DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: micial »

zwyczajną tzn. jaką? siatkową?

dandi900107

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: dandi900107 »

Witam
Mam problem z odbiorem mux1 i mux2.Mam tuner dvb-t Wand TV i zero sygnalu z tych muxów.Mux3 100% sygnału.Odbieram telewizję na antence dostarczonej razem z tunerem.Do ec-4 mam w linii prostej około 6 km.Co ciekawe mam 100% sygnału z muxa tv mobilna, a o ile dobrze wiem mux ten też nadaje z ec-4.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: momus »

@dandi900107 antenka musi być w polaryzacji poziomej (mobilna nadaje w pionowej). Czy antenka ma wzmacniacz?? jeśli tak to masz problem, sygnał jest przesterowany, słaby MUX3 ci złapie, ale mocnych MIX 1 i 2 nie.

Poza tym, antenki dostarczane do tunerów USB mogą nie zawsze odbierać, wiem to po swojej, muszę ją odpowiednio ustawić, do tego musi odpowiednio kabel leżeć.

Jeśli twój tuner jest zgodny z BDA, ściągnij sobie "Prog Finder" i tak kombinuj z ustawieniem antenki by złapać sygnał (niby jest do ustawiania sat, ale z DVB-T radzi sobie równie dobrze)

dandi900107

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: dandi900107 »

Obleciałem całe mieszkanie z laptopem i nic ;/ Mux 3 i tv mobilna łapię bez wiekszych problemów.Nie, ta antenka nie ma wzmacniacza.Możliwe ,że coś zakłóca sygnał z mux 1 i mux 2? Mieszkałem na 1maja i odbierałem wszystkie muxy. teraz mieszkam na żeromskiego i odkąd się wprowadziłem działa mi tylko mux 3 i tv mobilna ;/

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: momus »

pamiętaj, antenka musi być w poziomie, skoro odbierasz mux3, to i z mux1 i 2 nie powinno być problemów, zwłaszcza że nie ma wzmacniacza.

Spróbuj ustawić częstotliwość mux1 (674MHz) lub mux2 (498MHz) i sprawdzić prog finderem czy coś zobaczysz i kombinować, jak nie bezpośrednio to z odbicia.

No chyba że mieszkasz w jakiejś studni, to może być problem, ukształtowanie terenu dla twojej antenki jest za liche.

Ja na swojej antence bez problemu łapie na Al. Politechniki Mux1 i 2, o mux3 mogę zapomnieć, sygnał jest tak tragiczny (na mojej antence), że jak mam 3, to tracę 1 i 2, jak mam 1 i 2, to mam 0 muxa 3

Wiking

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Wiking »

dandi900107 pisze:Co ciekawe mam 100% sygnału z muxa tv mobilna, a o ile dobrze wiem mux ten też nadaje z ec-4.
Nie nadaje z EC 4, więc jeżeli chcesz złapać pierwsze trzy multipleksy to nie zwracaj uwagi na multipleks telewizji mobilnej. :)

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: momus »

@wiking, nadaje z EC-4 również, w Łodzi jest SFN zrobiony dla mux4, z EC-4 nadaje z mocą 5kW, kanał 40 (626MHz), polaryzacja pionowa.

@dandi900107, na twoje nieszczęście nie dość, że mux4 nadaje w innej polaryzacji niż zwykłe DVB-T, to nadaje z kilku lokalizacji w SFN (jedna częstotliwość/kanał, różne moce i obiekty nadawcze). Dlatego nie masz pewności czy łapie z EC-4, czy innego nadajnika.

Jednak jak napisał Wiking, nie sugeruj się że go odbierasz, bo skoro tak, to masz źle antenę ustawioną.

Wiking

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Wiking »

momus pisze:@wiking, nadaje z EC-4 również, w Łodzi jest SFN zrobiony dla mux4, z EC-4 nadaje z mocą 5kW, kanał 40 (626MHz), polaryzacja pionowa.
Tak, nadaje. Moja pomyłka. Przepraszam za wprowadzenie w błąd. :)

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

Tak właściwie to TVP Łódź w analogu jaką ma moc 80 czy 50kW? Na tym kanale może robić kolizję z MUX 3 Opole Chrzelice.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: blockbuster »

seba133 pisze:Na tym kanale może robić kolizję z MUX 3 Opole Chrzelice.
Wytłumacz w jaki sposób emisja w analogu TVP Info z mocą 50kW, nadawana nie z głównego systemu antenowego tylko z anteny zawieszonej 40 metrów niżej może (przy normalnych warunkach propagacyjnych) kolidować z nadajnikiem oddalonym o 190km :?:

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

Ja mieszkam 110km od Łodzi 80 Od Opola i gdy TVP Łódź z analogu śnieży, ledwo coś widać to MUX 3 jeszcze jakoś łapie, ale jak się robi czysta to MUX 3 0%. Czyli jakiś wpływ muszą na siebie mieć.

Edit: podczas ostatniej konserwacji EC4 MUX 3 z Opola odbierał cały dzień (od 10 do 30%).

Maarcel

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Maarcel »

Mieszkam ok 2,5 - 3 km w lini prostej od nadajnika na kominie EC-4 (ul. Wacława).
Antena zbiorcza znajduje się na budynku, konserwator anteny zapewnia ze jest odpowiednia do odbioru DVB-T. Budynek nowy z 2009 roku, instalacja nowa.
Pomiędzy nadajnikiem, a anteną nie ma żadnych innych obiektów.

MUX-1 - jest ok - wszystko w pieknym odbiorze - zero zastrzeżeń.

MUX-2 - to jakiś dramat - kazdy przejeżdzający ulicą pojazd to zakłócenia. I skaczący sygnał od 30% do 100% O co chodzi ????

Czy to się poprawi do czasu wyłączenia sygnału analogowego?
Bo finał jest taki, ze wolę posłuchać radia, niż te piksele kolorowe oglądać.

Maarcel

pewusoft
Posty: 16
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 14:40

Re: Odp: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: pewusoft »

Pewnie przester. Jak z analogiem, też jakość obrazu się zmienia wraz z przejeżdżającymi autami? Jak tak, to instalacja pewnie jest wadliwa, jak nie, to sygnał może być zbyt mocny w stosunku do zamontowanej instalacji. Mux-2 jest na dużo niższym kanale, stąd różnica.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: cyber »

@Maarcel -antena może być sobie odpowiednia ale instalacja antenowa -zwłaszcza zbiorcza- to jeszcze wiele innych elementów ,które przy złej konfiguracji mogą mieć niekorzystny wpływ na odbiór...
Zresztą przy tak bliskiej odległości od nadajników dużej mocy Mux1/2 na kominie EC-4 to prawidłowy odbiór powinien być na przysłowiowym "widelcu". ;)
A tak poważnie -to spróbuj podłączyć do swojego odbiornika nawet kawałek kabla antenowego np. w formie otwartego dipola (1do2m.kabla zakończonego kilkunastocentymetrową żyłą główną odchyloną w jedną stronę natomiast odizolowny oplot w drugą stronę) lub antenę wewnętrzną-pasywną (bez wzmacniacza) i powinno wszystko zagrać...zwłaszcza -gdy okna masz w kierunku nadajnika.
Może przy okazji "złapiesz" jeszcze słabiutki Mux3 ,którego nadajnik jest też w pobliżu przy ul. Sienkiewicza ;)
Pozdrawiam.

Maarcel

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Maarcel »

Dziękuję. Powalczę i dam znać :)

Lusek

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Lusek »

a ja mam inny problem. Otóz kilka dni temu tvn polsat i inne programy z mux 2 mialem kodowane ( dziwne bo od sierpnia wszystko bylo ok). Minął jeden dzień i wszystko wróciło do normy. W niedziele wieczorem znów mam kodowane programy do dnia dzisiejszego. I teraz pytanie co się stało? Ręcznie wyszukuje mux 2 na kanale 24 lecz nie mam w ogóle sygnału. Wygląda na to że wyłapuje mi programy z tv mobilnej. Aczkolwiek wszystkie tvp mam odkodowane ( bez tvp seriale). Macie jakiś pomysł co się dzieje i co zrobic zeby złapać mux-2 ?


edit/ Polskie litery !!!

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: cyber »

Po pierwsze ...uzupełni profil o odbiornik ,antenę jaką używasz,miejscowość/dzielnice zamieszkania itd...
To klucz do sukcesu ;)
Jednak tak wróżac z fusów - owe kanały kodowne to tylko i wyłącznie MUX4(Mobilny) na k.40 nadawany także z EC4 ,Jeśli odbierasz kanały TVP to możliwe ,że jest to Mux1 (k.46)z EC4 lub Mux3 nadawany z TON przy ul. Sienkiewicza (k.47)...wróżąc dalej ...podajesz ,że nie masz Mux 2 (k.24) ...przyczyn może być kilka ...jednak wróżąc dalej wychodzi na to ,że masz jakąś antenę z wzmacniaczem ,który przesterowuje silny sygnał MUX1/2 z EC4 i do tego jakiś tam TV a prędzej decoder/stb który nie radzi sobie z tym wszystkim ,do tego jeśli sygnał masz z odbić,dochodzi zmienna pogoda i efekty masz takie jakie masz ...
Pozdrawiam.

Lusek

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Lusek »

mam dekoder manta nie pamiętam czy 02 czy 06, mieszkam w lodzi na ulicy kilińskiego 47. Antena nie wiem jaka jest ponieważ ojciec się tym zajmował, dlatego nie chce pisać czy ze wzmacniaczem czy bez żeby nie oszukać. mux2 w ogóle nie ma sygnału jak ręcznie szukam. mux 1 odbiera. Na pewno tv mobilna mi się wrzuca tylko pytanie co zrobić żeby mieć tvn i polsat i cala resztę. kilka dni temu wszystko było wporządku.

edit/ Polskie litery !!!

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: cyber »

Coś te Manty nie lubią Łodzi... ;) Mieszkasz tuż obok nadajnika Mux3 (k47) ul. Sienkiewicza ,który to masz 0.4 km od miejsca Twojego zamieszkania ,do EC4 masz 6km (kierunek Widzew)ale z tamtąd w przeciwieństwie do słabiutkiego Mux 3 są nadawane dużą mocą MUX1 k.46 oraz Mux2 k.24 ...
Znów wróżenie: Jeśli masz antenę na dachu kamienicy w której mieszkasz to pewnie jest to antena ze wzmacniaczem (w takim przypadku będziesz miał zasilacz z wtykiem na końcu kabla antenowego w domu) -jeśli tak to koniecznie musisz zastąpić wzmacniacz w puszczce anteny na symetryzator (k.21-69)a zasilacz od strony decodera zamienić na zwykły wtyk antenowy lub poprostu kupić antenę zewnętrzną pasywną (bez wzmacniacza) !!!
W tym przypadku jeśli Twój kabel antenowy jest jeszcze dobrej jakości oraz złącza będą precyzyjne to przy odpowiednim ukierunkowaniu anteny odbiór zarówno Muxów 1/2 z EC4 jak i Mux3 z Sienkiewicza musi być bezproblemowy.
Możesz też poexperymentować z anteną pokojową -wewnętrzną itp. spójrz na mój post nieco wyżej w odp. do @Maarcela.
Pozdrawiam.
Edit. Reasumując : Mieszkając tak blisko nadajnika/-ów nie należy używać anten aktywnych -ze wzmacniaczami- powodują one różnego rodzaju zakłócenia/przestery czego efektem może być częściowy lub całkowity zanik poszczególnych kanałów/Muxów w zależności także od warunków atmosferycznych ,tropo itd...

Lusek

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Lusek »

Ok w takim razie w pierwszej kolejności zamienię wzmacniacz na symetryzator. Może faktycznie antena ma za mocny sygnał. Powiem szczerze, że nie miałem pojęcia o tym, że antena może się sama przestroić w jakiś sposób. Jeśli chodzi o wejście do dekodera to mam takie jak napisałeś cyber. Więc tutaj nie będę musiał niczego zmieniać. Dam znać czy się udało.

Zablokowany