Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

dardob

DVB-T w geometrycznym środku Polski

Post autor: dardob »

Witam serdecznie. Wczoraj późnym wieczorem tak dla zabawy zacząłem wyszukiwać kanały nadawane w DVB-T mimo, ze moja lokalizacja nie leży w zasięgu testów. Wykonywałem to na mojej starej antenie, z której ledwie łapie kanały analogowo. Miejscowość w której mieszkam to Piątek. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu znalazło mi kanały TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TV4, TVN, TV Puls. Przekaz był idealny, moc sygnału wynosiła 8 w 10-cio stopniowej skali. Działało EPG i ogólnie bylem zachwycony :P Jednak dziś rano już nic nie działa. Jest kompletny brak sygnału. Czy ktoś z forumowiczów wie co mogło spowodować, ze zaświeciły mi te kanały? Czy są prowadzone jakieś testy w centralnej Polsce. Bo jeśli złapałbym z nadajnika Warszawskiego to zapewne nie byłoby to takie chwilowe:) Z góry dziękuje za odpowiedź.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T w geometrycznym środku Polski

Post autor: Tom345 »

Ależ na pewno złapałeś to z Raszyna. I nie dziwi mnie (nas) to, że odebrałeś wieczorem. Zawsze złapiesz dużo więcej właśnie podczas wieczornych/porannych godzin niż w czasie dnia. Polecam wrócić do odbiornika po godzinie 20 i wyczekiwać kanałów.

dardob

Re: DVB-T w geometrycznym środku Polski

Post autor: dardob »

Dziękuje za odpowiedź :) Nie jestem fachowcem więc dziwi mnie tylko ta ogromna różnica w sile sygnału. Wczoraj późnym wieczorem sygnał z mocą prawie maksymalną- a dziś nawet kanałów nie chce znaleźć:)

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T w geometrycznym środku Polski

Post autor: igorlan »

W ostatnich dniach można zaobserwowaź wzmorzoną propagację troposferyczną co rónież powoduje anomalie w odbiorze.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T w geometrycznym środku Polski

Post autor: Tom345 »

Wystarczy, że raz znajdziesz kanały. Potem nie przeszukuj od nowa skali, nie ma sensu. Zostaw tak, jak jest przy odbiorze ;)

Poza tym zauważ, że jesteś mniej więcej na granicy odbioru wyznaczonej przez EmiTel (oczywiście nie wszystko jest zgodne z prawdą, zawsze jest jakiś odsetek przekłamań).

dardob

Re: DVB-T w geometrycznym środku Polski

Post autor: dardob »

Jeszcze jedno pytanie :) Czy z Raszyna nadawane jest TVN Warszawa? Bo tego kanału nie było na znalezionej liście. Jeśli tak, to jaka mogła być tego przyczyna?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T w geometrycznym środku Polski

Post autor: Tom345 »


dardob

Re: DVB-T w geometrycznym środku Polski

Post autor: dardob »

Sytuacja się powtarza. Znów złapałem programy, sygnał jak narazie nieco gorszy niż wczoraj ale może dlatego że jest jeszcze dość wcześnie. Mimo wszystko chodzi płynnie i nic nie tnie. Sadząc po tym ze na takiej instalacji antenowej łapie mi sygnał z Raszyna to podejrzewam, że na czymś nowszym mógłbym myśleć i oglądaniu DVB-T w dzien :D a TVN Warszawa nie mam ;)

DVB-T

Re: DVB-T w geometrycznym środku Polski

Post autor: DVB-T »

Zainwestuj w antenkę, np. ATX 91 (2,3m długości), lub chociaż ATX 55 (1,1 m długości), i testuj, myślę, że powinieneś odebrać i w dzień :) Do Raszyna masz około 95 km w lini prostej, więc to sporo, ale przy dobrej instalacji antenowej powinno sie udac. Ja z identycznej odległości łapie czeskie dvb-t i mam b. dobry sygnał całą dobę

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T w geometrycznym środku Polski

Post autor: Przemo »

dardob pisze:Sytuacja się powtarza. Znów złapałem programy, sygnał jak narazie nieco gorszy niż wczoraj ale może dlatego że jest jeszcze dość wcześnie. Mimo wszystko chodzi płynnie i nic nie tnie. Sadząc po tym ze na takiej instalacji antenowej łapie mi sygnał z Raszyna to podejrzewam, że na czymś nowszym mógłbym myśleć i oglądaniu DVB-T w dzien :D a TVN Warszawa nie mam ;)
Niestety, ale odbiór podczas "tropo" nie oznacza tego, że przy lepszej antenie złapiesz sygnał w ciągu dnia. Wczoraj wieczorem zaobserwowałem zwiększoną ilość błędów BER na kanale 23. Mieszkam w Rawiczu, więc jestem w zasięgu analogowej CT1 na tym samym kanale. Niestety to nie to, zresztą po wymianie przez Czechów systemu antenowego na kierunkowy odbiór tyłem jest bardzo szczątkowy. Przeskanowałem analogi wyłapałem takie ciekawostki jak odbiór z RTCN Trzeciewiec, RTCN Rachocin, oraz sprawca zwiększenia stopy na kanale 23 RTCN Gołogóra. Niestety zastosowanie super anten i wzmacniaczy w zwykły dzień bez zwiększonej propagacji nic nie da i odbiór jest zerowy.

DVB-T

Re: DVB-T w geometrycznym środku Polski

Post autor: DVB-T »

@ Przemo
Piątek jest jednak na granicy zielonego pola na mapkach emitela, więc przy dobrej antenie powinno się udać. Sprawdzałem profil terenu na dvbtmaps.eu i po drodze żadnych przeszków terenowych kolega nie ma. Zwłaszcza, że pisze w jednym z postów o nienajnowszej, mozliwe, ze nienajlepszej instalacji antenowej

air0392r

DVB-T (MUX-2) z Czestochowy/ Wreczycy w Wieruszowie

Post autor: air0392r »

Witam.

Mieszkam w Wieruszowie w woj. lodzkim obecnie odbieram sygnal analogowy z Czestochowy / Wreczycy
na antenie telewizyjnej profesjonalnej UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora.

Czy 30 kwietnia tego roku moge napewno byc pewnym ze z Czestochowy / Wreczycy odbiore
DVB-T (MUX-2)?

maker3
Posty: 49
Rejestracja: 29 kwietnia 2010, o 12:23

Re: DVB-T (MUX-2) z Czestochowy/ Wreczycy w Wieruszowie

Post autor: maker3 »

Na 100% odbierzesz Mikstat

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: DVB-T (MUX-2) z Czestochowy/ Wreczycy w Wieruszowie

Post autor: ilin »

No to mieszkasz bardzo blisko mnie.
Powinniśmy mieć Mikstat na 44 kanale i Wręczycę na 39.


Zobacz sobie jakie masz analogi Z Mikstatu Tvp1 51kanał tvp2 37k tv4 48k.

Wręczyca tvp1 52kanał Tvp2 26kanał.


Mam nadzieję ,że w przyszłym tygodniu oba nadajniki ruszą.
O Mikstacie już wczoraj była mowa ,ale coś poszło nie tak :)

Trochę szkoda ,że na MUX3 przyjdzie nam dosyć długo poczekać.

air0392r

Re: DVB-T (MUX-2) z Czestochowy/ Wreczycy w Wieruszowie

Post autor: air0392r »

Dzięki za odpowiedz.

Analogi z Mikstatu odbieraja ladnie i czysto, tylko jest jeden problem a polega on na tym, ze sa odbicia od postaci ludzkich na TVP1, TVP2 i TV4.
Mieszkam w bloku ktory jest obok budynku szkolnego ktory jest wyzszy od bloku w ktory mieszkam, tak o jedno pietro.
Czy te odbicia moga miec wplyw na odbior DVB-T z Mikstatu?

Tez zaluje, ze na MUX-3 bede, tak samo jak Ty, dosyc dlugo poczekac.

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: DVB-T (MUX-2) z Czestochowy/ Wreczycy w Wieruszowie

Post autor: ilin »

Wg starych wyjadaczy antenowych z forum elektrody odbicia w przypadku DVB-T nają znacznie mniejsze znaczenie niż w przypadku telewizji analogowej.

Myślę ,że u Ciebie nie będzie miało to żadnego znaczenia.
DVB-T jest zaś znacznie bardziej podatna na zakłócenia i przesterowania dlatego odradza się stosowanie wzmacniaczy antenowych jeśli nie są one niezbędne do odbioru.


Co do MUX3 jesienią będę próbował Opola Chrzelice lub Wrocław Żórawina ale szanse są raczej mizerne choć TVN z Żórawiny w analogu odbieram stabilnie ze średnią jakością.

air0392r

Re: DVB-T (MUX-2) z Czestochowy/ Wreczycy w Wieruszowie

Post autor: air0392r »

W antenie ktora jest skierowana na Czestochowe / Wreczyce jest zamontowana plytka wzmacniacza, jak dobrze pamietam, bo dawno nie bylem na dachu, jest na k. 21-60, czy ta plytka wzmacniacza moze byc, czy lepiej ja wymienic?

A uzywam takiej anteny telewizyjnej profesjonalnej UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora i to ona jest skierowana na Czestochowe / Wreczyce.

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: DVB-T (MUX-2) z Czestochowy/ Wreczycy w Wieruszowie

Post autor: ilin »

Na razie nic nie rób.
Jak zaczną nadawać to zobaczysz co będzie.

MIkstat powinien nawet "tyłem" dobrze działać.

Bo U Ciebie to mniej więcej jedna linia Mikstat - Częstochowa a Ty jesteś w środku.

air0392r

DVB-T z Mikstatu - problem z odbiorem

Post autor: air0392r »

Mieszkam w Wieruszowie w woj. lodzkim i od wczoraj 20 kwietnia 2011 roku moge odbierac DVB-T z Mikstatu na k. 44 (658 MHz) z anteny telewizyjnej profesjonalnej UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora w ktorej jest zamontowana plytka wzmacniacza na k. 21-60 i jaki mam problem.
Problem z odbiorem DVB-T z Mikstatu polega na tym, ze wczoraj poznym wieczorem sygnal DVB-T bardzo ale to bardzo szatkowal, uciekal i telewizor (a mam taki telewzor PHILIPS 32 cale - LED PFL5605H/12 z dekoderem MPEG-4) zbyt dlugo zalaczal odbior DVB-T i nie wiem czy moze za te wczorajsze problemy z odbiorem DVB-T moze odpowiadac zbyt dlugi, bo az ok. 30 m. dlugosci kabel koncentryczny, bo kabel z tej wyzej wymienionej anteny jest przelozony przez komin wentylacyjny na dachu i spuszczony poprzez ten komin do piwnicy na jego koncu jest zalozona wtyczka separatora z zasilaczem, tym samym urzadzeniem ktore kupuje sie razem z antena "siatkowa" i jest polaczony z drugim kablem - 16 m. laczowka - beczulka i ten drugi kabel 16 m. jest podlaczony do gniazdka antenowego.

Dzisiaj kiedy pisze ten post, to odbior na godzine ok. 12:00 po poludniu jest bez zaklocen, bez szatkowania i nie ucieka gdy przelacze telewizor z odbioru satelitarnego na DVB-T.
Natomiast odbior analogowy z Mikstatu jest taki jakis rozmyty.
Czy ten rozmyty odbior z Mikstatu moze miec wplyw na odbior cyfrowy DVB-T?
Czy jak ustawie antene tak ze odbior w analogu bedzie dobry, to DVB-T tez bedzie dobrze odbierac?
Bo z tego co obserwuje, to odbior DVB-T pomimo tego rozmytego odbioru w analogu jest dobry.

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: DVB-T z Mikstatu - problem z odbiorem

Post autor: ilin »

Bardzo ważną sprawą jest szczelność instalacji.

DVB-T zwłaszcza przy mpeg4 jest bardzo czuła na zakłócenia.

Najlepiej abyć przejrzal czy nie masz gdzieś jakichś lużnych połączeń.

Druga sprawa pewnie masz wzmacniacz w tej antenie.
Wieczorem poprawia się propagacja i jakieś silne sygnały mogą robić przesterowanie a to jest zabójcze dla sygnałów dvb.

Jeśli zauważysz że to zjawisko występuje wieczorami to bądź pewien ,że to wina tego właśnie.

Zablokowany