DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

irjanas
Posty: 32
Rejestracja: 12 marca 2012, o 12:55
Odbiornik: TV sharp lc-40lx814e
Instalacja antenowa: Antena DIPOL
16/21-69 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Łódź EC-4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: irjanas »

ME_r pisze:Tak jak przypuszczałem, po przełączeniu MUX-2 z systemu zapasowego na normalny + włączeniu MUX-1, straciłem możliwość odbioru MUX-3 ..
Czyli nie jestem osamotniony z tym problemem.
Wczoraj jeszcze odbierałem MUX-3 a dzisiaj moge o tym zapomnieć.
W takim razie moje pytanie: po co Emitel nadaje MUX-3 z oszałamiajacą mocą 400W skoro w tej chwili praktycznie mogą go odebrac nieliczne osoby z sąsiedztwa nadajnika? Nie mmozna było uwzględnic zakłócenia z MUX-1 i ustawic na jakimś innym kanale? Jak dla mnie to strata pieniedzy, pewnie TVP, na utrzymywanie tego "lilipuciego" nadajnika.

Aleksej
Posty: 4
Rejestracja: 30 maja 2012, o 10:40
Instalacja antenowa: ATX-91

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Aleksej »

Mów za siebie, ja w odległości ~12 km odbieram MUX3 bez problemu, jakość 93%.

Aleksej

Jakób

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Jakób »

Ja z Kolumny (Łasku) odbieram wszystkie trzy muxy bez cięcia na siatce :)

Wojewoda82

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Wojewoda82 »

irjanas pisze:
ME_r pisze:Tak jak przypuszczałem, po przełączeniu MUX-2 z systemu zapasowego na normalny + włączeniu MUX-1, straciłem możliwość odbioru MUX-3 ..
Czyli nie jestem osamotniony z tym problemem.
Wczoraj jeszcze odbierałem MUX-3 a dzisiaj moge o tym zapomnieć.
W takim razie moje pytanie: po co Emitel nadaje MUX-3 z oszałamiajacą mocą 400W skoro w tej chwili praktycznie mogą go odebrac nieliczne osoby z sąsiedztwa nadajnika? Nie mmozna było uwzględnic zakłócenia z MUX-1 i ustawic na jakimś innym kanale? Jak dla mnie to strata pieniedzy, pewnie TVP, na utrzymywanie tego "lilipuciego" nadajnika.
Wymień wzmacniacz na symetryzator, powinno pomóc...

irjanas
Posty: 32
Rejestracja: 12 marca 2012, o 12:55
Odbiornik: TV sharp lc-40lx814e
Instalacja antenowa: Antena DIPOL
16/21-69 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Łódź EC-4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: irjanas »

Wojewoda82 pisze: Wymień wzmacniacz na symetryzator, powinno pomóc...
Nie używałem wzmacniacza. Siła mux-3 jest prawie cały czas na stałym poziomie (55%) ale dawniej zaciecia były sporadyczne a obecnie są cały czas (pikseloza, drzenie dzwieku).
Nie jest to jakis problem akurat dla mnie bo mam równiez satelite. Mysle, ze jednak sporo osob mieszkających w niekorzystnych rejonach miasta ten problem dotyczy.
PS. Na pewno siła mux-2 jest słabsza niz przed wymiana anten albo inaczej ustawione wiązki promieniowania (było 99% a jest 90%).

krzysiek95

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: krzysiek95 »

Kurde super. W końcu zaczęli nadawać. Mieszkam w Brzezinach i mam tak:

siła sygnału/jakość sygnału

MUX 1 100/100
MUX 2 100/100
MUX 3 50/0
MUX 4 (testy polsatu) 94/100 <----- ale nie dziala bo kodowane.

A kiedy bd TVP 1 HD w MUX 1???

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Kamilx »

Za dwa dni. 1. czerwca

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: ANDPOL »

Dla tych, co mają problem z MUX-3. Trzeba dokładnie ustawić antenę, ewentualnie zmienić wzmacniacz. Dzisiaj miałem dwa takie przypadki, że MUX-3 zaczął szwankować. Antenę ustawić na Sienkiewicza, ew. zmienić wzmacniacz. Dobrze sprawdzają się w naszych warunkach te z serii LNA...

kucyk20

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: kucyk20 »

Mam pytanie do speców. Dlaczego przy odbiorze z jednego nadajnika dwóch multipleksów jeden (MUX2) jest stabilny 70/100 a drugi (MUX1) skacze na sile od 10 do 90 a jakość od 0 do 80. Mam jedną antenę (jak w opisie) skierowaną na EC4 na wysokości około 10 m. Mieszkam w centrum Łodz (Wólczańska, 6-tego sierpnia). Dodam że MUX3 100/100.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Tomasz Berezowski »

Jaka antena? Pasywna czy aktywna?

Edit: A widzę. To nie jest antena. To jest kawałek drutu miedzianego podłaczonego do wzmacniacza szerokopasmowego, który wzmacnia wszystkie okoliczne śmieci. Kup sobie zwykła siatkę albo najprostszą i najtańszą YAGI i ciesz się odbiorem.

wodzu177

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: wodzu177 »

W Wieluniu(Łódzkie) ok 100 km w linii prostej od EC-4 następujący odbiór:

MUX1-siła 74%,jakość 77%
Mux2-siła66%,jakość 62%

Odbieram też:

Kalisz/Mikstat ok. 60 km w linii prostej:

MUX1-siła 76%,jakość od 68% do 84%, częściej 84%
MUX2-siła 85%,jakość od 70% do 84%, częściej 84%

Częstochowa/Wręczyca Wielka, ok. 64 km w linii prostej:

MUX1-siła 70%,jakość 71%
MUX2-siła 67%,jakość 62%

Antena na EC4 to ATź-91 + LNA177. Antena na Wręczycę to 11 elementowa "Yaga" na kanały 21-39 + wzmacniacz "GPS", ale zapomniałem jaki dokładnie model(przód ma czarny, a tył chyba zielonkawy), ta antena odbiera idealnie nadajnika Kalisz/Mikstat

Szanowny "Emitelu". Serdecznie dziękuję za MUX1 z EC4 Łódź. Brakowało mi TVP Info Łódź.

Właśnie piję za Was. Pozdrawiam i życzę technikom i całemu "Emitelowi" wszystkiego co najlepsze.

Ps. Dodam jeszcze że emisja analogowa wróciła do stanu sprzed wymiany anten.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Tomasz Berezowski »

No to co ja mam jeszcze pisać. Przedpiśca pokazał, że dobry odbiór polega na zastosowaniu prawidłowej instalacji antenowej dostosowanej do miejsca i odległości od nadajnika.

kucyk20

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: kucyk20 »

Tomasz Berezowski pisze:Jaka antena? Pasywna czy aktywna?

Edit: A widzę. To nie jest antena. To jest kawałek drutu miedzianego podłaczonego do wzmacniacza szerokopasmowego, który wzmacnia wszystkie okoliczne śmieci. Kup sobie zwykła siatkę albo najprostszą i najtańszą YAGI i ciesz się odbiorem.
Zdefiniuj "kawałek drutu". Trochę drogi ten kawałek. Chyba ze srebra (jak za tą cenę). Teraz na poważnie. Myślałem że 6,5 km od nadajnika 100kW da radę bez kierunkowej. Ale jak widać myliłem się. Chyba że MUX1 nadawany jest narazie z zapasu (do 1.06). Poczekam do czerwca, jak sytuacja się nie zmieni to pokombinuję z jakimś dipolem.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Tomasz Berezowski »

Nic się już nie zmieni. Odbiór w twojej lokalizacji wymaga anteny pasywnej. Wzmaczniacz tylko wzmacnia zakłócenia.

kucyk20

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: kucyk20 »

Tomasz Berezowski pisze:Nic się już nie zmieni. Odbiór w twojej lokalizacji wymaga anteny pasywnej. Wzmaczniacz tylko wzmacnia zakłócenia.
Dzięki za info. Jutro lecę po jakiś dipolek. Może ten : http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm ? Wystarczy?

wodzu177

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: wodzu177 »

Dodam że wybór siły wzmacniacza jest kwestią indywidualną. Mieszkając blisko nadajnika wystarczy, a właściwie powinien być montowany symetryzator. Dopiero w większej odległości od nadajnika, lub złego profilu terenu można założyć przedwzmacniacz.Należy jednak z nim nie przesadzać z jego wzmocnieniem, ponieważ gdyż zamontujemy zbyt mocny to po prostu "płytka" złapie wszelkie śmieci, począwszy od pasma cb radia a kończąc na GSM i DCS.
Gdy przesterujemy głowicę w tunerze to po prostu "zapchamy" tę głowicę i nic nie odbierzemy lub będziemy mieli bardzo zły odbiór.
W emisji analogowej przesterowanie sygnału często objawiało się mocnymi odbiciami na obrazie i trzaskami i syczeniem z głośników,lub w skrajnych wypadkach mocne śnieżenie.

Mieszkając niedaleko nadajnika także nie powinniśmy, także przesadzać z zyskiem anteny.
Anteny pokojowe są bardziej podatne na zakłócenia więc według mnie powinny być stosowane w stosunkowo niewielkiej odległości od nadajnika.

Tak jak napisał Pan Tomasz wypadało by mieć porządnie wykonane instalacje antenowe.Będziecie wtedy bezproblemowo odbierać TV cyfrową i nie tracić nerwów przy telewizorze.

Mój post podsumuję krótko:
Odpowiednio dobrać antenę,wzmacniacz, a gdy mieszkamy blisko nadajnika to zamiast wzmacniacza stosować należy symetryzator. Głowica DVB-T jest bardziej podatny na przesterowania niż sygnał analogowy.
Przy słabszej mocy, dajmy na to NTC z Mikstatu ma 100 Kw a emisje analogowe bodajże 600 KW.
Dlatego instalacje antenowe które mieliśmy do analogu,w niektórych przypadkach mogą być po prostu za mocne. Dotyczy to głównie wzmacniaczy w naszych antenach.

Trochę się rozpisałem. Mam nadzieję że wytłumaczyłem to w sposób przystępny.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Tomasz Berezowski »

kucyk20 pisze:
Tomasz Berezowski pisze:Nic się już nie zmieni. Odbiór w twojej lokalizacji wymaga anteny pasywnej. Wzmaczniacz tylko wzmacnia zakłócenia.
Dzięki za info. Jutro lecę po jakiś dipolek. Może ten : http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm ? Wystarczy?
Jeżeli będzie zainstalowana w niezakłóconym polu odbiorczym, to wystarczy :-) Do tego dobry kabel do zastosowań zewnętrznych, przepust okienny (jeśli potrzebny) i będzie działać. Tłumacząc na polski :-) - tak , ta antena jest dobra, zainstaluj ją w odległości co najmniej 50 cm od ściany, skieruj na nadajnik, podłacz niskostratny kabel i dobre złacza antenowe. Warto wydać 20 zł więcej i mieć spokój na 10 lat.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Tomasz Berezowski »

wodzu, cóż mogę odpowiedzieć... powiedziałeś to, czego większość nie przyjmuje do wiadomości :-) A to sama prawda :-)

kucyk20

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: kucyk20 »

Panowie Tomasz Berezowski i wodzu177,

Dziękuję bardzo za uświadomienie :roll: . Pozdrawiam i życzę niezakłuconego odbioru.

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: kr16 »

U mnie a mieszkam na Złotnie założyłem kierunkową Dipola z symetryzatorem i kabel czarny żelowany i wszystkie Mux-y działają bez problem siła 3x100% jakość ponad 90%. Antena chwilowo prowizorycznie zainstalowana na zewnątrz budynku na wysokości ok 4 metrów docelowo będzie ok 8m.

Zablokowany