DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Bartt

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Bartt »

@seba133
Jedyne co ci może zakłócać to CDMA: http://pl.wikipedia.org/wiki/CDMA - najbardziej dotkliwe jest CDMA 450MHz bo leży blisko pasma telewizyjnego.
Wyjaśnienie dlaczego i co z tym zrobić: http://satkurier.pl/news/45128/filtr-el ... range.html
Inny filtr (który mam i stosuję): http://sklep.delta.poznan.pl/filtr-fz-4 ... 5_p82.html (już niedostepny :()
A na tej stronie: http://mapa.btsearch.pl/ można sprawdzić czy maszt w naszej okolicy obsługuje CDMA.

kucyk20

Re: Odp: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kucyk20 »

W swojej okolicy najbliżej mam nadajnik Plusa (gsm,umts,lte). Jak kupie ten filtr to sprawdzę tą teorię.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

Bartt pisze:Jedyne co ci może zakłócać to CDMA:
Nie jest tak do końca powiedziane GSM zawsze wpływa, nawet jeżeli nie leży blisko pasma telewizyjnego. Za pomocą odpowiednich programów monitoruję jak zachowuje się poszczególny nadajnik i robię to praktycznie na co dzień.

Raz jak w telefonie miałem włączone EDGE 900 to cały MUX 1 się posypał.
GSM zakłóca nawet pasmo radiowe a to wszystko jest spowodowane nieodpowiednią konfiguracją anten sektorowych na stacji bazowej. W mojej wsi ma to być naprawiane.
W kierunku która jest ustawiona moja antena stoi na przeszkodzie Orange GSM 900 i T-M GSM 900 (uszkodzone sektory.)

A jeśli chcę ustawić antene na EC4 to stoi na przeszkodzie 18 wiatraków.
Nawet była konferencja dotycząca zakłóceń GSM i wiatraków a NTC.
Ostatnio zmieniony 29 sierpnia 2012, o 10:38 przez seba133, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Bartt »

@seba133
Jeśli dotyczy to większości mieszkańców to problem ze stacją bazową można zgłosić do UKE ;).

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

Na bieżąco prowadzę korespondencję z sieciami komórkowymi, przyjeżdżają i poprawiają.
Plus » GSM900 (30659)
Kniatowy, Dz. Nr 171
Nordisk Nordisk » CDMA420 (30659)
Czastary, Kniatowy, dz. nr 171
Orange » GSM900 (9731)
Skomlin, 15-go Grudnia, dz. nr 2203, 2204
Plus » GSM900 (30658)
Mokrsko, Dz. nr 1289, wysypisko odpadów komunalnych
T-Mobile T-Mobile » GSM900 (29623)
Mokrsko
T-Mobile » GSM900 (29611)
Skomlin, 15 Grudnia, Dz. Nr 2022
To co mi może zakłócać źródło mapa.btsearch.pl/

Bartt

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Bartt »

Czyli jakieś CDMA jest ;) - choć to mniej szkodliwe (420MHz).
Ale najlepiej sprawdzić na kanałach analogowych - jeśli nie ma zakłóceń na obrazie (kilkanaście poziomych białych lub czarnych pasów) to nie będzie to wina CDMA.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

CDMA ma słaby synał - 9km ode mnie -12dB

Do tego odbieram pare GSM 900, E-GSM 900, UMTS,HSPA,HSDPA 2100 MHz

3G nie ma na to w ogóle wpływu.

seb_sdz

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seb_sdz »

Witam Panowie, mój pierwszy post na forum i od razu problem... przejdę do rzeczy.

Mieszkam w Sieradzu, do tej pory zawsze korzystałem z usług operatorów telewizji satelitarnych, stąd przy przesiadce na naziemną, antenę kupowałem.

Antena kierunkowa: AHD-343 (bez wzmacniacza)
Dekoder: SignalHD / HD-527 A99252
Telewizor to jakiś 5-6 letni Samsung LCD, który niestety nie ma wbudowanego dekodera.

Do "Komina EC-4" w linii prostej mam dokładnie 55km.

Od samego początku mam problem z dobrym odbiorem tej telewizji, jakość nigdy nie przekroczyła 35% (MUX2) (często to ok. 25-28%) i 65% (MUX1, co mnie w miarę zadowala). Czasami niektórych kanałów nie da się oglądać w ogóle (przerywanie, klatkowanie, przekłamane kwadraty z pikseli). Zastanawiałem się już nawet na powrót do satelitarnej ale postanowiłem jeszcze powalczyć ;)

Jakość na MUX1 średnia - ale da się oglądać, choć czasami przerywa.
Jakość na MUX2 - tutaj tragedia, ręce mi opadają.

W pobliżu znajdują się tory kolejkowe. Z CDMA nie wiem dokładnie jakie wypisać, gdyż mam wątpliwości czy liczą się te "torze" anteny, czy w jakiś promieniu ode mnie. Napiszę w razie czego dwie wersje:

Orange » CDMA450 (1426)
Sieradz, Jana Pawła II 28
4 kilometry ode mnie, nie stoi na drodze anteny
-----------------------------------------------
Nordisk » CDMA420 (4193)
Sieradz, Mickiewicza
oraz
Nordisk » CDMA420 (35738)
Sieradz, Mickiewicza 6
3,25 kilometra ode mnie, nie stoją na drodze anteny
---------------------------------------------------
Orange » CDMA450 (6920)
Inczew, dz. nr 19/24
15 kilometrów ode mnie, zupełnie w inną stronę niż mam skierowaną antenę
-------------------------------------------------------------------------
Orange » CDMA450 (4549)
Rossoszyca, Sieradzka 19
10 km, ode mnie, na drodze od anteny nie stoi ale nie jest aż tak przeciwna jak te wcześniejsze
----------------------------------------------------------------------------------
Nordisk » CDMA420 (33957)
Szadek, Sieradzka
Stoi na drodze (ewentualnie trochę może mijać, nie wiem jaki kąt ma antena). Jest jednak daleko - 16 kilometrów.


Tych bezpośrednio w Łodzi nie podaję, ale Orange nie ma.
Antena nie jest przymocowana na kominie, ale też nie jest nisko (wysokość początku dachu, dom piętrowy).

Mam nadzieję, że podałem wystarczającą ilość informacji.
Jakie kroki powinienem podjąć?

Pozdrawiam

Bartt

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Bartt »

@seb_sdz
CDMA 450 przeszkadza przy antenie ze wzmacniaczem (zwłaszcza z anten siatkowych - typu SWA...) i przy odległości do kilkuset metrów w linii nadajnika. Tak więc u ciebie trzeba szukać innych przyczyn problemu z odbiorem. Przy 100 kW mocy, kanale 24 i 50 km powinno odbierać bez problemu - chyba że kierunek jest przysłonięty jakimś wzniesieniem, lub jest coś nie tak w instalacji ;).
Oczywiście najbardziej polecanym rozwiązaniem jest zmiana usytuowania anteny aby polepszyć sygnał. Można tez spróbować dokręcic (przez łącznik wtyk F-F) wzmacniacz do tej anteny o wzmocnieniu 20-25dB np. coś z APL: http://www.ams.waw.pl/?site=oferta&dzial=8 lub dedykowane do DVB-T: http://www.ams.waw.pl/?site=oferta&dzial=2 - być może po prostu twój tuner DVB-T wymaga większego poziomu sygnału na wejściu. Niestety o ile się nie mylę, brak jest w nim funkcji zasilania wzmacniacza, więc potrzebny byłby jeszcze zasilacz antenowy.

Mimo wszystko na początek zalecałbym poeksperymentować z anteną, być może dobrym sposobem na znalezienie lepszego sygnału mux-2 jest poszukanie jak najlepszego obrazu na analogowej TVP2 z tego nadajnika (k32, 200kW). Niestety antena którą posiadasz jest wybitnie nie do odbioru kanału 24, lepszy byłby ATX lub pasmowa yaga: http://monitoring2000.otwarte24.pl/205, ... TV-2121-45

seb_sdz

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seb_sdz »

@Bartt, dzięki za odpowiedź.


1. Będę kombinował na początku z anteną, umieszcze ją wyżej.

2. TVP2 analogowe jest na tym kominie?

3. Dlaczego antena się nienadaje do k24? Wiedziałem, że jak rodzice pojechali to kupić, to wcisną im bubla...

częstotliwości w jakich działa antena to 470~862 MHz
channel: 21-69
imped: 75 oma
gain: 9.5-15 dB
Front-back ratio: 28dB
Beam width Honz / vertical: H32* /V 35*

Bartt

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: Bartt »

@seb_sdz
Po prostu nie da się zrobić anteny zoptymalizowanej na wszystkie kanały UHF (21-69), a zwłaszta typu yagi, które są z natury wąskopasmowe ;). Większość sprzedawanych "szerokopasmowych" anten typu yagi jest optymalizowana pod górne pasmo UHF (kanały 40-69), gdzie mają największe wzmocnienie. Uwzględniając fakt że kanały z górnego UHF mają gorszy zasięg, oraz to przewody antenowe i wzmacniacze pracują gorzej w tym paśmie, ma to sens i w efekcie uzyskujemy antenę niby szerokopasmową. Niestety najbardziej cierpią na tym osoby próbujące odebrać coś w pasmie 21 - 30, gdzie parametry tych anten są po prostu kiepskie i często lepszy odbiór jest na zwykłej antenie siatkowej ;) nie wspominając już o tych które podałem poprzednio.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: kb997 »

Tak na prawdę to tylko logi mają płaską charakterystykę w całym paśmie dla którego są opracowane, pozostałe anteny w mniejszym lub większym stopniu są wąskopasmowe i każda będzie idealna dla jednego kanału a w górę i w dół będzie miała mniejszy zysk.

seb_sdz

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seb_sdz »

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.

Zmieniłem położenie anteny - już wyższego punktu u siebie nie znajdę. Jakość wyraźnie się poprawiła - MUX1 75%; MUX2 60%.

Pozostał jeszcze jeden problem... sygnał ginie całkowicie podczas przejazdu pociągu (ok. 100 metrów od torów). Da się coś z tym zrobić?

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: seba133 »

U mnie MUX 2 70% przy antenie ustawionej na Wrocław, jak ustawię na Łódź to MUX 2 100% MUX 1 30% w tym po przejeździe motorka MUX 1 przez 2 minuty zebrać sie nie może.

darkus

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: darkus »

Przede wszystkim to w Sieradzu lepiej ustawić antenę na Mikstat niż Łódź. Mocniejszy i stabilniejszy sygnał. W pobliżu Galerii Dekada, też blisko torów hula aż miło na poziomie 99 % jakość i poziom.

robert09

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: robert09 »

Mam pewne problemy z odbiorem...z komina ec4

Wieczorami od około 22.00 - 22.30 zanika sygnał MUX2 czyli polsat tvn tv4 itp...
Czasem rano około godzinyy 7.50 -8:00 także nie ma sygnału.

W ciągu dnia wszystkie muxy odbieraja bardzo dobrze na poziomie 75-90%

Jaka może być przyczyna tych przerwać sygnału.

Mieszkam w centrum Łodzi.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: micial »

Jeżeli to występuje z taką punktualnością to może być tylko jakieś "iskrzące" urządzenie, np. suszarka itp.

robert09

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: robert09 »

No moze nie z taką punktualnością ale zdarza sie każdego niemalże wieczora nawet jeśli wtedy nie pracuje nic iskrzącego...

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: momus »

Nie musi być nic u ciebie, może być mieszkanie obok, pokój obok, dom obok. Mam sąsiada, 2 domy dalej, ma jakąś dziwną maszynę, którą jak włączy to nawet są problemy z radiem FM, CB głupieje. Dobrze że nie włącza jej regularnie tylko jak potrzebuje.

Skoro to występuje 2x dziennie, też bym obstawiał suszarkę. Nawet nie wiesz jak to ustrojstwo zakłóca, podobnie odkurzacze

Antena wewnętrzna czy zewnętrzna?? to by trochę ułatwiło, ogólnie jaka antena. Jeśli wewnętrzna ze wzmacniaczem, to łapiesz ogromny przester i może pomóc wymiana na coś bez wzmacniacza. Znajomy na Włókniarzy miał taką, działało super tylko MUX3, reszta łapała duże zakłócenia, a na moim druciku od tunera TV, wszystkie 3 muxy u niego działały bez problemu

robert09

Re: DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

Post autor: robert09 »

Mam zwyczajną antenę zewnętrzną ...

Zablokowany