Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: _chris_ »

DVB-Nowicjusz pisze:odbieram na zwykłej siatce Mux-2 i 3.
a nie masz przypadkiem zasilacza antenowego?

DVB-Nowicjusz

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: DVB-Nowicjusz »

Nie mam żadnych wzmacniaczy, jedynie symetryzatory (mam 2 siatki, druga ustawiona na łódzki EC IV). W ogóle nie jestem entuzjastą wzmacniaczy, . Uważam, że przynoszą one więcej szkody niż pożytku (tzn w mojej lokalizacji) ze względu na bliskość nadajnika NTL-u do którego mam ok 3km w linii prostej. Z doświadczenia wiem, że precyzyjnie ustawiona i dość wysoko zamontowana antena daje przyzwoity efekt. W analogu mam wszystkie kanały w dobrej jakości.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: _chris_ »

no te 2kW z Błeszna dobrze się w twoim kierunku niosą - prawie 40km. I to na wyklętej po wielokroć tutaj 'siatce' :D

Pewnie, zawsze trzeba starać się unikać wzmacniacza, chyba, że nie ma już innego wyjścia.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Kpc21 »

Yaper pisze:
Yaper pisze:Udało mi się złapać MUX-3 (k.47 czyli TON Lódź) w Głownie.
[...]
Odbiór praktycznie na granicy, czasami jakość na chwilę spada i pokazują się artefakty. Pokręciłem trochę anteną i udało mi się ustawić ją tak, że dropy nie są na tyle częste, żeby to strasznie przeszkadzało. W niedzielę dam Wam znać czy nadal odbiera, czy to tylko dzisiaj jest wyjątkowa propagacja. :)
No i niestety dzisiaj już propagacja poszła do lasu. :(
Mimo kombinowania z anteną dropów było więcej niż obrazu, zamiast dźwięku tylko "elektroniczne trzaski". Tak więc aby do startu nadajnika na EC4.
Wydaje mi się, że powinno ci się udać złapać sygnał z Raszyna. Patrząc na dachy, jest w Głownie co najmniej kilka anten ustawionych na ten obiekt.

mleo

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: mleo »

Witam

Czy komuś udało się odebrać MUX2 z Mikstatu lub z Częstochowy na Rudzie w okolicach Rudzkiej Góry ?

Pozdrawiam

looser

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: looser »

Na dvbtmap.eu umieszczono mapę zasięgu dla komina EC-4. Ciekawe kiedy ruszy nadawanie.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: blockbuster »

looser pisze:Na dvbtmap.eu umieszczono mapę zasięgu dla komina EC-4.
Faktycznie mapa zasięgu jest ale autor strony coś nie trafił z lokalizacją nadajnika :lol:
Komin EC-4 powinien faktycznie znajdować się tam gdzie jest nadajnik oznaczony jako "Łódź 2".
W miejscu gdzie dvbtmap.eu umieścił EC-4 w rzeczywistości znajduję się SLR Dąbrowa - Kopanka.

stolarek_1988

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: stolarek_1988 »

Czy ktoś jest w stanie ogarnąć problem z odbiorem u mnie? Mieszkam we Wrzącej, jakieś 20km na zachód od Łodzi (tuż obok Lutomierska). Antena to stara siatka która służyłą do odbioru kilku podstawowych programów zanim rodzice kupili jakąś platformę cyfrową (to jeszcze Wizja była). Antena potem była podpięta do TV w salonie, ale używana sporadycznie - jak satelitka siadała z powodu grubej warstwy chmur.

W tej chwili antena jest podpięta przy użyciu zasilacza +12V i sygnał leci wspólnie z sygnałem satelitarnym jednym kablem (oczywiście jest zastosowany separator zasilania i odpowiedni sumator) po czym jest gniazdko satelitarne i dopiero się dzieli w gniazdku.

Do wiosny chciałbym nanieść pewne poprawki jakościowe z racji faktu, iż niestety ani analog nie odbiera "dobrze" - tylko TVN i TVP 2 nadają się do oglądania, ani radio nie (Yamaha RX V540 RDS) nie działa zbyt dobrze (dość często słychać szumy lub nawet zacina się odbiór, przełączanie mono/stereo), a DVB - T działa tak, że co chwila jest jakaś zwiecha, a TV pokazuje siłę sygnału 93, ale co jakiś czas pojawia się nawet 1/4 długości paska błędów (250-300).

Antena wisi na maszcie nad balkonem po stronie południowo zachodniej wystając nad dach, ale niestety nie cała - wyżej się nie da i nie mam możliwości wymiany masztu (wmurowany w balkon). Wysokość górnej krawędzi anteny to jakieś 8,5 - 9 m nad ziemią. Kolejny problem to przesłonięcie lipami oddalonymi od anteny o jakieś 40-50m.

Potrzebuję podpowiedzi w kwestii doboru anteny. Poruszamy się w obrębie sklepu dipol.com.pl

Sygnał odpowiednio zostanie rozprowadzony z puszki na 3 TV wspólnie z sygnałem satelitarnym (Salon i 2 sypialnie). Do salonu dotrą 2 przewody (starej generacji, miękki z miękką żyłą środkową (DVB-T i sat) i sztywny triset 113 (tylko SAT)). Sypialnie mają nowe przewody triset 113 (do jednej lecą 2 przewody, do drugiej jeden).

Myślałem o zestawie ATX 91/Dipol 94/21-61 VENA (A3710/ A3380)+ rozdzielacz na 4 TV + sumator z sygnałem SAT + jakaś antena radiowa.

Czy będzie potrzebny dodatkowy zasilacz (DVB-T to 5V, ale może da radę wykorzystać 12V które mam)? Może wystarczy tańsza antena np Dipol 11/21-60 (A1112).

W nawiasach numeracja produktów ze sklepu.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: micial »

blockbuster pisze: Faktycznie mapa zasięgu jest ale autor strony coś nie trafił z lokalizacją nadajnika :lol:
Komin EC-4 powinien faktycznie znajdować się tam gdzie jest nadajnik oznaczony jako "Łódź 2".
W miejscu gdzie dvbtmap.eu umieścił EC-4 w rzeczywistości znajduję się SLR Dąbrowa - Kopanka.
No chyba, że emitel nie może się dogadać z RS tv, czy PSN i mux-2 będzie faktycznie z tamtąd nadawać a nie z ec-4? W podkarpackim mają problemy z tv-info-fm.
Ale to poprosimy o wypowiedz kogoś z emitela, czy u nas wszystko wg. planów.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: blockbuster »

micial pisze: No chyba, że emitel nie może się dogadać z RS tv, czy PSN i mux-2 będzie faktycznie z tamtąd nadawać a nie z ec-4? W podkarpackim mają problemy z tv-info-fm.
Ale to poprosimy o wypowiedz kogoś z emitela, czy u nas wszystko wg. planów.
Emisja MUX2 będzie z EC-4 a to jest po prostu błąd na dvbtmap.eu (mapa zasięgu MUX3 też była początkowo błędnie zamieszczona nie z Sienkiewicza a z Zygier). Należy pamiętać, że ta strona (swoją drogą bardzo pomocna) jest stroną czeską i autor może w niektórych wypadkach mieć niedokładne informacje o nadajnikach z innych krajów. Mapka zasięgu pewnie niedługo będzie poprawiona.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: blockbuster »

UKE wydało już pozwolenia radiowe dla piątego etapu uruchamiania MUX2
Prezes UKE wydał pozwolenia radiowe na używanie urządzeń nadawczych w celu rozpowszechniania programów TV tworzących drugi multipleks DVB-T.
Pozwolenia dotyczą następujących stacji nadawczych:

RTON OSTROŁĘKA / ul. Kopernika - kanał TV nr 41 (moc promieniowana ERP = 5 kW),
komin EC ŁÓDŹ / ul. Andrzejewskiej 5 - kanał TV nr 24 (moc promieniowana ERP = 100 kW),
TON GORLICE / ul. Chopina 33 - kanał TV nr 61 (moc promieniowana ERP = 20 kW),
RTCN GNIEZNO / Chojna - kanał TV nr 43 (moc promieniowana ERP = 20 kW),
RTON LEŻAJSK / ul. Mickiewicza - kanał TV nr 61 (moc promieniowana ERP = 2 kW)

http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=7

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: micial »

blockbuster pisze: Emisja MUX2 będzie z EC-4 a to jest po prostu błąd na dvbtmap.eu (mapa zasięgu MUX3 też była początkowo błędnie zamieszczona nie z Sienkiewicza a z Zygier). Należy pamiętać, że ta strona (swoją drogą bardzo pomocna) jest stroną czeską i autor może w niektórych wypadkach mieć niedokładne informacje o nadajnikach z innych krajów. Mapka zasięgu pewnie niedługo będzie poprawiona.
Mapkę już poprawili. Współrzędne się zgadzają, choć ec4 dodali 20m wysokości. A obiektowi "łódź 2" dodali ze 200m :)

Pepos

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Pepos »

Antena na wysokości 10m, odległość do nadajnika w Raszynie 82km. Dzisiaj przestawiłem na Warszawę i o dziwo wszystkie multipleksy działają bez zarzutu :D , analogowe poprawnie oprócz TVN. Odbieram również programy analogowe z Łodzi, tylko Puls uciekł. Zamiast kupna anteny sprawię sobie tuner do TV w pokoju dziecięcym :P .

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: micial »

Mux-3 Propozycja dla emitela:

Do czasu wyłączeń analogu
Odpalić mux-3 z Zygier (lub ec-4) na kanale 43 i docelową mocą.
Przenieść analogowe tvp info k 43 (z ec-4) na kanał 47 i nadawać z sienkiewicza 400W.

Po stronie nadawców negocjacje tylko z tvp.

Po wyłączeniu analogów zmienić tylko kanał z 43 na 47.

looser

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: looser »

micial pisze: Odpalić mux-3 z Zygier (lub ec-4) na kanale 43 i docelową mocą.
Ja proponuje z Zygier.

czarek333

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: czarek333 »

... ...... tv cyfrowa ta.... jasne ,nadajniki poustawiane po wsiach z mocą jak baterie r20. Blok mieszkanie na parterze w Piotrkówie tryb. i juz wiem ze ...a nie sygnal. A TE WASZE WYNALAZKI kawalek druta za oknem i jest sygnal z odl. 80km to wezcie mowcie dzieciom

/edit

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: micial »

No to wygląda, że nadajnik na ec-4 właśnie ruszył... :)

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: kr16 »

micial pisze:No to wygląda, że nadajnik na ec-4 właśnie ruszył... :)
ruszyć ruszył ale idzie "pusty" sygnał :lol:

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: ANDPOL »

U mnie tak samo. Jest sygnał, ale narazie "bez treści".

agravator
Posty: 99
Rejestracja: 4 grudnia 2010, o 23:12
Odbiornik: NOT Lv6tmpvr
Instalacja antenowa: Siatka ze wzmacniaczem, 8m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn+|EC4, Rachocin

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: agravator »

Na EC4 operatorem też jest Emitel? Przecież obiekt należy to RS TV S.A.
Pod Łowiczem mam full sygnał mimo że antenę mam wycelowaną na Warszawę/Raszyn. Jednak niski kanał, wysoka moc i wysoka lokalizacja anten robi swoje.


BTW: Strona internetowa RS TV zatrzymała się na epoce HTML, a sam jej projekt wygląda na dzieło jakiegoś gimnazjalisty.

Zablokowany