DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Przemo »

Akurat sygnał przechodzi przez bloki, ale myślę nad instalacją na dachu lub balkonie z masztem ok 4m, co i tak wyjdzie prawie na jedno. Nie wiem, czy próbować na samym symetryzatorze, czy może pójść na całość i zastosować Televes DAT HD BOSS Mix, bo w razie czego można ustawić analog TVP 1 na kanale 7 i poczekać na start pobliskiego MUX-2 w grudniu. Może jeszcze spróbować z Raszynem? Częstochowa raczej odpada, to zupełnie inny kierunek i można zyskać komercyjne, przy braku analogowych TVP. Przyznam się, że jeszcze z takim chaosem jak w Łodzi się nie spotkałem. Nawet w przyszłości MUX-3 ma być przeniesiony na obiekt Łódź Zygry, a MUX-2 z EC-4, co będzie w większości przypadków powodować konieczność stosowania kilku anten. :roll: Tutaj link do pdf z profilem terenu http://w921.wrzuta.pl/plik/4gRZhYh0v9d/mappdfexport

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: micial »

Co do raszyna to DVB-T odpada, na sąsiednich kanałach masz analogi z EC-4.
W najbliższym sąsiedztwie masz kilka bloków więc bez masztu ani rusz.
Przemo pisze:Akurat sygnał przechodzi przez bloki, ale myślę nad instalacją na dachu lub balkonie z masztem ok 4m, co i tak wyjdzie prawie na jedno. Nie wiem, czy próbować na samym symetryzatorze, czy może pójść na całość i zastosować Televes DAT HD BOSS Mix, bo w razie czego można ustawić analog TVP 1 na kanale 7 i poczekać na start pobliskiego MUX-2 w grudniu. Może jeszcze spróbować z Raszynem? Częstochowa raczej odpada, to zupełnie inny kierunek i można zyskać komercyjne, przy braku analogowych TVP. Przyznam się, że jeszcze z takim chaosem jak w Łodzi się nie spotkałem. Nawet w przyszłości MUX-3 ma być przeniesiony na obiekt Łódź Zygry, a MUX-2 z EC-4, co będzie w większości przypadków powodować konieczność stosowania kilku anten. :roll: Tutaj link do pdf z profilem terenu http://w921.wrzuta.pl/plik/4gRZhYh0v9d/mappdfexport

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: micial »

Aha co do wzmacniaczy to zapomnij, na tym osiedlu ;) to kiepski sprzęt mcz potrafi "łapać" zniekształconą fonie od polsatu z EC4 taki jest poziom sygnału. Aha z tego powodu też odpada mikstat, azymut zbierzny z ec4.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Przemo »

O.K. czyli pozostaje MUX-3 na kanale 47 i od grudnia MUX-2 na kanale 24z pobliskiego EC-4. Maszt będzie albo na dachu (zależy jak wypowie się w tym temacie spółdzielnia) lub na balkonie, ale ponad dachem bloku. Nadal nie wiem, co z anteną? Myślałem nad tym televesem z uwagi na dobór wzmocnienia dla poszczególnych emisji i odbiór VHF, ale wzmacniacz możne nie wyrobić przy odległości 2,5 km od komina EC. Co prawda produkty tej firmy jeszcze mnie nie zawiodły, ale sam już nie wiem. Gdybym miał możliwość instalacji na bloku, to wybrałbym ATX 91 z symetryzatorem i dzięki ustawieniu na RON komin EC byłby z boku, co w przyszłości po uruchomieniu MUX-2 z tego obiektu raczej nie powinno powodować przesterowania. Normalnie jestem w kropce. :|

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: micial »

Spółdzielnia oficjalnie nie robi problemów, ale pod warunkiem:
- obejma na komin z masztem
- kabel życzą sobie puszczać wywietrznikiem
- kwit ze zgodą podobno to tylko formalność

Chyba, że maszt w tym przypadku z balkonu.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Przemo »

micial pisze:Spółdzielnia oficjalnie nie robi problemów, ale pod warunkiem:
- obejma na komin z masztem
- kabel życzą sobie puszczać wywietrznikiem
- kwit ze zgodą podobno to tylko formalność

Chyba, że maszt w tym przypadku z balkonu.
W tygodniu zapewne będę wiedział co i jak. Jeszcze myślę nad anteną. ;)

antena

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: antena »

Kiedy i skąd mux3 z prawdziwego zdarzenia dla Łodzi? Jest już wyznaczona jakaś konkretna data wraz z lokalizacją? Wielkie miasto, nie po raz pierwszy traktowane po macoszemu. Mux2 prawie na samym końcu(grudzień 2011), a obecnie dostępny mux3 z mocą 0,4kW, to śmiech na sali.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Przemo »

Jestem już po montażu i próbach odbioru DVB-T na wschodnim krańcu Łodzi. Zastosowałem antenę ATV 21 21/60 z symetryzatorem. O dziwo udało mi się odebrać oba Muxy z Raszyna, niestety wieczorem sytuacja się zmieniała na niekorzyść i zanikał MUX-3 i czasami również MUX-2. Podejrzewam, że faktycznie komin EC-4 bruździ w eterze i stąd ta sytuacja, że mimo zadowalającej mocy sygnału poziom BER i jakość były nieakceptowalne, co powodowało zaniki sygnału. Postanowiłem spróbować z Przysuchą na kanale 37 i tutaj już nie było problemu. Wieczorem moc 40-45%, jakość 100% i zero błędów, w ciągu dnia jakość spadała do 30-35%, a moc do ok. 20-25%, przy czym cały czas obraz był stabilny bez zacięć :) .

Awatar użytkownika
Yaper
Posty: 48
Rejestracja: 4 października 2010, o 18:35
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MeCool KII Pro, Xiaomi Mi TV 4A
Instalacja antenowa: MLog 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa / PKiN

Odbiór DVB-T w Łodzi i okolicach z RTCN Konin Żółwieniec

Post autor: Yaper »

Udało mi się złapać MUX-2 z Konina w Głownie (107 km).
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm
zamontowana na 3 piętrze bloku (os. Sikorskiego) po zachodniej stronie.
Odbiór jest stabilny i mam nadzieję, że będzie taki nadal. Będę informował.

Jakiś czas temu w nocy udało mi się złapać Konin także w Łodzi na os. Retkinia na antenie dołączonej do laptopowej karty tunera AverMedia (malutka teleskopówka bez wzmacniacza).
Zdarzały się sporadyczne, chwilowe "dropy" niemniej jednak musiała to być zasługa bardzo dobrej propagacji.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

MUX2 w Łodzi? Pytanie do Emitela.

Post autor: ANDPOL »

W opublikowanym harmonogramie widnieje data uruchomienia 31.12.2012 r. Pytanie do Emitela, czy to błąd, czy termin faktycznie został przesunięty o rok? Mam nadzieję, że to błąd. Z drugiej strony taki błąd na stronie UKE? Kto tam pracuje? :evil:
Ostatnio zmieniony 23 sierpnia 2011, o 12:09 przez ANDPOL, łącznie zmieniany 1 raz.

gregor2010

Re: MUX2 w Łodzi?

Post autor: gregor2010 »

Analogiczny problem był już poruszany http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 012#p56733
Jarosław Bałuka pisze:Hm.. będziemy wyjaśniać tę różnicę.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: MUX2 w Łodzi?

Post autor: ANDPOL »

No faktycznie. Żeby operator nie wiedział :?:

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Kpc21 »

A jak na tej antenie wygląda odbiór analogu z Konina?

Masz może możliwość skierowania tego Tri-Digita na Raszyn, ew. na Łódź (może na takiej antenie coś się wyłapie, pomimo kiepskiej lokalizacji nadajnika, mocy 400W i emisji kierunkowej na południe) i sprawdzenia, czy będzie MUX-3?

Edit: Nie rób tego dzisiaj (tzn. 24.08) bo dzisiaj na siatce odbieram prawie czystą TVP2 z Częstochowy, o Koninie nie mówiąc, tak więc dzisiaj taki test nie ma sensu.

Awatar użytkownika
Yaper
Posty: 48
Rejestracja: 4 października 2010, o 18:35
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MeCool KII Pro, Xiaomi Mi TV 4A
Instalacja antenowa: MLog 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa / PKiN

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Yaper »

Z tego co pamiętam to złapał kilka analogowych programów.
Ogólnie śnieżyły dosyć mocno, ale jeden czy dwa dało się oglądać.

Na Raszyn kierowałem przez otwarte okno z ręki i jak dobrze przymierzyłem to obraz i dźwięk się pojawiał (zarówno MUX-2 jak i 3). Niestety antena jest spora tak więc ciężko to było utrzymać stabilnie. ;)
Dodatkowo testy były prowadzone z mieszkania na przedostatnim piętrze a na kierunku na Warszawę stoi inny blok takiej samej wysokości i trochę zasłania.

Na Łódź antena była kierowana, tylko niestety TV Sharp wyciął numer i mówił że moc sygnały 80% a jakość zła (i na tej częstotliwości nie znalazl kanałów cyfrowych). Stwierdziłem, że widocznie górka w Imielniku tak przesłania widok nadajnika, że degradacja sygnału jest zbyt duża. Potem wykierowałem na Konin i pokazywał troszkę niższą wartość mocy i jakość też złą.
Niestety ja tez dałem ciała bo sprawdzałem w opcji skanowania pojedynczego kanału. Chwilę później puściłem skanowanie całego pasma i znalazł pięknie MUX-2 z Konina. Nie miałem już czasu z powrotem wracać na Łódź, tak więc będę musiał ponowić testy.

witeczeks

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: witeczeks »

Witam,

Odnoszę wrażenie, że po dzisiejszej burzy jakby nadajnik MUX3 jeszcze bardziej osłabł...
z tych marnych 400W (albo coś się stało z kierunkowością w kierunku zachodnim...)
czy może ktoś potwierdzić moje odczucia...?
W pierwszym momencie myślałem, że to coś z moją instalacją antenową, ale wszystkie pozostałe kanały analogowe odbierają poprawnie (tylko siła sygnału spadła znacznie Mux'a 3)

Pozdrawiam

andyg

Re: MUX2 w Łodzi? Pytanie do Emitela.

Post autor: andyg »

Ten sam problem z Leżajskiem. Co jest do ch...?

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: MUX2 w Łodzi? Pytanie do Emitela.

Post autor: Kpc21 »

Problem został już wyjaśniony:
Jarosław Bałuka pisze:
kr16 pisze:Panie Jarosławie czy faktycznie Łódź "wyleciała" z tego roku z MUX-2 i ruszy razem z MUX-1 ale dopiero w przyswzłym roku? z góry dziękuję za informacje i Pozdrawiam.
Wg mojej wiedzy Łódź jest w tym roku.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=57252#p57252

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Kpc21 »

Skoro TVN przez górkę się przebija, to raczej nie ona jest problemem. Mi to wygląda na jakieś zakłócenia - tylko od czego?

pawlak2
Posty: 34
Rejestracja: 14 maja 2011, o 09:44
Odbiornik: LV6TBOXHD, LV9H
Instalacja antenowa: DIPOL 16
5-te piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: TON Łódź/EC4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: pawlak2 »

Kpc21 pisze:Skoro TVN przez górkę się przebija, to raczej nie ona jest problemem. Mi to wygląda na jakieś zakłócenia - tylko od czego?
Na Bielawskiej na kilkunastoelementowej Yagi ze wzmacniaczem też MUX 3 brak. Jednak TVN na ciut większą moc.
Na inne kierunki nie próbowałem jeszcze przestawiać anteny.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: BadBoy475 »

Dziś przed południem zauważyłem że do MUX3 nadawanego z Raszyna dołączono TVP INFO Łódź. Niestety aktualnie znowu jest tylko TVP INFO Warszawa.

Uważam że nadawanie łódzkiego programu regionalnego z Raszyna byłoby doskonałym pomysłem gdyż pokryło by to swoim zasięgiem całą wschodnią część woj. łódzkiego.

W związku z tym mam pytanie do Pana Jarosława czy są to przymiarki do stałej emisji czy tylko jakieś testy ?

Jeśli ma to być stała emisja to byłaby doskonała wiadomość bo oczywiście na odbiór z Łodzi programu regionalnego w cyfrowej jakości w mojej okolicy niema żadnych szans a jakby nie było mieszkam w województwie łódzkim ;)

Zablokowany