DVB-T w woj. lubuskim

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Przeczytaj jeszcze raz ale tym razem ze zrozumieniem i zwróć uwagę kto wypowiada się na temat sytuacji.

Peter_CA

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Peter_CA »

virus904 pisze:Poza tym SFN stosuje się na małych obszarach (np. jedno duże miasto) i małymi mocami.
No i kto tu pisze bzdury?

virus904

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: virus904 »

Przeczytałem:
W teren ruszyły wyposażone w sprzęt pomiarowy ekipy fachowców, przyjechali spece nadawcy, czyli firmy Emitel.

Proszę mi wytłumaczyć w takim razie dlaczego z MUX2 nie ma problemów, a na tej samej antenie, tym samym kablu, tych samych odbiornikach występowały (o ile nadal nie występują) problemu z MUX1. Różnica 1 kanału, te same moce nadawcze, sprzęt ten sam ale oczywiście w/g dostawcy wina zawsze leży po stronie odbiorcy. Przecież nikt nie wymyślił sobie tych problemów z odbiorem, a sprzęt ten sam co do MUX2. Dziwne jest również to co napisałem kilka wątków wcześniej, że po wieczornej dłuższej przerwie (brak MUX1 i MUX2), nagle u mnie tuner Signal zaczął odbierać poprawnie MUX1 (wcześniej albo "nie widział" go w ogóle, albo po 20 -30 sekundach oglądania "gubił" go), ale to pewnie też moja wina...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dla rozjaśnienia:
- Okazało się, że tym razem nadawcy nie mamy nic do zarzucenia, wina leży po stronie odbiorców - mówi dyrektor delegatury UKE Michał Półtorak. - Do odbiory sygnału cyfrowego wystarczą klasyczne anteny, ale muszą być sprawne. Tymczasem te, które sprawdzaliśmy były nie dość, że wiekowe, to jeszcze w złym stanie technicznym.

To tuner odbiera poprawnie czy nie odbiera?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

@virus904 - możesz napisać jakiej anteny używasz?

Oczywiście że z sygnałem jest wszystko ok, tylko do odbioru trzeba używać ANTENY.

daro

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: daro »

Przyłączę się do wątku to jak jest z tym MUX 1. W Głogowie MUX 2 działa bez zastrzeżeń a 1 co chwile tnie moc sygnału niby ta sama.Niech ktoś mi to wytłumaczy.Odbiór z Wichowa a bok anteny widzi Jemiołów.Antena siatkowa ze wzmacniaczem.dodam że z tak ustawionej anteny łapie bardzo dobrze przy okazji mux 1 z Czech(Liberca)a po obróceniu leciutko w lewo pojawia się 2 MUX z Czech ,2 MUX z Wichowa gra idealnie a 1 MUX ginie.To i jak jest z tą mocą .

Matteo87

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Matteo87 »

Antena siatkowa ze wzmacniaczem nie gwarantuje poprawnego odbioru. Tak zostały zaprojektowane wymogi dla polskiego DVB-T, że do odbioru trzeba dosyć dobrego sprzętu (inne paramerty sygnału niż w Czechach czy Niemczech - za to mieści się więcej kanałów w multipleksie i nie chodzi tu o MPEG4 tylko o takie wartości jak korekcja błędów, modulacja czy odstęp ochronny). Ponadto niektóre tunery oparte na procesorze mstar słabo radzą sobie z SFNem.

virus904

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: virus904 »

Daniel Kucharski pisze:@virus904 - możesz napisać jakiej anteny używasz?

Oczywiście że z sygnałem jest wszystko ok, tylko do odbioru trzeba używać ANTENY.

A do myślenia mózgu...
Matteo87 pisze:Ponadto niektóre tunery oparte na procesorze mstar słabo radzą sobie z SFNem.
.
i tu może być największy problem, chociaż jedna konkretna odpowiedź. Tuner Signal jest właśnie na tym procku.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

@virus904: Odrobinę kultury proszę tu na forum.

Przeglądając Twoje posty widzę że masz nieciekawą sytuację. Musisz zastosować silnie kierunkową antenę, np taką (bez wzmacniacza):
Obrazek
A w razie potrzeby zamów na miejsce instalatora z profesjonalnym miernikiem do DVB-T.

Kilka dni temu sprawdziłem poziom sygnału na k.41 z Wichowa w małej miejscowości koło Sulechowa (45 km od nadajnika). Antena Yagi 19-elementowa z przedwzmacniaczem Telkom-Telmor w środku. Poziom ~91,5 db, czyli ponad normę.

virus904

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: virus904 »

Daniel Kucharski pisze:@virus904: Odrobinę kultury proszę tu na forum.

Przeglądając Twoje posty widzę że masz nieciekawą sytuację. Musisz zastosować silnie kierunkową antenę, np taką (bez wzmacniacza):
A w razie potrzeby zamów na miejsce instalatora z profesjonalnym miernikiem do DVB-T.

Kilka dni temu sprawdziłem poziom sygnału na k.41 (... )czyli ponad normę.
Co wy się uczepiliście tego poziomu sygnału???
Przecież w większości postów jest napisane jak byk:problem jest TYLKO z odbiorem MUX1!!!
więc co z tym ma wspólnego poziom sygnału, skoro moc nadawcza MUX1=MUX2, a z MUX2 nie ma problemów sygnał/jakość 100/100!

A co do anteny to mieszkam z 15km od nadajnika i nie będę "celował armatą w muchę"!

2 lata używałem anteny "siatkowej" do odbioru DVBT i z MUX2 jak i z wcześniejszymi emisjami testowymi nie było problemów więc nie rozumiem co się tak uczepiliście tych anten. Takich anten używa również ponad 80% znajomych do odbioru DVBT w okolicy i również nie mają żadnych zastrzeżeń (może jedynie są bardziej czułe na zakłócenia typu aparat zapłonowy piły lub motoru, ale wiadomo w nich jest wzmacniacz).

Sądzę, że problem został już rozwiązany przez kolegę Matteo87, winą są tunery nie radzące sobie z SFN, tylko teraz niestety nie wiadomo do kogo można mieć pretensje. Do Emitela za zastosowanie nie wiadomo po co SFN, gdzie mogło spokojnie sobie działać na dwóch kanałach, czy do dostawców tunerów za taki sprzęt. Niestety w jednym jak i w drugim przypadku nie mam możliwości wyegzekwowania sprawnego działania sprzętu, gdyż każda ze stron powie, że " z ich strony jest wszystko OK", więc zostaje nam tylko kombinować z obracaniem anten, a w najgorszym przypadku wydawać kolejne pieniądze na zakup innego sprzętu.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Tom345 »

Może to jednak wina twojego wzmacniacza w odległości 20km od nadajnika?

virus904

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: virus904 »

Tom345 pisze:Może to jednak wina twojego wzmacniacza w odległości 20km od nadajnika?
Tak ,na pewno i właśnie dla tego z MUX2 jest wszytko ok...

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Tom345 »

Na jednej częstotliwości może zbytnio wzbudzać inne sygnały, a na MUX2 jest już ok...
Pytasz o pomoc, ale uważasz, że wiesz najlepiej. Może jednak warto spróbować?

virus904

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: virus904 »

Tom345 pisze:Na jednej częstotliwości może zbytnio wzbudzać inne sygnały, a na MUX2 jest już ok...
Pytasz o pomoc, ale uważasz, że wiesz najlepiej. Może jednak warto spróbować?
Tak dla kanału 46,41 działa dobrze a dla 45 już nie :lol:

Wiedział byś pewnie lepiej gdy byś przeczytała wszystkie posty,a nie tylko ostatni. Przecież pisałem że:NA TEJ SAMEJ ANTENIE, TYM SAMYM KABLU, ALE NA INNYM ODBIORNIKU JEST OK!.

Temat został rozwiązany kilka postów wyżej.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Tom345 »

Harmoniczne lub inne sygnały zakłóceniowe wcale nie muszą nachodzić na całą resztę.

Przeczytałem wszystkie twoje posty, gwoli ścisłości.

Nie wszystkie odbiorniki potrafią sobie radzić z zakłóceniami w tym samym stopniu. Ale równie dobrze i może to być problem z SFN. Koniec tematu.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Problemy z mux 1

Post autor: alabama1 »

Witam! Otóż mieszkam około pięćdziesiąt km od Zielonej Góry. I na muksie 1, pomijając brak epg na eska polo i inne, to na eska tv dźwięk jest widocznie wolniejszy od obrazu, można to dostrzec na teledyskach. Nie są równomiernie puszczane, obraz odrobinę szybciej. A na tvp 1 i tvp 2 niby epg jest, ale tylko kawałek, część. Tyle ile się mieści w miejscu bez przesuwania w dół, a nawet urywa się tekst przed końcem. Czy w najbliższym czasie zostanie to naprawione? Bo może problem na esce problem nie jest taki wyraźny, to z epg na tvp 1 i tvp 2 nic sensownego nie można się dowiedzieć o opisie programu...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Problemy z mux 1

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przydało by się troszkę więcej informacji, np. o odbiorniku...

DVB-T Odbiorca

Re: Problemy z mux 1

Post autor: DVB-T Odbiorca »

alabama1 pisze:dźwięk jest widocznie wolniejszy od obrazu, można to dostrzec na teledyskach. Nie są równomiernie puszczane
A nie masz ty przypadkiem tunerka w komputerze, bo z komputerowymi kodekami i kombinacjami takie cyrki jak najbardziej możliwe :roll: Czasem jak jest jakaś przerwa w przekazie spowodowana pixelizacją to również rozjeżdza się synchronizacja pomiędzy obrazem i dźwiękiem, nie wiem jak to wygląda na stacjonarnych dekoderach DVB-T

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Problemy z mux 1

Post autor: alabama1 »

Korzystam z telewizora technika lcd tv hd ready 26 cali kontrast 4000:1. Może ten problem na esce tak zobrazuję- piosenkarz otwiera usta i po pół sekundzie dociera dźwięk śpiewu. Widać to bardziej, gdy śpiewa wolno. A co z epg? Ktoś na to zwrócił uwagę? Z innych nadajników też jest tak jak u mnie, czy wszystko w porządku?

agravator
Posty: 99
Rejestracja: 4 grudnia 2010, o 23:12
Odbiornik: NOT Lv6tmpvr
Instalacja antenowa: Siatka ze wzmacniaczem, 8m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn+|EC4, Rachocin

Re: Problemy z mux 1

Post autor: agravator »

TVP ponoć pracuje nad poprawieniem opisów w EPG. TTV,Eska,PoloTV będą miały EPG jak tylko nadawcy dostarczą Emitelowi "dane źródłowe w odpowiedniej formie" na podstawie których tworzone jest EPG.

Co do kłopotu z synchronizacją to podejrzewam słabą jakość odbiornika. Jak wiadomo Technika to marka produkowana dla Tesco i nie ukrywajmy, że nie jest to sprzęt z najwyższej półki. Być może sygnał MUX1 jest słabszy co powoduje błędy dekodowania MPEG4, następnie odbiornik po odzyskaniu dobrego sygnału pokazuje rozsynchronizowany przekaz.

To tylko luźne domysły :D

Zablokowany