DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: micial »

43 siedlce

rablos
Posty: 41
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 10:24
Odbiornik: funai 21D-3810
Instalacja antenowa: siatka plus zasilacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: piaski ryki

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: rablos »

Czyli waszym zdaniem jak zlapalo 43kanal /siedlce/jest szansa na raszyn?i mux1?

lukasz900

Lublin Piaski Mux 2 Brak Zasięgu ? Czy u każdego ?

Post autor: lukasz900 »

Wyam mieszkam w lini prostej 50km od nadajnika posiadam tuner wiwa hd-90 wczoraj miałem zasięg na 100% a dziś włączam i cały dzień pisze brak zasięgu... Czy to tylko u mnie tak jest czy u każdego użytkownika odbierającego sygnał z Lublina/Piaski ? Bo już nie wiem czy to wina tunera czy nadajnika ?

Geloo_

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Geloo_ »

Łukasz sprawdź najpierw instalacje antenową. Z piaskami wszystko jest ok.

lenin

Łęczna - RTCN Lublin/Piaski

Post autor: lenin »

Witam
Mieszkam w Łęcznej ok 25 km na północny-wschód od Lublina.
Jaką powinienem wybrać antenę, aby móc odbierać sygnał dvbt z nadajników RTCN Lublin/Piaski ewentualnie sygnał z innych pobliskich?
Okna mam na południe.


Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2012, o 20:18 przez lenin, łącznie zmieniany 2 razy.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: plecho1 »

Sprawdź tutaj swój profil terenu:
http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html; ... FE54390527
Wybierz mapę satelitarną i strzałką najedź na swoje mieszkanie.
Napisz czy mieszkasz w bloku czy nie i jakie masz możliwości zamontowania anteny.
Z odbiorem z Piask przy takiej odległości i mocy nadajnika (100kW) nie powinno być problemu nawet na antenie pokojowej. Natomiast z Lublinem może być gorzej, przy tak słabej mocy nadajnika (0.7kW) i przy tej odległości musisz mieć zupełną widoczność na nadajnik i dobrą antenę zewnętrzna.
W razie problemów z odbiorem MUX3 z Lublina nie ma co się wysilać bo w maju rusza MUX1 z Piask z mocą 100kW.

lenin

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: lenin »

Mieszkam w bloku (2 piętro).
Mam możliwość zamontowania anteny na balkonie.
Do nadajnika wg. map jest w linii prostej ok. 20km.
W kierunku Piask stoi kilka bloków tak około 50 m od mojego.
Mapka:

http://imageshack.us/photo/my-images/860/dvbt.png/

Zastanawiałem się nad zastosowaniem jednej z 2 anten:

Opticum AX600 DVB-T MPEG4 [ax600]
http://tvsatsklep.pl/produkt/12195,opti ... e2a00cf70e

lub

DVB-T ATX55

http://www.tunerydvb.pl/pl/p/Antena-DVB ... owego./239

Sprzedawca zachwala jedną i drugą.
Sam nie wiem, na którą się zdecydować, ewentualnie proszę o jakieś propozycje.
Dziękuje.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: plecho1 »

Podejrzewam, że jesteś z Lublina więc Piaski jak i Lublin powinieneś odebrać bez problemu na pasywnej antenie o małym zysku. Najlepiej jakbyś miał widoczność na nadajnik lubelski Rabego, bo nadaje z małą mocą i tu bezpośrednia widoczność jest ważna. Najlepiej zrobić sobie do testów antenę z kabla antenowego i sprawdzić czy da się na niej złapać sygnał z obu nadajników. Jeśli uda się złapać stabilny sygnał to proponuję zakupić jakąś małą antenę np. DIPOL 3/21-69 DVB-T, lub ASP-4 A z symetryzatorem lub zrobić samęmu np. taką:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930
Ja na takiej samoróbce powieszonej w pokoju na Kalinie odbieram stabilnie te dwa nadajniki.

lenin

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: lenin »

plecho1 pisze:edit/ Czytaj Zasady forum
Mieszkam 25 km. od Lublina (Łęczna). Niestety nie mam bezpośredniej widoczności na Rabego a do Piask mam ok. 19 km. w linii prostej.
Próbowałem łapać coś na kawałku przewodu, ale niestety sygnał z Piask raz jest a raz zanika. Z nadajnika Lublin/Rabego nie łapie kompletnie nic :cry:
Myślisz, że jedna z wymienionych przez Ciebie anten da radę??
Pozdrawiam.

kjt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kjt »

Zwykła siata da radę to te tym bardziej. Chociaż do tych "anteno-puszek" to bym nie miał zaufania.

Ja mam 26km do Piask. Siatka 45stopni w lewo od nadajnika. Wycelowana w blok jakieś 60m. Mieszkam na parterze. Wskaźnik sygnału 89-100%. Jutro wyceluje na Lublin ale wątpię bym Raabego złapał.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: plecho1 »

Lenin, jeśli mieszkasz w Łęcznej to trochę zmienia sytuację. Żeby złapać Rabego, musisz mieć jednak coś kierunkowego o dobrym zysku, Piaski natomiast powinieneś złapać nawet na wspomnianej siatce. Jeśli niezbyt ci zależy na TVP Kulturze i Historii, to może poczekaj do maja, kiedy z Piask zaczną nadawać MUX1 z programami TVP.
Te antenki DVB-T ATX55 dobrze odbierają, ale podobno elementy z tworzywa przy naszych warunkach klimatycznych szybko odpadają z anteny w czym pomaga im jeszcze wszelkie ptactwo.

ftalo

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: ftalo »

Ja czekam niecierpliwie na MUX-1 z Piask. W Tarnobrzegu MUX-2 idealnie łapię do tego analogowo TVP info i TVP2 ale niestety brak TVP1 bo raz że nadaje w pionie,a po drugie na dolnym paśmie i tego już antena ATX nie złapie!
Musiałbym dorabiać drugą antenę. A póki co jestem skazany na Św Krzyż,jednak TVP info od nich jest nie do zaakceptowania.
Ale jak uruchomią MUX-1 z nowych nadajników to będzie można sobie wybierać które tvp info się będzie oglądać

lenin

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: lenin »

Po dłuższym namyśle wybór padł na antenę siatkową:

CX-8 wersja B z symetryzatorem (Dipol).

Miejmy nadzieje że odbiór będzie w miarę stabilny.
Dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam.

macgregor

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: macgregor »

Witam.
Dzisiaj w Łęcznej po włączeniu telewizora pokazała się lista programów, które powinny być w MUX-3. Zrobiłem skanowanie programów i jednak zostały wyszukane tylko te programy, które były do tej pory czyli z listy MUX-2 i analogowe. Czy są robione jakieś testy z włączeniem MUX-3 w Piaskach? Antenę mam od wschodu (siatkową bez wzmacniacza), więc napewno nie wyłapało MUX-3 z Siedlec lub Raabego (chociaż głowy uciąć nie dam).

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: sat17 »

A na którym kanale?

macgregor

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: macgregor »

sat17 pisze:edit/ Czytaj Zasady forum
Nie było informacji o numerze kanału.
Nie pamiętam jaka była konkretnie informacja ale była lista programów z MUX-3.

Zoidberg

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Zoidberg »

macgregor pisze:edit/ Czytaj Zasady forum
Spróbuj przeszukać jeszcze raz i patrz na jakim kanale Ci wyszukuje te programy

kjt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kjt »

Ja mogę potwierdzić tylko spore skoki sygnału. W pewnym momencie znikł całkowicie.
Zawsze mam stabilny sygnał nawet jak autobus przejeżdża i zatrzymuje się na przeciwko na przestanku. Być może było coś majstrowane...

macgregor

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: macgregor »

Zoidberg pisze:
macgregor pisze:edit/ Czytaj Zasady forum
Spróbuj przeszukać jeszcze raz i patrz na jakim kanale Ci wyszukuje te programy
Próbowałem kilka razy skanować i wyszukuje tylko programy, które były do tej pory. Bardzo dziwne, że ta informacja z tymi nowymi programami pojawiła mi się od razu po włączeniu telewizora a nie po wejściu w menu i skanowanie programów. Telewizor mam kilka tygodni i nie rozgryzłem jeszcze szczegółów ale takiej sytuacji nie miałem jeszcze nigdy.

macgregor

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: macgregor »

Są jakieś jaja.
Znowu pojawiły się programy 1, 2, Info, Info Wa-wa, Info Łódź, Polonia, Kultura i Historia na kanale 56 ale brak sygnału. Może "świruje" telewizor, choć wątpię.

Zablokowany