Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

_chris_

Re: DVB-T z Mikstatu - problem z odbiorem

Post autor: _chris_ »

air0392r pisze:Mieszkam w Wieruszowie w woj. lodzkim
to masz około 30km do Mikstatu, więc odbiór powinieneś mieć spokojnie na antenie z symetryzatorem. Występujący problem z odbiorem wieczorem powstaje zapewne na skutek przesterowywania wzmacniacza, o czym może świadczyć ów rozmyty obraz na analogach. Więc na początek - wymiana wzmacniacza w antenie na symetryzator.

Małym problemem może być jednak długość kabla - te 30 czy 46 metrów (bo nie mogę się doliczyć...).

Jeśli jest to kabel tzw. "satelitarny" (średnica ok. 7mm, średnica żyły wewnętrznej >1mm) to masz tłumienia:
dla 30m: ~ 5...6dB
dla 46m: ~ 8...9dB

a jeśli jest to kabel tzw. "telewizyjny" (średnica ok. 4...5mm, średnica żyły wewnętrznej <1mm) to masz tłumienia:
dla 30m: ~ 7...8dB
dla 46m: ~ 11...12dB

plus do tego z 3...5dBdB na gnieździe antenowym.

Tłumienia są spore, jednakże nie powinny bardzo ujemnie wpływać na odbiór z anteny z symetryzatorem. Gdyby jednak, wtedy można by dołożyć mały wzmacniacz liniowy (10...15dB), np. w miejscu podłączenia obecnie zrotnicy zasilającej.

smyk

Re: DVB-T (MUX-2) z Czestochowy/ Wreczycy w Wieruszowie

Post autor: smyk »

W Radomsku b.dobry odbiór MUX 2, nareszcie...

alex50
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 22:48
Odbiornik: TV LG 37
Instalacja antenowa: Tzw. siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/ Mikstat

DVB-T w Wieluniu

Post autor: alex50 »

Witam serdecznie. A czy ktoś odbiera DVB-T w Wieluniu? jeśli tak to z Wręczycy czy z Mikstatu? ( odległość prawie taka sama) jaki jest odbiór i z jakiej anteny?

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: DVB-T w Wieluniu

Post autor: Sdz »

Spróbuj najpierw. Jestem przekonany że albo Mikstat albo Częstochowa Ci na pewno odbierze.

alex50
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 22:48
Odbiornik: TV LG 37
Instalacja antenowa: Tzw. siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/ Mikstat

Re: DVB-T w Wieluniu

Post autor: alex50 »

Wczoraj zadałem pytanie, a dziś częściowo sam na odpowiedziałem. Mam antenę "siatkową" ze wzmacniaczem, skierowaną na Łódź. Antena niema siatki z tyłu. Do tej anteny podłączyłem tv LG 37 LD 465. Nic nie odwracałem bo na razie nie mam na to czasu. Znalazłem na kanale 44 sygnał o sile 97%, jakość 100%. kombinowałem z włączonym zasilaczem i bez. Nie było różnicy. Odbieram: polsat,tvn,tvn-7 ,tv4, puls, puls2, (tv7,tv8 -obraz kontrolny) programy TVP- brak sygnalu. Mam CYFRĘ+ ,i muszę przyznać że obraz z cyfry jest wyrażniejszy. Przy czasie pokombinuję z odwracaniem anteny, oraz w porze wieczornej.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

DVB-T Łask/Kolumna?

Post autor: ANDPOL »

Mam zlacenie (zapytanie) o odbiór w Kolumnie. Czy jest tam odbiór Mux-3 z Łodzi? Mux-2 lepiej szukać z Kalisza, czy z Częstochowy?

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: DVB-T Łask/Kolumna?

Post autor: ANDPOL »

Kolumna ul. Brzozowa - Mux-3 chodzi na ATX-91 + przedwzmacniacz 20 dB ( sygnał na antenie ok. 45 dB), Mux-2 można uzyskać na samej antenie (35dB bez wzmacniacza) i z Częstochowy i z Kalisza. Niestety schody zaczynają się przy sumowaniu dwóch sygnałów. Przy ustawieniu anteny na Kalisz, zaczyna ciąć Łódź. Przy ustawieniu na Częstochowę jest trochę lepiej, ale sygnał z Częstochowy jest słabszy. Sygnał zsumowałem przy pomocy rozgałęźnika Telmor RDZ-212. W tej chwili chodzi dosyć stabilnie. Czasem zdarzy się jakieś pojedyńcze zacięcie. Nie wiadomo jak będzie wieczorem. Telewizor 26LG3100. Wszystko wpuściłem w istniejącą instalcję, która niestety dosyć mocno przycina i tak słaby sygnał.

krzyma3

Re: DVB-T (MUX-2) z Czestochowy/ Wreczycy w Wieruszowie

Post autor: krzyma3 »

Czy ktoś z Bełchatowa odbiera sygnał cyfrowy z Częstochowy!!

krzyma3

Odbiór DVBT w Bełchatowie

Post autor: krzyma3 »

Odbierałem DVBT w Bełchatowie i od miesiąca brak odbioru. Czy może ktoś z Bełchatowie ogląda bez problemu cyfrowe tv naziemne.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: DVB-T (MUX-2) z Czestochowy/ Wreczycy w Wieruszowie

Post autor: micial »

krzyma3 pisze:Czy ktoś z Bełchatowa odbiera sygnał cyfrowy z Częstochowy!!
Może nie w bełchatowie, ale w łodzi.
Powiem tak, rano jak patrzyłyem odbiór był ok.

Co do bełchatowa to na oś. dolnośląskim na 6p wystarcza kawałek drutu jako antena.

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Sdz »

Mam szanse w Sieradzu (kierunek na Częstochowę odsłonięty) odebrać MUX 3 Z TON Częstochowa/Błeszno wiem że te 2 kW to bardzo mało ale więcej niż 400W które idzie z Łodzi do której mam bliżej?

metaluncle

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: metaluncle »

2 kw to za mało na tą odległość. Ja mieszkam 40 km od Błeszna (Działoszyn) w kierunku Sieradza i siła syg. 40 jakość 68, ale mieszkam praktyczne na najniżym terenie (antena Telmor ze wzm. 8 m nad poziomem). Do Sieradza ode mnnie jeszcze 60km. Prędzej z Łodzi złapiesz.

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Sdz »

Dzięki. Już wcześniej sprawdziłem i niestety tak jak przypuszczałem nie da się odebrać.

Awatar użytkownika
Yaper
Posty: 48
Rejestracja: 4 października 2010, o 18:35
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MeCool KII Pro, Xiaomi Mi TV 4A
Instalacja antenowa: MLog 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa / PKiN

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Yaper »

Udało mi się złapać MUX-3 (k.47 czyli TON Lódź) w Głownie.
Okazało się, że wcześniej urwał mi się kabelek od zasilania wzmacniacza i chyba dlatego ostanie próby łapania MUX-3 były nieudane. Dzisiaj wziąłem w rękę lutownice i zamontowałem grubszy przewód od zasilacza do wtyczki. Niestety ten dostarczany wraz z anteną był strasznie marnej jakości.

Sprzęt taki jak opisywałem w tym poście:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=56711#p56711
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm
zamontowana na 3 piętrze bloku (os. Sikorskiego) po zachodniej stronie.
Odbiór praktycznie na granicy, czasami jakość na chwilę spada i pokazują się artefakty. Pokręciłem trochę anteną i udało mi się ustawić ją tak, że dropy nie są na tyle częste, żeby to strasznie przeszkadzało. W niedzielę dam Wam znać czy nadal odbiera, czy to tylko dzisiaj jest wyjątkowa propagacja. :)

wojtas9

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: wojtas9 »

Korzystałem ze starej, dość wyeksploatowanej anteny siatkowej do odbioru MUX-2 z Wręczycy. Czasami przy kiepskiej pogodzie obraz "cyfrowo śnieżył". Sprawiłem sobie więc antenę ATX-91 z myślą że pozbędę się kłopotów z MUX-2 i upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu (TVP2 kan. 26 i TVP1 kan. 52).
Okazało się że jest gorzej. Cyfrowa nie zaskoczyła a na analogach snieżące białe paski (ok. 20) na dość ładnym obrazie.
Instalacja polegała na tym, że wyjąłem wzmacniacz od siatki, włożyłem do ATX i zamontowałem w tym samym miejscu (oprócz anteny całainstalacja ta sama).


Co może byc problemem ?

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: _chris_ »

@ wojtas9:
wygląda na jakiś problem ze wzmacniaczem - przesterowanie lub wzbudzenie. Gdzie mieszkasz i jak zamocowana jest antena?

wojtas9

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: wojtas9 »

Okolice Gorzkowic, woj łódzkie. Odległość od Wręczycy ok. 68 km (dane z dvbtmap).

Antena zamontowana na domu jednorodzinnym na uchwycie nad kominem.

Ostatecznie ATX skierowałem na Łódź (zakała pod kątem uruchamiania cyfrowej) do odbioru pakietu analogów na drugim odborniku u dzieciaków. Tutaj (kierunek Łódź) denerwujących białych pasków nie ma.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: micial »

wojtas9 pisze:Okolice Gorzkowic, woj łódzkie. Odległość od Wręczycy ok. 68 km (dane z dvbtmap).

Antena zamontowana na domu jednorodzinnym na uchwycie nad kominem.

Ostatecznie ATX skierowałem na Łódź (zakała pod kątem uruchamiania cyfrowej) do odbioru pakietu analogów na drugim odborniku u dzieciaków. Tutaj (kierunek Łódź) denerwujących białych pasków nie ma.
Sprawdź na mapie btsów bo wg wykazów w gorzkowicach masz stację CDMA nordisk (plus). Pewnie stąd przesterowanie.

Awatar użytkownika
Yaper
Posty: 48
Rejestracja: 4 października 2010, o 18:35
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MeCool KII Pro, Xiaomi Mi TV 4A
Instalacja antenowa: MLog 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa / PKiN

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Yaper »

Yaper pisze:Udało mi się złapać MUX-3 (k.47 czyli TON Lódź) w Głownie.
[...]
Odbiór praktycznie na granicy, czasami jakość na chwilę spada i pokazują się artefakty. Pokręciłem trochę anteną i udało mi się ustawić ją tak, że dropy nie są na tyle częste, żeby to strasznie przeszkadzało. W niedzielę dam Wam znać czy nadal odbiera, czy to tylko dzisiaj jest wyjątkowa propagacja. :)
No i niestety dzisiaj już propagacja poszła do lasu. :(
Mimo kombinowania z anteną dropów było więcej niż obrazu, zamiast dźwięku tylko "elektroniczne trzaski". Tak więc aby do startu nadajnika na EC4.

DVB-Nowicjusz

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: DVB-Nowicjusz »

wojtas9 pisze:Okolice Gorzkowic, woj łódzkie. Odległość od Wręczycy ok. 68 km (dane z dvbtmap).

Antena zamontowana na domu jednorodzinnym na uchwycie nad kominem.

Ostatecznie ATX skierowałem na Łódź (zakała pod kątem uruchamiania cyfrowej) do odbioru pakietu analogów na drugim odborniku u dzieciaków. Tutaj (kierunek Łódź) denerwujących białych pasków nie ma.
Wydaje mi się, że przy tej odległości od Częstochowy nie potrzebujesz w ogóle wzmacniacza do anteny o takim zysku. Ja na obrzeżach Radomska, a więc nie tak dużo bliżej od nadajnika odbieram na zwykłej siatce Mux-2 i 3. Antenę mam skierowaną idealnie na Błeszno, sygnał Mux-3 miedzy ok 90% w dzień do 100% wieczorami. Sygnał Mux-2 mimo lekkiego odchylenia anteny cały czas 100%.
Wywal ten wzmacniacz w cholerę, zamontuj symetryzator.

Zablokowany