DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: cyber »

@Lusek -czytaj uważnie ! W przypadku wymiany wzmacniacza na symetryzator w puszce anteny -zasilacz z separatorem (na drugim koncu kabla ) koniecznie zamieniasz na standardowy wtyk antenowy ! W przeciwnym przypadku znów mogą się pojawić problemy ... jeśli kabel ma ślady chodźby lekkich pęknięć ,zagnieceń itp. kwalifikuje się do wymiany !
Pozdrawiam.

Lusek

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Lusek »

Ok. Zapytałem ojca jaka antena jest. Wszystko jest tak jak opisałeś cyber. Tak więc nie wiem co jest przyczyną w takim razie.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: cyber »

Piszę po raz ostatni ...głównym problemem w Twojej instalacji jest wzmacniacz :!: w puszce anteny -wymień go na SYMETRYZATOR (k.21-69);natomiast zasilacz(znajdujący się na drugim końcu kabla) zamień na ZWYKŁY WTYK ANENOWY,który to podłączysz do swojej MANTY.
Znów zgaduje ,że pewnie masz antenę siatkową ...takowa wystarczy ...pod warunkiem ,że wszystkie złącza wykonasz precyzyjnie a do tego kabel antenowy jaki posiadasz jest jeszcze dobrej jakości :!:
Szkoda już zaśmiecać wątku tym pseudo-problemem.
Pozdrawiam.
Edit. Antenę masz na dachu (więc dość wysoko) ,nadajniki MUX1/2/3 masz "pod nosem" więc pomyśl na chole...Ci wzmacniacz w takim przypadku :?:
Chyba tylko po to żeby zaśmiecać ten wątek oraz podobne wątki na innych forach ;)

Lusek

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Lusek »

ech... Tak się składa, że antena nie ma wzmacniacza. Prawdopodobnie dekoder sie uszkodzil.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: cyber »

Całkiem możliwe,jak pisałem Manty coś nie przepadają za silnym sygnałem -tak jak w Łodzi...tośmy się nadiagnozowali... :D
Na innym forum podałeś jednak ,że po podłączeniu innego odbiornika był ten sam problem ... :roll:
Więc coś tu nie gra ...ale koniec tematu!
Pozdrawiam.

kriseu

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kriseu »

Witam wszystkich.
Mam problem z odbiorem MUX-2. Kanały z MUX-1 i MUX-3 działają na przyzwoitym poziomie, natomiast na MUX-2 poziom siły sygnału oscyluje na poziomie 30% i strasznie się krzaczy.
Instalacja wygląda u mnie następująco:
Antena siatkowa połączona jest trójnikiem z dwoma telewizorami - jeden z wbudowanym tunerem dvb-t gdzie wszystko działa elegancko, do tego telewizora podpięty jest też zasilacz antenowy; oraz drugi telewizor z dekoderem WIWA HD90 gdzie występują problemy z odbiorem MUX-2. Dekoder był testowany w centrum Łodzi, gdzie sprawował się wzorowo, więc wykluczamy jego wadliwość.
Sygnał odbieram z rejonów Olechowa (Feliksin, stacja Ł.Olechów). Antena jest skierowana bezpośrednio na komin EC4 (w odległości 4km). Wokół nie ma większych przeszkód prócz pobliskiej stacji rozrządowej.
Próbowałem:
- Odłączyć zasilacz - co poskutkowało mocniejszym osłabieniem sygnału, zaś na telewizorze z wbudowanym dekoderem znikło kilka kanałów i zaczęły krzaczyć.
- Odłączyć telewizor z wbudowanym dekoderem od trójnika rozdzielającego - jak wyżej, brak napięcia z zasilacza od drugiego TV i efekt ten sam.
- Ustawić antenę w różnych kierunkach, co skutkowało jeszcze gorszym odbiorem.

Jakieś pomysły na rozwiązanie tego problemu? :)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kb997 »

Mux2 nadawany jest na kanale 24, mux1 k.46, mux3 k.47. Jeżeli mux2 nie odbiera wcale lub słabo to wychodzi na to, że:
1. Antena nie radzi sobie z niskimi kanałami i (lub)
2. Występuje tłumienie niskich kanałów w instalacji antenowej i (lub)
3. Występuje zakłócanie mux2 i (lub)
4. Wzmacniacz ma jakiś defekt lub się przesterowuje na kanale 24
Rozwiązania:
1. Wymiana wzmacniacza na symetryzator wraz z wymianą separatora zasilania na zwykły wtyk antenowy (możliwe zniknięcie odbioru mux3) następnie jak nie ruszy
2. Wymiana kabla antenowego i na próbę bezpośrednie podpięcie do Wiwy, jak nie ruszy
3. Wymiana anteny a jak nie ruszy
4. Ponowny kontakt na forum
Edit: zamiana podłączeń na rozdzielaczu bądź jego pominięcie na próbę.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: adac »

kriseu pisze: Antena siatkowa połączona jest trójnikiem z dwoma telewizorami ... do tego telewizora podpięty jest też zasilacz antenowy
No to teraz pytanie jaki to jest trójnik. Podaj oznaczenie.
Być może zrobiłeś ten błąd który się ciągle powtarza (bo forumowicze nie czytają) . Do instalacji z podziałem należy stosować specjalny rozdzielacz z jednym przejściem DC, np taki: RSI-03/ams .
Jeżeli podłączyłeś to na krótko zwykłym rozgałęźnikiem, to mogło się uszkodzić dowolne urządzenie w Twojej instalacji, najprędzej wejście tunera Wiwa albo zasilacz.

Druga sprawa , to jaki właściwie u Ciebie jest sygnał.

Żeby z tego wybrnąć: w antenie siatkowej (na dachu) załóż zwykły symetryzator. Wcześniej odłącz zasilacz i zamień wtyczkę przy tv na zwykła antenową.
Odłącz trójnik i zastąp go zwykłą złączką beczką F-F. Podłączaj po kolei odbiorniki i sprawdź sygnał. Porównaj, czy na jednym nie jest wyraźnie mocniejszy.

Jeżeli by to słabo wyglądało, należy sprawdzić wszystkie połączenia, a potem udać się na dach i pokręcić anteną. W różnych kierunkach, również bokiem i tyłem do nadajnika. Napisz o wynikach.

ps. na którym piętrze mieszkasz i czy masz widok na nadajnik, z okna, balkonu ?

kriseu

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kriseu »

Domek jednorodzinny, antena znajduje się na dachu, na wysokości ~10m i skierowana jest bezpośrednio na nadajnik EC4 z którym się widzi.
Pytanie tylko dlaczego wszystko działa wyśmienicie na telewizorze z wbudowanym tunerem - nic nie krzaczy, odbiera bez żadnych problemów.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kb997 »

Głowica telewizora ma prawdopodobnie większą czułość i selektywność. Sygnał wielokrotnie mocniejszego muxa na sąsiednim kanale nie powoduje jej przesterowania a jednocześnie widzi ten słabszy mux. To tak jakby porównać patrzenie z odległości 100m na zapaloną świecę za którą 50m dalej stoi gość i w twoją stronę świeci potężnym reflektorem ksenonowym. Normalnie chyba tego nie zobaczysz ale mając odpowiednie filtry optyczne zobaczysz wszystko. Tak samo z tunerem i TV, STB to gołe oko, dobry tv to układ filtrów, prościej już się chyba nie da.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kb997 »

Głowica telewizora ma prawdopodobnie większą czułość i selektywność. Sygnał wielokrotnie mocniejszego muxa na sąsiednim kanale nie powoduje jej przesterowania a jednocześnie widzi ten słabszy mux. To tak jakby porównać patrzenie z odległości 100m na zapaloną świecę za którą 50m dalej stoi gość i w twoją stronę świeci potężnym reflektorem ksenonowym. Normalnie chyba tego nie zobaczysz ale mając odpowiednie filtry optyczne zobaczysz wszystko. Tak samo z tunerem i TV, STB to gołe oko, dobry tv to układ filtrów, prościej już się chyba nie da.
Edit: pomyliłem wątki tu miało być ponadto:
Wymień wzmacniacz na symetryzator i zmień kabel. Potem pomyslimy

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: adac »

kriseu pisze: Pytanie tylko dlaczego wszystko działa wyśmienicie na telewizorze z wbudowanym tunerem - nic nie krzaczy, odbiera bez żadnych problemów.
Już wyżej odpowiedziałem: ponieważ Twoje eksperymenty z zasilaniem mogły załatwić głowicę w Wiwie.
- zrób tak: włącz obydwa odbiorniki, obserwuj obraz tylko na tv z tunerem dvb-t. Następnie wyjmij i ponownie podłącz wtyczkę antenową od Wiwy, zaobserwuj zmiany obrazu na tv. Możesz też sprawdzić jak zmieniają się paski siły /jakości sygnału.

- następnie podłącz Wiwę tam, gdzie teraz jest tv z tunerem (ten który dobrze odbiera). W tym miejscu masz też podłączony zasilacz antenowy. Drugiego przewodu z trójnika nigdzie nie podłączaj.
Sprawdź odbiór na Wiwie, porównaj z tym który był na tv z dvb-t.

- przy okazji możesz też zaspokoić moją ciekawość i napisać, jaki masz ten trójnik.

kepak

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kepak »

Mam takie pytanie.
Gdy włączono MUX 1 pogorszył mi się odbiór MUX 2 (wcześniej nie miałem problemów z MUX 2 na antenie z tunera usb, podłączoną do mojego stronga). Czy po wyłączeniu tv analogowej można liczyć na poprawę odbioru MUX 1, 2 ?
A MUX 3 ?

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: momus »

Póki nie zwiększą mocy MUX3 nie oczekiwał bym jakiejkolwiek zmiany. Zwłaszcza na druciku (antenka dołączona do tunera) na którym odbierasz.

Ostatnio kupiłem antenę do mojego tunera USB. O ile mux 1 i 2 odbieram teraz bez najmniejszego problemu (antena leży na szafie, wcześniej byle poruszenie kabelkiem i traciłem sygnał). O tyle o MUX3 nadal mogę zapomnieć. Mieszkając na 1 piętrze przy rondzie LL. Bez wystawienia anteny na zewnątrz nie mogę złapać stabilnego sygnału, a jak coś już złapię z odbicia, to wtedy nie mam 1 i 2.

Znajomy mieszka na 7 piętrze przy Kaliskim, on odbiera mux3 na kawałku drutu, bo nie ma przeszkód tyle co ja (no i mieszka zdecydowanie bliżej nadajnika).

kepak

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kepak »

To ja mieszkam na Chojnach i mam teraz siatkową antenę (technisat wg sprzedawcy, ale wątpię, przynajmniej ma porządny wzmacniacz z metalową puszką). Antena jest ustawiona w stronę Rzgowa i odbieram mux1,2,4 (czasami się zdarzają zwieszki, ale ogólnie jest ok, sygnał nie skacze). Jak nakierowałem ją na blok to odbieram dodatkowo Mux3 jednak z tym jest problem i zwieszki są dosyć częste.
A na moim osiedlu coraz więcej anten naziemnej, i to na balkonach co kiedyś było raczej rzadko stosowane.

Maarcel

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Maarcel »

Maarcel pisze:Mieszkam ok 2,5 - 3 km w lini prostej od nadajnika na kominie EC-4 (ul. Wacława).
Antena zbiorcza znajduje się na budynku, konserwator anteny zapewnia ze jest odpowiednia do odbioru DVB-T. Budynek nowy z 2009 roku, instalacja nowa.
Pomiędzy nadajnikiem, a anteną nie ma żadnych innych obiektów.

MUX-1 - jest ok - wszystko w pieknym odbiorze - zero zastrzeżeń.

MUX-2 - to jakiś dramat - kazdy przejeżdzający ulicą pojazd to zakłócenia. I skaczący sygnał od 30% do 100% O co chodzi ????

Maarcel
Obiecałem dać znać co było problemem to daję :)
Instalacja antenowa zbiorcza była ok.
Problemem było zwarcie w instalacji antenowej w lokalu - sztukowano przewód antenowy przy przenoszeniu gniazdka. Po zryciu ściany i usunięciu zwarcia wszystkie 3 MUX-y lecą na 100% :)

Pzdr
M.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kb997 »

No to akt desperacji się opłacił. Szkoda, że nie wszędzie administracja udostępnia AZART.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

Czyli od 20 maja będzie MUX 3 z nową lepszą mocą. ;)

Awatar użytkownika
Cebulsky
Posty: 83
Rejestracja: 8 marca 2013, o 18:35
Odbiornik: SENCOR STB 4001M4
Instalacja antenowa: MANTA MA301 + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa/ RTCN Wręczyca

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Cebulsky »

Jeżeli tak będzie to napewno przerzuce się na EC4 :)

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

Jest pewność że MUX 3 będzie na EC 4 powyżej 100kW, jeśli o to chodzi.

Zablokowany