DVB-T w woj. lubuskim

mappie

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: mappie »

m.
virus904 pisze: To właśnie jego wina, sami sobie odpowiadacie na pytanie, skoro antena jest bardziej na zachód znaczy "widzi" głównie jeden nadajnik, a jak mieszkasz w zasięgu obu i antena jest skierowana, że "widzi" oba to jakość sygnału skacze w zależności który akurat nadajnik zbiera. Nie jest to na 100 % wina TV ani instalacji.
Nie zgadzam się. Nie ma żadnych skoków powodowanych przez SFN, Zresztą do mnie sygnał z Wichowa nie dochodzi (K41 nie łapie, choćbym nie wiem jak antenę powykręcał), ze względu na wzgórze między Jędrzychowem a Os. Leśnym (Jagodowe, amfiteatr, etc - te okolice, na dvbtmap.eu ładnie to widać).

SFN jest po to aby na tej samej częstotliwości pokryć jak najwięcej terenu BEZ SZKODY dla jakości sygnału; nie ma czegoś takiego jak wytłumianie się wzajemne sygnału czy przełączenie sie anteny z nadajnika na nadajnik. SFN jest szeroko stosowany na zachodzie Europy.

Pzdr.,
M.

jureczek222

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: jureczek222 »

Daniel Kucharski pisze:
jureczek222 pisze:czy jest tu ktos kto w miedzyrzeczu jest w stanie odebrac mux3 ze sremu lub walcza- rusinowo?
zalezy mi na TVP kultura, historia i polonia. te wszystkie disco polo i inne smiecie z Mux1 moga sobie wsadzic..... przeraza mnie ze mux3 jest u nas planowany na..... 2013/2014
(cyt)Jeśli chodzi o odbiór TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia to taniej i w efekcie lepiej będzie zainstalować małą (60 cm) antenę satelitarną, ustawić ją na Astrę 19,2 i odbierasz ponad 200 bezpłatnych kanałów TV (lyngsat.com). (koniec cyt)

odp: dzieki Daniel.... proste rozwiazanie. oczywiscie tuner free to air mam, antene tez. to calkowicie rozwiazuje moj problem, ze tez na to nie wpadlem. zabraknie mi juz tylko kino polska i tvp seriale.. moze z czasem zdecyduje sie na TNK... pozdrawiam

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

mappie pisze: Nie zgadzam się. Nie ma żadnych skoków powodowanych przez SFN, Zresztą do mnie sygnał z Wichowa nie dochodzi (K41 nie łapie, choćbym nie wiem jak antenę powykręcał), ze względu na wzgórze między Jędrzychowem a Os. Leśnym (Jagodowe, amfiteatr, etc - te okolice, na dvbtmap.eu ładnie to widać).
Jeśli nie odbierasz Wichowa, to nie możesz wiedzieć czy SFN nie powoduje problemów. Normalne, że jak masz w zasięgu tylko jeden nadajnik, to będzie wszystko dobrze. W moim przypadku ewidentnie widać że z SFN działa gorzej.
Ty przekręciłeś antenę na zachód i Wichów znalazł się między "listkami" anteny (w minimum), i tak powstała bardzo duża różnica w sile obu sygnałów, która pozwala Ci na poprawny odbiór. Każdy kto ma porównywalne sygnały z obu stacji powie Ci że jest problem. Sam widziałem to na 4 niezależnych odbiornikach i antenach w mojej okolicy.

RobertB

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: RobertB »

Ikei, nie masz racji.
Mieszkam w ZG przy ul. Sokolej i mam na dachu 4-piętrowego bloku maszt z dwiema 19-sto elementowymi antenami skierowanymi na Jemiołów i Wichów. Anteny (+ dookólna radiowa) połączone zwrotnicą pasywną i dalej kabel do mieszkania. W mieszkaniu rozdzielacz pasywny na dwa gniazda. Z pozycji masztu mam całkowitą widoczność optyczną na oba nadajniki (Wichów i Jemiołów). Nie mam żadnych problemów z odbiorem obu MUX-ów.

mappie

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: mappie »

Ikey pisze: Jeśli nie odbierasz Wichowa, to nie możesz wiedzieć czy SFN nie powoduje problemów. Normalne, że jak masz w zasięgu tylko jeden nadajnik, to będzie wszystko dobrze. W moim przypadku ewidentnie widać że z SFN działa gorzej.
Ty przekręciłeś antenę na zachód i Wichów znalazł się między "listkami" anteny (w minimum), i tak powstała bardzo duża różnica w sile obu sygnałów, która pozwala Ci na poprawny odbiór. Każdy kto ma porównywalne sygnały z obu stacji powie Ci że jest problem. Sam widziałem to na 4 niezależnych odbiornikach i antenach w mojej okolicy.
Przecież napisałem, że nie odbieram Wichowa, w tym K41. Skoro nie odbieram Mux-2 z tego nadajnika, jak mogę widzieć Mux-1 z Wichowa?

Co więcej, potrafię odberać sygnał z Jemiołowa ustawiac antenę na południe; odbieram wtedy sygnał odbity.

Przestańcie już winic SFN i szukać dziury w całym. Naprawdę w innych krajach to działa (zob. np. http://www.bjpace.com.cn/data/tec/tec-D ... 10rev6.pdf rozdzial 2.7).

Pzdr.,
M.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

Robert - Trudno tak polemizować jak oboje nie znamy dokładnych zjawisk jakie zachodzą akurat w Twojej instalacji na 45 kanale, może przy tak ekstremalnie silnych sygnałach (19 el yagi na 50kW z 20km - masakra) zła synchronizacja nie odkleja Ci wskaźnika sygnału od "dechy". A może w Twojej lokalizacji fazy obu sygnałów akurat sobie nie przeszkadzają? Ale 99,99% ludzi odbierających Mux1 nie dysponuje taką armatą na wróbla jak Ty. I nie tylko dla takich jak Ty DVB-T jest przeznaczone.
Na pewno są obszary gdzie jest dobrze a w innych nie. Na dużych obszarach będących w zasięgu obu RTCNów widać że jest gorzej niż mux2. I nie zepchniesz tu odpowiedzialności na instalację antenową, bo różnica 1 kanału nie może wpływać aż tak na parametry, zwłaszcza na krótkich yagach jakie ma większość odbiorców.
mappie pisze: Przecież napisałem, że nie odbieram Wichowa, w tym K41. Skoro nie odbieram Mux-2 z tego nadajnika, jak mogę widzieć Mux-1 z Wichowa?
Czyli moje zdanie "Jeśli nie odbierasz Wichowa, to nie możesz wiedzieć czy SFN nie powoduje problemów." może być jednak prawdą, co? Nie czytasz ze zrozumieniem.

mappie

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: mappie »

Ikey pisze:
mappie pisze: Przecież napisałem, że nie odbieram Wichowa, w tym K41. Skoro nie odbieram Mux-2 z tego nadajnika, jak mogę widzieć Mux-1 z Wichowa?
Czyli moje zdanie "Jeśli nie odbierasz Wichowa, to nie możesz wiedzieć czy SFN nie powoduje problemów." może być jednak prawdą, co? Nie czytasz ze zrozumieniem.
Gdy odbierasz sygnał z jedngo nadajnika, SFN nie ma znacznia. SFN to konfiguracja nadajników aby synchronicznie nadawały sygnał na tej samej częstotliwości na danym obszarze. Pomyśl, jak brak widzialności sygnału z jeden z nadajników może mieć wpływ na sygnał odbierany z drugiego nadajanika?

Najpierw trzeba troche poczytać, zrozumieć, a nie filozofować ;-)

Pzdr.,
M.

RobertB

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: RobertB »

Ikey pisze:Robert - Trudno tak polemizować jak oboje nie znamy dokładnych zjawisk jakie zachodzą akurat w Twojej instalacji na 45 kanale, może przy tak ekstremalnie silnych sygnałach (19 el yagi na 50kW z 20km - masakra) zła synchronizacja nie odkleja Ci wskaźnika sygnału od "dechy".
Ten sygnał na gniazdach nie jest znowu aż tak silny (ponad 30 metrów kabla). Cała instalacja jest pasywna.
Ikey pisze:A może w Twojej lokalizacji fazy obu sygnałów akurat sobie nie przeszkadzają? Ale 99,99% ludzi odbierających Mux1 nie dysponuje taką armatą na wróbla jak Ty. I nie tylko dla takich jak Ty DVB-T jest przeznaczone.
Na pewno są obszary gdzie jest dobrze a w innych nie. Na dużych obszarach będących w zasięgu obu RTCNów widać że jest gorzej niż mux2. I nie zepchniesz tu odpowiedzialności na instalację antenową, bo różnica 1 kanału nie może wpływać aż tak na parametry, zwłaszcza na krótkich yagach jakie ma większość odbiorców.
Ja myślę, że to jednak jest problem z wadliwie wykonaną instalacją oraz samymi odbiornikami (STB, TV). 99% zwykłych użytkowników nie ma nawet pojęcia, że istnieje coś takiego jak firmware i należy je aktualizować.

--
Pozdrawiam
Robert Błaszczak

mappie

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: mappie »

Ze swojej strony dodam, że w konfiguracji SFN nadajniki nadaja syngał zsychchronizowany w czasie, więc dane będa przesunięte względem siebie w zależności od odległości odbiornika od danego nadajnika. Z reguły jeden z sygnałów jest silniejszy, drugi słabszy i są przesunięte względem siebie, lecz się nie tłumią wzajemnie. W transmisji analogowej byłoby to widoczne jako cienie/odbicia.

Koledze Robertowi zazdroszczę lokalizacji - okolice ul. Sokolej to raczej jedno z niewielu miejsc w ZG aby widzieć obie latarnie i to jeszcze przy instalacji pasywnej.

Jendnocześnie potwierdza to, ze transmisje SFN na K45 z obu nadjników nie tłumią się.

Pzdr.,
M.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

mappie pisze: Gdy odbierasz sygnał z jedngo nadajnika, SFN nie ma znacznia. SFN to konfiguracja nadajników aby synchronicznie nadawały sygnał na tej samej częstotliwości na danym obszarze. Pomyśl, jak brak widzialności sygnału z jeden z nadajników może mieć wpływ na sygnał odbierany z drugiego nadajanika?
Przecież DOKŁADNIE o tym mówię!
RobertB pisze: Ja myślę, że to jednak jest problem z wadliwie wykonaną instalacją oraz samymi odbiornikami (STB, TV). 99% zwykłych użytkowników nie ma nawet pojęcia, że istnieje coś takiego jak firmware i należy je aktualizować.
13 el yaga z dobrym symetryzatorem i 10m nowego przewodu SKB95 - to jest wadliwe wykonanie?
Na tej instalacji analog działa idealnie, mux2 idealnie a mux1 świruje. Co tu poprawiać? Pewnie że można obracać anteną jak wiatrakiem, ale chyba jednak powinna być skierowana na Jemiołów, nie sądzisz? Już samo proponowanie, żeby odchylić antenę od kierunku na nadajnik sugeruje, że coś jest nie tak z tą emisją (w moich warunkach, bo w pobliżu brak wysokich budynków, zabudowa bardzo rzadka - nie ma od czego odbijać). Każde przekręcenie anteny pogarsza analog.
Zresztą zobaczycie jak więcej ludzi zacznie to odbierać - pojawią się pytania "polsat mi działa a jedynka co chwile przerywa, dlaczego"
PS Przypomnijcie sobie stary wątek o początkach SFN w Warszawie :)

RobertB

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: RobertB »

Nie mam pojęcia, dlaczego masz problem z MUX1. Ja w swojej lokalizacji bez problemów, u rodziców (domek przy Skrzetuskiego - antena skierowana na Jemiołów) bez problemów, u znajomych przy ul. Monte Cassino na 5 piętrze na kawałku drutu (okno na zachód) bez problemów.

DVBManiak

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DVBManiak »

Co do odchylania anteny od nadajnika przy SFN to się sprawdza i jest to także przeze mnie potwierdzone. Polecam wam poczytać wątek wrocławski. My też mieliśmy mnóstwo problemów z tym SFN. http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=540

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

Ja jeszcze nie mam tak źle, mogę oglądać mux1. Tylko wskaźnik jakości skacze ciągle 50 - 100% (mux2 stale 100%). U sąsiada trochę tnie. Ale miejmy nadzieję, że może Emitel jeszcze coś poprawi, w Warszawie jakoś to rozwiązali. Robert, pewnie są obszary, gdzie zależności czasowe obu sygnałów pozwalają na bezproblemowy odbiór a w innych nie. Może Wichów i Jemiołów są "dostrojone" do miasta Zielona Góra :)

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: yerry »

Odchylanie anteny to wpływ na poziomy odbieranych sygnałów i pomoc dla odbiornika, który technicznie nie radzi sobie z odbiorem SFN (a niestety pojawiły się takie na naszym rynku). Więcej o metodach odbioru sygnałów SFN można znaleźć tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=2556 Warto przeczytać i wziąć pod uwagę tam, gdzie mówi się że problem to SFN.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

Może być, że to kwestia samych odbiorników... Maximum T-105 sobie radzi i nie zrywa, tylko nie można patrzeć na wskaźnik jakości :) . Sąsiad ma jakiegoś klona URZ0083 i ma problemy z mux1. Inny z kolei ma jakiś telewizor LCD, nie pamiętam modelu, i co kilkanaście sekund się przycina. W każdym obszarze gdzie uruchamiany będzie SFN początkowo będą problemy, ale z czasem każdy sobie jakoś poradzi.

krzysiekm1980

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: krzysiekm1980 »

Witam
Mieszkam w okolicach Kożuchowa, i na moim TV Sony Bravia nie odbieram Mux 1. Raz kiedyś TV przy skanowaniu wyszuka programy, jednak obrazu nie widzę. Antena kierunkowa ustawiona na Wichów. Krecenie nic nie daje... Mux 2 i Czechy działają bez zarzutu. Gdzie jest problem ?

RobertB

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: RobertB »

W Kożuchowie Wichów powinieneś widzieć gołym okiem. Spróbuj odłączyć instalację antenową i do środkowego bolca gniazda antenowego podłączyć kawałek drutu (1 - 2 m) i sprawdzić, czy jesteś w stanie odebrać MUX1.
Sprawdź też aktualizację firmware do swojego TV.

chopin

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: chopin »

z aktualizuj oprogramowanie http://www.sony.pl/support/pl/product/KDL-40EX402 oczywiście znajdz swój model.

krzysiekm1980

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: krzysiekm1980 »

Mam model z MPEG4. Mux 2 chodzi ok, sprawdzę zaraz opcję z tym drutem :-)

sebaa
Posty: 25
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: sebaa »

Może po prostu w wielu przypadkach sygnał odbierany jest za mocny i stąd te problemy. Jeśli ktoś ma miernik sygnału to zbada problem jeśli nie należałoby sygnał osłabić jakimś tłumikiem najlepiej regulowanym. No chyba że użyć anteny o niższym zysku enegetycznym lub w ostateczności obrócić antenę tyłem do nadajnika ;)

Zablokowany