DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

jabi30

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: jabi30 »

skrzatekMK pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Też mieszkam w Zgierzu i odbieram MUX 3, co prawda jakość/siła na poziomie 30 ale działa i nie ma problemów, może antene wymien.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: momus »

Mam takie pytanie, bo to mnie nurtuje, mogę zostać zbesztany bo to w sumie pytanie o konkurencję ale do rzeczy.

Dziś jak próbowałem złapać MUX3, nie udało się, choć wcześniej wystarczyło 30 minut ustawiania anteny i mogłem złapać ten mux (po starcie 1, padło u mnie widać). Z ciekawości zmieniłem polaryzację antenki (obrót o 90stopni). Złapałem MUX4. W środku mieszkania, 2 piętro, jakość zadowalająca, w sensie procenty, bo rozdzielczość programów nie powala (tych niekodowanych).

Z tego co pamiętam, MUX3 w Łodzi ma tak zawrotną moc 400W, bo kilkadziesiąt kilometrów stąd, jest jakaś transmisja analogowa i mogło by się zakłócać.

Czy może mi ktoś zatem wytłumaczyć. Jak w samej Łodzi i Pabianicach mogą nadawać na tym samym kanale (40) aż 5 nadajników (moce od 1.5kW do 5kW).

Czy ma na to wpływ zastosowana polaryzacja (V zamiast H jak w MUX3), a może jest to ten "SFN".

Pytam bo to mnie ciekawi, bo podobno nie można podnieść mocy mux3 a tu w mux4 nadaje obok siebie 5 nadajników, z mocą co najmniej 3-krotnie większą.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Kpc21 »

SFN.

robert09

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: robert09 »

Witam.
Moje pytanie jest następujące...
Jak odpowiednio ustawić antenę? (konkretnie dwie zwykła szeroko pasmowa i kierunkowa)
Antena jest na dachu czteropiętrowej kamienicy w centrum łodzi (między piotrkowską a al. kościuszki)
Ta "zwykła" ustawiona jest teraz w kierunku komina EC4 który widać z dachu a kierunkowa na gmach telewizji (TVP łodź)

Programy z MUX 3 (tvp kultura itp ) działają dobrze około 75% jakości sygnału.
podobnie MUX1 (tvp1 hd itp ) które mają około 70-90% jakości...

najgorzej jest z MUX2 (polsat,tvn , tv4 itp) te kanały mją jedynie około 35-55% i bardzo się tną i wyskakuje pikseloza.

Jak to zniwelować jak ustawić antenę?
To pewnie trudne pytanie ale proszę o odpowiedź.

Z góry dziękuje.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: micial »

O! Mux-1 switched off :)

roki40

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: roki40 »

Własnie mux1 padł... to ma być nowy system antenowy ??? trzy tygodnie i awaria ??? i oczywiście żadnego info od emitela co sie dzieje na ec4 ,SKANDAL !!!!!!

lukaspol

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: lukaspol »

mogliby wlaczyc chcialem sobie mecz obejrzec ;/

roki40

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: roki40 »

no, już działa

guliveruus

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: guliveruus »

Witam,
Najpierw pokrótce opiszę swój problem:
mieszkam w 12 piętrowym bloku(2 piętro), centrum Łodzi(Piotrkowska/Radwańska), okna niestety tylko na zachód, czyli brak bezpośredniego widoku na EC4 i mam duże problemy z odbiorem tv. Gdy antenę którą posiadam ustawię tak by odbierać programy z MUX1 to MUX2 się tnie, o MUX'ie3 mogę zapomnieć. Antena ustawiana w kier. zachodnim, gdyż tylko w ten sposób łapię cokolwiek.
Może znajdzie się ktoś z forumowiczów, który doradzi mi jaką antenę kupić i jak ją ustawić?

stolarek_1988

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: stolarek_1988 »

antena na dach - masz prawo odbierać, a nie musisz korzystac z kablówki

Lento Violento

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Lento Violento »

Witam,

w dniu wczorajszym zakupiłem dekoder WIWA HD90. MUX2 odebrałem bez problemu, MUX1 dekoder w ogóle mi nie wyszukał. Mam w związku z tym pytanie czy w dniu wczorajszym wieczorem była jakaś awaria nadajnika MUX1, czy tez problem może tkwić gdzieś indziej ? Do EC4 mam bardzo blisko - 1500 metrów, anteny się widzą.

Dzisiaj jestem w pracy tak więc na razie nie mam możliwości sprawdzenie czy problem występuje nadal.

Pozdrawiam

stolarek_1988

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: stolarek_1988 »

u mnie MUX1 też krzaczy i to mocno. Nie da się oglądać, a wcześniej problemów nie miałem. Tylko mux3 jak zwykle nieosiagalny

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: momus »

A u mnie mux1 i mux2 bez problemu odbieram na druciku od tunera usb :) żadnej pikselozy, jakość 90-100%. Al politechniki, okno od południa :), antenka na parapecie od wewnątrz.

Oczywiście o mux3 mogę teraz zapomnieć, wcześniej się dało jakoś złapać, od startu mux1 nie.

pawlak2
Posty: 34
Rejestracja: 14 maja 2011, o 09:44
Odbiornik: LV6TBOXHD, LV9H
Instalacja antenowa: DIPOL 16
5-te piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: TON Łódź/EC4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: pawlak2 »

Lento Violento pisze:Witam,

w dniu wczorajszym zakupiłem dekoder WIWA HD90. MUX2 odebrałem bez problemu, MUX1 dekoder w ogóle mi nie wyszukał. Mam w związku z tym pytanie czy w dniu wczorajszym wieczorem była jakaś awaria nadajnika MUX1, czy tez problem może tkwić gdzieś indziej ? Do EC4 mam bardzo blisko - 1500 metrów, anteny się widzą.
Przede wszystkim napisz jaką masz antenę.
Jeżeli w dekoderze jest taka opcja to wpisz ręcznie numer kanału i zobacz jakie są wskazania poziomu sygnału.

Lento Violento

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Lento Violento »

Mam zwykłego dipola (używałem wcześniej do odbioru analogowego). W chwili obecnej udało mi się złapać MUX1, ale musiałem mocno nakombinować się z ustawieniami anteny. Trochę to dziwne ponieważ MUX2 łapie mi przy każdym ustawieniu anteny, do EC4 mam bardzo blisko, komin widzę z okna, nic nie przesłania widoczności. Wiecie może z czego może wynikać ten problem ze złapaniem MUX1 ? Powinienem wymienić antenę ?

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: momus »

Inna częstotliwość, wyższa. Większa podatność na zakłócenia, inaczej wpływają na nią warunki atmosferyczne, inaczej sygnał się odbija, inne tłumienie sygnału.

Na swoim druciku wiem, że jak znajdę sygnał 100% jednego muxa, to jest problem z drugim, muszę pokombinować z ustawieniem samej anteny, kabelka do niej, by mieć oba muxy na full jakości. Jak raz ustawie to nie ruszam, chyba że jadę do domu na łikend.

W domu 40KM w linii prostej od nadajnika na tej samej antence łapie oba muxy, w zależności od pogody 90-100% jakości... Na siatkach w domu nie ma takiego problemu, sygnał idealny, a anteny nie są wycelowane w EC4, jedna w pokoju gdzieś celuje, na pewno nie w Łódź :D druga na sztycy na dachu wycelowana pomiędzy Zygry a Łódź, bo tak analog u nas najlepiej łapał.

Lento Violento

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: Lento Violento »

momus dzięki za info. Wcześniej dvb-t się nie interesowałem więc wydedukowałem sobie, że skoro mam tak blisko do nadajnika, widoczność anten jest zachowana to nawet na zwykłym drucie nie będzie najmniejszego problemu :) Póki co antena ustawiona, a odbiór idealny ;)

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: momus »

W Łodzi warto mieszkać wysoko ;) znajomy mieszka przy stadionie ŁKS'u i przed startem mux1 łapał mux3 na kawałku druta wyciągniętego z czegoś (mieszkanie od zachodu, czyli po przeciwnej stronie do nadajnika. Z muxem2 musiał kombinować by ułożyć sobie kabelek. Podłączyliśmy moją antenkę od tunera do jego TV i łapało mux 2 i 3 bez najmniejszego problemu 9antenka włożona za telewizor). Nie wiem jak teraz.

Ja mieszkając w akademiku na 2 piętrze muszę z antenką kombinować, gdybym miał wyżej mieszkanie nie było by takich problemów ;) na 4 piętrze łapałem mux3 z odbić, na drugim, żadnego odbicia nie złapałem (chociaż miejsce to samo, różnica w oknach/pokojach jakieś 2 metry :) - bo pokój obok).

Owszem najprościej jak wyrzucisz antenę na zewnątrz, jeśli nie masz takiej możliwości a twoja antena łapie jeden mux (1 lub 2), to drugi też złapiesz ino musisz pokombinować. Pamiętaj że przewód od telewizora/STB do anteny jeśli nie jest ekranowany, to też pełni role anteny i zbiera sygnał i zakłócenia. (ja tak mam że antenka stojąc w tym samym miejscu w zależności od ułożenia kabla łapie lepszy lub gorszy sygnał)

netty

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: netty »

Hej,

Podpowiedzcie proszę jaką pokojową antenę kupić do odbieranie DVB-T - blok na Chojnach Zatorzu 2-gie piętro, okno na południe (tyłem do sienkiewicza i bokiem do EC4).

Pozdrowienia,
netty

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: seba133 »

netty pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum
Witam,

http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-pokojowa ... cniaczem/7 na takiej antenie powinny wszystkie 3 MUX-y działać bez problemu lub możesz poczytać tu: http://www.telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html

Pozdrawiam

Zablokowany