DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Kolor »

Pytałem o mux2, ponieważ z mapy emitela wynika, że moc nadajnika 4,5kw i brak zasięgu (właściwie nie otwiera się żadna ilustracja pola). Stąd podejrzenie o odbiór z innego kierunku. Natomiast dla mux1 widać spory zasięg o dziwo przy takiej samej mocy 4,5kw i tej samej wysokości anten. Ewidentnie mapy emitela są guzik warte, jeśli chodzi o ich aktualizacje i wiarygodność.
Zastanawia fakt gdzie szukać prawdziwego powodu
Odpowiedź dostałeś, to jest armata, ale tylko na dedykowane pasmo. Nawet jeśli nie masz tam wzmacniacza (nie wiem co znaczy praca bez zasilacza), to nadal jest to antena silnie kierunkowa i silnie pasmowa.
Nasuwa się pytanie, skąd takie kształtowanie pola zasięgu na poszczególne kierunki?

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Adis »

Mapka mux 2 jest błędna

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

Pisałem już o tym
viewtopic.php?f=50&t=7553#p222821
viewtopic.php?f=50&t=7553#p222828
Nie zostało to poprawione. Mało tego - obecnie aplikacja sugeruje mi odbiór mux-8 z Tarnowa (30 km) :!: , który zasłonięty jest kilkoma wysokimi górkami, zamiast z widocznej z mojego okna Maślanej (8 km) :?: . Oczywiście Tarnowa nie odbieram, natomiast Maślaną jak najbardziej. A jeszcze przed kilkoma dniami sugerowanym nadajnikiem była Sucha Góra k. Krosna.
Na dodatek mapa zasięgu mux-2 z MG na dvbtmap.eu także jest do kitu. Chyba przy jej wyliczaniu ktoś błędnie przyjął moc ERP 0.45 kW, zamiast 4.5 kW. ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: poxipol »

Tego typu antena Televesa posiada wbudowany przedwzmacniacz BY PASS.
Może ona pracować pasywnie bez zasilania,jednak posiada on duże tłumienie wynikające z desymetryzacji.gdzieś od 4-11 dB w zależności od kanału.
Zysk energetyczny jest podawany bez uwzględnienia tej desymetryzacji i z pominięciem filtra LTE,jeżeli taki posiada.
Zwykły symetryzator to tłumienie tylko !,5 dB
Do poprawnej jej pracy konieczny jest dedykowany zasilacz,jeżeli chcemy mieć układ aktywny.

Profile ,mapki pokrycia swoją drogą ,a rzeczywistość może być inna.
Tak jak nie ma idealnej anteny odbiorczej,to nie ma też nadawczej.
Nieraz dzięki listkom bocznym wynikających z charakterystyki promieniowania,przy zastosowaniu odpowiedniej anteny można nieźle odbierać.

dawe-19
Posty: 6
Rejestracja: 20 stycznia 2017, o 00:29

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: dawe-19 »

Odbiera ktoś w Gorlicach MUX 8? U mnie na k. 7 pojawia się chwilowo siła ale zaraz znika do zera i tak w kółko. Nie znajduje żadnych programów. Pozostałe muxy siła i jakość 100%. Antena siatkowa z symetryzatorem, zamieszkanie w rejonach Górnego Osiedla.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

dawe-19 pisze:Antena siatkowa z symetryzatorem
A symetryzator na kanały 21-60? Jeżeli tak, to wymień na pasmo III-V lub I-V. Antena "widzi" nadajnik?

dawe-19
Posty: 6
Rejestracja: 20 stycznia 2017, o 00:29

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: dawe-19 »

Poczyściłem i podociskałem izolację, końcówki i..... złapało MUX 8 ! :D
Co prawda czasem troche przytnie i pikselizuje, ale spróbuję bardziej obrócić antenę w kierunku Maślanej Góry. Nie ma jednak jak poczciwa antena siatkowa 8-)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

dawe-19 pisze:Co prawda czasem troche przytnie i pikselizuje
dawe-19 pisze:Nie ma jednak jak poczciwa antena siatkowa
Masz "szczęście " że nadaje w poziomie, bo jakby było w pionie, to prawdopodobnie byłoby jeszcze gorzej.
Sprawdź symetryzator. Jeżeli masz zły, to po wymianie na pewno będzie lepiej. To wydatek ok. 5 zł.

dawe-19
Posty: 6
Rejestracja: 20 stycznia 2017, o 00:29

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: dawe-19 »

Zmieniła się może moc nadawania albo jakieś inne parametry MUX 8 z Maślanej Góry? Wcześniej odbierałem bez problemu a teraz sygnał ok 20% i mocne szatkowanie.... Nie wiem czy u mnie coś się porobiło czy nastąpiła jakaś zmiana odgórna.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

W Twojej okolicy sygnał jest bardzo mocny - oczywiście jeżeli antena "widzi" nadajnik. Na pasywnej siatce można uzyskać bardzo dobre parametry na wszystkich 4-ech muxach. Warunek - sprawna instalacja i właściwy symetryzator.
U siebie nie zauważyłem żadnego pogorszenia parametrów.

dawe-19
Posty: 6
Rejestracja: 20 stycznia 2017, o 00:29

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: dawe-19 »

Okej, dzięki za info. Może rozdzielacz zalało na tych deszczach albo się gdzieś styki pogorszyły. Przepatrzę instalację jutro. Pozdrawiam :)

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kroczek12 »

Jesteśmy po dwudniowej przerwie konserwacyjnej z 13 i 14 kwietnia. Czy coś wiadomo czy były prowadzone prace nad ewentualnym uruchomieniem testów dvb-t2 od TVP?

Pakos
Posty: 74
Rejestracja: 29 grudnia 2009, o 20:31
Miejscowość: Debowiec
Odbiornik: Hitachi 4K
Instalacja antenowa: Siatka+ symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Pakos »

Dzisiaj ruszył mux 5 z Gorlic. Okolica Jasła siła/jakość 100%

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: K63 »

Cytaty przeniosłem z wątku dotyczącego problemów odbiorczych mux-5 z Maślanej G. w temacie Testowe emisje DVB-T2 / HEVC
kroczek12 pisze: 1 maja 2021, o 14:13 Mux5 który przecież ma tez 4,5kW i na dodatek transmisja dookólna to wczoraj u mnie telewizory widziały sygnał poniżej 20% i kanały nawet się nie wczytały na listę. Dzisiaj sygnał ciut lepszy tzn siła/jakość 58/19% i kanały się już wyszukały i je odbieram, lecz sygnał pływa i odbiór znika.
Beata pisze: 1 maja 2021, o 18:02 Do kroczek odbiór mux5 w Stróżach niżnych ideał 100/100
monter1981 pisze: 1 maja 2021, o 20:48 Niestety antena zainstalowana na obiekcie (Kathrein K750 104 02) jest inna niż w pozwoleniu i nie jest dookólna.
Ciekawa sprawa. Stróże i Grybów w linii prostej dzieli ok. 3 km. Obie miejscowości są na zachód od Maślanej - w mniej więcej tej samej odległości (6-7 km). Od kol. @kroczek12 widać nadajnik. Jeżeli to prawda co pisze kol. @monter1981, to Maślana chyba ma na mux-5 charakterystykę zbliżoną do mux-8.
Może P. Jarosław to wyjaśni. :?:

Baca
Posty: 14
Rejestracja: 4 maja 2013, o 18:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Góra św. Marcina - Tarnów

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: Baca »

Potwierdzam problem z odbiorem MUX 5.
Od trzech lat nastawioną mam antenę na Maślana Gorę. MUX 1,2,3 bez zarzutu full sygnał na wszystkich trzech kanałach. Zaznaczyć muszę, ze mieszkam na wschód od nadajnika, w polu wytłumienia charakterystyki (odległość 40 km) jednak sygnał jest doskonały. Antena ATX81
Z dozą dużego optymizmu czekałem na MUX 5 z charakterystyką dookólną i ZONK. Sygnał "0" czytaj ZERO.
Tak to teraz ma wyglądać, ze robi sie dookolną z charakterystyką mocno kierunkową? Taki wynalazek?

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z TON GORLICE MAŚLANA GÓRA

Post autor: kroczek12 »

K63 pisze: 2 maja 2021, o 12:04 Ciekawa sprawa. Stróże i Grybów w linii prostej dzieli ok. 3 km. Obie miejscowości są na zachód od Maślanej - w mniej więcej tej samej odległości (6-7 km). Od kol. @kroczek12 widać nadajnik. Jeżeli to prawda co pisze kol. @monter1981, to Maślana chyba ma na mux-5 charakterystykę zbliżoną do mux-8.
Może P. Jarosław to wyjaśni. :?:
Problem jest o tyle poważny ponieważ coraz większą listę mam osób w zasięgu Maślanej, które nie mają spokojnego odbioru MUX5. Ci co są obeznani w temacie mówią do mnie, że spokojnie jak ja podchodzili do planowanej emisji MUX5 a tu sporo rozczarowań jak np tutaj @baca. Chociaż są i tacy którym to działa. Pytanie czy nie mogło to iść z systemu antenowego używanego do MUX1,2,3, może by było w praktyce kierunkowo, ale jak wszyscy wiemy pokrycie byłoby znacznie lepsze i stabilniejsze.

Zablokowany