DVB-T z RTON LUBLIN RAABEGO

kjt

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: kjt »

Czy kąt rozwarcia na obrazku nr 2 ma jakieś znaczenie? Jaki jest optymalny?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: plecho1 »

Tego nie wiem, nie testowałem. Na pewno długość tych drutów ma większe znaczenie ale nigdzie nie znalazłem żadnego wzoru na dokładne obliczenie tej anteny. U mnie wstępnie miały długość po 21cm, odcinałem po około 5mm aż doszedłem do 19cm. Jednak w moich warunkach nie miało to większego znaczenia i pozostawiłem 19cm.
Tu jest też temat o antenach:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=100

_chris_

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: _chris_ »

kjt pisze:Czy kąt rozwarcia na obrazku nr 2 ma jakieś znaczenie? Jaki jest optymalny?
tak. Zacznij od kąta ~22...25˚ co daje impedancję ~300Ω. Ale sprawdź również z większymi kątami, bo czasami złożenie dipola, symetryzatora i kabla można tak zoptymalizować.

Co do długości ramion V to zwykle daje się w granicach 17...18cm.

pre

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: pre »

Instalowałem tuner DVB-T (noname made in China) u rodziny w lubelskim. 2 telewizory, oba ze starymi siatkami w kierunku Piask. Wólka Abramowicka (8,5 km w lini prostej od nadajnika, 500 m od granicy Lublina na południe, na lewo od drogi woj.835; wedle wszelkich map zasięgu w internecie - poza zasięgiem testowym Raabego 0,7):
- MUX3 na 15-letniej zardzewiałej antenie siatkowej przy dachu budynku z równie starym telewizorem nie odbiera
- MUX3 na 8-letniej zardzewiałej antenie siatkowej przy dachu budynku z 5-letnim telewizorem odbiera idealnie, czasami w niektóre dni cośtam się krzaczy wizja okazjonalnie, ale ogólnie da się odbierać
- a Piaski oczywiście idealnie odbierają na obu telewizorach.
Opisane telewizory w budynkach oddalonych od siebie o 80 metrów.

Czy panowie z Emitela mogą zdradzić jakieś info, kiedy spodziewać się MUX3 z Piask lub zwiększenia mocy z Raabego? Wyłączać ten analog czym prędzej.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: Jarosław Bałuka »

W etapie IV wdrażania MUX3. Natomaist podstawowe kanały TVP pojawią sie z dużą mocą już do połowy przyszłego roku w MUX1

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: plecho1 »

pre, proponuję te obie siatki skierować na nadajnik w Lublinie, Piaski i tak pewnie będą odbierały, oraz dodatkowo dobrze by było obrócić je o kąt 90* czuli ustawić je w pozycji poziomej.

_chris_

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: _chris_ »

plecho1 pisze: oraz dodatkowo dobrze by było obrócić je o kąt 90* czuli ustawić je w pozycji poziomej.
a co to daje?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: plecho1 »

_chris_ pisze:
plecho1 pisze: oraz dodatkowo dobrze by było obrócić je o kąt 90* czuli ustawić je w pozycji poziomej.
a co to daje?
A nie jest tak że cyfrowa TV jest nadawane w innej polaryzacji?

kjt

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: kjt »

Owszem fala może mieć dwie polaryzacje...
Aktualnie wszystkie nadajniki nadają w polaryzacji horyzontalnej (poziomej)
Co nie oznacza że siatka ma być przekręcana... Nie patrz na wymiary siatki tylko na ułożenie dipolów.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: plecho1 »

kjt pisze:Owszem fala może mieć dwie polaryzacje...
Aktualnie wszystkie nadajniki nadają w polaryzacji horyzontalnej (poziomej)
Co nie oznacza że siatka ma być przekręcana... Nie patrz na wymiary siatki tylko na ułożenie dipolów.
OK. Właśnie brałem to pod uwagę, głównie duży dipol od niskich kanałów który tu w sumie nie ma znaczenia, jak również standardowy montaż siatki.

kjt

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: kjt »

Dużego pionowego dipola to pociąłem na mniejsze... Chociaż był przydatny bo TVP1 z Piask nadaje w verticalu.
Do samych "krzyżowych" dipolów dołożyłem poziomy direktor (24cm, tylko dwa: górna i dół).
Na takiej modyfikacji mam stabilny analog który da się oglądać.
Czekam aż Wiwa HD90 pojawi się w sklepie i przechodzę na cyfrówkę.

pancogito

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: pancogito »

Jeśli chodzi o antenę, to mam coś w tym rodzaju
http://www.dvbsklep.pl/antenaopticumax6 ... p-249.html

Inny producent, ale prawdopodobnie te same parametry. Wysunąłem ją jakiś metr poza balkon w określonym położeniu, bo inaczej nic bym nie odbierał. Kiedy odbiór jest dobry, jakość sygnału waha się w okolicach 80-85%. Tak jak wspomniałem, były okresy kiedy sygnał całkowicie nikł, tak jakby wyłączono nadajnik - napis "brak sygnału" na ekranie. Dosyć często jakość spada poniżej 80% i obraz staje lub rozmazuje się. Poniżej 70% zostaje rwiąca się fonia, poniżej 60% nie ma też fonii. Jeżeli nadajnik działa cały czas tak samo, to znaczy, że moje problemy wywołuje interferencja jakiegoś urządzenia elektrycznego.

_chris_

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: _chris_ »

pancogito pisze:Jeżeli nadajnik działa cały czas tak samo, to znaczy, że moje problemy wywołuje interferencja jakiegoś urządzenia elektrycznego.
może tak być, ale dla mnie to na 99% to jest wynik zmian w propagacji sygnałów TV z uwagi na zmiany klimatyczne związane z nadejściem jesieni, jak pisałem wcześniej. A takiego typu anteny są szczególnie wrażliwe na takie historie.

Póki było ciepło i liście na drzewach - miałeś prawie dobry odbiór. A teraz wszystko się zmienia, jak spadnie śnieg to będzie pewnie jeszcze zupełnie inaczej...

pancogito

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: pancogito »

Silne pogorszenie jakości sygnału trwa czasem stosunkowo krótko, np. godzinę, przy braku widocznych zmian w warunkach atmosferycznych. Gdyby zmiany były uzależnione od warunków pogodowych, to utrzymywałyby się dłużej. Nie zauważyłem też, żeby wpływ na jakość sygnału miał deszcz lub mgła.

_chris_

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: _chris_ »

pancogito pisze:Silne pogorszenie jakości sygnału trwa czasem stosunkowo krótko, np. godzinę, przy braku widocznych zmian w warunkach atmosferycznych.
no tak, ale tu chodzi o to, że z powodu długoterminowych zmian środowiskowych zmienia się stosunek różnych sygnałów w antenie odbiorczej - czasami in plus, czasami in minus dla odbioru.

Jeśli zmieni się in minus, ale w niewielkim stopniu, tak, że wzmacniacz / odbiornik tego specjalnie nie odczuje, to zmniejszy się tylko margines bezpieczeństwa dla zmian warunków odbioru gwarantujących utrzymywania stabilności odbioru. A wtedy otwarte okno u sąsiada, zaparkowany gdzieś samochód, sąsiadka gadająca godzinę przez telefon albo dowolne co innego, zmieniające sygnały dochodzące do anteny, powoduje Armagedon na odbiorze.

Niestety, w mieście, tego typu anteny bywają bardzo wrażliwe na takie historie.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: plecho1 »

U mnie na Sharpie LE600 wszystko ok.

zq_lbn

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: zq_lbn »

Mam pytanko odnośnie zasięgu MUX-3 z Raabego.
Na stronce http://www.dvbtmap.eu/ widać że w kierunku wschodnim pojawiają się "żółte plamy" nawet kilkadziesiąt kilometrów na wschód od nadajnika (np. przed samym Chełmem). Czy uda się złapać 3 MUX w Chełmie przy pomocy anteny ATX 91 lub ATX92, czy nie warto zawracać sobie głowy? Dodam, że mam w ogóle niezasłonięty kierunek zachodni, mieszkam na trzecim piętrze. MUX-2 z Piask łapię na starej siatce (nawet niespecjalnie muszę nią celować w kierunku nadajnika - odchył rzędu kilkunastu stopni nic nie zmienia w jakości odbioru). Nie chcę wydawać niepotrzebnie kasy, jeśli okaże się, że będzie lipa i nadal tylko MUX-2 z Piask.

krzychwi

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: krzychwi »

Do Raabego w linii prostej mam ~30km ( Lubartów ) na ATX 91 nie łapię nawet szczątkowego sygnału , za to z Łosic MUX3 ( ~100km ) łapię dobrze ( 82% jakości ) .

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: Anduraki »

Zadam moze dziwne pytanie, ale z czym koliduje sygnal MUX3 nadawany z Raabego ze jest tak niskiej mocy (600 W) i do tego skierowany w kierunku Swidnika?
Troche lipnie w Lublinie to odbiera, na czechowie polnocnym prawie wcale.
Moze ktos podac z jakich sasiadujacych nadajnikow jest cos nadawane na kanale 25?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T Mux 3 z RTON Lublin/Raabego

Post autor: belzebiusz »

Koliduje z TVP1 na kanale 25 nadawanym z Ryk z mocą 200 kW.

Zablokowany