DVB-T w woj. lubuskim

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

andybond pisze:Zgłupiałem do reszty. Kupiłem w niemieckim PENNY TV Blaupunkt z Tunerami -S,-T,-C. O ile na wielu kanałach jakość sygnału jest stabilna,o tyle na TVP HD i innych z tego samego Multiplexu. Czy macie również niestabulny sygnał z Jemiołowa? Dziwi mnie to zwłaszcza,że na Wiwie HD90 i dwóch tunerach komputerowych nie mam tego problemu. Antenę mam ATX-91 i jak dotąd nie potrzebowałem żadnego wzmacniacza.Czy montaż wzmacniacza poprawi odbiór na telewizorze,czy to może jednak słabej jakości komponenty zostały zamontowane we wspomnianym Blaupunkcie.
Zaktualizuj oprogramowanie w telewizorze, ew. zgłoś problem w Blaupunkcie (problem z SFN przy tej konkternej modulacji sygnału i tym FEC).

_chris_

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: _chris_ »

@ andybond: różnie to bywa z różnymi sprzętami - może TV rzeczywiście nie ma rewelacji w obwodach wejściowych lub sofcie, takie rzeczy się zdarzają. Niezależnie - antenę ustawiałeś na max jakości tego mux-1? Bo długie anteny w środowisku SFN-u wymagają często bardzo precyzyjnego ustawienia, do pojedynczych stopni.

andybond

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: andybond »

@Daniel Kucharski oprogramowanie zmieniłem krótko po zakupie. Nie dam głowy,ale na starym chyba nie było problemu,ale nie jestem pewien. Wsparcie ze strony BP jest beznadziejne,po wpisaniu danych z tabliczki,nic mi nie wyskakuje. Maile do blaupunkta w Niemczech,Austrii póki co bez odzewu. Prosiłem w nich o plik ze starym firmware.

@_chris_ Prawdę mówiąc super precyzyjnie anteny nie ustawiałem,ale wydawało mi się że jak pozostałe tunery w domu śmigają,to i ten w TV powinien hulać.

EDIT
Panowie dzięki za wskazówki. Przed chwilą wróciłem z dachu. Nic nie mam na swoją obronę,w sprawie wcześniejszego ukierunkowania anteny :oops: Jako miernik sygnału używałem wskaźników w Wiwie,NOT i Mediatechu. Wszystkie okazały się mało precyzyjne a w zasadzie mało dokładne. W TV tuner potrzebował dokładniejszych nastaw. Najśmieszniejsze jest to,że wszystkie anteny na sąsiednich dachach były ustawione o ok.30 st bardziej na północ niż moja :D
Nic dziwnego że Blaupunkt zacinał obraz skoro Q skakała od Sasa do lasa. Teraz mam stabilną siłę 91% a Quality 99. Tak więc jestem bardzo hepi i przestałem się gniewać na swój nowy telewizor :D

@_chris_ tobie szczególnie dzięki za nakierowanie mnie na ustawienie anteny. W końcu ATX-91 to nie byle badyl i powinna ściągać sygnał bez problemu.Dodam że do Jemiołowa mam jakieś 80 km,Lubsko leży w dołku a antena hula bez dodatkowych "wspomagaczy"
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam-Andrzej

ntcdvb

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: ntcdvb »

Nadajniki MUX3-TVP w Lubuskim sieć SFN na kanale 32

Sendername Kanal Status ERP H ERP V StOHöhe AntHöhe Polaris AntChar

Gorzów Wlkp. 32 A4 36.0 67 102 H D

Zielona Góra 32 A4 50.0 160 305 H N

Żagań 32 A4 47.0 158 270 H D

Wykaz konsultacji z Niemcami.

A gdzie te zapowiadane doświetlenia?

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: brachu »

Nadajnik w Gorzowie jest "doświetleniowy".

ntcdvb

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: ntcdvb »

:arrow: Moc nadajnika wzrośnie z 0,160 kW prawie do 5 kW :!:
Niech moc będzie z TVP :lol:

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: brachu »

Ale na terenie lubuskiego inne doświetlenia nie są potrzebne, odbiór z Jemiołowa i Wichowa jest bezproblemowy na prawie całym terenie resztę załatwi(przynajmniej w teorii powinno) gorzowskie doświetlenie. Jak gdzieś wypatrywać zapowiadanych doświetleń to należy czekać na wykazy na terenach górskich

ntcdvb

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: ntcdvb »

I są takie doświetlenia terenów górskich, te informacje dla Sudetów Zachodnich są bardzo dobre, lokalizacje dobrane optymalnie, trzeba przyznać, że z pokryciem MUX3-TVP pobiję swoją komercyjną konkurencję. Nie widzę, aby MUX2 i MUX1 miały możliwość konkurowania z zasięgiem MUX3-TVP.
Jeśli tempo rozwoju sieci nadajników będzie szybkie to TVP ośmieszy swoją komercyjną konkurencję. Nadajniki ulokowane w taki sposób aby program regionalny docierał do odbiorców w całym województwie, plany są bardzo dobre ale niestety brakuje zajęcia stanowiska w tym temacie przez przedstawiciela nadawcy publicznego.
Informacja nie pochodzi ze źródła oficjalnego.

xmanek

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: xmanek »

Witam
W dniu wczorajszym tj.19.10 w późnych godzinach 22-24:00 odbierałem bez najmniejszego problemu Mux 3 w Kostrzynie n/O. ,czyli jakieś 40 kilometrów do nadajnika a raczej nadajniczka:). Natomiast nie obierał w tym czasie Mux 1 z Jemiołowa. Czy ktoś coś wie? Jakieś testy? Do tej pory nie było szans żeby odebrać Mux 3 Gorzów z Podmiejskiej.
Pozdrawiam

ntcdvb

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: ntcdvb »

:arrow: To skutki TROPO, i takie anomalie mogą występować ;)

xmanek

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: xmanek »

edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
No okej
Ale sygnał był mocny przez co najmniej 3 godziny, dalej nie wiem bo poszedłem spać:)
Na tropo to udało mi się złapać ze 2 miesiące temu ledwie "marker"że taki Mux nadaje, a wczoraj normalny odbiór z silnym i stabilnym sygnałem.
Druga sprawa, to w tym czasie Mux 1 z Jemiołowa - u mnie zero sygnału.
Odbiorniki mam dwa jeden, plazma Panasonic i drugi "Biedronkowy" LCD Orion. Na obu tak samo.
Jeżeli to faktycznie tylko efekt Tropo to jak to mówią "Są rzeczy które się gospodarzom domu nawet nie śniły"

ntcdvb

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: ntcdvb »

Dziś ku mojemu zdumieniu odebrałem od 16:30 do 20 Jihočeská televize , Sit'3 CDG, k.22 482,00 nadajnik: České Budějovice/Kleť ERP: 100 kW (50dBW) i odległość 239.9 km (w lini prostej). Wykonałem automatyczne wyszukiwanie przez zanik innego kanału i ot taki prezent.

michelin

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: michelin »

Jestem teraz w domu w Żaganiu. Jak wiadomo za kilka dni wyłączony zostanie analog. Akurat kończy nam się też umowa z Dialogu. Z jakością tv z Dialogu wiadomo jak jest, kanały SD w słabej jakości, HD w jakości niemieckiej SD.
Dlatego myślę o DVB-T. Do nadajnika Żagań Wichów mam około 19km. W tym momencie mam antenę siatkową ze wzmacniaczem na dachu 4 piętrowego budynku(jakieś 15-20m nad ziemią, ciężko dokładnie stwierdzić). Skierowana jest z tego co mi tato mówił w stronę Legnicy. Pewnie jeszcze z czasów jak nie było RTCN Żagań / Wichów. Jak wyszukam kanały to znajduje mi bez problemu oba muxy ale z jakością już nie jest tak super. Dodatkowo odbieram Tvp Info Wrocław na 690mhz, więc domyślam się że to z Śnieżnych Kotłów.
Chcę tak zrobić że przestawię tą siatkową centralnie na Żagań / Wichów i myślę nad drugą anteną skierowaną na niemiecki Lobau i też na Czechy. Kiedyś złapałem czeskie kanały ale to pewnie jakieś tropo było bo dzisiaj nic nie znalazło.
JAk sensownie połączyć 2 anteny aby odbierać włąśnie polskie kanały z Żagania i niemieckie z Lobau.
Wg dvbtmap.eu jestem w żółtym zakresie pokrycia z Lobau. O czeskich kanałach to chyba mogę zapomnieć.
Z drugiej strony antena i kabel mają już dobre kilkanaście lat to może to wymienić na co innego. Zastanawiam się czy nie np 2 biQuady zamontować na dachu, tak samo jeden na Żagań, drugi na Lobau, tylko jak je połączyć aby odbierało z obu na tv. Jakaś zwrotnica na konkretne pasma?

_chris_

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: _chris_ »

@ michelin: przy DVB-T stosuje się do sumowania anten sumatory. Anteny sumujemy z zasady pasywne, wzmacniacz dopiero po nim. W razie konieczności można próbować dodać w jednej antenie wzmacniacz małym o wzmocnieniu.

Poszukaj na forum, było kilka tematów o sumowaniu.

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: mc-fit »

@michelin


3 antenny sumowac mozna tak

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_wwk- ... R89860.htm

i jeszcze nowa antenne
a nie BiQuad to nie jest antenna
wazne jest twoja lokalizacja
Obrazek

albo 2 antenny sumowac
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0370.htm
Ostatnio zmieniony 31 października 2012, o 20:40 przez mc-fit, łącznie zmieniany 3 razy.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: alabama1 »

Na 29 kanale analogowa dwójka jest podpisana tvn24. Nieźle, hehe.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: debe »

michelin pisze:(...)Chcę tak zrobić że przestawię tą siatkową centralnie na Żagań / Wichów i myślę nad drugą anteną skierowaną na niemiecki Lobau i też na Czechy. Kiedyś złapałem czeskie kanały ale to pewnie jakieś tropo było bo dzisiaj nic nie znalazło.
JAk sensownie połączyć 2 anteny aby odbierać włąśnie polskie kanały z Żagania i niemieckie z Lobau.
Wg dvbtmap.eu jestem w żółtym zakresie pokrycia z Lobau. O czeskich kanałach to chyba mogę zapomnieć.
Z drugiej strony antena i kabel mają już dobre kilkanaście lat to może to wymienić na co innego. Zastanawiam się czy nie np 2 biQuady zamontować na dachu, tak samo jeden na Żagań, drugi na Lobau, tylko jak je połączyć aby odbierało z obu na tv. Jakaś zwrotnica na konkretne pasma?(...)
To co zaproponował @mc-fit to trochę drogie rozwiązanie. Taniej będzie tym lub czymś podobnym, bo do tego co chcesz osiągnąć 2 anteny wystarczą (19 elementowe koniecznie, czyli ATZ-19). Czechy i Wichów odbierzesz jedną anteną, na niemieckie Lobau będziesz potrzebował drugiej.
Teściowa mojego brata mieszka w Żaganiu i on w ten dokładnie sposób efekt, o którym piszesz uzyskał. Ewentualnie wzmacniacz w sposób taki:
_chris_ pisze:(...) Anteny sumujemy z zasady pasywne, wzmacniacz dopiero po nim. W razie konieczności można próbować dodać w jednej antenie wzmacniacz małym o wzmocnieniu.

michelin

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: michelin »

A nie tak że Żagań jedną a Czeski Liberec / Jested i niemiecki Lobau na drugiej.
Wg dvbtmap.eu azymut na Żagań to 36,7, Lobau 216,8 (prawie idealnie po drugiej stronie :D ) oraz Liberec / Jested 193,3. Kąt 23,5 to chyba do złapania na jednej czy nie? Di tej mógłby się przydać wzmacniacz ewentualnie.

Dokładne położenie razem z odległościadmi do nadajników.
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark24773
Co do mojej wysokości, w sensie anteny to dałem 15m ale nie wiem czy nawet 20 metrów nie ma.
Czyli mają być takie same 2 anteny?

Dzięki za taki odzew :)

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: debe »

michelin pisze:A nie tak że Żagań jedną a Czeski Liberec / Jested i niemiecki Lobau na drugiej.
Wg dvbtmap.eu azymut na Żagań to 36,7, Lobau 216,8 (prawie idealnie po drugiej stronie :D ). oraz Liberec / Jested 193,3. Kąt 23,5 to chyba do złapania na jednej czy nie?
Racja, dokładnie tak. Dzwoniłem do brata i jest dokładnie tak. Mój błąd :oops:
michelin pisze:Di tej mógłby się przydać wzmacniacz ewentualnie.
On dawał bez wzmacniacza. Lokalizacja to okolice ul.Asnyka i działa doskonale. Dwie anteny 19 elementowe z symetryzatorami, sumator-rozdzielacz i to wszystko.
Nie wiem jak jest z twoją lokalizacją, jeśli taka konfiguracja u ciebie nie "zaśpiewa" to daj jeszcze taki wzmacniacz i nie zapomnij o zasilaczu z separatorem oczywiście.
Edit:
Jeszcze inaczej. Okazuje się, że tam (w Żaganiu) jest tak silny sygnał z Wichowa,że można nawet spróbować z jedną anteną skierowaną na Czeski Liberec / Jested i niemiecki Lobau, bo Wichów antena odbiera nawet tyłem. Jeśli nie tak, to dać wzmacniacz(np z serii LNA lub SWA) w puszce anteny tylko tej skierowanej na czechy/niemcy ale wtedy zsumować je tym i przeciąć zworke do anteny, w której nie ma wzmacniacza czyli tej skierowanej na Wichów, bo ten wzmacniacz rurkowy może nabroić i przesterować sygnał z Wichowa. W każdym przypadku zastosowanie wzmacniacza czy to dopuszkowego, czy rurkowego oczywiście niezbędny jest zasilacz.
Ostatnio zmieniony 1 listopada 2012, o 10:08 przez debe, łącznie zmieniany 1 raz.

Matteo87

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Matteo87 »

Lobau jest w polaryzacji pionowej, więc raczej bez osobnej anteny się nie obejdzie. A Żagań i Liberec powinieneś złapać na jednej bez problemu, tj. ustawiasz antenę na Liberec, a Żagań jest prawie dokładnie z tyłu i łapiesz go tyłem anteny. Przy tej odległości, profilu terenu i mocy nadajnika nie powinno być z tym problemu, polecam do tego zwłaszcza antenę siatkową bez wzmacniacza. Natomiast na Lobau jakaś kierunkowa ustawiona w polaryzacji pionowej.

Zablokowany