z sygnałami naziemnymi. Jakie anteny (z zasilaczemczy bez, z wzmacniaczem czy bez), symetryzatory, sumatory, zwrotnice zakupić aby wszystko ładnie i bezproblemowo chodziło.

Mieszkam w Laskowicach więc do Trzeciewca mam ok 32km. Instalacja maszty na bocznej ścianie domu jednorodzinnego.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: poxipol »

Z konwertera sat wystarczające są cztery kable.
Opisany miltiswitch zapewnia odbiór z jednej pozycji orbitalnej.
Do tego typu instalacji należy zastosować odpowiednie gniazda RTV-Sat-inne niż do instalacji pasywnej.
Zmiana pasma sat jak i zmiana polaryzacji H/V następuje sygnałem 22 KHz,przy wyłączonym LNB zasilania odbiornika.

Multiswitch posiada jedno wejście RTV.
Najlepiej jest zastosować trzy anteny na odpowiednie pasma o dobrych parametrach połączonych zwrotnicą antenową.
Niewielka odległość powinna zapewnić pasywny odbiór,bez konieczności stosowania przedwzmacniaczy.
Multiswitch posiada wbudowany wzmacniacz, gdzie wzmocnienie 2 i 4 dB jest zupełnie wystarczające.
Parametry sygnałów RTV na wejściu multiswitcha powinny być tak jak do pojedynczego odbiornika -ani za małe ani za duże.
Co do anten naziemnych duży asortyment dobrych anten można znaleźć na stronie "INEL"

jarek1996
Posty: 1
Rejestracja: 23 grudnia 2018, o 11:54
Miejscowość: Nowe
Odbiornik: Samsung LE37A696M1WXXE
Instalacja antenowa: Digital Active na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice, RTCN Trzeciewiec

Mux 8 nie działa mi na Kisielice i Trzeciewiec.

Post autor: jarek1996 »

Posiadam antenę Digital Active i miałem najpierw ustawioną na Kisielice i nic, a na Trzeciewiec też nie ma sygnału lub jest pikseli za. Mieszkam w Nowem koło Grudziądza. W dodatku dodam, że MUX 8 jest w tej samej polaryzacji co 1,2,3. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czy masz na mysłi antenę Telmora DIGIT activa?
Jeśli tak to mam złe wieści. Ta antena nie obsługuje pasma VHF w którym nadawany jest MUX-8. Zgodnie ze specyfikacją antena jest na pasmo UHF (kanały 21 – 69). https://www.telmor.pl/pl/Katalog-produk ... mowa-DVB-T
Oczywiście w specyficznych warunkach może ona odbierać także MUX-8, ale tylko gdy sygnał jest wystarczająco silny.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX8 z RTCN BYDGOSZCZ TRZECIEWIEC

Post autor: DanielK »

Część anten Digit Activa wydaje się mieć pełno-pasmowe wzmacniacze (także na pasmo VHF). Mam na myśli pomiar sygnału z tych anten.

Zablokowany