DVB-T w woj. lubuskim

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: debe »

Zgadza się, powinno Wichów odebrać tyłem. A z polaryzacją to nie wiem jak brat to robił, może ustawiał antenę pionowo. Mój ATX ustawiony poziomo odbiera sygnał z Lobau i to bokiem ale nie mam pewności czy 19 elementowa też to potrafi. Słuszna uwaga @Matteo87.
Trzeba poeksperymentować.

michelin

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: michelin »

Matteo87 pisze:Lobau jest w polaryzacji pionowej, więc raczej bez osobnej anteny się nie obejdzie. A Żagań i Liberec powinieneś złapać na jednej bez problemu, tj. ustawiasz antenę na Liberec, a Żagań jest prawie dokładnie z tyłu i łapiesz go tyłem anteny. Przy tej odległości, profilu terenu i mocy nadajnika nie powinno być z tym problemu, polecam do tego zwłaszcza antenę siatkową bez wzmacniacza. Natomiast na Lobau jakaś kierunkowa ustawiona w polaryzacji pionowej.
Teraz mam własnie siatkową z wzmacniaczem. Tylko że jest ustawiona bokiem w kierunku Legnicy i sygnał z Żagania niezbyt odbiera, Siła niby koło90% ale skacze i dużo błędów, czasem nawet 2000. Hmm, czyli siatkowa lepiej łapie tyłem niż tak bokiem? Drga sprawa czy ona jest sprawna bo ma co najmniej 10 lat, jak Polsat wchodził byłą chyba montowana.
Będę kombinował. Tylko nie wiem kto wejdzie na dach bo jest dość stromy, a to 4 piętrowy budynek.
debe pisze:On dawał bez wzmacniacza. Lokalizacja to okolice ul.Asnyka i działa doskonale. Dwie anteny 19 elementowe z symetryzatorami, sumator-rozdzielacz i to wszystko.
Asnyka jest niżej z tego co mi się zdaje. Antena jest na jednym z bloków 4 piętrowych na tej ulicy?? Koło mnie jest takie wzniesienie i widzę że dvbtmap.eu zaraz obok daje brak pokrycia z Liberca, gdzie reszta miasta jest na żółto a cześć położona najwyżej nawet na zielono. Troche mnie to martwi. Spróbuje najpierw chyba ta starą poprzekręcać w różne strony, zobaczę co się uda złapać.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: debe »

@michelin z antenami siatkowymi, szczególnie ze wzmacniaczami to jest tak, że one odbierają wszystko zewsząd i to jest często problem, bo najlepiej to one odbierają wszelkiego rodzaju zakłócenia i bywa, że tego co powinny odebrać nie odbierają.
Ja nie jestem przeciwnikiem anten siatkowych ale jestem... powiedzmy w umiarkowanej opozycji do tego rodzaju konstrukcji.
Wiem, że na 19 elementowych w Żaganiu odbiór polskich, czeskich i niemieckich muxów jest możliwy, bo jak pisałem wcześniej zrobił to mój brat.
Kup 19 elementową yagi jedną lub dwie i skorzystaj z tych wcześniejszych informacji jak to poskładać do kupy przy jednej lub dwóch antenach. Pomyśl również o inwestycji w nowy przewód antenowy. Będzie działać.

Matteo87

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Matteo87 »

Po pierwsze 10 letni wzmacniacz nie wróży nic dobrego. Jego trzeba wywalic na 100%. Co do samej anteny siatkowej to na 99% będzie ona dobra. Wyposażona w symetryzator, lub ewentualnie w niewielki wzmacniacz, np. LNA101. Oczywiście tyłem będzie łapać sygnał dużo lepiej niż bokiem.

Zawsze można kupić 19 elementową Yagi, jest ona tania około 30-40 zł, ale jeśli siatka jest dobrze wykonana to będzie miała lepszy zysk niż ta Yagi, więc warto spróbować z siatką, a dopiero gdyby okazało się że nie działa to wtedy pakować się w dodatkowe koszty. Przewód koncentryczny jeśli ma 10 lat lub więcej to też nie wiadomo jakiej jest jakości i jak jest zużyty, być może będzie wymagał wymiany. Polecam Triset113 żelowany - zewnętrzny.

_chris_

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: _chris_ »

  • Do 'siatki' w środowisku dużych zakłóceń warto zastosować zamiast wzmacniacza dopuszkowego wzmacniacz liniowy / masztowy. Problem w tym, że nawet typowe wzmacniacze dopuszkowe ekranowane (przykładowo typu LNA) nie mają pełnego ekranowania, a z uwagi na ich umieszczenie w pozycji pionowej faktycznie idzie im łatwo wyłapywać dodatkową porcję wszystkiego z dookoła.
    .
  • Przy odbiorze przód - tył mona pozbawić 'siatkę' ekranu uzyskując bardzo przyzwoitą antenę dwukierunkową. Będzie trochę mniejszy zysk i większa szerokość wiązek przedniej / tylnej, ale zwykle sprawuje się rewelacyjnie.

andybond

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: andybond »

Panowie mam pytanie o to czy warto wchodzić na dach i przestawić antenę. Mieszkam w Lubsku i do nadajnika w Jemiołowie mam jakieś 70 km. Na antenie ATX-91 bez jakiegokolwiek wzmocnienia odbieram sygnał na poziomie jakości 75%. Wiadomo że Jemiołów to 80 kW na obu MUX-ach a Wichów (mam do niego jakieś 30 km) 50kW. Czy według was sygnał z Wichowa będę miał lepszy jak ten z Jemiołowa?
Pozdrawiam Andrzej

Matteo87

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Matteo87 »

Jeżeli 75% jakości masz na Wiwie to jest to bardzo przeciętny wynik. Tego drugiego odbiornika nie znam więc nie mogę nic na ten temat powiedzieć. Sprawdź swój profil terenu do obu nadajników za pomocą tej strony:
http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

Jeżeli nie masz żadnych przeszkód w kierunku Wichowa to wskazane byłoby przestawienie anteny w jego kierunku.

edit: sam sprawdziłem te profile. Przestawienie anteny na Wichów z pewnością zaowocuje polepszeniem sygnału :)

andybond

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: andybond »

Dzięki za szybką odpowiedź.

michelin

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: michelin »

debe pisze:@michelin z antenami siatkowymi, szczególnie ze wzmacniaczami to jest tak, że one odbierają wszystko zewsząd i to jest często problem, bo najlepiej to one odbierają wszelkiego rodzaju zakłócenia i bywa, że tego co powinny odebrać nie odbierają.
Ja nie jestem przeciwnikiem anten siatkowych ale jestem... powiedzmy w umiarkowanej opozycji do tego rodzaju konstrukcji.
Wiem, że na 19 elementowych w Żaganiu odbiór polskich, czeskich i niemieckich muxów jest możliwy, bo jak pisałem wcześniej zrobił to mój brat.
Kup 19 elementową yagi jedną lub dwie i skorzystaj z tych wcześniejszych informacji jak to poskładać do kupy przy jednej lub dwóch antenach. Pomyśl również o inwestycji w nowy przewód antenowy. Będzie działać.
Kupię chyba ale jedną będę musiał chyba przekręcić o 90st aby odebrać niemieckie kanały, z tego co widzę to słabo wtedy z mocowaniem jej, ale coś się wymyśli.

Peter Parker

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Peter Parker »

andybond pisze:Panowie mam pytanie o to czy warto wchodzić na dach i przestawić antenę. Mieszkam w Lubsku i do nadajnika w Jemiołowie mam jakieś 70 km. Na antenie ATX-91 bez jakiegokolwiek wzmocnienia odbieram sygnał na poziomie jakości 75%. Wiadomo że Jemiołów to 80 kW na obu MUX-ach a Wichów (mam do niego jakieś 30 km) 50kW. Czy według was sygnał z Wichowa będę miał lepszy jak ten z Jemiołowa?
Pozdrawiam Andrzej
Witam krajana ;)
W Lubsku zdecydowanie lepszy jest odbiór z Wichowa, mimo, że MUX2 ma słabszą moc właśnie z tego nadajnika.

andybond

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: andybond »

Jaki ten świat mały :-) Już jestem po pierestrojce. Tuner w TV skoczył z 75-Jemiołów,na 97-99 z Wichowa. Zresztą dzięki linkowi Matteo87zainstalowałem sobie programik na Androida,dzięki któremu na dachu antenę ustawiłem w punkt.
Pozdrawiam Andrzej

ntcdvb

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: ntcdvb »

RON Gorzów Wielkopolski / ul. Podmiejska
To tutaj w środę nad ranem o godz. 4.15 minister administracji i cyfryzacji Michał Boni dokona symbolicznego przełączenia sygnału analogowego na cyfrowy
A to z tego nadajnika nie nadaje już MUX3 :?: :lol:

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

Stan na teraz:
Wichów - TVP 1 - k. 21 - nie działa
Jemiołów - TVP 1 - k. 32 - nie działa
Jemiołów - TVP 2 - k. 29 - nie działa
Jemiołów - TVP Info - k. 49 - nie działa
Jemiołów - Polsat - k. 26 - czarny ekran (dźwięk jest)
Ptasia - POLSAT - k.10 - wyłączony
Ptasia - TV 4/ODRA ZG - k.51 - wyłączony
---------------------------------------------------------
dolnośląskie
Jelenia Góra Śnieżne Kotły
TVP 1 na k.35
TVP 2 na k.30
MUX 2 na k.37

ntcdvb

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: ntcdvb »

a nie odbierasz MUX1 k.48 z JG/ŚK :?:

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

@ntcdvb - tak tak 48 kanał działa.

Podsumowując to na dzień dzisiejszy w Zielonej Górze jest jeden kanał TV mniej - brak TV Odra ;)

ntcdvb

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: ntcdvb »

A dla mnie zaskoczeniem jest emisja MUX3 dla Lubuskiego (TVP INFO Gorzów) z SLR Bolewice i moc 3 kW.
Jeszcze tylko Wichów i Jemiołów pod MUX3 i będzie pokrycie NTC.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

Właściwie to ten polsat na k10 nie musiał być wyłączany. Ale jak wszystko to wszystko. Teraz już nie ma technicznych przeszkód włączenia mux3 dla Zielonej Góry. CZEKAMY!

-- połączono
Daniel Kucharski pisze:@ntcdvb - tak tak 48 kanał działa.

Podsumowując to na dzień dzisiejszy w Zielonej Górze jest jeden kanał TV mniej - brak TV Odra ;)
Może z czasem pojawi się lokalny multiplex w Zielonej zawierający TV Odra. Wolny kanał na pewno się znajdzie, choćby k28 po tym jak już mux4 przeniesie się na docelowy k29. Chociaż to może nie najlepszy przykład, bo lokalny nadajnik na kanale obok może przeszkadzać w odbiorze z Jemiołowa.

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: brachu »

Ikey pisze:Może z czasem pojawi się lokalny multiplex w Zielonej zawierający TV Odra. Wolny kanał na pewno się znajdzie, choćby k28 po tym jak już mux4 przeniesie się na docelowy k29.
Będzie na kanale 38.

hjanusz
Posty: 3
Rejestracja: 7 listopada 2012, o 13:15
Odbiornik: LG42LW5500-ZE
Instalacja antenowa: DIGIT Optima IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły; Liberec; Löbau

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: hjanusz »

Południe Lubuskiego, na dzień dzisiejszy "zyskaliśmy":
-brak "analogu"
-nadal brak MUX3

Jeżeli wyłącza się całkowicie analogowy sygnał TV powinien on być zastąpiony całkowicie, PEŁNĄ ofertą cyfrową (włącznie z MUX3). I takie działanie można nazwać „Cyfryzacją”, to co nastąpiło to EKSPERYMENT.

Wg mnie operacja została źle przygotowana, wyłączenie "analogu" nastąpiło przedwcześnie, a raczej włączenie MUX3 nastąpi zbyt późno.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Stefan_KR »

Nigdzie nie było i nie jest powiedziane, że sygnał analogowy powinien być zastąpiony PEŁNĄ ofertą cyfrową włącznie z MUX3. Ma być dostęp do podstawowych kanałów TV publicznej (jako przeniesienie obecnego stanu z TV analogowej) i jest on zapewniony poprzez emisję MUX1. Tyle.
Operacja została przeprowadzona zgodnie z planem i nie był to żaden eksperyment.

Zablokowany