DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

_chris_

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: _chris_ »

pp99 pisze:Nie wiecie czy to się poprawi czy mam zacząć rozglądać się za jakimś wzmacniaczem?
A co masz teraz za instalację antenową, mógłbyś nam to dokładnie, ze szczegółami przybliżyć?
pp99 pisze:Jak to jest, że ten sam nadajnik a taka różnica?
Normalne przy odbiorze DVB-T w trudnych warunkach lub z nieodpowiednią instalacją...
pp99 pisze:jakby pchły sraczki dostały
Daj im coś na zatwardzenie... ;)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

Pisałem do Pana Jarosława, ale czy na czas ostatniego włączenia nie zmieniono przypadkiem wysokości zawieszenia nadajników mux2?(przewieszenie w miejsce zdjętych analogowych) Ponieważ 17 czerwca zmieniła się diametralnie jego propagacja. Odbiór tam gdzie z odbić był możliwy przez ponad rok tutaj nagle stał się niemożliwy i trzeba było zastosować antenę kierunkową.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Jarosław Bałuka »

MUX2 pracuje na tej samej antenie, nic się nie zmieniło.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

Czyli nie zmieniła się wysokość zawieszenia sprzętu nadawczego do mux2 tak? Bo zastanawiają mnie problemy z odbiorem które pojawiły się po 17 czerwca.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:Bo zastanawiają mnie problemy z odbiorem które pojawiły się po 17 czerwca.
To może być wpływ pojawienia się bliskiego i silnego mux-3 na k23. To tylko dwa kanały różnicy, ale dla słabego odbiornika to może być problem. Trzeba by spróbować obniżyć poziom tłumikiem, albo korektorem selektywnym.

sat45
Posty: 5
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 12:46
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem.
Maszt dach. Odległość
40km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Problem z zanikiem Mux-2 i Mux-3.

Post autor: sat45 »

Mam pytanie odnośnie odbioru TV cyfrowej z nadajnika w Piaskach .

Od zeszłego roku odbieram w odległości 45 km od nadajnika Mux-1 na kanale 33 oraz
Mux-2 na kanale 21. W tym miesiącu po wyłączeniu analogu na Lubelszczyźnie doszedł jeszcze Mux-3 na kanale 23.

Do tej pory problemów z odbiorem nie miałem choć mam tylko zwykłą antenę siatkową ze wzmacniaczem antenowym. Siła sygnału na Mux -1 i Mux-2 była około 80.
Mux-3 był trochę słabszy ale nie było problemów z odbiorem.

I teraz przechodzę do sedna sprawy.
W sobotę 22 czerwca nagle przestały odbierać kanały z Mux-2 i Mux-3.
Po wyszukiwaniu automatycznym tuner Ferguson Arriva T65 znajdował tylko kanały z Mux-1.
Trochę to zastanawiające tuner odbiera na f=570 MHz a brak sygnału na f=474MHz i f=490MHz


Jaka może być przyczyna tego problemu i co należy sprawdzić.

Na początku myślałem ,że to jakaś awaria nadajnika skoro odbiera tylko 1 multiplex.
Po 3 dniach nadal jest bez zmian po skanowaniu pasma więc zastanawiam się czy to nie jest jakaś usterka tunera albo uszkodzenie wzmacniacza antenowego.
Dla pewności wgrałem najnowsze oprogramowanie do tego tunera ale to nic nie zmieniło.

Wydaje mi się ,że jakby to był uszkodzony wzmacniacz antenowy to w ogóle nie byłoby odbioru.Czyżby to było jednak jakieś uszkodzenie w głowicy tunera (w sobotę były duże wyładowania atmosferyczne).

Sprawa byłaby jasna jakby nie było ogóle odbioru ale tuner działa poprawnie i odbiera Mux-1.
Zastanawiające jest również że zniknęły również mux-y z innych słabszych nadajników Ryki i Lublin (komin Wrotków) które tuner wyszukiwał a których siła sygnału była za słaba do odbioru.

artur1
Posty: 8
Rejestracja: 17 stycznia 2013, o 14:01

Re: Problem z zanikiem Mux-2 i Mux-3.

Post autor: artur1 »

sat45 pisze:Mam pytanie odnośnie odbioru TV cyfrowej z nadajnika w Piaskach.
Do tej pory problemów z odbiorem nie miałem choć mam tylko zwykłą antenę siatkową ze wzmacniaczem antenowym.
Siła sygnału na Mux -1 i Mux-2 była około 80.
Mux-3 był trochę słabszy ale nie było problemów z odbiorem.
W sobotę 22 czerwca nagle przestały odbierać kanały z Mux-2 i Mux-3.
... zacytuję tekst z innej strony - odrobinę go modyfikując (a od siebie dodam, że po 17 czerwca niestety coraz trudniej idealnie ustawić odbiór ze wszystkich trzech MUX-ów Lublin-Piaski naraz) :

"Wyjaśniając zjawisko pogorszenia się MUX-1 i MUX-2 od momentu włączenia MUX-3 z Lublin-Piaski, trzeba wiedzieć że sygnał podlega odbiciom, załamaniom i oddziaływaniu innych (sąsiednich) częstotliwości.
Taka sama sytuacja miała miejsce przy włączeniu MUX-1.
Mówiąc w skrócie, sygnał MUX-3 oddziałuje ma pozostałe MUX-y.
Często takie zjawisko pogorszenia się sygnału można zaobserwować przy antenie źle ustawionej lub źle dobranej."

"W odległościach do 20 km od nadajnika wystarczy zwykle obecna antena z symetryzatorem.
Na odbiór prawidłowego sygnału mają jednak wpływ różne czynniki : ukształtowanie terenu, opady atmosferyczne, zabudowania, zysk anteny i moc nadajnika.
Najlepsze warunki odbioru zapewni antena kierunkowa.
Charakteryzuje ją duży zysk, umożliwiający odbiór sygnału z odległych nadajników.
Gdy antena kierunkowa nie zapewnia prawidłowego odbioru stosujemy anteny wieloelementowe (z przedwzmacniaczem) o dużej kierunkowości.
Nie zaleca się wykorzystywania anten siatkowych ze wzmacniaczem".
Ostatnio zmieniony 7 lipca 2013, o 21:24 przez artur1, łącznie zmieniany 3 razy.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: _chris_ »

@ sat45:
wygląda to na pierwszy rzut oka na awarię instalacji antenowej. To, że odbiera się tylko jeden z trzech mux-ów, albo dwa z trzech to częsta sprawa przy odbiorze DVB-T.. Wzmacniacz, zasilacz antenowy, wtyczka antenowa - separator, jakieś złącze - wszystko może się tak popsuć.

Może być też popsuta antena któregoś z sąsiadów, która 'sieje' i uniemożliwia ci odbiór.

Ale zacząłbym od własnej instalacji. Na początek poszedłbym do sąsiada sprawdzić dekoder (albo pożyczyć na chwilę dekoder od kogoś).

Poradnik antenowy

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

U mnie na balkonie spadła jakość z k33 wcześniej była 87 +-5% a teraz 60+-5% zmiana ta pojawiła się po włączeniu mux3 - spróbuje jeszcze tą moją kierunkową zmienić na siatkę - powinno lepiej odbierać z tak szerokich kątów wszystkie odbicia - bo kierunkowa ma za wąską wiązkę, żeby złapać wszystkie odbicia.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: eftalo »

Przez tydzien odbierałem doskonale wszystkie muxy.Niestety ,skonczyło się.Od wczoraj idzie tropo z Tarnowa i zagłusza mux-3 z Piask.Objawia się to jakością sygnału 25% ,siła bez mian,czyli 70% .A Pozostałe muxy bez zmian jakość 97%,bardzo rzadkie falowanie.Kierunek odsłonięty.
Dlaczego ten pech dotyczy właśnie mux-3 ? Dlaczego od roku nie mogę normalnie odbierać mux-3 z żadnego nadajnika,bo ciągle się coś dzieje?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

ja mam sąsiada na wsi który ma problemy z mux3 - na cabletechu właśnie - podobna sytuacja co Twoja - wywal wzmacniacz i na symetryzatorze odbieraj to tropo Ci nie złapie. W cabletechu 70% siły to praktycznie przesterowanie.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: eftalo »

Nie wiem jak u was,ale u mnie całkowicie znika okresowo sygnał na k.23 na dłuższy czas,a potem pojawia się.Zupełnie jakby wyłączyli.Pozostałe muxy bez zmian ,stabilnie.
Czyżby jakaś awaria?Oj chyba będą musieli zmienić ten kanał,bo dzieją się dziwne rzeczy...

piodi
Posty: 4
Rejestracja: 30 czerwca 2013, o 07:48
Odbiornik: Ariva T65
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit z Symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin/Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: piodi »

Witam,

Odbieram 3 MUXy z nadajnika Lublin/Piaski z odległości 49 km, tuner Ariva T65. MUX 1 k.33 i 2 k.21 odbierają bardzo stabilnie 80% jakość i 95% siła sygnału. Natomiast MUX 3 k.23 odbiera niestabilnie, 60 - 80 % jakość i cały czas skacze, 95% siła sygnału. Czy coś można zrobić by MUX 3 odbierał stabilnie tak jak pozostałe MUXy?

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Antenix »

Trzeba zmienić wzmacniacz na symetryzator, bo masz przesterowany sygnał.

piodi
Posty: 4
Rejestracja: 30 czerwca 2013, o 07:48
Odbiornik: Ariva T65
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit z Symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin/Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: piodi »

Mieszkam w miejscu, gdzie bez wzmacniacza odbiór byłby utrudniony. U sąsiadki sytuacja z MUX-3 wygląda niemalże identycznie. Ma słabszy wzmacniacz i poziom sygnału jest na poziomie 74%, a jakość tak jak u mnie.

Przez rok jak i teraz MUX 1 i 2 odbierają bardzo stabilnie, jakość/sygnał cały czas 80%/95%. Od 17 czerwca po włączeniu MUX 3 to z nim są takie niestabilności. Próbowałem wielu ustawień anteny, ale jakość z MUX 3 skacze nadal ;/

epil0g

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: epil0g »

Witam, mam pytanie

Mieszkam na czechowie, ulica Kosmowskiej. Do swojego Samsunga UE32F5300 mam podłączoną najprostszą antenę pokojową 2 druty na kablu ;). Niestety ściągam tylko MUX-3 chociaż niby jestem w zasięgu Piask i nie bardzo bym ściągał odbity sygnał z Raabego (chyba, że odbija się aż tak dziwnie, że trafia i do mnie). Na MUX-3 w zależności czy sobie położe antene byle jak czy sobie ją postawie mam od 80% do 100% mocy. Nie mam możliwości montowania anteny zewnetrznej więc moje pytanie brzmi, czy jest szansa z jakąś lepszą pokojówką na pozostałe MUXy ? Dodam że mam okno w pokoju na zachód więc jeśli sygnał jest z Raabego to śmiesznie się odbija :mrgreen:

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: eftalo »

tak,powinieneś skonstruować zwyczajny biquad i powiesić go gdzies na ścianie.To jest chyba najlepsza antena pokojowa,te inne są słabe ,niestabilne lub zawierają wzmacniacze.

epil0g

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: epil0g »

Posiadasz może jakiś przejrzysty poradnik "do it yourself" ? Chyba nie jest to zbyt skomplikowane :)

sat45
Posty: 5
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 12:46
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem.
Maszt dach. Odległość
40km.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: sat45 »

Pisałem pod koniec czerwca o nagłym zniknięciu Mux-2 i Mux-3 z nadajnika w Piaskach po tygodniu od wyłączenia nadajników analogowych.

Problem już się rozwiązał pomogła wymiana wzmacniacza na mocniejszy przy antenie siatkowej.
Prawdopodobnie wzmacniacz uległ uszkodzeniu podczas burzy choć cały czas jest dla mnie zagadką dlaczego mimo uszkodzenia tuner nadal odbierał Mux1.
Może jednak coś się zmieniło w propagacji skoro inni też zauważyli zmiany w poziomach odbieranych sygnałów z nadajnika w Piaskach - stąd spadek mocy sygnału Mux-2 i Mux-3 ?

No ale nie będę dalej dociekał bo problem się już rozwiązał.

Teraz łapie mi nawet kanały DVB-T i to w dobrej jakości z nadajnika z Łosic (odległość ok.80km)oraz nadajnika z Ryk (ok.50km) choć są to nadajniki o mniejszej mocy niż ten w Piaskach.
Łapię też sygnał Multipleksu Telewizji Mobilnej z Lublina (Komin EC Wrotków) choć to tylko nadajnik 8kW.

Tak więc będę miał o jeden kanał TV cyfrowej więcej jak wprowadzą regionalną TVP info z Warszawy .

xF35

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: xF35 »

epil0g pisze:Posiadasz może jakiś przejrzysty poradnik "do it yourself" ? Chyba nie jest to zbyt skomplikowane :)

Poczytaj tu http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930

Zablokowany