DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Kpc21 »

Czy EC-4 ma status RTCN? Zdaje się że nie. Raz w jakimś dokumencie spotkałem się ze skrótem pTON (cokolwiek by to znaczyło). I pewnie tak jest rzeczywiście.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

A ja widziałem SN Łódź/ Komin EC4 RSTV.

Tak w ogóle to coś mało tych obiektów nadawczych w Łódzkim. Liczę na to że KRRiT oraz UKE wydają więcej pozwoleń.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Kpc21 »

Nadajnik MUX1 na EC4 się krztusi.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: momus »

Oglądam teraz "Miasto morza" piękne HD, dźwięk 5.1 (chociaż i tak słucham mpeg bo nie mam głośników, ale sprawdzałem są wszystkie .5.1 kanałów) i nic mi się nie ksztusi

chociaż nie powiem jakiś ------- zaczął zakłócać sygnał, albo komuś telefon w domu dzwoni i nie odbiera :/

Chyba że w Łodzi nad nadajnikiem burza jest.

edited. znalazłem przyczynę, telefon mi się zaczął synchronizować :D przełączyłem go na wifi i zakłócenia minęły. Także z nadajnikiem EC4 wszystko wporządku

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Kpc21 »

To problem jest widocznie z instalacją antenową (w tej chwili odbieram tyłem bo antena się obróciła i nie ma kto poprawić - ale praktycznie nie wpływa to na odbiór). Tylko dlaczego siła sygnału co jakiś czas spada mi z 90% do zera i dzieje się to tylko przy MUX1?

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: momus »

Inna częstotliwość, inne rozchodzenie się sygnału, odbijanie, tłumienie, dlatego masz problem akurat z mux1.

Przykładowo, u mnie teraz mux1 jakość 100%, mux2, 95%, inaczej ustawie drucik i już stracę mux1 a zyskam 100% mux2, opuszczę 4 ściany domu, pójdę na trzepak gdzie mam uchwyty na hamak, tam zamontuje antenkę i będzie w obu muxach jakość 100%, bo ściany nie zaburzają rozchodzenia się sygnału, nie odbijają/tłumią go

Może być też wina samych warunków pogodowych, chmury, większa/mniejsza wilgotność i już się inaczej sygnał rozchodzi.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

Jakoś dzisiaj mam 100% MUX 1 z Łodzi :shock: Ale nie do końca. Mam pikseloze bo jakiś facet niedaleko mnie wjechał do rowu i nie jest w stanie wyjechać :D
A mi się wszystko tnie, dotyczy to również MUX 3 :(

Jednak NTC ma swoje wady i to widać. Myślę że problem z przejeżdżającymi pojazdami nie jest nikomu obcy.

kucyk20

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kucyk20 »

U mnie na przykład pięknie zakłócają tramwaje z Kościuszki (ulica równoległa do Wólczańskiej). W tedy na MUX1 siła sygnału spada do zera. A że jest to trasa na której jest chyba pięć lini (w obie strony) to oglądać się nie da, chyba że w nocy. :evil:

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Kpc21 »

Jak zamiast porządnej anteny masz kawałek plastiku, to się nie dziwię.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: momus »

Dokładnie, na al. Politechniki też masz tramwaje, do tego miałem mieszkanie po "drugiej stronie torów", czyli sygnał musiał przejść przez drogę i nie miałem takich problemów.

Ba, zanim jeszcze nadawał MUX1, byłem u siostry w 3 akademiku PŁ, 1 piętro, oko od samiuśkiej ulicy, na mojej antence od tunera DVB-T oglądałem sobie mux3 na stoliku przy oknie (okno od wschodu więc wystawiając antenkę kawałek za ścianę nawet łapało sygnał, wewnątrz pomieszczenia sygnału nie było). No i nawet tak marnego sygnału na zwykłej antence nie zakłócały tramwaje (pomijając hałas).

Jeśli masz jakąś plastikową ze wzmacniaczem, to zwyczajnie wzmacniacz jest za silny i łapie wszystkie zakłócenia.

P.S. z tego co czytam, to antena ta ma dość duży wzmacniacz, i pewnie stąd te problemy. Z łódzkiego nadajnika, 40KM od EC4 odbieram sygnał na antenie bez wzmacniacza. Możesz mieć przesterowany sygnał i wzmocnione zakłócenia, stąd tramwaje tak mocno wpływają na twój odbiór.

P.S.2 cytat z jednego sklepu odnośnie tej anteny:
Kupiłem ten produkt z myślą o poprawie odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Antena bardzo dobrze wykonana, ale w ogóle się nie sprawdziła (jakość 10-15%). Na pięciu metrach koncentryka miałem lepszy odbiór. Po własnoręcznej modyfikacji jest super. w Łodzi MUX 2 i 3 odbiera na 95-100% jakości. p.s. Po małej walce otworzyłem panel, gdzie są dwa druty. Zamieniłem je na połączony okrąg z pół metrowego koncentryka i sygnał jest idealny. Pozdrawiam.
P.S.3 na elektrodzie (takie forum), nie pozostawiają na niej suchej nitki, ponoć 2 kawałki drutu i bardzo silny wzmacniacz, odradzają i wyśmiewają producenta :/ proponuje wymienić antenę a problemy z odbiorem powinny zniknąć, poza tym jeśli masz problemy z mux1 to i z mux3 tym bardziej (kanał obok, mniejsza moc), chyba że masz nadajnik pod nosem.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

Polsat w analogu z EC 4 faluje czyli lekko śnieży - śnieży itd.. Tak samo MUX 1 pikseloza - spokój.
Z MUX 2 nie ma takich problemów.
Według DVB-T map do EC 4 mam 102.4 km.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: momus »

Zajrzyj sobie tutaj: http://radiopolska.pl/wykaz/polskatv.php
Sprawdź jakie nadajniki nadają na częstotliwości 674MHz oraz na częstotliwości 679,25MHz*analogowe kanały). Teraz wiesz gdzie mieszkasz, sprawdź moce i zobacz który nadajnik jest bliżej, ten z listy czy EC4. Jeśli z listy (szczególnie analogowy), no to masz problem i musisz czekać aż zostanie wyłączony, po prostu ci się wcina na pasmo.

kucyk20

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kucyk20 »

momus pisze:Dokładnie, na al. Politechniki też masz tramwaje, do tego miałem mieszkanie po "drugiej stronie torów", czyli sygnał musiał przejść przez drogę i nie miałem takich problemów.

Ba, zanim jeszcze nadawał MUX1, byłem u siostry w 3 akademiku PŁ, 1 piętro, oko od samiuśkiej ulicy, na mojej antence od tunera DVB-T oglądałem sobie mux3 na stoliku przy oknie (okno od wschodu więc wystawiając antenkę kawałek za ścianę nawet łapało sygnał, wewnątrz pomieszczenia sygnału nie było). No i nawet tak marnego sygnału na zwykłej antence nie zakłócały tramwaje (pomijając hałas).

Jeśli masz jakąś plastikową ze wzmacniaczem, to zwyczajnie wzmacniacz jest za silny i łapie wszystkie zakłócenia.

P.S. z tego co czytam, to antena ta ma dość duży wzmacniacz, i pewnie stąd te problemy. Z łódzkiego nadajnika, 40KM od EC4 odbieram sygnał na antenie bez wzmacniacza. Możesz mieć przesterowany sygnał i wzmocnione zakłócenia, stąd tramwaje tak mocno wpływają na twój odbiór.

P.S.2 cytat z jednego sklepu odnośnie tej anteny:
Kupiłem ten produkt z myślą o poprawie odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Antena bardzo dobrze wykonana, ale w ogóle się nie sprawdziła (jakość 10-15%). Na pięciu metrach koncentryka miałem lepszy odbiór. Po własnoręcznej modyfikacji jest super. w Łodzi MUX 2 i 3 odbiera na 95-100% jakości. p.s. Po małej walce otworzyłem panel, gdzie są dwa druty. Zamieniłem je na połączony okrąg z pół metrowego koncentryka i sygnał jest idealny. Pozdrawiam.
P.S.3 na elektrodzie (takie forum), nie pozostawiają na niej suchej nitki, ponoć 2 kawałki drutu i bardzo silny wzmacniacz, odradzają i wyśmiewają producenta :/ proponuje wymienić antenę a problemy z odbiorem powinny zniknąć, poza tym jeśli masz problemy z mux1 to i z mux3 tym bardziej (kanał obok, mniejsza moc), chyba że masz nadajnik pod nosem.
Wiem doskonale co to za antena tylko dziwi mnie dlaczego te problemy mam z MUX1. MUX2 i MUX3 odbieram na 100%. Ten sam efekt mam na tej antenie http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm bez wzmacniacza.

PS. Jak byś poszukał to znalazł byś mnie na elektrodzie :D

burza79

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: burza79 »

Brak sygnału muxa 1,2 z Ec4.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

Chyba już z pół godziny nie ma.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Jarosław Bałuka »

Planowa przerwa konserwacyjna.

kepak

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kepak »

Cieszę się ,że wpierw sprawdziłem bo inaczej babrałbym się z kablami przy kiepsko zamontowanym multiswitchu.

Trzeba by coś jeszcze napisać na temat odbioru. W ramach chęci wyłączenia się od [edit] operatora TVK (tylko internet mają dobry) bo za tv płacimy 9 zł/mc. a oferta jest gorsza niż w tv naziemnej analogowej. Zamontowałem na balkonie siatkową antene technisat terrate + satelitke (na całym osiedlu, nie widziałem gdzie indziej zamontowanej na balkonie anteny siatkowej). Wszystko jest podłączone do multiswitcha 9/4. Antena jest zamontowana odwrotnie do nadajnika, i ustawiona na blok, odbieram więc z odbicia. Odbieram Mux 2 i mux 1 z wynikami rzędu 90 %. Odbieram również MUX 3 (nie spodziewałem się tego, bo nigdy nie udało mi się go odebrać innymi antenami) z jakością rzędu 60-70%. Polecam takie rozwiązanie użytkownikom pakietu socjalnego w pewnej Łódzkiej telewizji kablowej (tej która posiada studio na Łąkowej)

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

A ta przerwa tyczy się tylko DVB-T czy wszystkich anten na obiekcie?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zazwyczaj dotyczy całego obiektu nadawczego, w zależności od zakresu prac konserwacyjnych.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

Dziś była przerwa konserwacyjna nadajników telefonii komórkowej w mojej wsi, jak wyłączyli stacje to od razu pokazał mi się MUX 1.

Jak się później dowiedziałem spowodowane było to TMA. :(

Zablokowany