DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

jack323f

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: jack323f »

Witam.
Czy ktoś pomoże mi to zrozumieć?
Mux2 Rabka 794 MHz, k.61 dookólna 1 kW- jest odbiór
Mux1 Rabka 650 MHz, k.43 dookólna 10 kW- odbioru brak

10 x silniejszy sygnał, ten sam kierunek i nie mam juz MUX1, dlaczego?

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: 121167 »

To się nazywa propagacja. W trudnych warunkach dziwne rzeczy z sygnałem się dzieją.

jack323f

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: jack323f »

To się powinno nazywać-dziadostwo, a nie cyfryzacja.
Miasteczka cyfrowe będą sobie robić, imprezy urządzać.Jednym słowem- Dramat.
Ktoś tam pisze z Helu, że na leżaku leży, piwo pije i ogląda wszystko od Podhala aż po Bałtyk.
A ja już nie mam siły na ten dach się wspinać. Jaja sobie z ludzi robią.
Jest w pobliżu "latarnia" sygnał Mux3 świetny, ale tylko biedne kilka kanałów.
To co nie można z niej pozostałych Mux-ów puścić? Tylko bateria anten na kominie, wzmacniacze ? No tak XXI wiek i piękny widok lasu anten. Moja ma ze 3m, a i tak nie daje rady!!!!

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: 121167 »

Po prostu mieszkasz na obszarze wykluczenia cyfrowego. Jest wiele takich miejsc, ostatnio walczę z antenami w Niedzicy i pomysły mi się kończą. Czy opłaca się utrzymywać maszty na których jest tylko 1 (jeden) multipleks? Przecież koszt nadawania pozostałych dwóch z mocą po 10 wat można pominąć w obliczeniach. Anteny te same, gapfiler to nie jest taki straszny koszt. Ale nikomu (nadawcom) na tym nie zależy.
Pozdrawiam mieszkających w czarnych dziurach

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: twmichal »

A po co komu w górach 3-metrowa antena? Tam jest dużo odbić i bardziej bym radził zastosować antenę z jakimś sporym reflektorem, a nie kierunkową. Inaczej mogą być takie sytuacje że każdy z MUX-ów odbiera przy innym ustawieniu.
Problem może (choć nie musi) sprawiać też SFN, ew. lokalne zakłócenia (stałe bądź okresowe)

jack323f

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: jack323f »

Zatem jaką antenę ze sporym reflektorem proponujesz?
I dlaczego ten sam nadajnik jest widziany na jednym kanale, a na innym nawet silniejszym- nie?

Lishoo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: Lishoo »

jack323f pisze:Witam.
Czy ktoś pomoże mi to zrozumieć?
Mux2 Rabka 794 MHz, k.61 dookólna 1 kW- jest odbiór
Mux1 Rabka 650 MHz, k.43 dookólna 10 kW- odbioru brak

10 x silniejszy sygnał, ten sam kierunek i nie mam juz MUX1, dlaczego?
Witam masz tą samą sytuację co ja.

Winna jest antena, ew. wzmacniacz, po prostu MUX 1 i MUX 3 ma zbyt silny sygnał i przebija na inne kanały, co uniemożliwia jego odbiór(sprawdź kanały poniżej i powyżej czyli 42 i 44 nie powinno nic łapać). Im niższy kanał tym mniejsze zakłócenia - więc nadaje jakby z większą mocą. MUX 2 z Lubonia ma najsłabszy sygnał i dlatego możliwy jest jego odbiór. Usuń wzmacniacz i zasilacz zastępując go symetryzatorem, ew. użyj mniejszej anteny. Sygnał cyfrowy 10 kW będzie tak samo dobrze odbierał jak analogowy 100 kW.

---------------------------------------
A wracając do tematu to po zmianie MUX1 z kanału 32 na 43 i wzmocnieniu sygnału z 0,1kW do 10kW na obecnym ustawienie nie jestem w stanie go odbierać (za mocny sygnał) to samo z MUX3.
Do wyboru mam odbierać dobrze MUX2 z kanału 61 i nic poza tym, albo pozbyć się wzmacniacza i odbierać tylko MUX1 i MUX3 :)

Strasznie jestem ciekaw kiedy wzmocnią sygnał MUX 2 z Lubonia lub chociaż przeniosą go na niższy kanał.

_chris_

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: _chris_ »

jack323f pisze:I dlaczego ten sam nadajnik jest widziany na jednym kanale, a na innym nawet silniejszym- nie?
Wiele przyczyn może być...

Masz dwie anteny w opisie - jakoś połączone one ze sobą są, jakieś wzmacniacze mają, gdzie skierowane?

Nigdzie nie jest powiedziane, że w trudnych lokalizacjach musi wystarczać jedna antena (takie prawdy ludowe czasami krążą), czasami powinny być dwie, ale zestawy anten mają też swoje uroki.

emiter7

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: emiter7 »

Witam jeszcze raz, nie mogę doczekać się zmiany kanału mux2.Jak na razie w Osielcu mux1 i mux3 po odbiciu od pobliskiego kamieniołomu 100/100,a :oops: :oops: mux2 nadal brak -pozdrawiam życzę dobrego odbioru.

dario9678
Posty: 145
Rejestracja: 12 października 2010, o 16:02
Odbiornik: Samsung UE32D6500
Instalacja antenowa: Tri Digit 44/21-69 LNA-177+DIPOL-4/5-12 symetryzator + zwrotnica ant. ZA-104Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: dario9678 »

W dniu 23 lipca 2013r, emisja MUX2 z RTON Rabka//Luboń Wielki zostanie przeniesiona na kanał 36 i moc zostanie zwiększona z 1do 10 kW ERP. http://www.smiadp.pl/?146,wazne-informacje

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: grzegorz0plonka »

A Gubałówka Gubałówka????

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: belzebiusz »

Na 99,99% też bo to SFN.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: twmichal »

Czy są prowadzone jakieś prace na obiekcie Luboń Wielki?
Sygnał DVB-T nie uległ zmianie natomiast sporo osłabły sygnały radiowe.

Lishoo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: Lishoo »

Czekam z niecierpliwością na start MUX2 na kanale 36, w końcu będę w stanie odbierać wszystkie 3 MUXy na raz :)

Tak więc odliczamy ;)

Lishoo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: Lishoo »

Super w końcu odbieram wszystkie 3 MUXy :) musiałem dać stary pordzewiały i przede wszystkim słabszy wzmacniacz żeby zadziałało, ale udało się wszystko śmiga :)

Siła wszystkich kanałów około 48% i jakość 100%

Dziękuję Emitel-owi i pozdrawiam :)

emiter7

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: emiter7 »

Witam w Osielcu nareszcie wszystko śmiga na 100 procent1 pozdrawiam i życzę dobrego odbioru oraz więcej programów. Powodzenia!

mpower
Posty: 40
Rejestracja: 8 września 2012, o 16:13
Odbiornik: Panasonic TX50C10Y
Instalacja antenowa: 2xTelmor IQ Optima.Wzmacniacz Hirschman CMU108. Multiswitch TRIAX 12.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubalowka.Prechyba

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: mpower »

Nie wiem dlaczego ale od 15 lutego po zmianach mux 1 mux2 oraz mux3 są odbierane w Białce bez problemów. Tzn bez wzmacniaczy Hirschmann oraz splitrerow co miało miejsce przez ostatnie 30 lat w Białce. Zauwaźyłem to w ten sposób źe zaniknął mi całkiem obraz na wszystkich muxach w pensjonacie. Jak zwykle poszedłem źeby dołoźyć wxmocnienia na hirschmannie a tu nic. Dopiero po odłączeniu wzmacniaczy i multiswitchow i puszczeniu domu tylko z gołej anteny pojawił sie wszędzie zasięg 100/100. Nie wiem czym to jest spowodowane. Ale w białce to cud.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: 121167 »

O ile pamiętam antenę masz z przedwzmacniaczem więc nie jest to "goła" antena. Po prostu zaliczyłeś przesterowanie spowodowane zbyt dużym wzmocnieniem. Ja bym z tego Hirschmanna nie rezygnował bo to fajny sprzęt, trzeba tylko trochę przyciąć wzmocnienie na wejściu.
Sygnał z Lubonia w Białce poprawił się jakiś czas temu (jakieś korekty anten?) teraz jest lepszy niż z Gubałówki a było odwrotnie. To znaczy Gubałówka bez zmian, a Luboń znacznie lepiej.
Właśnie jestem w trakcie uruchamiania systemu na 64xTV+SAT i z anteny BLU920F (taka podobna do ATX-107 produkcji Fracarro) mam 51-56dBuV czyli całkiem przyzwoity sygnał z dobrym SNR i pre-BER. Dawniej łapałem z Gubałówki praktycznie na poziomie szumów poniżej 40dBuV, z Lubonia było jeszcze gorzej. Oczywiście po drodze nadal są góry, tunelu nikt nie wykopał.

edit:
Sygnał się nie poprawił. Sprawdzałem wczoraj.

emirun

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: emirun »

chyba się długo nie poprawi

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: 121167 »

Coś się sypie synchronizacja Lubonia z Gubałówką na kanale 34. Może wypowie się ktoś z Emitela... Sytuacja przedstawiona na poniższym filmie występuje tam, gdzie pokrywa się zasięg tych dwóch nadajników czyli np. Białka Tatrzańska i Biały Dunajec. Na szczęście telewizory jakoś sobie z tym radzą.

http://youtu.be/xrgT4RiJf9c

Zablokowany