DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: momus »

@mono, niedowiarku, zdjęcia z tunerów,
http://img59.imageshack.us/img59/874/imag0236u.jpg - zdjęcie z tunera Wiwa, antena na dachu, kierunek bardziej na zygry niż na ec4. Siła słabsza niż w nocy, no ale taką mam lokalizacje domu i w dzień zawsze jest słabiej (przez co są problemy z analogowym tvn'em, dwójką)

http://img706.imageshack.us/img706/4268/imag0237p.jpg zdjęcie z manty (antena w pokoju, siatka, ustawiano...gdzieś obok Łodzi, prostopadle do ściany :D). Przy czym myśle że ta manta ma błąd w oprogramowaniu, bo jak tydzień temu przepinałem ją do tej anteny na dachu, to też jakość była na tym samym poziomie(80-90%), raz skoczyła do 101% :D. Co nie zmienia faktu, że działa i jak czytam ludziom z Piotrkowa też :) musisz mieć coś nie tak z anteną co teraz przy zmniejszonej mocy wyszło. Bo jak wczoraj napisałem, gdy mux2 nadaje z pełną mocą, można go odebrać na kawałku druta w odległości 40KM (przy dobrym ukształtowaniu terenu)

P.S. uważaj na ten czołg co ci jedzie ;)

mono

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: mono »

Jak bym miał antene na dachu domu jak ty to też by było ok u mnie madralo ;) ale teraz to nadają może 30kw góra... bo jesli łape Przysuche z odl.60km i moc 50kw i wzmacniacz daje sile na tv prawie 90% to ile Łodz teraz nadaje ??? a do Łodzi mam 39km.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: momus »

No drugie foto jest z siatki, wiszącej w pokoju pod karniszem, domek jednorodzinny parterowy, stare budownictwo (ma więcej lat niż ja, a ćwierć wieku już żyje).

Wiem, że znajomy w łodzi komuś chciał ustawić cyfrową naziemną i poległ, mieszkanie na parterze, ale osiedle to taki "kocioł" w koło pełno bloków, antena w pokoju. Pomijam że patrzył chyba na złej częstotliwości ;) w każdym razie mux3 nawet nie widział że coś jest, mux2 chyba pomylił częstotliwość, zamiast 498 patrzył bodaj 489 :D nie wiem czy potem coś znaleźli, ale chyba tak skoro więcej nie pisał nic o tym przypadku mimo wszystko mu się udało. Może dobrany wzmacniacz + symetryzator coś się gryzą (raz chcieliśmy wymienić antenę na dachu, kupiliśmy niby lepszą, ze sklepu, z papierami, gwarancją po zamontowaniu na dachu, odbiór tragiczny, podmieniliśmy płytkę zasilacza, kręciliśmy nią. Po całym dniu zabawy, wywaliliśmy ją, zamontowaliśmy starą i działa do tej pory, czyli jakieś 15-18 lat :D) Proponuje zapytać w wątku z antenami, może oni coś doradzą, wyjaśnią.

P.S. dodam że na tym drugim TV, teraz po zmniejszeniu mocy, nie ma żadnych kanałów analogowych, jedynka tak śnieży, że tv ustawia się w tryb wyłączenia i pokazuje 5 minut do wyłączenia, czyli jego domyślne zachowanie gdy brak sygnału.

bilek1

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: bilek1 »

mono!
Piszesz tu od kilku dni jedno i to samo z pretensją do wszystkich, że ci nie odbiera mux ii z Łodzi. Powiedz nam co do nas masz? Każdy ci pisze, odpowiada, co jest i jak ma ustawione anteny i każdemu odbiera nawet ludziom z Twojego miasta. Ty nadal swoje. Płaczesz jak dziecko nad rozlanym mlekiem. Daj sobie spokój.
Masz do d. instalacje i tyle. Posprawdzaj sobie kabelki, wtyczki na nich, zdejmij wzmacniacz, ustaw dobrze antenę. Problemy są z Łodzią bo tutaj zaraz włączą mux I, kombinują z mux III i dlatego takie czary mary z odbiorem. Mieszkam w Łodzi i od przedwczoraj wogóle nie odbieram mux III i nie płaczę. Wiem,że parę dni minie i wszystko wróci do normy, nawet może być lepiej. Po starcie mux I gdyby było cos nie tak z odbiorem wtedy będę kombinował z ustawieniem anteny kierunkowej, aby odbierać mux III.
MUX I i II będa miały wysoką siłę nadawania więc tym sie nie martwię. MUX III jest zagłuszany, dlatego warto czasem skierować antenę kierunkową w odrotną stronę niż na EC4 aby osłabić i tak mocny sygnał i móc odbierać mux III - tu antena kierunkowa na sienkiewicza musi być skierowana.
Powtarzam, nie płacz i nie skomlecz i nie oskarżaj innym, że mają odbiór a ty nie.Chore to jest i nudzi ludzi.

mono

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: mono »

Mam tą antene FUBA DAT 902 od marca i było ok na symetryzatorze ok4 m nad ziemią, z ciekawości łapania mux1 z Przysuchy ustawiłem ja troszke w lewo i dodałem wzmacniacz 20db. i lape mux 1 całkiem ok wieczorem jest 95sily na prawie full jakosci a mux 2 z Łodzi miałem 93% sily i jakosc też była ok. Od piatku mux2 nie łape a mux1 wieczorem daje rade tak jak było ... więc jak jutro nie ustawią mocy na 100kw jak było to naprawde się wnerwie. Niech poprawią moc to bede miał jak było i będe czekał na mux1 z Łodzi ,,, dla ludzi jak na parterze miedzy blokami musi byc 100kw nadawania bo inaczej jest tak jak teraz .....

edit/

knik

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: knik »

Ale skoro odbierasz mux1 z Przysuchy to czemu nie odbierasz mux2 z Przysuchy?

bilek1

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: bilek1 »

On już sam nie wie, co odbiera i skąd :lol:

tom4sz

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: tom4sz »

mono pisze:A jaka lokalizacja ? ja mieszkam na oś. wyzwolenia na parterze więc mam trudne warunki... mux1 z przysuchy ze wzmacniaczem 20db łape tyłem z odbicia i nawet jest ok. a to 60km i tylko 50kw nadajnika ale kanal 50 wiec antena pracuje na full ok.16db. Natomiast mux2 z łodzi na symtryzatorze miałem siłe 30% .. jak dodałem wzmacniacz 20db siła wzrosła na 94% a teraz od piątku nawet wzmacniacz nie daje rady w mojej lokalizacji wiec EC-4 nadaje z zapasowego systemu chyba mniej jak 50kw ... na 3,lub 4piętrze wylapywał bym ten osłabiony mux2 ale parter nie daje rady. Poczekam do jutra może ustawią jak było na 100kw. Bo teraz to nadają moze 50kw lub mniej i pare kilometrów blizej było by ok lub antena wyżej niż parter ale nie mam możliwosci dac anteny gdzie indziej .
Moja lokalizacja to 1 piętro koło merkurego , kierunek nadajnika zasłania mi galeria focus , ale odbieram bez problemu odbicia .
Antena biquad z drutu miedzianego , bez wzmacniacza. Sygnał ostatnio słabszy , ale jakość w granicach 70-80%. Odległość od nadajnika 40km

stolarek_1988

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: stolarek_1988 »

kolego mono
NA dzień dzisiejszy zaobserwowałem, że faktycznie jakość obieranego analogu się pogorszyła. Nieznacznie zmalała też siła sygnału MUXa z EC4. Ja mam starą siatkę dipola ze wzmacniaczem (nie wiem jakie parametry ma płytka). TV pokazywał mi siłę na poziomie 100%. Teraz mam 95- 100. Jakości sygnału niestety nie pokazuje, ale mam za to ilość błędów. Cały czas mam 0.

Obieram bez większych najmniejszych problemów TV Cyfrową, ale tylko z EC4 (antena ma ustawienie idealnie na EC4 - dziś sprawdzałem z kompasem i
http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html; ... A8CA1CFCFC
Idealny azymut 90)
Lokalizacja anteny jest wredna bo 1/2 jej powierzchni jest przesłonięta ścianą budynku (nie wiem kto dał za krótki maszt). W odległości około 25 - 30 metrów mam wysokie na około 30metrów brzozy i świerki (dokładnie w azymucie 90).

Specjalnie przeprowadzę zaraz jeszcze jeden test - wypnę antenę i zobaczę co będzie na podłączonej antenie pokojowej.
Na podłączonej pokojówce obecnie tylko ledwo co odbiera TVP 1 z Zygier, ale dom ma bardzo grube podwójne ściany i jest pokryty blachą (klatka Faraday'a).

Jeśli masz tak duży problem z odbiorem, to proponuję zrobić kilka prostych manewrów:
1) podnieść wyżej antenę
2) sprawdzić dokładnie kierunek
3) pomyśl czy nie zastosować jakiegoś wzmacniacza - niewielkiego, a może złapiesz cudownej mocy mux z sienkiewicza


PS. Czy ktoś orientuje się, czy da się odkręcić śruby motylkowe na cybantach anteny (15 lat nie ruszane - pokryte grubą warstwą rdzy), bo chciałem antenę o te 9 stopni w lewo przekręcić.

tom4sz

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: tom4sz »

stolarek_1988 pisze:PS. Czy ktoś orientuje się, czy da się odkręcić śruby motylkowe na cybantach anteny (15 lat nie ruszane - pokryte grubą warstwą rdzy), bo chciałem antenę o te 9 stopni w lewo przekręcić.
Polej najpierw jakimś odrdzewiaczem (może być pepsi)

bilek1

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: bilek1 »

i tak nie przetłumaczycie użytkownikowi MONO , że ma zkichaną instalacje. Dalej będzie narzekał i czekał na info co się dzieje na kominie ec4. Nawet jak mu powiedzą co się dzieje i tak nie zmieni to stanu rzeczy i dalej będzie miał to co ma.
Poradziłem co ma zrobić, ale i tak nie dociera do klienta.

DVB-Nowicjusz

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: DVB-Nowicjusz »

Paweł-Fazi pisze: Jedynie w ostatnich dniach MUX4 (TV Mobilna) został przełączony na główny system antenowy, i z tego powodu mogą występować zakłócenia w odbiorze.
Zaraz zaraz... TV Mobilna ma nadawać wszędzie w polaryzacji V, a na EC IV nie ma przecież systemu Anten UHF w tej polaryzacji...
Zgadza się?

W Radomsku odbiór kanałów analogowych z EC IV tragiczny, odbiór MUX-2 wręcz śladowy, dotychczas dało się oglądać.

agravator
Posty: 99
Rejestracja: 4 grudnia 2010, o 23:12
Odbiornik: NOT Lv6tmpvr
Instalacja antenowa: Siatka ze wzmacniaczem, 8m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn+|EC4, Rachocin

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: agravator »

Są jakieś oficjalne dane dla emisji MUX4 z Łodzi? W całym kraju ten mux ma niewielkie moce i inną polaryzację, a mimo to odbieram go z 50km bokiem anteny "siatki" na 60%. W wykazie na stronie satkuriera nie ma uwzględnionej Łodzi( lokalizacja/moc/kanał).

@ panowie Emitelowcy: wiem, że to nie wasz mux, i na tym forum nie powinno się dyskutować o usługach konkurencji :-)

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: micial »

DVB-Nowicjusz pisze: Zaraz zaraz... TV Mobilna ma nadawać wszędzie w polaryzacji V, a na EC IV nie ma przecież systemu Anten UHF w tej polaryzacji...
Zgadza się?

W Radomsku odbiór kanałów analogowych z EC IV tragiczny, odbiór MUX-2 wręcz śladowy, dotychczas dało się oglądać.
Jak testowałem antenkę pokojową to wychodzi, że mux-4 nadaje w pionowej.

edit: Z tego co widać to górny system antenowy na EC4 zdemontowany już.
Został tylko szkielet mocujący. Zapasowy system ma anteny w pionowej polaryzacji

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: ANDPOL »

No faktycznie. Byłem tam dzisiaj koło 17.30 i został tylko kikut po antenach. Chyba prędko się nie doczekamy MUX-1, chyba że uruchomią na systemie zapasowym.

mono

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: mono »

ANDPOL ... dałes czyba news dnia ... brawo , najlepiej niech zrobią na antenie od CB ten system

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: ANDPOL »

Miałeś Kolego rację, że coś się dzieje z nadajnikiem. Anten na kominie po prostu nie ma. Tak, jak pisał kol.@micial został tylko szkielet. U mnie ten spadek mocy jest mało zauważalny bo mam bardzo blisko, ale w cięższych warunkach jest na pewno źle. Operator powinien podać do publicznej wiadomości, że jest dłuższa modernizacja, bo tak, to wiele osób może szukać uszkodzenia u siebie. :evil:
Ostatnio zmieniony 21 maja 2012, o 22:14 przez ANDPOL, łącznie zmieniany 1 raz.

mono

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: mono »

Więc mówiłem o tym od piątku ale wiele osób nie potrafi zrozumiec że tak jak u mnie spadek mocy w bloku na parterze to poprostu odbiór ded... a ci co mają to mają lepsze lokalizacje lub anteny wysoko i bez drzew przed blokiem .. no ale system zapasowy ?? nie porazka ,ja też chyba uruchomie swój system zapasowy ... siatka , wzmacniacz 38db i bede walczył z przysuchą którą może złape stabilnie odbitą od tyłu bloku...

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: momus »

Użyj tego zapasowego, do odbioru z Łodzi.

Poza tym, nikt nie twierdził że jest wszystko ok, przeczytaj sobie, była mowa że ma być konserwacja?, była, była mowa że moc spadła?, była, była mowa że pomimo spadku mocy działa?, była. Nikt nie przewidział, że to się przeciągnie na tyle dni. Wedle rozpiski, miało to trwać zaledwie 6 godzin. A oni zwyczajnie zdemontowali wszystkie anteny (znaczy te główne). Może montaż pójdzie im szybciej (demontaż 3 dni).

Przydała by się jakaś informacja, bo z tego nadajnika na teren łódzki nadawane są praktycznie wszystkie kanały telewizyjne (za wyjątkiem tvp1 i tvn), no i są nadawane wszystkie kanały cyfrowe (mux3 nie liczę bo to nie wylatuje poza Łódź). gdyby nie STB rodzice zostali by ze śnieżącym TVN'em i jedynką :D

agravator
Posty: 99
Rejestracja: 4 grudnia 2010, o 23:12
Odbiornik: NOT Lv6tmpvr
Instalacja antenowa: Siatka ze wzmacniaczem, 8m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn+|EC4, Rachocin

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: agravator »

W Rachocinie też podali, że nadają z zapasu dopiero jak użytkownicy masowo podnieśli alarm "że sygnał się gdzieś zgubił". Systemy nadawcze na EC4 nie są bezpośrednio własnością Emitela, więc nie wiem czy to ich działka informować o tego typu modernizacjach.

Strona RS TV nie zawiera żadnej informacji o konserwacjach. BTW Ich strona przypomina czasu internetu wdzwanianego przez modem :-)

Do deadline'u jeszcze 10 dni, może zdążą ogarnąć to wszystko.

Zablokowany