DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

audikom
Posty: 6
Rejestracja: 13 stycznia 2015, o 18:41
Odbiornik: FUNAJI
Instalacja antenowa: TYPOWA SIATKA
Nadajnik - obiekt nadawczy: RYKI

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: audikom »

Na mapie http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=7384 pokazującej zasięg nadajnika z Ryk jest duża jasno żółta plama prawdopodobnie w miejscu mego zamieszkania ( miedzy Włostowicką a Parchatką ) czy to jest powodem złego odbioru .
Jak to się ma do zapewnień o pełnym obłożeniem właściwym sygnałem .
Przebadałem sygnał Prog Finder - em .
Częst. 482 syg./jakość 100/100
490 100/100 zapewne z Kazimierz Dolnego (2.5 kW) choć jest za plecami anteny ustawionej na Ryki
498 100/skacze z 10 na 80 a taki wynik (z doświadczenia wiem mówi o pixelozie i zanikach odbioru .
642(moc tylko4kW)100/skacze z 10 na zero
722 100/pływa miedzy 80 a 60
Nadajnik z Lublina wg. tej mapy sięga do części Puław jednak w mojej okolicy jest to już całkiem biała plama ( możliwe że to przez tak zwane górki Parchackie .

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: Jarosław Bałuka »

Publikowane tam mapy zasięgu są jedynie orientacyjnymi symulacjami i nie pochodzą od Emitela.
Ponawiam pytanie o wzmacniacz w antenie który w mojej opinii może być powodem problemów z odbiorem.

audikom
Posty: 6
Rejestracja: 13 stycznia 2015, o 18:41
Odbiornik: FUNAJI
Instalacja antenowa: TYPOWA SIATKA
Nadajnik - obiekt nadawczy: RYKI

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: audikom »

Gdzie znajdę mapy z Emitela .Bo szukam i nigdzie nie ma .
Po przejściu na dvbt uświadamiany o wspaniałym zasięgu i sygnale uznałem/uparłem się że anteny na dach nie będę dawał wystarczy na strychu .
Syn się pośpieszył i zakupił coś podobne do tego DVB-T AX-1000 , jednak mimo wielu mnogości wariacji w pozycjach jej ustawienia nie chciała porządnie złapać sygnału .
Poczytałem trafiłem na opis Biqada , a że prosty postanowiłem go zrobić .
W gruncie rzeczy nie wierzyłem w jego działanie , więc powyginałem prowizorkę ogólnie podobną do zalecanej .
Przylutowałem do niej kabel antenowy , podłączyłem do tunera TV w komputerze i po prostu wrzuciłem przez okno na pół piętrze.
Jakież było moje zdziwienie gdy po wyrzuceniu usłyszałem dźwięki programu TV z kompa w drugim pokoju .
Wyniosłem to cudo na strych powiesiłem przy szybie w okienku strychowym (od strony Ryk)
i przez rozdzielacz puściłem sygnał na trzy odbiorniki TV .
Sygnał był dobry jakość wystarczająca , ta idylla trwała około 1,5 roku .
Coś się popsuło , od tej pory próbuje już trzecią antenę i ciągle źle na mux2 .
Więc mając doświadczenie z prostotą i jakością biqada trudno mi uwierzyć w mierniki, wzmacniacze , super anteny , kierunki , zakłócenia itp.
Aktualnie jadę na trzeciej antenie , tym razem jest to:http://www.eukasa.pl/antena-pokojowa-philips-sdv5122p/ .
Podłączyłem kabel z TV do kompa i tuner mi wyszukał na tej antenie 37 kanałów w tym 5 serwisowych .
A na mux2 dalej pixeloza .
Więc po raz kolejny zapytam co z tym sygnałem , co z tą mapą .

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: sat17 »

Podaj więcej szczegółów odległość od nadajnika, lokalizacja typ anteny,odbiornika.Najczęściej zakłócenia z tego nadajnika zdarzają się na 52k MUX3.

audikom
Posty: 6
Rejestracja: 13 stycznia 2015, o 18:41
Odbiornik: FUNAJI
Instalacja antenowa: TYPOWA SIATKA
Nadajnik - obiekt nadawczy: RYKI

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: audikom »

http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... kmNHNyMXY=

http://www.sat-charts.eu/nadajnik,24DeblinRyki.html

Anteny różne ( w tym biqad co opisałem dokładnie wcześniej) , na strychu na wysokści ok 4-5 m .
Kanały 22 , 23 , 52 super .
Sieczka na 24 , właśnie sprawdziłem nic nie widać pixeloza .
TV trzy różne odbiorniki jak i tuner komputerowy który w tej chwili chodzi na antence 10 cm na wew. parapecie okna i odbiera bdb. z Kazimierza .
Zresztą wszystko opisałem we wcześniejszych postach .

Skoro ten sam nadajnik , dwa muxy super a trzeci sieczka .

Przejdę jeszcze z antenką i miernikiem na stronę Kielecką zobaczę co tam pokaże (pewnie nic ).
Wprawdzie odległość duża ale ukształtowanie terenu korzystne .

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: sat17 »

Proponował bym ci wyrzucić wzmacniacz i zacząć od symetryzatora.Jeśli sygnał będzie słaby można dać nieduży wzmacniacz np.LNA101,może być zasilany też z tunera.Miałem podobny przypadek z anteną Technisata,i wymiana wzmacniacza pomogła,okazał się wadliwy.W większości anten, które ustawiałem a pamiętają jeszcze analog były wzmacniacze o dużym wzmocnieniu i obecnie zastąpiłem je symetryzatorami.Powodowały one przesterowanie odbiorników.Pan Jarosław dodrze ci radził.Włostowice są trochę w dołku więc mogą zdarzać się zakłócenia choć miałem przypadki dobrego odbioru z odbicia.Możesz spróbować odbioru z Kielc,a ponieważ Kazimierz masz w tym samym kierunku to będziesz miał z tego przekażnika TVP LUBLIN.Ja tak czasami robię jak mam kłopot z Rykami, a mieszkam nie daleko od Puław w miejscowości Kochanów i trochę prób odbioru w różnych miejscach przeprowadziłem i odbiera nawet w miejscach zadrzewionych.

szod
Posty: 9
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 19:17
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin / Ryki

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: szod »

Witam,

Mieszkam w Rykach i od jakiegoś czasu jest problem z odbiorem multipleksu na którym jest Polsat. Pojawiają się błędy odbioru, co prawda niewielkie, ale kwadraciki latają po ekranie. Nieraz jest ich dość sporo i ciężko się ogląda. Wykluczam odbiornik TV - mam dwa i ten sam efekt. Instalacja to zwykła antena siatkowa i rozdzielacz na dwa TV. Problem pojawił się kilka miesięcy temu, wcześniej było ok. Nie pojawia się też cały czas. Podejrzewam że przy sprzyjających warunkach odbioru dolatuje do mnie sygnał z innego nadajnika na podobnej częstotliwości i to powoduje zakłócanie sygnału. Poziom sygnału mam na 100%. Nadajnik od strony wschodniej lekko przesunięty na południe. To możliwy scenariusz? Bo nic innego mi do głowy nie przychodzi. Pozostałe multipleksy bez problemu.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: Jarosław Bałuka »

Może tak być. Skoro masz b dużo sygnału to rozwiązaniem mogłoby być lekkie odchylenie anteny z kierunku tak by wciąż utrzymywać wysoki poziom sygnału odbieranego a stłumić ewentualne zakłócenia z tego kierunku

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: sat17 »

@szod. Nie napisałeś czy antena ma wzmacniacz.Często spotykam się niestabilnym sygnałem ale na 52 k.Na początku cyfryzacji było ok ale od jakiegoś czasu są problemy. Coś jest na rzeczy bo mam dostęp do kilku nadajników i w porównaniu do stanu początkowego jest niewielka różnica w sygnale,(oczywiście biorę pod uwagę starzenie się elementów instalacji).Nie dawno przy okazji pracy w Rykach zrobiłem sobie test odbioru na tv przenośnym podczas jazdy od Żyrzyna do Ryk.W dalszej odległości od nadajnika było bardziej stabilnie niż w niewielkiej odległości od nadajnika.

szod
Posty: 9
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 19:17
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin / Ryki

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: szod »

Zwykła siatkowa bez wzmacniacza. Przekręcałem ją pod ok. 70- 80 stopni względem nadajnika. Po przestawieniu na wschód sygnał osłabł, ale zakłócenia nie. Przekręciłem więc na zachód. Pomimo tak dużego przesunięcia mam sygnał 95 - 100% i praktycznie zero zakłóceń. Tak jakby sygnał zakłócający dochodził gdzieś z południowego wschodu. Ciekawe co pracuje w tamtym kierunku na podobnej częstotliwości.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: Jarosław Bałuka »

Łódź albo Kisielice

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: sat17 »

Może spróbuj odbioru na innej antenie, jakiejś niedużej kierunkowej.Dogadaj się ze sprzedawca i weż na próbę.Jak nie znajdziesz u siebie to polecam w Puławach sklep Elektra Bis.W razie co to pisz na pw.

audikom
Posty: 6
Rejestracja: 13 stycznia 2015, o 18:41
Odbiornik: FUNAJI
Instalacja antenowa: TYPOWA SIATKA
Nadajnik - obiekt nadawczy: RYKI

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: audikom »

Czas coś napisać o moich bojach z TV .
Po przeanalizowaniu obłożeniu / zasięgu sygnałem z w/w mapy , doszedłem do wniosku że sygnał z Kielc lepiej dociera do mojej specyficznej lokalizacji ( zielone plamki przy żółtych z Ryk ).
Postanowiłem spróbować z drugiej strony strychu , gdzie okienko wychodzi na Kazimierz D. i kierunek kielecki .
Spróbowałem najpierw biqadem (prowizorką zrobioną osobiście) i o dziwo złapał sygnał kielecki .
Jednak żeby był dobry i stabilny musiałbym wystawić za okno i zrobić jakieś mocowanie kierunkowe .
Nie uśmiechało mi się to o tej porze roku , więc spróbowałem z anteną DVB-T AX-1000 o której pisałem wcześniej .
Po paru ruchach anteną złapałem sygnał z Kielc Mux 2 kanał 37 czest. 602 .
Po dostrojeniu położeniem anteny mam dobre parametry odbioru Mux 1 i 2 z Kielc .
Antena leży tymczasowo na pudłach w rogu strychu .
Tak więc mapa zasięgu podana przeze mnie dobrze pokazuje zasięgi z nadajników .
Mapy Emitela dalej nie widziałem w żadnej lokalizacji ( ciekawe ktoś tu mówił że takowa mapa istnieje ).
Odbiorcy sygnału z Ryk mają problemy z odbiorem , info od fachowców ze sklepu RTV .
Niektórzy twierdzą że to wojsko miało zastrzeżenia do mocy sygnału i przez to został on ograniczony .
Za to pojawił się problem z podziałem uzyskanego sygnału na trzy telewizory, ale to już inna bajka .
Muszę wymienić przewód bo jadę na jakimś starym i przyjrzeć się rozdzielaczom sygnału .

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: sat17 »

Mapy mapami, najprościej po prostu przeprowadzić próbę.Problemy odbioru mają różne podłoże.W starszych antenach za mocne wzmacniacze,choć w nowych też się zdarzają.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

MUX-8 z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: belzebiusz »

Nikt nie pisze o emisji MUX-8 z Ryk?
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... sji-dvb-t/
Kanał 7 (191,5 MHz), moc 8 kW, polaryzacja pionowa (V).

lokutus3
Posty: 4
Rejestracja: 5 sierpnia 2013, o 08:34
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski

Re: MUX-8 z RTCN DĘBLIN/RYKI

Post autor: lokutus3 »

Kilka dni temu będąc u rodziców w Baranowie programowałem od nowa 2 telewizory podpięte pod anteny kierunkowe wyposażone w symetryzatory i nie ma najmniejszych problemów z odbiorem mux 8 pomimo polaryzacji V. W drugiej antenie kierunkowej wystarczyło wymienić symetryzator obsługujący kanały dedykowane dla mux 8 i też nie ma większych problemów z odbiorem, lekka pikseloza ale może to być też wina bardzo starej zardzewiałej anteny, szacowany wiek to około 35 lat. Dodam, że anteny ulokowane są na strychu. W kierunku nadajnika w Rykach brak przeszkód terenowych. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: K63 »

Prace modernizacyjne na nadajniku RTCN Dęblin-Ryki
https://www.youtube.com/watch?v=ZMSoPMb3h1M

Awatar użytkownika
Flatron
Posty: 17
Rejestracja: 13 czerwca 2010, o 07:53
Miejscowość: Kozienice
Odbiornik: LG43LF632V
Rotel RT-12
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD AX-1000
APL-109e
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ryki (29 km)

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: Flatron »

K63 pisze: 24 września 2021, o 12:52 Prace modernizacyjne na nadajniku RTCN Dęblin-Ryki
https://www.youtube.com/watch?v=ZMSoPMb3h1M
Mam prośbę może ktoś wie z jaką mocą aktualnie nadają muxy z Ryk z rezerwowych anten?

Zablokowany