DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Lishoo

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: Lishoo »

U mnie niestety trochę kiszka :( jeżeli mam ustawioną antenę tak żeby MUX1 i MUX2 jakości miał 100% to MUX3 mi w ogóle nie łapie (za mocny sygnał - przebicie), jeżeli obrócę antenę tak żeby osłabić sygnał, to im słabszy tym większa jakość MUX3, MUX1 daje radę, ale MUX2 jest za słaby :roll: . Ustawiłem tak że mam około 50% jakości na wszystkich MUXach trochę sypie błędami ale obraz jest ogólnie dobry.

Szkoda że Emitel nie podniósł siły nadawania MUX2 albo chociaż nie zmienił kanału przy okazji uruchomiania MUX3.

Lishoo

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Lishoo »

MUX3 z Rabka - Luboń ma za silny sygnał w porównaniu z MUX2 na kanale 61, nie złapię wszystkih MUXów z pełną jakością niestety :(

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: grzegorz0plonka »

Jest wielka szkoda, ze nie poszedł docelowe mux2. Widocznie zabrało pozwolenie od uke.

emiter7

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: emiter7 »

Zgadzam sie z poprzednikiem. co z tego ze mux3 idzie super jak zeby odebrac mux1 i mux 2 musze antene przestawic na Katowice!

edit/ Pisownia!

emiter7

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: emiter7 »

Przepraszam za pisownie wg mnie cała cyfryzacja jest chora jak cały kraj-mux1 nie da się włączyć bo nadaje T.C.R Limanowa, a mux2 bo nadaje RTCN Kielce? W tym kraju nikt nie myśli? tyle mam do powiedzenia to jest mój ostatni post ja wole nc+.Zyce powodzenia proszę mnie usunąć z forum proszę!

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: grzegorz0plonka »

A może być tak, ze nie będzie ogóle docelowe mux 1 ani mux 2.

interaktiv

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: interaktiv »

Lishoo pisze:U mnie niestety trochę kiszka :( jeżeli mam ustawioną antenę tak żeby MUX1 i MUX2 jakości miał 100% to MUX3 mi w ogóle nie łapie (za mocny sygnał - przebicie), jeżeli obrócę antenę tak żeby osłabić sygnał, to im słabszy tym większa jakość MUX3, MUX1 daje radę, ale MUX2 jest za słaby :roll: . Ustawiłem tak że mam około 50% jakości na wszystkich MUXach trochę sypie błędami ale obraz jest ogólnie dobry.

Szkoda że Emitel nie podniósł siły nadawania MUX2 albo chociaż nie zmienił kanału przy okazji uruchomiania MUX3.
niestety w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem, może okazać się użycie strojonego tłumika na częstotliwość MUX3 np FR-413 albo KA-03 (link):(

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: belzebiusz »

V etap - zmiana kanałów
http://cyfryzacja.gov.pl/V,etap,-,zmian ... ,1343.html
W związku z 5 etapem wyłączeń naziemnej telewizji analogowej zmianie ulegną niektóre kanały w ramach MUX-1 i MUX-2:

MUX-1
- Rabka / Luboń Wielki – zmiana kanału z 32 na 43
Ostatnio zmieniony 10 maja 2013, o 16:45 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: grzegorz0plonka »

Kolego, wystawiłeś kilkanaście posty samego w różnych działach i niestety jest niedopuszczalne.

Czytaj regulaminu http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=3736

Kod: Zaznacz cały

4. Posty powinny być umieszczane w odpowiednich Działach Forum. Wystawianie tego samego Postu w różnych działach lub kilka razy w różnych Wątkach jest niedopuszczalne.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: belzebiusz »

Specjalnie dla ciebie zedytowałem. :P

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: grzegorz0plonka »

No dobrze ale za dużo wystawiłeś samego posty. Wystarczyło się wystawić jedno post http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=980

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: belzebiusz »

Jakbyś się przyjrzał uważnie to zobaczyłbyś, że posty nie były identyczne (pogrubienie danego tekstu w zależności od tytułu wątku), ale specjalnie dla ciebie zmodyfikowałem posty.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: grzegorz0plonka »

W takie razie wszystko ok. Dziękuję za link. Często chodzę http://cyfryzacja.gov.pl i bym zauważyłby cos nowego. Uke to tez. Będę czekał informacje dla mux 2 Gubałówki i Rabki.

kret-kot
Posty: 13
Rejestracja: 29 października 2011, o 10:03
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów, Chorągwica i Luboń Wielki

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: kret-kot »

Dziwi mnie bardzo, że tak dobrze zlokalizowany nadajnik na Luboniu Wielkim nie jest właściwie wykorzystywany do nadawania programów telewizji cyfrowej. Wiem z doświadczenia, że można było z niego odebrać bez większych problemów nawet słaby sygnał telewizyjny (kanały 31 i 36) w zachodnim rejonie dzisiejszego województwa małopolskiego (w okolicy Chrzanowa). Nadajniki multipleksów telewizyjnych na Luboniu Wielkim powinny więc pracować przynajmniej ze średnią mocą.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: marcin6660 »

Zakłócał mi odbiór CT-1 z Jesenika na kanale 36 widoczny był kanał TVP bodajże TVP-2 z lokalnym programem z Krakowa. Podczas konserwacji Praded-a był obraz nawet przy antenie nie skierowanej w stronę Krakowa.

kret-kot
Posty: 13
Rejestracja: 29 października 2011, o 10:03
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów, Chorągwica i Luboń Wielki

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: kret-kot »

A w okolicy Chrzanowa ćwierć wieku temu, tam gdzie był bardzo słaby odbiór krakowskiej dwójki (kanał 33), można było oglądać krakowski program lokalny czyli "Kronikę" za pośrednictwem nadajnika na Luboniu Wielkim (kanał 36).
Dziś wykonałem test odbioru trzeciego multipleksu z Lubonia Wielkiego (kanał 34). Na antenie skierowanej na Chorągwicę odebrałem w pobliżu Brzeska (w dolinie Uszwicy) w miarę stabilny obraz tego multipleksu. Odległość od nadajnika to około 55 km (czyli dość blisko). Gdybym ustawił precyzyjnie antenę na ten nadajnik - miałbym dobry odbiór stamtąd. Potwierdzam więc opinię o bardzo dobrej lokalizacji tej stacji nadawczej w pobliżu Rabki. Oby kiedyś nadawcy podjęli decyzję o podwyższeniu tam mocy nadawania pozostałych multipleksów. Gdyby jeszcze zdecydowano się właśnie stamtąd nadawać programy telewizji publicznej w paśmie VHF - to przy zastosowaniu średniej mocy sygnał z Lubonia byłby dostępny na dużym obszarze Polski.
Według tego dokumentu UKE - http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=7396 - w regionie krakowskim ma być wykorzystywany przez DVB-T kanał 7 w paśmie VHF, natomiast kanały 10-12 mają być użytkowane przez radiofonię cyfrową. Takie były uzgodnienia międzynarodowe w Genewie w 2006 r. (Plan GE06)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: twmichal »

Nie wiem czy moce na Luboniu będą kiedyś wyższe - obiekt jest dość daleko od dużych miast, choć został uruchomiony wcześniej niż inne obiekty w tym rejonie.
Nie ma sensu nadawać z dużą mocą tylko po to żeby ktoś odbierał stabilnie w odległości >100km. A w kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów od obiektu będą dziury w zasięgu z powodu ukształtowania terenu i w myśl zasady "pod latarnią najciemniej"
Aby zwiększyć moc potrzebna by była zapewne gruntowna przebudowa obiektu i zastosowanie o wiele bardziej rozbudowanego systemu antenowego.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: belzebiusz »

Oficjalne potwierdzenie zmiany kanału i zwiększenia mocy MUX-1:

V etap cyfryzacji telewizji naziemnej
http://www.uke.gov.pl/v-etap-cyfryzacji ... mnej-12427
W ramach V etapu wyłączeń telewizji analogowej przewidziane są następujące zmiany:

MUX1:
- Rabka / Luboń Wielki – zmiana kanału z 32 na 43 i zwiększenie mocy ERP ze 100 W do 10 kW;

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: grzegorz0plonka »

Chciałbym pokazać, ze jak bardzo dobrze odbierało kanał 32 przez 35km i ma słaba moc.
Oczywiście odbiór mobilny dekoder MT 5000:))

Zapraszam filmik http://www.youtube.com/watch?v=L1r4vOdoQu0

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTON RABKA LUBOŃ WIELKI

Post autor: grzegorz0plonka »

Czy kanał 32 nadal nadaje???

Mam sytuacje dziwnie.
Na tunera mobilny i tuner usb pc cos dociera kanał 32.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/19c ... 3bc60.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/498 ... 60303.html

Nie wiem skąd pochodzi. Sprawdziłem dvbtmap.eu ale niestety nie znajduje bliskiego.

Zablokowany