Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Awatar użytkownika
karol12_124
Posty: 99
Rejestracja: 11 lutego 2012, o 15:16
Odbiornik: 1.WIWA HD-90
2.WIWA HD-50
3.LV5T Delux
Instalacja antenowa: Tri Digit ECO(symetryzator), Triset-113 PE,Signal R-2 - 12m. nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha/Kozłowiec ~18km

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: karol12_124 »

Ja czekam na Przysuchę 8-) Jestem jeszcze w zasięgu: Warszawa/Raszyn,Kielce/Św.Krzyż,Łódź EC4. Przysucha też podobno pozwolenia radiowego nie ma.
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2012, o 13:46 przez karol12_124, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: momus »

Nasunęły mi się na usta słowa ***, ale potem sobie przypomniałem, skoro nie wymienili anten, to na czym testowali?? Przecież był test samej wiązki nośnej. Może nie jestem orłem z elektroniki, ale żeby taki test przeprowadzić, chyba potrzebna jest... antena :mrgreen: no ale może się mylę...

Druga sprawa, że Emitel nie jest właścicielem nadajnika/nadajników na EC4 tylko RSTV.

Trzecia sprawa, jakim cudem, na 3 tygodnie przed startem można nie wydać jeszcze zgody, przecież to tylko podpisanie papierka, toner w drukarce im się skończył, czy atrament w piórach..

P.S. czarek333 piszesz że najważniejsi są ludzie na wsiach. Problem w tym, że w łódzkiem tak to jest pomyślane, że bezproblemowe odbieranie jest możliwe tylko z obiektu z Łodzi. Z innych lokalizacji jest to problematyczne i wymaga odpowiedniego terenu i kręcenia antenami. Tam gdzie mieszkam, odbiór możliwy jest z Łodzi, brat kilka km dalej, jeśli obróci antenę złapie Kalisz (do Częstochowy za daleko jest). Mój dom jest niżej i Kalisza nie widać :( A nie będę specjalnie kupował kierunkowej anteny, tylko po to by nią kręcić co miesiąc... Mux2 też dostaliśmy praktycznie na końcu

edit/

czarek333

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: czarek333 »

MOMUS juz kiedys pisalem o tum ze ... dawniej bylo 49 wojewodztw .. tak ? wiec zamiast tych malych nadajnikow ustawionych dzis z mala moca mozna bylo zrobic te 100kw w tych 49 miastach i miala by Łódz swoja siłe i Piotrków Tryb dawał by 100kw siły na BEŁCHATOW I TOMASZÓW ITD... no ale nie , mądre głowy wymysiły nadajniki po 2,5kw czy nawet 50kw gdzie ? /// nie pomysleli ze ludzie w miastach w odl. np 40km od nadajnika nie maja mozliwosci montowania anten na dachu bloku i jeszcze maja inne bloki i drzewa dookoła ,,,ręce i nogi opadają

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: momus »

wiem, jestem w takim mieście, które leży ciut niżej niż sama łódź :( ,
przy czym z analogiem był jeszcze jeden problem , który z cyfrówką jak na razie nie występuje, paradoksalnie przez tę ilość nadajników. Bo jeśli się nie mylę, np. w Łodzi, co niektórzy jeśli chcieli mieć wszystkie kanały, musieli mieć 3 anteny (Zygry, Sienkiewicza, EC4). Dzięki jednemu nadajnikowi, problem w Łodzi rozwiązany, komu doleci MUX3, ten odbiera tvp, reszta będzie się cieszyć, że ma jedną antenę i wszystkie programy :), bo w sumie chyba mux3 też trafi na ec4 (choć część twierdzi że na Zygry). Ja nie miałem takiego problemu, jedna antena, kierunek po środku i jakoś łapałem wszystkie kanały (puls ledwo widoczny, tvn przy zmianie pogody znikał, jedynka się tylko pogarszała, tv4 też szału nie robił)

Nie zmienia to faktu, że uzależniamy ogromny teren od jednego nadajnika (w naszym przypadku 1 nadajnik na całe województwo, które małe nie jest). Ja jestem w sytuacji, że jak ruszy EC4, to będę mieć sygnał, ale co mają powiedzieć ci na granicy sygnałów. Czytałem wypowiedzi ludzi, mieszkających bardziej na południe ode mnie (linia Bełchatowa), którzy mieli problem z sygnałem z EC4, a Częstochowy nie widzą. Przydałby im się właśnie Piotrków...a tak muszą kombinować z antenami.

ciniu5

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: ciniu5 »

Odbieram MUX1 z kalisza na 80%. zdunska wola.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: micial »

momus pisze:Nasunęły mi się na usta słowa ***, ale potem sobie przypomniałem, skoro nie wymienili anten, to na czym testowali?? Przecież był test samej wiązki nośnej.
Testowali na nowiutkim "zapasowym" systemie który jest 90m niżej, mniej więcej w połowie wysokości komina.

czarek333

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: czarek333 »

Człowieku daj jakies konkrety , ludzi interesuje kiedy uruchomią ? dvb-t powinno byc małą radoscią dla ludzi i pokazaniem innym ze polak tez potrafi a nie spekulacje domysły i tajemnice ,,, co gdzie kiedy i jak .

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Kpc21 »

momus pisze:Nie zmienia to faktu, że uzależniamy ogromny teren od jednego nadajnika (w naszym przypadku 1 nadajnik na całe województwo, które małe nie jest). Ja jestem w sytuacji, że jak ruszy EC4, to będę mieć sygnał, ale co mają powiedzieć ci na granicy sygnałów. Czytałem wypowiedzi ludzi, mieszkających bardziej na południe ode mnie (linia Bełchatowa), którzy mieli problem z sygnałem z EC4, a Częstochowy nie widzą. Przydałby im się właśnie Piotrków...a tak muszą kombinować z antenami.
MUX3 w południowej części województwa będzie mieć dodatkowy nadajnik, pewnie właśnie gdzieś w rejonie Piotrkowa czy Bełchatowa.

czarek333

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: czarek333 »

Jaki nadajnik,gdzie ?

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: micial »

Kpc21 pisze: MUX3 w południowej części województwa będzie mieć dodatkowy nadajnik, pewnie właśnie gdzieś w rejonie Piotrkowa czy Bełchatowa.
Kiedyś na tym forum pisali, że wg GE06 na 26kanale mux-3 wręczyca będzie nadawać na południową część łódzkiego.

zobacz rys.4

http://www.transport.gov.pl/files/0/179 ... 091106.pdf

czarek333

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: czarek333 »

Wreczyca ? :) to do Piotrkowa 85km i to ma byc super nadawanie ? ... poczekam po EURO I chyba podziekuje dvbt i emitelowi i uke i całemu temu chałatajstwu ..za 15pln bede miał polsat cyfrowy bez zadnej łaski o moc nadajnika czy proszenie sie o dobry odbior miedzy blokami na parterze ...Dvb-t dobrze odbiera ale 30%
ludzi.. tym co maja swoje domy i mozliwosc montowania anten typu ATX-91 na dachu a reszta bedzie tylko wydawac kase i zmieniac jak głupia anteny kable i krecic antenami .Za jakis czas i tak jak zwykle w tym kraju wyjdzie na to że kasa na to całe dvbt poszla na marne a wymyslą jakis inny system nadawania .. ktos wezmie kase i interes znów bedzie sie krecił na zakup nowych anten , dekoderow itd.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: micial »

Jedyne co możecie zrobić to naciskać tvp i włądze lokalne by uruchomili dvb z góry kamieńsk.
Jakaś infrastruktura do nadawania tvp-3 na 36kan tam jest.

czarek333

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: czarek333 »

I puszcza moc nadawania 1kw lub mniej :) sprawa dopiero sie rypnie na cały kraj jak ludzie starsi zechcą miec dvb-t ... a to nie bedzie tak jak w reklamie :lol: ze wystarczy podlaczyc i juz dziala ,zobaczymy ile bedzie placzu jak wieksza czesc ludzi zobaczy co to za badziewie to dvb-t...no chyba ze ktos zalatwi pozwolenie na montaz anten na dachu blokow :)

smyk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: smyk »

czarek333 pisze:I puszcza moc nadawania 1kw lub mniej :) sprawa dopiero sie rypnie na cały kraj jak ludzie starsi zechcą miec dvb-t ... a to nie bedzie tak jak w reklamie :lol: ze wystarczy podlaczyc i juz dziala ,zobaczymy ile bedzie placzu jak wieksza czesc ludzi zobaczy co to za badziewie to dvb-t...no chyba ze ktos zalatwi pozwolenie na montaz anten na dachu blokow :)
Coś ciulową masz spółdzielnie, moja do końca maja ma przystosować instalację zbiorczą do potrzeb DVB T. Dzwoniłeś chociaż do spółdzielni?

rtesik3

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: rtesik3 »

A ja na antenie siatkowej z najsilniejszym wzmacniaczem i zasilaczem, odbieram Mux-2 i Mux-3 z Łodzi choć mieszkam prawie 60km od nadajnika. Mux-2 ma sygnał 99%, a Mux-3 80%. I nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że moc nadajnika Mux-3 wynosi zaledwie 0,4kW i teoretycznie nie powinienem go wogóle odbierać, ale mam to szczęście że moja siatka na balkonie jest skierowana na budynek miejscowej kablówki który miesci się 300m od mojego mieszkania i na którym to są potężne anteny, które prawdopodobnie sciągają sygnał z Łodzi.

Tak więc siatki są OK.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: DVB-T/S »

Kablówka to ma anteny satelitarne - zero wspólnego z TV naziemną - i być może (tego nie napisałeś jednoznacznie) anteny do odbioru TV naziemnej.

Załóżmy że mają te anteny. Jakiego by nie były typu (a na pewno to nie są siatki) mają z tyłu direktory tłumiące o 20-30dB - to ponad 100x.
Te anteny są w jednej linii między twoją anteną a nadajnikiem?

Możesz pokazać profil terenu?

nkp123

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: nkp123 »

Odpowiedni teren (brak przeszkód), mniejsze tłumienie sygnału w danym kierunku, czuła głowica w TV/STB.

Potężne anteny mogłyby mieć wpływ, gdybyś postawił swoją siatkę 10 cm za nimi i to w jednej linii. ;)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: DVB-T/S »

Daj profil terenu bo jakoś to nadzywczaj nieprawdopodobne.

jodgus

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: jodgus »

Mam pytanie, co sądzicie o takim profilu terenu?
Jest szansa na odbiór DVBT z Łodzi?

http://imageshack.us/photo/my-images/217/60523931.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/233/92443924.jpg/

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Muniek »

Jest i to bardzo duża.

Zablokowany