DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Mux 3 w Lubelskim

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:38 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

wojtaszek

Re: Mux 3 w Lubelskim

Post autor: wojtaszek »

No skoro są przy nich zielone wyspy i moce kW to oznaczałoby, że już nadają. Chyba, że ta strona nie jest wiarygodna.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Mux 3 w Lubelskim

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:38 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

starco

Kraśnik

Post autor: starco »

Kiedy w Kraśniku będzie można odbierać DVB-T

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Kraśnik

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:37 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

linkers
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, o 09:34
Odbiornik: NBOX, ARIVA HD COMBO, DONGLE USB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin / Piaski / Raabego

DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: linkers »

Do czterech nadajników DVB-T, które przed Świętami Wielkanocnymi ruszyły z emisją sygnału mux 3, dołącza RTON Lublin/Raabego. Najnowsze pozwolenie UKE dotyczy stacji nadawczej RTON Lublin/ul. Raabego Kanał 25, 506 Mhz (506000 Khz), Pasmo 8 Mhz. (moc promieniowana 0,7 kW).

Czy ktoś odbiera już stąd sygnał?


mor

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: mor »

Tuner USB LV5T Deluxe, prosta antena z zestawu, odległość od nadajnika 900 m, na balkonie skąd widzę maszt jakość bardzo kiepska (siła 50, jakość 10%), cały czas przycina. Mieszkam w okolicy Szpitala Wojskowego. Spróbuję jeszcze z prostym dipolem.

W innej lokalizacji z dużo gorszymi warunkami odbioru (w pobliżu poprzedniej) ta sama antenka podłączona do TV, analog z Raabego całkiem przyzwoity, natomiast sygnału cyfrowego brak (dosłownie zero).

Szkoda, że Emitel nie wydał wcześniej żadnego komunikatu o testach, o przyczynach można się tylko domyślać...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: qwerty »

Ustawiłeś poziomo antenę?

linkers
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, o 09:34
Odbiornik: NBOX, ARIVA HD COMBO, DONGLE USB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin / Piaski / Raabego

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: linkers »

u mnie w okolicy Bursztynowej jakby nie ustawił anteny (pokojowa ze wzmacniaczem) to w żaden sposób nie mogę uzyskać jakiegokolwiek sygnału. 0% siła i jakość... pokrycie mizerne żeby nie powiedzieć żenujące.. nie ma nic wspólnego z mapką którą można wyświetlić tutaj: http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html; ... E25271D079



EDIT: dziś kolejna próba na małej antenie a'la dipol 40dB wzmacniacz, balkon w kierunku nadajnika... analog nawet ok, cyfrowo zero sygnału...
Ostatnio zmieniony 2 maja 2011, o 18:42 przez linkers, łącznie zmieniany 1 raz.

mor

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: mor »

Nie ma znaczenia jak ustawię antenkę, bo kabel do niej nie jest ekranowany.
Sprawdziłem przed chwilą w innej lokalizacji, kierunek SE od masztu, 600 m, na drodze sygnału drzewa i dalej kilka bloków, parter - odbiór idealny, siła 55%, jakość stale 100%.

Natomiast w kierunku NW, mimo widoczności nadajnika, tak jak pisałem wcześniej - bardzo słabo. Sądząc z postu kolegi powyżej w kierunku SW też może być problem. Może nie zainstalowali jeszcze wszystkich anten.

EDIT:
Dziś kolejna próba na dipolu, jakość analogu prawie bez zastrzeżeń, TV wykrywa już sygnał cyfrowy, ale obraz nie do oglądania: sieczka, "blokowisko"...

JanMis
Posty: 10
Rejestracja: 3 maja 2011, o 09:05

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: JanMis »

Dobrze że w końcu odpalili DVB-T w Lublinie, ale dlaczego akurat na kanale 25? Na tym kanale odbierałem TVP1 z Ryk i teraz już nie mogę bo się nakłada z Raabego :(. Po przestawieniu antenki z Ryk na Raabego łapię MUX-3, ale zdarza się straszna pixeloza. Mieszkam 6km od nadajnika, w kierunku N. Czy ktoś może wie czy instalacja Raabego jest już zakończona czy zostały do dołożenia jeszcze jakieś anteny?
pozdrawiam

[Dopisane]
TV (Samsung) pokazuje siłę sygnału 65 i błędy 7 (70% długości paska). Czy może to być wpływ sygnału z Ryk? Anteny mam YAGI, teraz ustawione na Piaski i Raabego. Na mapie sprawdziłem, że jestem prawie dokładnie na linii łączącej Ryki i Piaski, czyżby antena ustawiona na Piaski łapała Ryki?
Co sądzicie?

[Dopisane]
odłączyłem czasowo antenę skierowaną na Piaski (w lini Ryk) i pixeloza zniknęła. Wygląda więc że była jakoś spowodowana nadawanym na 25 kanale TVP1 z Ryk.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: irekr »

Zapewne start na k.25 ma prozaiczna przyczynę:
jest to najmniej kolizyjny kanał do lokalnej emisji na terenie Lublina.
Dwa z trzech kanałów dla MUX3 w woj. lubelskim (52, 23) są zajęte emisjami analogowymi TVP a kanał 34 jest kolizyjny nadajnikami ukraińskimi; docelowo za k.34 ma byc k.36 ale ten jest zajęty w Zamościu.
W Warszawie MUX3 także jest nadawany na kanale "z łapanki" czyli 55 a powinien być nadawany na k.27, zajętym przez TVP.
Jako że jest już decyzja w sprawie zawartości MUX1 to należy się spodziewać uruchomienia tam trzech programów TVP. Kanał 33 można odpalić w Lublinie niemal "od reki". Jedyna kolizja to TV4 w Chełmie na 1 kW, odpalenie Zamościa na DVB nie jest specjalnym problemem technicznym, nie licząc "kreciej roboty" TVP.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W związku z licznymi pytaniami na temat możliwości odbioru mux-3 w Lublinie przedstawiam mapkę teoretycznego zasięgu stacji RTON Lublin / Raabego.
Parametry, w tym silna kierunkowość emisji, wynikają z otrzymanego Pozwolenia Radiowego.
Zmiana parametrów emisji nastąpi po zakończeniu etapu przejściowego, w IV etapie wdrażania mux-3.

Obrazek

lukasz_xd

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: lukasz_xd »

To nie lepiej było uruchomić już Piaski? :o Moc ma dużą a i ilość ludzi objętych zasięgiem będzie znacznie większa. Może nadajnik nie jest gotowy?

linkers
Posty: 17
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, o 09:34
Odbiornik: NBOX, ARIVA HD COMBO, DONGLE USB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin / Piaski / Raabego

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: linkers »

faktycznie... bardzo teoretyczna (orientacyjna) mapa.. kierunek SW od nadajnika chociaż jest mała zielona odnoga i gdzie ja właśnie się w zasięgu tej odnogi znajduję to i tak zero sygnału... teoria, teoria a praktyka co innego...

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: yerry »

linkers pisze:faktycznie... bardzo teoretyczna (orientacyjna) mapa.. kierunek SW od nadajnika chociaż jest mała zielona odnoga i gdzie ja właśnie się w zasięgu tej odnogi znajduję to i tak zero sygnału... teoria, teoria a praktyka co innego...
Predykcja zasięgu opracowywana jest wg norm przy określonych założeniach dla 'typowego' odbiorcy, tj. typowa antena kierunkowa odbiorcza zainstalowana na wysokości 10m npt.
Tu nikt nawet nie wspomina o możliwości odbioru wewnętrznego w mieszkaniu, na antenie-wynalazku z jakimś niesamowitym wzmacniaczem-generatorem zakłóceń. Więc albo spróbuj z zwykłą anteną zewnętrzną albo daj sobie spokój i nie oczekuj cudów, tym bardziej że jak sam piszesz - jesteś na granicy przewidywanego zasięgu.

JanMis
Posty: 10
Rejestracja: 3 maja 2011, o 09:05

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: JanMis »

Wg tej mapki ja już jestem sporo poza "zielonym", a mimo to na 19 elementowej YAGI po wyeliminowaniu wpływu k25 z Ryk odbiór jest w porządku.

marken

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: marken »

Teraz patrząc na mapkę sprawa się rozjaśniła - antena kierunkowa została ustawiona na wschód i nawet cały Lublin nie jest w komfortowej sytuacji w dostepie do dostatecznie silnego sygnału. W Świdniku zgodnie z mapką sygnał jest. Chciałbym tylko przypomnieć użytkownikom anten ze wzmacniaczami że przesterowanie wzmacniacza silnym sygnałem np. z Piask uniemożliwi odbiór sygnału cyfrowego lub wprowadzi duże błędy w jego odbiorze.

mor

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: mor »

No to się wyjaśniło, jedno wielkie ..., widzę nadajnik a nie mam odbioru. Świetna promocja cyfrowej telewizji naziemnej, nie dość że mała moc to jeszcze antena kierunkowa. Na stronie UKE nie widzę Lublina w wykazie pozwoleń TV, więc może ktoś z Emitela podzieli się z nami szczegółami emisji?

Zablokowany