DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

_chris_

Re: instalacja

Post autor: _chris_ »

jeśli tylko do odbioru DVB-T, to możesz próbować. Ale spróbuj najpierw może obie anteny pasywne.


thrax23

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: thrax23 »

Witam
W lutomiersku czyli około 20 km na zach od Łodzi sygnał jest. Wszystkie kanały z mux 3 działają b. dobrze bez zacięć. Ozorków jest w podobnej odległości wiec nie powinno być problemów.

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: kr16 »

tomek2925 pisze:http://img856.imageshack.us/f/instalacja.jpg/ zastanawiam się nad taką instalacją tylko nie wiem czy jest do końca właściwa
Jeszcze podaj lokalizację. Mam podobną instalację mieszkam na Złotnie na Kalisz mam ATX-55 i LNA177 a z Sienkiewicza miałem mały problem na kierunkowej Dipola z symetryzatorem bo mi zakłócał wzmacniacz z ATX pomogło dołożenie do Dipola 19 elementowego przedwzmacniacza LNA101

tomek2925

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: tomek2925 »

Mieszkam na Starych Chojnach i tą instalację chciałem właśnie wykonać antena na mikstat lub wręczyce będzie na samej górze masztu tj. ok 9 m nad ziemią ,na kalisz jest niska zabudowa na częstochwe trochę wystaje osiedle bloków 4 p.
kr16 pisze:
tomek2925 pisze:http://img856.imageshack.us/f/instalacja.jpg/ zastanawiam się nad taką instalacją tylko nie wiem czy jest do końca właściwa
Jeszcze podaj lokalizację. Mam podobną instalację mieszkam na Złotnie na Kalisz mam ATX-55 i LNA177 a z Sienkiewicza miałem mały problem na kierunkowej Dipola z symetryzatorem bo mi zakłócał wzmacniacz z ATX pomogło dołożenie do Dipola 19 elementowego przedwzmacniacza LNA101

tomek2925

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: tomek2925 »

mikstat kalisz 50-70 jakość ale przy wietrze mam mniejszy sygnał bo buja masztem a łódź jakość 100 anteny dwie dipol tri digit sumator st 1-60 i dziele sygnał na dwa tv rdz 211 w antenie na kalisz wzmacniacz lna 177 a w drugiej lna 101 byle do grudnia wtedy będzie mux 2 z łodzi i będzie można wyłączyć zasilanie z anten.Dodam jeszcze ze w dzien sygnał z kalisza potrafi zaniknąć. Pozdrawiam forumowiczów

bodak2

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: bodak2 »

Mieszkam w Zgierzu na ul. Staffa na 4 piętrze, antena ( Televes DAT HD wtrybie pasywnym - to znaczy nie jest zasilana ) skierowana mniej więcej na Sienkiewicza w łodzi. Siła sygnału ok. 77, jakość ok. 85. Wartości te nieznacznie mogą się zmieniać w ciągu dnia. Odbiór mam bardzo dobry. Obraz bardzo rzadko się zacina ale nie przeszkadza to w oglądaniu.

marc
Posty: 18
Rejestracja: 4 maja 2011, o 00:18

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: marc »

Retkinia. ASUS My Cinema U3100 Mini na załączonej antence. Jakość i siła sygnału: 0% : (
Będę próbował dalej, ale marnie to widzę. Rozumiem 15, 10 czy 5%, ale wszędzie 0 :shock: :?: :!:

_chris_

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: _chris_ »

marc pisze:Retkinia. ASUS My Cinema U3100 Mini na załączonej antence. Jakość i siła sygnału: 0% : (
Będę próbował dalej, ale marnie to widzę. Rozumiem 15, 10 czy 5%, ale wszędzie 0 :shock: :?: :!:
Po pierwsze, to niektóre tunery potrafią tak mieć, że jak nie mogą prawidłowo odebrać sygnału DVB-T, to pokazują zerowy poziom sygnału. Może i ten taki jest.

A po drugie, to odbiór na tych dołączonych antenkach graniczy zwykle z cudem albo z bardzo, bardzo dużą ilością szczęścia... Nie wiesz, że nadawane w Polsce DVB-T należy odbierać na antenach zewnętrznych...? Zrób sobie może prawdziwą antenę testową i powędruj z nią po mieszkaniu albo wystaw za okno. Tu masz opis http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=37899#p37899

marknet

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: marknet »

Moja lokalizacja to Złotno.
Antena zwykła siatka z marketu.
Wzmacniacz antenowy 35 dB bez ekranu, chyba W995.
Jeżeli chodzi o nadajnik przy ul.Sienkiewicza odbiera bez problemu MUX3.
Po zmianie kierunku na Częstochowę (Wręczyca) lub Kalisz (Mikstat) brak odbioru MUX2.
Dodatkowo sprawdziłem sygnał analogowy z Częstochowy i Kalisza odbiór jest, ale obraz jest zaśnieżony, w kolorze dźwięk poprawny. Tylko te programy analogowe nadają z mocą 200 kW, MUX2 z tych lokalizacji to przecież 100 kW. Powierzchnia gruntu to 184 m n.p.m. plus wysokość budynku około 10 m. Moje Pytania do MUX2 Kalisz lub Częstochowa:
1.Czy zmienić antenę na kierunkową o dobrym zysku energetycznym ?
2.Zmienić wzmacniacz antenowy na ekranowany ?
3.Jeżeli mam zmienić wzmacniacz to z jakim wzmocnieniem ?
4.Czy można ewentualnie gdzieś pożyczyć antenę aby sprawdzić jakość odbioru ?

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: kr16 »

marknet pisze:Moja lokalizacja to Złotno.
Antena zwykła siatka z marketu.
Wzmacniacz antenowy 35 dB bez ekranu, chyba W995.
Jeżeli chodzi o nadajnik przy ul.Sienkiewicza odbiera bez problemu MUX3.
Po zmianie kierunku na Częstochowę (Wręczyca) lub Kalisz (Mikstat) brak odbioru MUX2.
Dodatkowo sprawdziłem sygnał analogowy z Częstochowy i Kalisza odbiór jest, ale obraz jest zaśnieżony, w kolorze dźwięk poprawny. Tylko te programy analogowe nadają z mocą 200 kW, MUX2 z tych lokalizacji to przecież 100 kW. Powierzchnia gruntu to 184 m n.p.m. plus wysokość budynku około 10 m. Moje Pytania do MUX2 Kalisz lub Częstochowa:
1.Czy zmienić antenę na kierunkową o dobrym zysku energetycznym ?
2.Zmienić wzmacniacz antenowy na ekranowany ?
3.Jeżeli mam zmienić wzmacniacz to z jakim wzmocnieniem ?
4.Czy można ewentualnie gdzieś pożyczyć antenę aby sprawdzić jakość odbioru ?
Pozdrawiam Kolegę z osiedla :D
1. Zmienić polecam TRI-DIgit Dipola spróbuj z samym symetryzatorem albo np. LNA-101 powinno spokojnie odebrać chyba, że masz ciężki profil terenu do nadajnika.
2. tak jak pisałem polecam LNA-101
3.jak najsłabszy do 15dB myślę, że będzie ok jeśli chodzi o Mikstat.
4. w to wątpię...

tomek19999

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: tomek19999 »

kr16 pisze:
marknet pisze:Moja lokalizacja to Złotno.
Antena zwykła siatka z marketu.
Wzmacniacz antenowy 35 dB bez ekranu, chyba W995.
Jeżeli chodzi o nadajnik przy ul.Sienkiewicza odbiera bez problemu MUX3.
Po zmianie kierunku na Częstochowę (Wręczyca) lub Kalisz (Mikstat) brak odbioru MUX2.
Dodatkowo sprawdziłem sygnał analogowy z Częstochowy i Kalisza odbiór jest, ale obraz jest zaśnieżony, w kolorze dźwięk poprawny. Tylko te programy analogowe nadają z mocą 200 kW, MUX2 z tych lokalizacji to przecież 100 kW. Powierzchnia gruntu to 184 m n.p.m. plus wysokość budynku około 10 m. Moje Pytania do MUX2 Kalisz lub Częstochowa:
1.Czy zmienić antenę na kierunkową o dobrym zysku energetycznym ?
2.Zmienić wzmacniacz antenowy na ekranowany ?
3.Jeżeli mam zmienić wzmacniacz to z jakim wzmocnieniem ?
4.Czy można ewentualnie gdzieś pożyczyć antenę aby sprawdzić jakość odbioru ?
Pozdrawiam Kolegę z osiedla :D
1. Zmienić polecam TRI-DIgit Dipola spróbuj z samym symetryzatorem albo np. LNA-101 powinno spokojnie odebrać chyba, że masz ciężki profil terenu do nadajnika.
2. tak jak pisałem polecam LNA-101
3.jak najsłabszy do 15dB myślę, że będzie ok jeśli chodzi o Mikstat.
4. w to wątpię...
Ja również pozdrawiam Kolegę z okolicy. U mnie Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177 (który okazał się za mocny), ustawiony na Mikstat. Dzisiaj, kierując się sugestiami Kolegi kr16 podłączyłem zasilacz regulowany i po zjechaniu z napięciem MUX-2 przestał zacinać, ale ostro tnie MUX-3 z Sienkiewicza. Chyba nie obejdzie się bez dodatkowej anteny. Być może na Mikstat wystarczy ATX-55, a Sienkiewicza opękasz siatką. Ja dzisiaj nie kupiłbym Tri Digita, tylko właśnie ATX-55 z LNA-101 - dużo taniej, a po włączeniu emisji z EC4, to już w ogóle bez wzmacniacza.
Pozdrawiam

marknet

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: marknet »

Dzięki kr16 i tomek19999 :D

A tak to wygląda na kierunku Mikstat:

Obrazek

A tak Wręczyca:
Obrazek

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: kr16 »

Obrazek

u mnie jest tak. Dziś z nudów zdjąłem ATX-55 wrzuciłem TRI-Digit Dipola z symetryzatorem i niestety 0 sygnału. Wrzuciłem LNA-101 też 0 dopiero LNA-177 i jakość ok 80%. Generalnie wydaje mi się, że u mnie lepiej się sprawował ATX.

tomek19999

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: tomek19999 »

kr16 pisze:Obrazek

u mnie jest tak. Dziś z nudów zdjąłem ATX-55 wrzuciłem TRI-Digit Dipola z symetryzatorem i niestety 0 sygnału. Wrzuciłem LNA-101 też 0 dopiero LNA-177 i jakość ok 80%. Generalnie wydaje mi się, że u mnie lepiej się sprawował ATX.
Ciekawe skąd taka różnica w profilu terenu między Tobą a Kolegą marknet? Przecież wasze lokalizacje to Złotno. U mnie wygląda to tak:
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5151185151
Jak u Ciebie sytuacja z MUX-3? U mnie tnie strasznie od kiedy obniżyłem napięcie zasilające wzmacniacz. MUX-2 idzie OK, bez zacięć. Bez dodatkowej anteny na Sienkiewicza chyba się nie obejdzie. Czym połączyć te anteny (Tri Digit z LNA-177 i kilkuelementowa Yagi bez wzmacniacza? Czy to się nada http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizy ... _C0910.htm?

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: kr16 »

tomek19999 pisze:
kr16 pisze:Obrazek

u mnie jest tak. Dziś z nudów zdjąłem ATX-55 wrzuciłem TRI-Digit Dipola z symetryzatorem i niestety 0 sygnału. Wrzuciłem LNA-101 też 0 dopiero LNA-177 i jakość ok 80%. Generalnie wydaje mi się, że u mnie lepiej się sprawował ATX.
Ciekawe skąd taka różnica w profilu terenu między Tobą a Kolegą marknet? Przecież wasze lokalizacje to Złotno. U mnie wygląda to tak:
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5151185151
Jak u Ciebie sytuacja z MUX-3? U mnie tnie straszni
e od kiedy obniżyłem napięcie zasilające wzmacniacz. MUX-2 idzie OK, bez zacięć. Bez dodatkowej anteny na Sienkiewicza chyba się nie obejdzie. Czym połączyć te anteny (Tri Digit z LNA-177 i kilkuelementowa Yagi bez wzmacniacza? Czy to się nada http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizy ... _C0910.htm?
mux 3 u mnie jakość trzyma 80 mux 2 to samo na kalisz tri-digit i lna 177 na Sienkiewicza 19 elementowa Dipol i lna 101 - niestety z symetryzatorem klatkowal obraz do tego regulowany zasilacz i zwrotnica za-1 i tak zostawię do czasu mux 2 z Łodzi później wywale wzmacniacze i zaloze symetryzatory

marc
Posty: 18
Rejestracja: 4 maja 2011, o 00:18

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: marc »

_chris_ pisze:
marc pisze:Retkinia. ASUS My Cinema U3100 Mini na załączonej antence. Jakość i siła sygnału: 0% : (
Będę próbował dalej, ale marnie to widzę. Rozumiem 15, 10 czy 5%, ale wszędzie 0 :shock: :?: :!:
Po pierwsze, to niektóre tunery potrafią tak mieć, że jak nie mogą prawidłowo odebrać sygnału DVB-T, to pokazują zerowy poziom sygnału. Może i ten taki jest.

A po drugie, to odbiór na tych dołączonych antenkach graniczy zwykle z cudem albo z bardzo, bardzo dużą ilością szczęścia... Nie wiesz, że nadawane w Polsce DVB-T należy odbierać na antenach zewnętrznych...? Zrób sobie może prawdziwą antenę testową i powędruj z nią po mieszkaniu albo wystaw za okno. Tu masz opis http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=37899#p37899
Antena testowa wypróbowana, coś innego od niej też. Siła sygnału 0, jakość skakała do 10 %.
Wniosek. Aby cokolwiek na Retkini odebrać trzeba mieszkać na ostatnich piętrach wieżowców, albo mieć jakimś cudem w miarę bezpośredni widok na Sienkiewicza. W moim przypadku mogę zapomnieć o jakimkolwiek odbiorze. Chyba, że moc nadajnika wzrośnie co najmniej kilkadziesiąt razy.

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: kr16 »

Dziś znowu z nudów siedziałem na dachu i kręciłem Tri-Digit wycelowałem na Częstochowę i bez problemu mux-2 się melduje z jakością ok 65% i dużo mniej przycina niż Kalisz.

akte

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: akte »

Możecie mi odpowiedzieć, czy nadajnik MUX-3 w Łodzi nadal nadaje sygnał?
28 kwietnia ustawiłem w telewizorze częstotliwość na którym nadawany był sygnał, telewizor znalazł i zaprogramował 5 programów. Oglądałem i cieszyłem sie z jakości programów kilka dni, po czym pewnego majowego dnia na ekranie pojawiły się "kwadraciki" i przerywany dźwięk. Od tamtej pory do dnia dzisiejszego nie mam sygnału, a w telewizorze pokazuje się czarny obraz i komunikat "synał słaby lub brak sygnału, sprawdź kabel antenowy". Dodam, że zupełnie nic nie zostało przestawiane, ani przy antenie, ani w ustawieniach telewizora. Programy analogowe oglądam jak kiedyś. Miejsce odbioru Konstantynów.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: ANDPOL »

Nadaje cały czas.

Zablokowany