DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

andreziom

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: andreziom »

wiecie ze po wylączeniu analogu ma byc tylko po 50kw na trzech muxach z tarnawatki pisali mi kiedys na emeila z emitela to jak ktos ma problemy z 2 muxem to po wyłaczeniu analogu dalej bedzie miał ma byc 1 , 2 i 3 mux po 50kw a nie po 100kw jak z piasków z lublina troche dziwna polityka emitelu w sprawie tarnawatki czyzby bali sie ze ukraicy beda polskie dvb-t ogladac :lol: :lol: :lol: :lol:

jankow11263

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: jankow11263 »

Witam
Mieszkam w Hrubieszowie na osiedlu za jednostką wojskową.
Mam nowy telewizor i antenę MX1000 z przedwzmacniaczem i wzmacniaczem.
odbiór z Tarnawatki jest praktycznie niemożliwy jakość około 58% odbieram z Piask - 68% ale wieczorem jest ok 60%.
Czy planujecie zwiększenie mocy nadajników w Tarnawatce lub postawienie nadajnika w Hrubieszowie.
Bo taki odbiór do niczego.
Już lepiej w analogu bo chociaż odbiera.
Kablówka też puszcza sygnał ale też jest słaby.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Bartt »

jankow11263 pisze: Mieszkam w Hrubieszowie na osiedlu za jednostką wojskową.
Czy teren w kierunku Zamość/Lublin masz otwarty czy coś ci zasłania :?: Czy w kierunku nadajników jest ta jednostka wojskowa (może ma jakieś rozbudowane anteny) :?:
jankow11263 pisze:
Mam nowy telewizor i antenę MX1000 z przedwzmacniaczem i wzmacniaczem.
Chyba chodzi o antenę z przedwzmacniaczem i zasilaczem ;) - niestety jest to typ anteny który niezbyt dobrze sobie radzi w dolnym paśmie UHF - a w takim są kanały mux-1 i 2 z Piask (k33, k21)
jankow11263 pisze: Odbiór z Tarnawatki jest praktycznie niemożliwy jakość około 58% odbieram z Piask - 68% ale wieczorem jest ok 60%.
Jakiej jakości masz kanały analogowe przy ustawieniu anteny na dany nadajnik :?: . Przykładowo Polsat z Tarnawatki (k53 - 300kW) powinien być idealny przy tej odległości od nadajnika. Sygnał jest tak mocny że potrafi nawet zakłócić TVN nadawany w Rzeszowie na tym samym kanale ;). Podobnie TVP2 z Piask (k23 - 500kW) również sygnał powinien być w miarę dobry. Oczywiście rozpatruje przypadek braku przeszkód w stronę nadajników bo taki np. żelbetowy wieżowiec potrafi skutecznie stłumić sygnał i wtedy może być problem z odbiorem :(

kjt

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: kjt »

Ja mam nieco dalej do Tarnawatki ale mimo wszystko całkiem znośnie odbierałem. Nieco pikselozy było na słabszym muxie. Sygnał odbity od sąsiedniego bloku o jakieś 160-170stopni.

Także warto by spróbować z lepszą anteną.

slavo

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: slavo »

Czy na tarnawatce będzie uruchomiony mux3?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Anduraki »

jest to wysoce prawdopodobne

slavo

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: slavo »

Bo oficjalnie w żadnym wykazie na harmonogram mux3 nie znalazłem (może za słabo szukałem).
Bo jeśli nie tarnawatka, to z krasnobrodu w co celować? w piaski w pozniejszym czasie? realne to w ogóle?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Anduraki »

w Piaskach na 100% będzie znalazłem ostatnio w jakiś dokumentach w PDFie kanał 23 - UKE dało zgodę na maksymalnie 500 KW, ale ile TVP da to zobaczymy - obstawiam nie mniej niż 100 KW i nie więcej niż 150 KW.

slavo

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: slavo »

Anduraki pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Na tę odległość (z Krasnobrodu) w piaski celowanie jest realne w ogóle (brak mi wiedzy)

Update:
Dostałem odpowiedź z telewizja@emitel.pl - iż uruchomienie mux3 planowane jest na 17 czerwca.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Anduraki »

No to masz odpowiedź - można się było spodziewać że tak się skończy. Raczej nie robiliby dziury w zasięgu - chociaż obiekt w Piaskach jest czwarty co do wielkości w Polsce i na odbiór sygnału z niego masz również duże szanse.

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Maris »

Korzystam z anteny Dipol 19/21-69. Do nadajnika w Tarnawatce mam w linii prostej jakieś 12 km, jednakże mieszkam w terenie górzystym, więc odbiór możliwy jest jedynie za pośrednictwem wzmacniacza. Obecnie korzystam ze wzmacniacza dopuszkowego LNA-101. Z góry chcę zaznaczyć, że z symetryzatorem nie miałem żadnego sygnału. Od jakichś 10 dni nie odbiera mi w ogóle MUX-2. MUX-1 chodzi, chociaż i tu spadł poziom sygnału (jakość - 60-70%, moc - 42%). Nie wiem, co może być tego przyczyną. Czy zmniejszyli może moc sygnału? Zastanawiam się, czy poprawę przyniosłoby zastosowanie anteny Telves. Nie jest ona jednak tania, więc musiałbym mieć pewność, że inwestycja ma sens. Wiem, że 12 km od nadajnika powinno się odbierać sygnał z symetryzatorem, u mnie jednak symetryzator nic nie daje (ukształtowanie terenu). Proszę o radę, co robić, żeby poprawić jakość sygnału?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Anduraki »

jak chcesz taniej i możesz instalować antenę na dachu to spróbuj DX-91
http://www.ceneo.pl/10856222#tab=spec

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Maris »

Na dachu nie mogę, jedynie na stojącym maszcie. Mimo wszystko zastanawiam się nad anteną Televes. Nie wiem tylko, czy wymiana anteny Dipol na Televes przyniesie poprawę sytuacji.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Anduraki »

ok a na jakiej wysokości jest zawieszona antena, ponad dachem czy raczej niżej i przed? jeśli nie ma przeszkód i antena jest oddalona conajmniej 2-3 metry od dachu(który byłby niżej) to i tak opłacałoby się zamontować taką antenę.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: grzegorz0plonka »

VI etap - zmiana kanałów MUX-2 http://cyfryzacja.gov.pl/VI,etap,-,zmia ... ,1434.html

Zamość / Tarnawatka – zmiana kanału z 52 na 53;

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Maris »

Antena jest zamontowana jakieś 4-4,5 m od ziemi i jest w połowie dachu. Ciekawi mnie, czy w związku ze zmianą kanału, zwiększą moc MUX-2.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Anduraki »

Jak tam macie takie problemy to mogliby podnieść moc we wszystkich kierunkach poza wschodem, oni się boją prawdopodobnie, że na Ukrainę ich sygnał pójdzie. Pewnie z tego samego powodu mux3 dają 100 KW z Piask, a nie więcej jak można patrzeć po Raszynie czy innych centrach nadawczych w głębi Polski.

Może pokombinujcie jeszcze z instalacjami, czasami trzeba trochę podłubać więcej zanim uzyska się odpowiedni efekt.

Maris
Posty: 56
Rejestracja: 8 maja 2012, o 12:40
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 Digital
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Maris »

Jak to w końcu jest z tą zmianą parametrów MUX-2 z nadajnika w Tarnawatce? Kilka dni temu podano, że MUX-2 zmieni częstotliwość z 52 kanału na 53 a dzisiaj, Emitel podał, że docelowa częstotliwość to kanał 32. Czy mam to rozumieć, że 17 czerwca MUX-2 będzie nadawany na 53 kanale, a w niedalekiej przyszłości na 32 kanale, czy może już od poniedziałku będzie z 32 kanału?

Adam Brodziak

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Adam Brodziak »

Od poniedziałku kanał 53, nie wiemy na jak długo. UKE też jeszcze nie wie.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN ZAMOŚĆ TARNAWATKA

Post autor: Bartt »

@Maris
Lepiej aby mux-2 nie nadawał z Tarnawatki na k32 bo na tym samym kanale leci mux-2 z Suchej Góry. Dodatkowo ( w niektórych lokalizacjach ) odbiór mux-3 (kanał 36) będzie utrudniony z powodu emisji na tym kanale mux-2 ze św. Krzyża. Sytuacja potrwa do ASO w lipcu kiedy św. Krzyż przełączy się na zwolniony kanał 37.

Zablokowany